• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Başörtüsü Açılımı Ne Zaman?

Başörtüsü Açılımı Ne Zaman?
Tek suçları 'inandıkları gibi yaşamak' olan başörtülü kadınların mağduriyeti hala sürüyor. Mağdurlar soruyor: Başörtüsü açılımı ne zaman?

 

 

 

 

 

Hükümet üst üste açılımlar ile toplumun geniş kesimlerine zeytin dalı uzatıyor. Bu konularda hükümete en çok destek veren İslami kesim ve Başörtülü kadınlar üzerindeki sınırlamalar, baskılar ise hâlâ sürüyor. Ayrımcılığa lanet okuyan Başbakan ayrımcılığın en şiddetli örneklerinden olan Başörtüsü konusunda mağduriyetlerden şikâyetçi olduğu halde sorunu gidermek için en ufak bir adım atamıyor.

En son AKDER tarafından başlatılan“28 Şubat 1000 Yıl Süremez” mi diyorsunuz? Öyleyse kaldırın başörtüsü yasaklarını!” başlıklı imza kampanyasında 20 bin imzaya ulaşıldı. İmza verenler arasında toplumun her kesiminden kanaat önderleri, çok farklı siyasi görüşte olanlar da vardı. AKDER genel Sekreteri Neslihan Akbulut bu imzaları Başbakana iletti. Şimdi AKP’nin elinde 20 bin imzalı bir talep var AKP bu talepleri somut bir adıma dönüştürecek mi bekleyiş sürüyor. Ama çoğu başörtülü kadın bu güne dek yaşananlara bakarak AKP’nin bu konuyu rölantiye alıp, mutabakat topu ile taca atacağı düşüncesinde. Bir dindar yaşanan umutsuzlukları şöyle dillendiriyor. “Kürt Açılımı durdu... Ermeni Açılımı durdu... Başörtüsü adaletsizliği orada duruyor... Katsayı adaletsizliği orada duruyor... Avrupa Birliği çalışmaları durdu... Ruhban Okulu açılımı durdu... Milli Eğitim'de bir gram değişim olmadı hâlâ her sabah bağıra bağıra "and içiyoruz" ( öğretmenim)... Anayasa reformu dedik çıka çıka 2 - 3 maddelik "HSYK'nin yeniden yapılandırılması" çıktı içinden.”

STK’lar Kalksın Artık Bu Yasak

Başörtüsü yasağının kalkması için 20 bin imza toplayan AKDER, kampanya metninde şunları vurguladı.“Türkiye, kadınlarının 1934 yılında seçimlere katılma hakkına sahip olduğuyla övünen bir ülke. Buna rağmen ülkedeki kadın nüfusunun %62’sini oluşturan başları örtülü kadınlar bugün 2010 yılında seçilme hakkından tamamen mahrum bırakılıyorlar. Özgür olduğu iddia edilen seçimlerin hiçbir aşamasında görev alamıyorlar, sandık gözetmeni dahi olamıyorlar. Üniversite eğitimi almak bir yana, devletin dikiş-nakış kursunda dahi başlarını açmaya zorlanıyorlar. Yasağı uygulamayı kendine vazife edinen kişilerin kraldan çok kralcı tutumuyla, mahkemelerden, belediye binalarından, lokantalardan, otellerden, misafirhanelerden, apartman yönetiminden ve hatta herhangi bir çay bahçesinden dahi başları örtülü olduğu gerekçesi ile dışarı çıkartılabiliyorlar ya da buralara girişleri engellenebiliyor. Bu ayrımcı uygulamaları şikâyet edecekleri, haklarını talep edecekleri resmi makamların kapıları da aynı yasak sebebiyle kapalı... 28 Şubat’ın en koyu tortusu, halen başlarını örtmeyi seçen kadınların üzerindedir. Bu karabasana dönen tortunun 1000 yıl sürmemesi için, başörtüsüyle ilgili bütün yasaklar kaldırılmalıdır.”

Mazlum Der: Açılım Yapılmalı

Mazlum Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal Gazetemize yaptığı açıklamada “bu açılım yapılabilir, yapılmalıdır da” diyerek şunları söyledi.”Hükümet mesela Alevilere nasıl inanç özgürlüğü bakımından yaklaşıyorsa, Başörtüsü de bir inanç meselesidir ve inanç özgürlüğü kapsamında önündeki engeller kaldırılmalıdır. Sonuçta bu da dindarların bir talebidir, onların meselesidir. Dolaysıyla inanç özgürlüğü esas alınarak bir şeyler yapılacaksa başörtüsü üzerindeki yasaklar da kaldırılmalıdır. Hükümet bu meseleden dolayı mağdur olmuş insanlarla masaya oturarak bu mağduriyeti gidermelidir.”

Özgür-Der: Sorun Kanıksanarak Üzeri Örtülüyor

Öncelikle “açılım” adı altında hükümet tarafından ortaya konan politik tutumun genel hatlarıyla doğru olduğunu söyleyen Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise “Toplumda farklı kesimlerin devlet tarafından çeşitli düzeylerde mağdur edildiği bir gerçek ve bu açıdan devletin yanlışından vazgeçmesi, en azından yanlışını itiraf etmesi olumlu bir gelişme. Bununla birlikte bu yaklaşımın kapsamlı ve tutarlı bir tarzda gelişmediğini, geliştirilemediğini görüyoruz. Toplumun büyük bir kesimini oluşturan Müslümanlar inançları ve kimlikleri nedeniyle devletin sistematik baskı ve yok sayma tavrının mağduru olmayı sürdürüyorlar.  Ve zannedildiği gibi bu, sadece başörtüsünden ibaret bir sorun da değil. Müslümanlar eğitimden askerliğe, kamusaldan özel alana kadar hemen her yerde devletin tek tipleştirici politikalarına, resmi ideolojinin dayatmalarına maruz kalmaktalar. Camilerde dahi inancımızı özgürce ortaya koymamıza izin vermeyen, hatta cenazelerimize dahi müdahale eden otoriter bir devlet geleneğinin mağduruyuz kısacası.” diyerek mağduriyetin dindarların geneline yayılan bir sorun olduğunu ifade ediyor. Kaya, Hükümetin bu konuda sürdürdüğü eyyamcı tavrı ise şu cümleler ile ortaya koyuyor. “Hükümet açısından hiç yapılmaması gereken şeyin ise, maalesef bugün yapıldığı üzere, başörtüsü sorununun üzerinin örtülmesi, dayatmanın bir biçimde içselleştirilmesi, kanıksatılması olduğuna inanıyorum. Bu tutum intihardan farksız bir yaklaşımdır ve kesinlikle terk edilmelidir.”

Kısacası sorunun çözümü için diğer açılım yapılan konularda olmayan en geniş mutabakat var ancak sorunun çözümü için adım atmak konusunda hayli ürkek davranan bir hükümet var. Sorunun bu şekilde unutulmaya terk edilmesi ise AKP’yi dindar kesimden en azından gönül olarak uzaklaştırıyor.

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim