• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Baykal: Seni Hikmetyar, Bizi Atatürk Yetiştirdi

Baykal: Seni Hikmetyar, Bizi Atatürk Yetiştirdi
KIRŞEHİR- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Türkiye'de siyaseti orduya yerleştirme konusunda bir çabanın yürütülmekte olduğunu hepimiz görüyoruz'' dedi.

 

 

 

 

 

Baykal, partisinin Kırşehir İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, iktidarı, ''Türkiye'nin anayasal sistemini, hukuk sistemini tepeden tırnağa kendi ihtiyacına göre şekillendirme arayışına girmekle'' suçladı.

Baykal, şunları söyledi:

''Biz deriz ki, siyaset camiye, kışlaya, mahkemeye girmesin. Çünkü cami, tartışma yeri değil, inanç, ibadet ve iman yeridir. Siyaset nedir, birbirini sorgulamadır. Siyaseti camiye sokmayacaksınız. Sokarsanız hem cami hem siyaset bozulur. Siyaseti kışlaya da sokmayacaksınız. Kışlada disiplin, itaat, görev esas. Kışlaya siyaset sokarsak memleketin çıkarını kim koruyacak? Neye döner, Balkan savaşına döner. Allah bir daha o Balkan günlerini yaşatmasın. Kışlaya siyaseti soktuğunda kimseye hayır gelmez, memlekete hayır gelmez.''

Siyasetin mahkemede de yeri olmadığını vurgulayan Baykal, ''Hakim kendi siyasi anlayışına göre karar versin, sanık kendi siyasetine göre destek arasın, böyle bir şey olur mu?'' diye sordu.

Türkiye'de siyaseti camiye sokma doğrultusunda bir tehdit, tehlike ortaya çıktığını ve Anayasa Mahkemesi'nin AK Partiye, ''Sen laikliğe karşı eylemlerin odağı oldun'' dediğini savunan Baykal, şöyle konuştu:

''Son dönemde Türkiye'de, cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde görülmemiş, dünyanın hiçbir demokrasisinde tanık olunmayan olaylar yaşanmıyor mu? Kuvvet komutanları, ordu komutanları en yüksek rütbeyle bu millete hizmet vermiş insanlar bir suçlu konumuna çekilmiyor mu? Bunun altında sadece hukuk, yasalara saygı anlayışının yattığına inanmamız mümkün mü? Bunun altında bir başka senaryonun yattığı açık bir gerçek değil mi? Bu memleketin şerefli evlatları birbiri ardından onur intiharları yapmak durumunda kalıyorlar. İddialar ortaya atılıyor, altından bir şey çıkmıyor. 3 yıldır bu suçlamalar sürüyor. Ortada iddiadan başka bir mahkeme kararı var mı? Tutuklama kararı var ama hüküm yok, yargı yok. Yıllarca içeride kalıyorsun, neyle suçlandığını bile bilmiyorsun. Bu hiç bir çağdaş yargılama sistemi içine yerleştirilecek bir uygulama değildir. Türkiye'de siyaseti orduya yerleştirme konusunda bir çabanın yürütülmekte olduğunu hepimiz görüyoruz. Alırım, bırakırım. Neye göre alıyorsun, neye göre bırakıyorsun. Hukuka göre mi bırakıyorsun, siyasete göre mi? Hukuk, yargı darbe yemiştir. Hukuka olan güven sarsılmaktadır. Öyle anlaşılıyor ki, meydan boştur, dini siyasete alet etmişlerdir, para cezasıyla kurtulmuşlardır. Kışlaya siyaseti sokmaya teşebbüs etmişlerdir ve çok büyük ölçüde de bunu gerçekleştirmişlerdir.''

Sıranın yargıya geldiğini savunan Baykal, hukukun hükmünü siyasetçinin vermesinin sağlanmak istendiğini öne sürdü ve mevcut Anayasanın bu anlayışların tamamen dışında olduğunu söyledi.

Hükümetin bu amacına ulaşmak için Anayasayı değiştirmeye çalıştığını iddia eden Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şimdi hükümet, ilk ikisini halletti, üçüncüsünü halledebilmesi için Anayasayı değiştirmesi lazım. Anayasayı değiştirmediği sürece bunu yapamayacak. Şimdi bu bizimki çıktı, diyor ki, 'Anayasa Mahkemesine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na kimin üye olacağını biz siyasetçiler kararlaştıralım'. 'Biz siyasetçiler' dediği kendisi. O kararlaştıracak, milletvekilleri o isimlere oy verecek ve böylece o isimler Anayasa Mahkemesini, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunu oluşturacak. Anayasa Mahkemesi 50 yıldır aynıydı. Gelmiş geçmiş bütün Başbakanlar bunu içlerine sindirdi.''

Mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı anımsatan Baykal, ''Milletin gerçek iradesi, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararın içinde gizliydi. Şimdi diyor ki arkadaş, 'ben Anayasa Mahkemesini kendi yandaşlarımla doldurayım, çıkardığım hiçbir kanunu geri çevirmesin'. Sen cumhuriyetin temel değerlerini, hukuk devletini, demokrasiyi ve laiklik ilkesini istemiyorsun, sorun da oradan kaynaklanıyor. Farklı bir kültürü bizim devlet düzenimize, cumhuriyetimize dayatmaya çalışıyorsun. Sen o kültürü Hikmetyar'ın dizinin dibinde çöküp, ondan eğitim aldığın günlerden aldın. Seni Hikmetyar yetiştirdi, Türkiye'de bizleri Mustafa Kemal Atatürk yetiştirdi'' dedi.


AA

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim