• BIST 117.025
 • Altın 166,451
 • Dolar 3,9293
 • Euro 4,8270
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 16 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Barış İçin Vicdani Ret Forumu Yapıldı!

Barış İçin Vicdani Ret Forumu Yapıldı!
Anti-Militarist bir kültür oluşturmak ve Güneydoğuda süren savaşı bitirmek için onun insan malzemesini engellemek amacı ile kurulan Barış İçin Vicdani Red Platformu anti militarist duyarlığı arttırmak için toplandı.

 

 

 

 

 

Türkiye’deki askerci bilinci dönüştürmek, barışın önünü açmak ve savaşların insan kaynağını kurutmak amacı ile kurulan Barış İçin Vicdani Ret Platformu'nun çağrısı ile 6 Mart’da Makine Mühendisleri Odası'nın Taksim'deki yerinde biraraya gelen kurum ve kişiler, bu kapsamda açılacak olan kampanyayı ve bu kampanya ekseninde yapılacakları tartıştı. Toplantıda kurumlar adına 6, bireysel olarak da 5 konuşma yapıldı.

Vietnam Gibi

Oğuz Sönmez, forumun açılış konuşmasında, 25 yıldır yürütülen imha ve inkâr politikasıyla 40 bin insanın öldüğünü, 300 milyar dolarlık zarar yaşandığını belirtti. Sönmez, "Yeni bir savaşın ve daha büyük yıkımın yaşanmaması için toplumsal duyarlılığın arttırılması ve etkili mücadeleye ihtiyaç var" dedi.

Sönmez, Amerika'da Vietnam savaşına karşı gelişen savaş karşıtı hareketi hatırlattı, "Amerika halkının kurtulmasını sağlayan savaş karşıtı on binlerce genç, 'vatan haini' suçlamalarını, hapis cezalarını göze alarak askere gitmediler. Bizler de bu savaşa son vermek için böylesi bir adımın atılması gerektiğini düşünüyoruz. Kadın ve erkek tüm gençleri barış için vicdani ret kampanyasına katılmaya, savaşın unsuru olmamaya, zorunlu askerlik sistemini reddetmeye çağırıyoruz" dedi. Oğuz Sönmez, forumun amacının da bu konuda atılacak adımları tartışmak olduğunu kaydetti.

Barışı Hayal Ediyoruz

Forum Sırasında konuşman Barış İçin Vicdani Ret Platformundan  vicdani retçi Ercan Aktaş “bu savaş her aileden bir insanı, her ekmeğimizden bir dilimi, her kazanılmış demokratik ve de sosyal haklardan bir parçasını alıp götürdü ve de götürmeye devam ediyor…İsyan ediyoruz… Bu savaşın insan malzemesi olmayacağız… BARIŞ İÇİN VİCDANİ RET diyoruz… Vicdani ret tekil bir eylem olarak elbette toplumu dönüştürmeye muktedir değildir. Ancak vicdani retçi ahlaki bir öznedir; kendi iradesi doğrultusunda davranmakta ve ister istemez ötekileri de öyle olmaya davet etmektedir. Bu davet, bir yerde yapısı gereği, bir toplumsal değişim çağrısıdır.” Dedi. Aktaş Vicdani Reddin barış için önemini anlattı. Platformun sesini yükseltmesi ile ‘Her Türk asker doğar’ miti ile sarmalanmış bir toplumda sorgulanması bile akla getirilmeyen zorunlu askerliği sorgulamaya başlancağını böylece militarist kültürün gerileyerek ve daha yaşanılası bir ortam doğuracağını ifade etti.

 

Enver Aydemir'e bir ceza daha

 

Foruma dini inançları nedeniyle vicdani reddini açıklayan ve tutuklanan Enver Aydemir'in kardeşi Mücahit Aydemir de katıldı. Aydemir, ağabeyine tutulduğu Eskişehir Askeri Cezaevi'nde yeni bir ceza daha verildiğini duyurdu. Mücahit Aydemir, önceden iletişim cezası verilen ağabeyine şimdi de 1 aylık görüş yasağı verildiğini ifade etti. Aydemir, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndan iki gün önce yazı geldiğini, yazıda sadece "incelemenin sürdüğü"nün belirtildiğini aktardı.

Forumun ikinci bölümünde ise öneriler tartışıldı. Oğuz Sönmez, yaptığı kapanış konuşmasında gelen önerileri sıraladı, bunların önümüzdeki toplantılarda planlanacağını kaydetti. Sönmez, bundan sonrası için vicdani ret konusunda gençlerin cesaretini arttıracak adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Forumda önümüzdeki döneme ilişkin yapılması düşünülenlerden bazıları şöyle:

-Şüpheli asker ölümleri üzerine çalışmalar yapmak. Bu kapsamda son asker ölümünün yaşandığı Maltepe Gülsuyu'nda yürüyüş düzenlemek.

-Savaşın yarattığı milliyetçi-şoven şartlanmalara karşı çalışmalar yapmak.

-Barış İçin Sanatçılar, Barış İçin Kadınlar, Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları gibi örgütlenmelerle ortak çalışmalar yapmak.

-Asker aileleri ve barış anneleri ile görüşmek.

-Enver Aydemir'in duruşmasına katılmak, haklarında "halkı askerlikten soğutmak" iddiasıyla dava açılanlarla dayanışmak.

-TMK mağduru çocuklar ile tutuklu Ruşen Ali Kesgin'in duruşmalarına katılmak.

-Ayda bir günü Barış Günü ilan edip Galatasaray Lisesi önünde eylem yapmak.

 

 

Özgün Duruş

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim