• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Başbuğ'a 'Yüce Divan' Yolu Açılabilir!

Başbuğa Yüce Divan Yolu Açılabilir!
Eski DYP Milletvekillerinden Tevfik Diker, ''Genelkurmay Başkanı, dayatmacı, uzlaşmaz tavrı ile çözümsüzlükten yana taraf olarak TSK'ya hizmet ettiğini zannediyorsa çok yanlış yapıyor'' diyerek, uyardı.


Eski DYP Milletvekillerinden Tevfik Diker, ''Genelkurmay Başkanı, dayatmacı, uzlaşmaz tavrı ile çözümsüzlükten yana taraf olarak TSK'ya hizmet ettiğini zannediyorsa çok yanlış yapıyor'' diyerek, uyardı.

Eski DYP Milletvekillerinden Tevfik Diker, ''Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, dayatmacı,
uzlaşmaz tavrı ile çözümsüzlükten yana  taraf olarak TSK’ ya hizmet ettiğini zannediyorsa çok yanlış yapıyor. Referandumda 'Evet' çıkması halinde Başbuğ'un emekliliğinde Yüce Divan'da yargılanma olasılığı vardır'' dedi.

''YAŞ krizini herkes kendi penceresinden bakarak yorum ve değerlendirme yapmaktadır. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, dayatmacı, uzlaşmaz tavrı ile çözümsüzlükten yana  taraf olarak TSK’ ya hizmet ettiğini zannediyorsa çok yanlış yapıyor'' diye konuşan Diker, '' Org. Başbuğ’ a giderayak askeri tarihi kısa bir gözden geçirmesini öneririm. Başbuğ, askeri tarihimizi incelediğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile 1. Genelkurmay Başkanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü' nün albay rütbesinde getirildikleri makamları görecektir'' dedi .

Bunun anlamının, 'TSK’ da sadece Org. Hasan Iğsız yok. Daha başka nice general, amiral ve albaylar da vardır'' diye konuşan Diker, 2010'da yani nano çağında Genelkurmay Başkanı ve K.K.K. atamasında Anayasa ve yasalarla belirlenen usullere rağmen asker kanadının dayatmaları nedeniyle bir kriz yaşanıyorsa bunun bir özel maksadı olmalı şeklinde konuştu.

Diker, ''Bence bu maksat 12 Eylül referandumunu etkilemek ve “ Hayır” oyu cephesini genişletmektir. Çünkü referandumda “ Evet” çıkarsa Genelkurmay Başkanları ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan’ da yargılanmaları mümkün olacaktır. ''Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, 'Millete Komplo Belgesi' için ''Bu bir kağıt parçasıdır'', lav silahları için 'İçi boş borudur' diyerek, ne yazık ki bazı Ergenekon şüphelisini hukuk karşısında korumaya çalışmıştır'' diyen Diker,

''Referandumda 'Evet' çıkması halinde Başbuğ'un emekliliğinde Yüce Divan'da yargılanma olasılığı vardır. Başbuğ' un takındığı tutum ve davranışlara baktığımda bu olasılıklara karşı kendisini koruyacak veya kollayacak bir komuta katı için gayret sarf ettiğini söyleyebiliriz. Demokrasilerde üzerinde tartışma yapılamayacak tek güç vardır o da 'Milli İradedir'. Milli iradenin temsilcilerinin kurduğu ve savaş kakarı almaya yetkili tek organ TBMM’ den güvenoyu almış bir hükümetin üzerinde askeri vesayet veya gelenek vesayeti olamaz. Hükümetin üzerinde olsa olsa milli irade ve hukuk vesayeti olabilir. Bazıları bir “kriz var ve kriz derinleşiyor” diyerek gerginlik ortamı yaratmak ve bundan pirim yapmak istiyorlar'' dedi.

''Halbuki gerçek bambaşka''

Şu an ülkede 30 Ağustos’ a kadar bir Genelkurmay Başkanı ve KKK var ve görevlerinin başındadırlar. Hükümetin bu makamlara yeni atamalar yapmak için yasal olarak kullanabileceği bir süre vardır'' şeklinde konuşan Diker, ''Hükümetin bu yasal süreyi kullanmasına ''Neden kullanıyorsun?'' demek yanlıştır. Geçmişte Başbakanlar Demirel ve Özal'ın da yaşadığı aynı olayların bir benzerini yaşamaktayız. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ı sevebilir veya sevmeyebiliriz.

Ama demokrasimizi ve ülkemizi seviyorsak, demokratsak, bugün için elimizdeki imkanları Başbakan Erdoğan'dan yana kullanmak gerekir.

Gerçekten demokrasimizi geliştirmek ve seçilmişler atanmışlar konusunda seçilmişlerden yana taraf olmak isteniyorsa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermek gerekir. Bu konuyu birde demokrasi açısından bakmak hiçbir kimseye bir şey kaybettirmez. Ülkemizde artık tabular birer, birer yıkılmaktadır.

''Kimse dokunulmaz ve eleştirilmez daha da önemlisi vazgeçilmez değildir''

TSK'da bir komutan o veya bu nedenle görevinden ayrılırsa yerine kendisinden sonra gelen vekalet edeceğini, vekilin asilin yetkilerine sahip olduğunu belirten Diker şöyle konuştu: ''Sadece bir isme kilitlenerek diğer general,  amiraller ve  subayları yok saymak yanlıştır. Bu konuda Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’ nün askerlik yaşamları en iyi örnektir; Albay Mustafa Kemal 15 Mart tarihinde 3. Ordu'yu desteklemesi için emrindeki 16. Kolordu ile birlikte Diyarbakır'a gönderildi.

Rütbesine göre kendisine ağır bir sorumluluk verilen 16. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal 1 Nisan 1916'da Diyarbakırda iken Tuğgeneralliğe (Mirliva) yükseltildi ve Paşa unvanını aldı. Mustafa Kemal taktik bir geri çekilme emri verdi. Daha sonra beklenmedik bir saldırı ile Muş'u Ruslardan kurtararak Osmanlı birliklerine stratejik bir üstünlük sağladı.

Kafkas Cephesindeki bu başarısından dolayı Altın Kılçmadalyası ile ödüllendirildi. Ağustos ayında Muş ve Bitlis tümüyle Rus işgalinden kurtarıldı. 7 Mart 1917'de karargâhı Diyarbekir'de bulunan 2.Ordu Komutan Vekilliliğine atandıktan sonra Hicaz Kuuveyi Seferiyesi Komutanlığına getirilmek istendi. Ancak bunu kabul etmeyerek 5 Temmuz 1917'de Yıldırım Orduları Grubu emrindeki 7.Ordu Komutanlığına atandı.''

Albay İsmet ise Mustafa Kemal Paşa 2'nci Ordu kumandan vekilliğine tayin edilince Kurmay Başkanı Albay İsmet'i kendi emrindeki 4'ncü Kolordu komutanlığına atamıştır. Albay İsmet bu göreve 30 Aralık 1916 tarihinde başlamıştır. 1 Mayıs 1917 tarihine kadar bu görevde kalan Albay İsmet daha sonra Filistin Cephesi'ne tayin edilir. Bu cephede önce 20 sonra 3'ncü Kolordu komutanı olarak görev yapar.''

CafeSiyeset
E

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim