• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BAŞBUĞ SUÇ İŞLEDİ, YARGILAYIN

BAŞBUĞ SUÇ İŞLEDİ, YARGILAYIN
Aydınlar Başbuğ'un Bayram’da yaptığı açıklamalarla yetkisini aşıp suç işlediğini savunuyor

 

 

 

 

 

Orgeneral Başbuğ hakkındaki suç duyurusu, siyasi açıklamaları nedeniyle beş yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını öngörüyor. Ufuk Uras, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Sezgin Tanrıkulu, Aydın Engin, Oya Baydar, Cengiz Algan ve Mithat Sancar, Genelkurmay Başkanı'nın Bayram'da Mardin'de yaptığı açıklamalarla yetkisini aşıp suç işlediğini savunacaklar. Başbuğ hakkında savcılığa sunulacak dilekçede, “Bu konuşmalar Askerî Ceza Kanunu'nun 148. maddesinin C bendine göre suçtur” ifadesi var. Bu suç için “bir aydan beş yıla hapis” öngörülüyor

Bir grup aydın, bugün İstanbul Sultanahmet Adliyesi'ne giderek Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunacak. Suç duyurusunda Başbuğ'un 21-22 eylülde yaptığı siyasi nitelikte konuşmalarla yetki alanının dışına çıktığı ve Askerî Ceza Kanunu'na göre suç işlediği belirtilecek.
Baskın Oran, Ufuk Uras, Ahmet İnsel, Aydın Engin, Oya Baydar, Sezgin Tanrıkulu, Mithat Sancar ve Cengiz Algan tarafından verilecek dilekçenin metni şöyle: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ 21-22 eylül tarihlerinde Güneydoğu sınır bölgesinde yaptığı konuşmalarda kendine kanunla verilmiş görev ve yetkilerin dışına çıkmış, siyasi nitelikte konuşmalar yapmıştır. Bu konuşmalar Askerî Ceza Kanunu'nun 148'nci maddesinin C bendine göre suçtur.
Adı geçen Madde 148 'Siyasi Faaliyette Bulunanlar' başlığını taşımakta olup '(...) siyasi amaçla nutuk söyleyen, demeç veren, yazı yazan veya telkinde bulunanlar (...) fiil daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde 1 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar (...)” hükmüne girmektedir.
Yukarıda belirtilen nedenlerle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkında söz konusu demeçlere ilişkin soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunmaktayız. Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.”

Mardin'de “siyaset ağaları var” demişti

Bayramda Güneydoğu'ya giden Başbuğ, yaptığı açıklamalarda şunları söylemişti:

» Özellikle bu bölgedeki insanlarımız, vatandaşlarımız, Doğu Anadolu dahil olmak üzere ağalardan çekti. (...) Temel sorunlardan bir tanesi de bu halkımızı siyaset ağalarından, terör ağalarından kurtarılmasıdır.

» “Bölünecek miyiz?” diye tedirginlik oluşuyor (...) Bana, “Komutanım ne oluyor?” diye soruluyor. “Ciddiye almayın. Açık oturumları dinlemeyin. Seyretmeyin şu televizyonları” diyorum.

» Kürtçe eğitim diye bir sorun var mı? Ben olduğu kanaatinde değilim. (...) Ana dil anneden babadan öğrenilir. Ana babaya, 'Kürtçe öğretme' diyen mi var?

Aydınlar ne dedi?

Baskın Oran: Kemalistlere dipnot


Türkiye'de eğer bazı meslekler ve insanlar ayrıcalıklı değilse, T.C. kanunları herkese uygulanır. Genelkurmay Başkanı Askerî Ceza Kanunu'nun 148. maddesini sürekli ihlal etmektedir. Bu suç duyurusundan iki şeyi öğreneceğiz. Birincisi, Genelkurmay Başkanı T.C. kanunlarına tâbi mi yoksa onun üzerinde mi? İkincisi, Genelkurmay Başkanı'nı bu ülkede kim sorgulayacak, kim mahkemeye verecek? Deniyor ki, ordunun ülkeyi koruma-kollama görevi var. Ama o kanun 1960'da askerî darbeyle birlikte gelmiş bir kanun. Siyasi nitelikte konuşmalar yapmayı yasaklayan kanun ise 1930'da Atatürk zamanında konmuştur. Bu da Kemalizm'i çok sevenlere bir dipnot.

Mithat Sancar: Vicdanım kabul etmezdi

Genelkurmay Başkanı'nın siyasi nitelikli açıklamalarıyla hukuku ihlal ettiğini herkes biliyor. Ama bu normalmiş gibi davranılıyor. Türkiye bir hukuk devletidir, Genelkurmay Başkanı dahil hiç kimsenin hukuku ihlal etme imtiyazı olamaz. Madem ki bu konuda yargı kendi kendine harekete geçmiyor, biz de suç duyurusunda bulunuyoruz. Ben hukukçuyum. Öğrencilere hukuk öğreten biri olarak bu konuda sessiz kalmayı vicdanım kabul etmiyor. Benim suç duyurusunda bulunma gerekçem bu... “Türkiye'nin gerçeği bu, ordu siyasetin üzerindedir, içindedir” deniyor. Bu açıklamalarla durum meşrulaştırılmaya çalışıyor. Böyle bir anlayış olamaz.

Oya Baydar: Belki bazıları kızacak ama...

Suç duyurusu, bu ülkede sivilleşmenin sağlanabilmesi için, militarizmin baskılarının azaltılması için, herkesin kendi görev alanında kalması için atılmış küçük adımlardan biri. Bu tür suç duyurularından geçmişte sonuç alamadık. Ama bu böyle oldu diye geri çekilmenin bir anlamı yok. Bu adımla kamuoyunda farkındalık yaratılabilir. Belki bazıları kızacak ama insanların bunlara alışması lazım. Bizim hiç kimseye bir düşmanlığımız yok, sadece herkesin kendi alanında kalmasını istiyoruz.

Kaynak: Taraf

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim