• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Başörtüsü, CHP ve Kılıçdaroğlu Yine Saçmaladı!

Başörtüsü, CHP ve Kılıçdaroğlu Yine Saçmaladı!
Kılıçdaroğlu'nun sözleri safsatadan ileri gidecek düzeye erişemiyor...

 

 

 

 

 

Başörtüsü konusunda ise tartışılacak açıklamalar yaptı: "Bugüne kadar çok sayıda başörtülü kadınla derdestim. Hiçbirisi bana 'Başörtüsü sorundur' demedi. Bunu erkeklerden duydum'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, AnkaraTemsilcisi Adem Yavuz Arslan veCHP muhabiri Ezelhan Üstünkaya ile görüşmesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

Burukluk yaşanacak

Milletvekili listesinde sürpriz olabilir mi?

Sayın Gürsel Tekin, 'Yurtdışından ses getirecek bayan aday var'dedi. Gündemi sarsacak adaylar yok. Bildiğimiz normal başvurular. 4 bin 200 civarı başvuru. İyi bir rakam. CHP'nin ivme kazandığını
gösteriyor. Bizi memnun ediyor ama milletvekili listesinde 550 kişinin adını yazacaksınız. Bir burukluk olacaktır. Kimsel üzülmesin demek yanlış olur. Hepimiz insanız. Listede beklediğimiz yerde yer alamazsak listede görülmezsek burukluk geçiriyoruz. Ama atlatılacağına inanıyorum. Gerçekten ülkeye hizmet etmek için çalışıyorsak. Yönetici olarak biz de objektif değerlendireceğiz. 29 ilde ön seçim yaptık. 12 ilde eğilim yoklaması yapıyoruz. Birden fazla şirkete kamuoyu yoklaması yaptıracağız. Cross check (çapraz sorgulama) olanağımız da olsun. Baykal'ın garantisi PM'de.

Baykal ve Sav'ın adaylığı ile ilgili sıkıntı var mı? Gürsel Tekin'in 'Kimsenin garantisi yok' açıklaması olmuştu.

Partiye uzun yıllar hizmet etmiş insanlara biz böyle önyargı ile yaklaşmak
gibi bir anlayışın içinde olmayız.

Garanti vermiyorsunuz anladığımız kadarıyla?

Garantiyi Parti Meclisi verir. Çok samimi olmak lazım. MYK'da mesela bazı isimlerle (Fikri Sağlar) ilgili kararlar aldık. Partiye geri gelsinler diye. PM kabul etmedi. Tabi
i biz şimdi partiye hem demokrasiyi getirmek istiyoruz. Herkes özgür iradesi ile oy kullansın diyoruz. Hem de lider sultasını egemen kılacak bir anlayışa sahip çıkalım. Bu çelişir. Sonuçta partiye gönül veren milyonlarca insanın partisiyiz. Ne benim partim, ne bir başkasının partisi.

Antalya milletvekili listesini Baykal'ın belirleyeceğini söylemiştiniz. Kendisi ile isim üzerinden görüşme olabilir mi?

Antalya ile ilgili benim bir düşüncem olursa onu mutlaka Deniz Beyle görüşürüm tabii.

Başörtülü yaza
rlardan 'CHP başörtülü aday göstersin CHP'ye oy veririz' diyenler var. Tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?

Adaylık için kılık kıyafet koşulu yok ki. Adaylık için bizim aradığımız kriterler var. Nedir o kriter? Hangi adayla biz daha fazla oy alırız. Bunun arayışı içindeyiz. Başörtülü birisi geldi başvurdu biz de aday gösterdik diyelim. Ama Genel Kurul'a girerken İç Tüzüğün getirdiği kurallar içinde Meclis'e girecek. Geçmişte MHP böyle bir şey yaptı. Herkes saygı duydu. Anadolu'da çok sayıda başörtülü kadınla dertleştik. Hiçbirisi banabaşörtüsüsorundur demedi. Bu sorunu hep erkeklerden duydum.

Bu sözlerinizden sonra çok sayıda sorun başvurusu gelebilir.

Gelsinler tabii, hiçbir sorun yok. Her yerde diyorum; bana her türlü soruyu çok rahat sorabilirsiniz. Ben de
size bütün içtenliğimle yanıt vereceğim. Sizin sorunuza ben nasıl saygı duyuyorsam benim yanıtlarıma da sizin saygı duymanızı isterim. Kadınlardan oy alamıyoruz

Anketlerinizde CHP'nin aldığı oy oranı nedir?

İyi, fena değil. Üç alanda sorunumuz var. Es
naf ve sanatkârda, çiftçilerde ve ev kadınlarında. Ev kadınlarına, aile sigortasının iyi anlatılması lazım. Mazotun 1.5 lira olacağını, fındık borsasının Karadeniz'e kurulacağını çiftçilere iyi anlatmamız lazım. Esnaf ve sanatkâr için de AVM'ler emekli olduktan sonra çalışan esnafin aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılacağı yönündeki politikamızın iyi anlatılması lazım. Anlatılırsa istediğimiz oyu alırız.

Oyumuz yüzde 29.5

Yüzde kaç oy oran ankette? Kendi kendinize koyduğunuz bir
ölçü varmı?

Bana bugün gelen rakam yüzde 29.5 civarında. Koyduğum bir ölçü yok. Ama genel başkan olduğumda sordular. Hedefimiz yüzde 40'ı yakalamak dedim. Yüzde 40'lık hedefi yakalayabilirsek...

Oy getirecek herkes aday olur

Ergenekon sanıklarını aday
gösterme eğilimi var mı? Balbay, Aygün, Haberal gibi çok sayıda isim başvurdu?

Adaylık için sen başvurma, sen başvur söz konusu olmaz. Nasıl aday olunacak yasalarda tanımlanıyor. Biz bir etik sözleşmemiz var onu imzalatıyoruz. Dolayısıyla onun dışında aradığımız bir şey yok. Tutuklu olanlarla ilgili de kamuoyu yoklaması yaptırıyoruz. Alınsın diyenler de var, alınmasın diyenler de. Eğilim nedir göreceğiz.

Aday gösterilsin eğilimi güçlü çıkarsa gösterilebilirler mi?

Bize oy getirecekse niye göstermeyeli
m. Sonuçta mahkûm olmuş değil. Özel olarak yasak getirmek, toplumsal baskı ile milletvekili seçilmesine engel olmanın doğru olmadığı kanısındayım. Siyaseten de doğru değil. Ama ne olur, yasalar öngör müş. Yargıç istiyorsa, eğer terör suçu dolayısıyla serbest bırakılmasında sakınca varsa, serbest bırakmayabilir. Nitekim Sayın Kanadoğlu'nun açıklamaları da vardı.

Sonrasında karar çıkarsa da kapı açık. Halkın tercihi de bu yöndeyse aday gösterebiliriz diyorsunuz?

Evet.

Balbay dışındaki isimlere soğuk bak
tığınız konuşuluyor?

Hiçbir adaya ne soğuk ne sıcak baktığım yok. Adaylar başvurularını yaptılar. Kimler başvurdu onu da doğru dürüst bilmiyorum.

İnanca saygı gösterilmeli

Seçim bildirge çalışmanızda dini cemaatlere daha saygılı bir yaklaşım olacağı y
ansıdı? İsa Gök'ün Meclis'teki Fethullah Gülen açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Parlamento kürsüsünden milletvekili, siyasetçi olmayan kişilerin adını vererek eleştiri yapmanın çok doğru olmadığı kanısındayım. Sonuçta sizin muhatabınız iktidardır. İktidarı eleştirebilirsiniz yerden yere vurabilirsiniz hatalarını söyleyebiIirsiniz. Ama orada doğrudan milletvekili dışında kişileri alıp eleştirilerin odağına koymanız doğru değil.

Siyaset dünyevi iş

MHP lideri Sayın Bahçeli'nin "cemaat faaliyetleri
ni askıya almalı" şeklindeki açıklamasını, siyasi çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"İnanç grupları"nın siyâsetle ilgilenmesini doğru bulmuyorum. Belli bir inanç etrafında birleşiyorsunuz. Tanrıya ulaşmanın Allah'a ulaşmanın yolunu öyle bulacağınıza inanıyorsunuz. Siyaset ise dünyevi. Tarikatlar, mezhepler, dinler, siyasetin dışında kaldığı zaman saygınlıklarını korurlar. Biz de siyasetçi olarak onlara saygı gösteririz. İnanç farklı bir olaydır. İnancı sınırlayamazsınız. İnanca yasak getiremezsiniz. O kişi ile Allah arasındaki manevi duygudur. O derin manevi duygu üzerinde sizin şu veya bu şekilde onları incitecek söylem geliştirmeniz de doğru değildir. Neye inanıyorsan başımın üstünde kardeşim. Bizi ilgilendirmez ki zaten. Kişinin inancının şöyle ya da böyle olması bana hiçbir şey katmaz. Tam tersine kendisi ile yaradan arasındaki manevi duygudur. Manevi duyguyu ne kadar derin yaşarsa kendisini Yaradan'a o kadar yakın hissediyor. Biz de buna saygı duyacağız zaten. En zor zamanlarımızda Allah'a yardım et deriz.

Genel af için uzlaşma şart

Kürt sorununun çözümüne yönelik referandum öncesi genel af ifadesini kullanmıştınız...

Doğu, Güneydoğu, Kürt sorunu, adına ne derseniz deyin sorunun çözümü konusunda siyaset kurumu üzerine düşeni 30 yıldır yapmadı. Ne
yaptı siyaset kurumu; 'Efendim biz asker ne istediyse verdik.' Verdik askere, ama bu iş silahla çözülmüyor. Toplumsal uzlaşmanın aranması gerektiğini söyledik. Toplumsal uzlaşma sağlanabilirse af gündeme gelebilir. Toplumsal uzlaşma olmadan af çıkarılması doğru ve gerçekçi değil. Toplumsal uzlaşmanın sağlanabilmesi için terör örgütünün de koşulsuz silah bırakması lazım. Bu, Türkiye'nin sorunu. Partiler üstü anlayışla çözülmeli. Buna da katkı vermek istiyoruz. Sorun iktidarın değil ki bizim sorunumuz. A iktidarı gidecek B iktidarı gelecek. Sorunu çözmek için bir araya gelelim. Sorun çözülmüyor diye sadece AKP'yi eleştirmedim. Siyaset kurumunu eleştirdim. Sorunu sağlıklı tahlil edip masaya yatırmamız lazım.

Ana dilde eğitime nasıl yaklaşıyorsunuz?

Ana dil
ini herkes öğrenebilmeli. Ama eğitimin toplumu ayrıştıracağını düşünüyoruz. Sıcak bakmıyoruz. Öğrenmeyi yasaklayamazsınız zaten annenin konuştuğu dil.

Etnik kimlikli devlet değiliz

Sezgin Tanrıkulu'nun Diyarbakır'dan seçilememe olasılığı nedeniyle İsta
nbul ya da Mersin'den adaylığı söz konusu mu?

Hiçbir adayla ilgili daha bir çalışmamız olmadı. Samimi olarak söylüyorum. Listeler üzerindeki çalışmayı öteledik 12 ilde eğilim yoklamaları ile ilgili arkadaşları görevlendirdik. İllere gittiler. Delegelerle belediye başkanları ile yurttaşlar, sivil toplum örgütleri ile konuşacaklar. Oralardan rapor gelecek. Bıı arada kamuoyu yoklamaları gelecek. Verilerden yola çıkarak listeler için masaya oturacağız. Asıl sorun o zaman başlayacak.

Batum'un kişisel görüşü

Süheyl Batum'un "Anayasa'daki Türklük, laiklik tanımı yeniden yapılabilir" şeklinde açıklamaları oldu.

Süheyl Batum'a bir görev verdik. Anayasa taslağını yazmak, maddelerini yazmak şeklinde değil. Anayasa değişikliklerinde CHP'nin ilkelerini belirlemek şeklinde. Sivil toplum kuruluşlarına yazılar yazıldı. Bunlar tartışılacak. Süheyl Bey bir şey demişse bireysel görüşüdür. Partinin görüşü olması için merkez yönetimin de kabulü gerekir. Anayasa'daki Türklük tanımı zaten etnik kimliğe dönük tanımlama değil. Etnik kimliklere ve inançlara dayalı olarak oluşturulan devlet modeli yok bizde.

Seçim barajı yüzde 2 olabilir

BDP'nin "sivil itaatsizlik" eylemlerine parti olarak bakışınız nedir?

Şiddete kaçmadığı sürece her demokratik eyleme saygı duyacağız. Bizi d
e, hükümeti de protesto etmek amacıyla olabilir. Demokrasiye inanıyorsak bu tür eylemler olmalı. Ama bu tür eylemler niçin oluyor diye düşünmek gerekiyor. Yüzde 10 barajı insin diyorlar. Biz kanun teklifimizi verdik. Kabul etmeyen kim? Hükümet Yüzde 7 dedik ama 5 derlerse 5'e, 2 derlerse 2'ye de razıyız.

BDP ile seçim işbirliği yapacak mısınız?

BDP ile seçim işbirliği söz konusu değil.

Kitabı okumadım


Savcl Öz'ün görev değişikliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Savcı Öz ya da diğer savcıların görev
değişikliğini önemsemiyorum. Önemli olan yargıcın tarafsızlığı ve bağımsızlığıdır. Yargıçların tarafsız olmadığına ilişkin yargı kararı var. (Haberal kararı).

Ahmet Şık'ın internete yansıyan kitabını okudunuz mii?

Okuyamadım henüz. 200 küsur sayfa diyo
rlar.

Ezelhan ÜSTÜNKAYA


Bugün Gazetesi

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim