• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BAYKALIN İSTİFASINA KİM NE DEDİ?

BAYKALIN İSTİFASINA KİM NE DEDİ?
Cumhuriyet Halk Partisi bugün Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifası ile sarısıldı. Gündeme bomba gibi düşen istifa açıklamasının ardından siyasiler ve gazeteciler istifayı böyle yorumladılar...

 

 

 

 

 

 

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan:

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan,''Baykal'ın kendi kararı; saygı göstermek gerekiyor''dedi.

Çağlayan, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa kararını değerlendirmesi yönündeki sorusu üzerine, ''Daha uçaktan yeni indim, şimdi öğrendim. Baykal'ın kendi kararı, saygı göstermek gerekiyor'' karşılığını verdi.

ZAMANLAMASI İLGİ ÇEKİCİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etmesiyle ilgili ''Bu çirkin olayın gündeme getiriliş zamanlaması çok dikkat çekici. Bu zamanlamayı 'masum' olarak nitelendirmek pek mümkün değil'' dedi.

Toskay, yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir kaç yıldır telefonların, bulunulan ortamın dinlenilmesi gibi olaylar nedeniyle endişelerin yaşadığını ifade ederek, ''Türkiye'yi demokratikleştirme iddiasında olan ve 7,5 yıldır iktidar olan AKP'nin, Türk toplumunu bir güvensizlik bunalıma soktuğu son derece açık'' görüşünü savundu.

Tunca Toskay, ''Bu çirkin olayın gündeme getiriliş zamanlaması çok dikkat çekici. Zira, Türkiye için dönüm noktası sayılabilecek bir referanduma gitme ihtimali var, CHP'nin, Anayasa Mahkemesine gitmek için organizasyonu yapma hazırlığı var ve CHP kurultayı ay sonunda yapılacak. Bu zamanlamayı çok masum olarak nitelendirmek pek mümkün değil'' şeklinde konuştu.

BAYKAL'IN KARARI SÜRPRİZ OLDU

CHP sözcüsü Mustafa Özyürek:

Biraz önce Genel Başkanımızı uğurladık. Bu karar bizim için sürpriz oldu. Kendisi istifa kararı aldığını söyledi.

Hepimizde bir şok etkisi yaptı beklemediğimiz yaptı.

Çirkin bir komploya hem Genel Başkanımız hem de CHP kurban edilmeye çalışılıyordu. Genel Başkanınız az önce anlattığı gerekçelerle istifa etti.

Bu bizim için zor birim durum çünkü CHP ile Deniz Baykal özdeşleşmiştir.

Kendisinin de ifade ettiği gibi kendisi ile ilgili kararı aldığı, bundan sonraki kararın CHP’ye ait olduğunu söyledi.

CHP’nin mücadelesi sıradan bir partinin mücadelesi değildir. Demokrasiyi yaşatma, Atatürk ilkelerini Türkiye’de hakim kılma mücadelesidir.

Partimiz enn ufak bir yara almadan devam edecektir. Genel Başkanımız Deniz Baykal da her türlü yardımı yapacağını söylemiştir.

Amacımız, Sayın Genel Başkanımızın bu sorumluluğu tekrar üstlenmesidir. Ama kendisi “Ben bu kurultaya katılmayacağım” dedi.

CHP’liler Sayın Deniz Baykal’ın çizdiği doğrultuda yürümeye devam edecektir.

CHP, 2. cumhuriyetçi liberal bir parti olmayacaktır. Bu CHP’nin temel çizgisidir.

Bütün arkadaşlarımız istifa etmemesi için ısrar etti. Özellikle benim gibi 1960’lı yıllardan beri beraber mücadele veriyorsanız bu zor bir ayrılıktır. Ama bu sürekli bir ayrılık değildir. Mücadelemizde yine birlikteyiz.

Sayın Baykal, bazılarının dediği gibi koltuğuna yapışan biri değil gereğini yapan biri olduğu ortaya çıktı.

BAYKAL GÖREVE ÇAĞRILIRSA GELMEME ŞANSI YOK

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen:

Örgütümüz daha güçlü bir şekilde mücadelesine devam edecektir. Ancak Baykal da göreve çağrılırsa gelmeme şansı yoktur. Hükümet bu üzerindeki kara lekeyi derhal temizlemek zorundadır.

BAYKAL BİZE ABİLİK YAPACAK

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin:

Böylesi kalleşçe bir komplonun içine sokulması sadece Sayın Baykal’a değil CHP’ye ev Türkiye’ye de yapılmıştır.

Daha bir hafta önce Sayın Başbakan elimde daha ne kasetler var dedi. Bir başbakan böyle konuşur mu?

86 yıllık CHP bugünden sonra 81 ildeki CHP’liler günde 5 saat çalışıyorsa 24 saat çalışacaktır. Bu iktidardan kurtulmak için bunu yapacağız.

Sayın Genel Başkanımız artık bize ağabeylik, babalık yapacak. İstifa edip gitmekle olmaz.

Bütün bunları atlatacağız. Türkiye’nin CHP iktidarına ihtiyacı vardır.

BÖYLE NOKTALANMAMALIYDI

Hürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç:

Türk siyaseti için büyük bir kayıptır. Ama şunu söylemeliyiz tüm isyasetçiler için örnek bir davranış sergilemiştir.

Çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.

Kendisine saygı duymaktan başka bir şey yapamam. Son derece onurlu bir davranış gösterdi. Dilerim tüm siyasetçilere bu davranış örnek olsun. Bu davranışın partiyi de zor durumda bırakacağına inanmıyorum.

Böyle onurlu bir lidere sahip olan parti varlığını daha da güçlendirerek devam edecektir diye düşünüyorum.

Baykal için çok üzgünün. Böyle noktalamamaydı. Bu iğrenç komploculara en iyi dersin verilmesi ve gerekir.

BAŞBAKAN’IN OMUZLARINDAKİ YÜK ARTTI

Hüseyin Gülerce – Zaman Gazetesi yazarı:

Ortaya çıkan bu durumun CHP ile sınırlı kalacağını sanmıyorum. Uzun bir zamandır solda yeni bir yapılanmadan bahsediliyordu. İstifa kararı yeni gelişmeleri de beraberinde getirecektir.

Sayın Baykal’ın Sayın Başbakan’ı hedef göstermesi acaba kutuplaşmayı arttırır mı? Sayın Başbakan’ın omuzlarında çok büyük bir yük var. O yük şu anda daha da arttı.

ÇOK ÜZGÜNÜM

Hikmet Çetin – CHP Eski Genel Başkanı:

Çok üzgünüm. Benim kendisiyle 54 yıllık dostluğum var.

Birlikte mücadelemiz oldu. Eşi benim sınıf arkadaşım. Böylesine bir yakınlığım dostluğum var. O bakımdan çok üzgünüm.

Bütün gençlik yıllarımda bütün emeğimi CHP’ye verdim. Şu veya bu nedenle ayrılmak zorunda kaldım. Ama Deniz Bey’le dostluğum hiç değişmedi.

BAYKAL'IN KENDİ KARARI

DSP Genel Başkanı Masum Türker:

Bu konuda bir şey söylemek mümkün değil. Baykal’ın kendi kararıdır. Bu konuda yapılan bir şantajı Sayın Baykal’ın siyaset hakkına engel hareketi olarak görüyorum. Olayın içyüzünü bilmiyorum. İstifayı kendisinin baskılara karşı mücadelesini sürdürmek için yaptığı bir davranış olarak görüyorum.

ONURLU POLİTİKACI OLDUĞUNU GÖSTERDİ

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''Sayın Baykal, istifa ederek onurlu bir politikacı olduğunu gösterdi'' dedi.

Cindoruk, yaptığı açıklamada, ''Baykal, eğer söylediği komployu ispat edebilirse siyasete tekrar dönebilir, görevlerine tekrar kavuşabilir'' görüşünü dile getirdi.

Hüsamettin Cindoruk, ''Sayın Baykal, istifa ederek onurlu bir politikacı olduğunu gösterdi. Bu olayın düğüm noktası; bu olayın komplo olup olmadığıdır.

Bilgisayar ortamında ortaya çıkan bilgiler ve belgeler, zaman içerisinde eksik, yanlış veya sahte çıkabiliyor. Bu nedenle sonucu beklemekte fayda var.

Sayın Baykal, değerli bir siyasetçi ve deneyimli bir devlet adamıdır. Siyasi ahlaka uygun bir karar verdiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

TÜRK SOLU İÇİN FIRSAT OLSUN

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız

BDP Grup Başkanvekili Yıldız, CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal'ın istifasını değerlendirirken, “Umarız, Türk solunun  toparlanması açısından yeni bir başlangıca vesile olur” dedi.

Yıldız yaptığı açıklamada, bir siyasi partinin genel  başkanının, böyle bir olayın ardından, hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağını  ifade etti. Yıldız, bu durumda Deniz Baykal'ın, demokratik bir ülkenin  siyasetçisi olarak yapması gerekeni yaptığını kaydetti.

CHP, Deniz Baykal'a sahip çıkmalıdır

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz

Özaçıkgöz, yaptığı yazılı açıklamada, ''Halen daha şark politikasının geçerli olduğu Türkiye'de, bütün siyaset adamları yalana, dolana, iftiraya, tertiplere, komplolara, Bizans oyunlarına hedef olma tehlikesi ile karşı karşıyadır'' görüşünü dile getirdi.

Çetin Özaçıkgöz, Türkiye'de istikrarı partilerin değil, parti liderlerinin sağladığını vurgulayarak ''CHP, Deniz Baykal'a sahip çıkmalıdır'' dedi.

İçime sindiremiyorum

Yalçın Topçu (BBP Genel Başkanı)

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''Deniz Baykal gibi bir kimlik komplo sonrası Türk siyasetinden tasfiye ediliyormuş gibi bir durumu'' dedi.

Genel Başkan Topçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Deniz Baykal'ın istifasından üzüntü duyduğunu bildirdi.

Kurucu genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün ardından  Baykal'dan büyük destek gördüklerini ifade eden Topçu, ''Bize akıl verdi, hukuk yolu gösterdi. Genel başkan olarak geçirdiğim bu 13 aylık sürede Baykal'dan siyasi parti genel başkanlığının ötesinde bir tutum ve davranış gördüm, o yüzden çok üzgünüm'' dedi.

Deniz Baykal'ın siyasi hayatı boyunca birçok badire atlattığını hatırlatan Yalçın Topçu, ''Deniz Baykal gibi bir kimlik bir komplo sonrası Türk siyasetinden tasfiye ediliyormuş gibi bir durumu içime sindiremiyorum. Umut ediyorum ki her iki olayın (suikast iddiaları ve video) arkasına ve önüne iyi bakılır'' diye konuştu.

Baykal'ın Kutlu Doğum Haftası'ndaki konuşmasının hala kulaklarında olduğunu belirten Topçu, ''Baykal gerçekten Türkiye için lazımdı. Solun tarihinde ilk defa bir genel başkan her cümlesi ders olan bir konuşma yaptı'' dedi.

Kaset konusunun gündeme gelmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını çok doğru bulduğunu kaydeden Topçu, bu tür işlerin üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini söyledi.

ajanslar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim