• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Başbakan'ın Evinin Üzerinden, Camiye Uçağını Çakmışsın!'

Başbakanın Evinin Üzerinden, Camiye Uçağını Çakmışsın!
İstanbul Emniyeti, 28 Şubat sürecindeki ihraçlarda aktif rol oynayan emekli istihbaratçı Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki adresinde 'Balyoz Darbe Planı'na ilişkin yeni belgelere ulaşıldığını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden 'Balyoz Planı' davasına bakan mahkemeye gönderilen bir yazıda, Eskişehir'deki bir adreste yapılan aramada, soruşturmada ele geçirilen delilleri teyit edecek nitelikte yeni deliller bulunduğu bildirildi. Emniyetten, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen yazıda, 19 Şubat 2011'de Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğüne isimsiz bir elektronik ihbar mektubu geldiği ve mektupta Eskişehir'de yaşanan emekli istihbaratçı Albay Hakan Büyük'te Balyoz Darbe planıyla ilgili bilgi ve belgeler olduğuna ilişkin ifadelerin yeraldığı belirtildi.

FIRTINA EMİR VERDİ

Emniyetin yazısında, söz konusu adreste yapılan aramalarda elde edilen flaş bellekte 'Oraj ve Suga Harekat Planı' ile ilgili belgelere rastlandığı kaydedildi. Belgelere ilişkin olarak emniyet yetkililerince hazırlanan 'Netice ve Kanaat' başlıklı bölümde, 'Oraj Harekat Planı'nda 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığının daha etkin bir konumu olduğu belirtildi. Emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın 23 Ocak 2003 tarihli sözlü emrine istinaden 'ihtimalat' planı hazırlama grubunun oluşturulduğu, grubun oluşturulduğuna ilişkin bilginin 2003 yılının şubat ayında Bilgin Balanlı tarafından İbrahim Fırtına'ya bildirildiği ifade edilen yazıda, 'Balanlı'nın emri doğrultusunda 'Oraj Planı'nın başarısız olması durumunda uygulanacak tedbirleri içeren ihtimalat planlarının oluşturulmaya başlandığı anlaşılmıştır' denildi.

YENİ PLAN HAZIRLANACAKTI

Emniyetin değerlendirmesinde, ele geçirilen verilerden 'Oraj Planı'nın uygulanamaması durumunda yeni plan hazırlamak, muhtemel soruşturmaları boşa çıkarmak için soruşturma komisyonlarında yer almak gibi önlemlerin yer aldığının tespit edildiği kaydedilerek, bunların dışında, kamufle olup planı engelleyenleri tasfiye etme gibi stratejilerin belirlendiği bildirildi. Değerlendirmede, ele geçirilen belgeler ışığında 'Balyoz Planı'nın başarısız olması durumunda ne tür hukuki sonuçlar doğuracağı ve buna karşı alınacak önlemlerin yanı sıra başarısızlık halinde ilk olarak planın inkar edilmesi, soruşturmanın derinleşmesi halinde ise planın aleyhine görüş bildirilmesinin planlandığı kaydedildi. Emniyetin değerlendirmesinde 'Bu haliyle Hakan Büyük'ün adresinden elde edilen incelemeye konu belgelerin 'Balyoz Planı' soruşturmalarında elde edilen delilleri teyit edip destekler mahiyette yeni delil niteliğinde olduğu belirlenmiştir' denildi.


Başına bir iş gelirse belgeleri kullanacaktı


Emniyet tarafından mahkemeye gönderilen yazıda ihbar mektubunun detaylarına da yer verildi. Yazıya göre, söz konusu ihbar mektubunda 'Sizlere 'Balyoz Darbe Planı'nda yer alan ancak bugüne kadar yakalanmayan bir şahıs hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu şahıs şu an emekli olan hava istihbaratçı Albay Hakan Büyük'tür. Hakan Büyük, 1996-2003 yıllarında Ankara'da askeri istihbarat birimlerinde çalışmış ve 28 Şubat sürecinde önemli görevler almıştır. Buradaki başarılı çalışmaları üstlerinden takdir gör müş ve 28 Şubat sürecinde çok sayıda askeri personeli ordudan attırmayı başarmıştır' iddiası yer aldı.

DARBE İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLADI

Büyük'ün 2003-2006 yıllarında görev yaptığı Eskişehir'de elde ettiği bilgi ve belgeleri 'Balyoz Planı'nda kullanmak üzere üstlerine bildirdiği öne sürülen mektupta, 'Hakan Büyük'ün, İstanbul merkezli planlanan ve ardından ülke yönetimine el konulacak darbe sonrası kendileri açısından irticai odak olarak görülen kuruluş ve kişilere yönelik eylem planı hazırladığı' iddia edildi.

BELGELERİ KORKUDAN SAKLIYOR

Mektupta, Büyük'ün elde ettiği görüntü ve belgeleri emekli olduktan sonra yanında götürdüğü, emeklilikten sonra başına bir iş gelmesi durumunda üstlerinin kendisine sahip çıkmaması ihtimaline karşı bunları kullanmayı planladığı ileri sürüldü. Ayrıca, mektupta, Hakan Büyük'ün söz konusu belgeleri Eskişehir'deki adresinde sakladığı ve 'Balyoz' soruşturması kapsamında çok sayıda askerin tutuklanmasından sonra kendisinin de gözaltına alınabileceği korkusuyla bu belgeleri yok edebileceği öne sürüldü.


Camiye çakmadım


Balyoz Davası'nda yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Fırtına, hakkındaki suçlamaları reddetti. Fırtına, "Başbakan'ı ikna ettim. Ertesi gün caminin tamir edilmesi için emir verdim" diye konuştu


'Balyoz' davasının 23. duruşmasında tutuklu sanık eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, savunmasını yaptı. Mahkeme heyetine başkanlık eden Ali Alçık, yoklama sırasında sanıkların tek tek isimlerini okurken sanıkların bazıları 'burada', bazıları da 'evet' dedi.

ÇİÇEK DİKKAT! ÇEKTİ

Yoklamada ismi okunan 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasının da tutuklu sanığı olan Albay Dursun Çiçek 'Dikkat' diye cevap verdi. Fırtına, 'Ben iddia edilen bu çalışmaların ve eylemlerin hiçbirinin içinde bulunmadım' dedi. Fırtına, hayatının 50 yılını aşkın zamanını askerlik mesleğinde geçirdiğini belirtti.

BAŞBAKAN'A BİLGİ VERDİM

Savcının kendisine, 'Başbakan'ın evinin üzerinden, camiye uçağını çakmışsın' dediğini ileri süren Fırtına, şöyle devam etti: 'Caminin aleminin düştüğünü biliyorum. Cumhuriyet Bayramı provaları için uçaksavarlar üçlü üçlü geçerken, alçalırken bir sebeple alçak geçip ya egzozdan çıkan gazlar nedeniyle ya da başka bir sebeple parçalar yere düşmüş. Başbakana bilgi verdim. İkna ettim. Ertesi gün caminin tamir edilmesi için emir verdim. Sonra da anlıyorum ki bu cami işi 2003 yılı senesiyle ilgili değil. 'Meclisin üzerinden 2005'te uçmuşsun' dediler. Ben, 'Emekliydim' dedim.'

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim