• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bakanlar Kurulu'nda Neler Görüşüldü?

Bakanlar Kurulunda Neler Görüşüldü?
Bakanlar Kurulu Toplantısı ardından hükümet sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kişisel kanaatinin, anayasa değişikliğinin zamanının geldiği yönünde olduğunu belirtti.

Çiçek, Danıştay'ın 4-C kararını ise "Bizim ülkemizde aklı veren çok olur da ekmeği veren az olur." şeklinde değerlendirdi.

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda görüşülen konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Çiçek, Sulama Birlikleri ve Kamu Gözetim Komisyonu kurulması kanun tasarılarının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda hayvancılığın desteklenmesi ve kısa çalışma ödeneğinin süresinin 6 ay uzatılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı alındığını belirtti. Çiçek, tüm dünyada bir ekonomik kriz yaşandığına işaret ederek, "Belli ölçüde bunun Türkiye'ye de yansımaları söz konusudur. İstihdam açısından krizden dolayı olumsuz etkileri olanlar için işsizlik sigortası ile ilgili kanundan istifade ile belli aralıklarla kısa çalışma ödeneği adı altında işsizlik ödemesi yapılmaktadır. Bu süreyi 6 ay daha uzatmış oluyoruz. 2009 yılında kısa çalışma imkanından 192 bin kişi faydalandı. Ödenen para 163 milyon TL'dir. 2010 Şubat ayında bundan 203 kişi yararlanmıştır. Bu imkandan istifadeyi 6 ay daha uzatmış oluyoruz." dedi.

Bakanlar Kurulu'nda AB ile ilgili çalışmaların da ele alındığını anlatan Çiçek, önümüzdeki dönemde rekabet faslının açılması için devlet yardımları kanun tasarısının imzaya açıldığını kaydetti. Çiçek, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın sunum yaptığını ifade etti.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN ZAMANI ÇOKTAN GELMİŞ GEÇMİŞTİR"

"Anayasa değişikliğini, bu konuyla ilgili muhalefete ne zaman götüreceksiniz. Askere sivil yargı yolu açılması, reform paketinden kastınız hangi reform paketi?" yönündeki soruya karşılık Çiçek, şu cevabı verdi: "Anayasa değişikliği, anayasamız gereği hükümetin gündeminde olan konular değil. Bunlar, partinin veya grubun yapması gereken işler. Bakanlar Kurulu'nda konuşmadık. Mart ayı içerisinde bu değişikliklerle ilgili bir teklifi TBMM'ye sunma imkanımız olabilecektir. Bu teklif olgunlaştığında herkesin bilgisi olacak. Bu işin Meclis'te yasalaşmasında katkı vermesini beklediğimiz muhalefetin de bilgisi olacaktır. Bugün, dünkü ifade edilen hususlarla ilgili erken seçim yasası, seçimlerin temel hükümleriyle ilgili bugün bir değerlendirmemiz olmadı."

Anayasa değişikliği ile ilgili bir başka soruya ise Çiçek, şöyle cevap verdi: "Hükümette biz bu işi konuşmadık. Partimizin başka platformlarında konuşuyoruz. Bu anayasa değikişkileri için bugün değilse ne zaman? Bu değişikliği istemiyorsak vakti değil, her gün bir mazeret bulunabilir. Kişisel kanaatim bu anayasa değişikliğinin zamanı gelmiş çoktan geçmiştir. Ne kadar çaba sarfedebilirsek, olmasın diye değil, olsun diye çaba sarfedersek. Biz, zamanın, her zaman müsait olduğu kanaatini taşıyoruz. Bu anayasayı TBMM değiştirecektir. Vatandaşın yüzde 85'i Meclis'te temsil edilmektedir. Çok yüksek bir temsil kabiliyeti var. Zamanın müsait olduğu, hatta değiştirmek için geç kalındığını ifade etmek isterim."

"AKLI VEREN ÇOK OLUR DA EKMEĞİ VEREN AZ OLUR"

Çiçek, 'Danıştay'ın 4-C ile ilgili kararından sonra işçilere müdahale edilebilir mi?' sorusu üzerine de şunları söyledi: "Bir dava söz konusu olduğuna göre idare aleyhine açılmıştır. Tabiatıyla bir yargı kararı olması hasebiyle gerekli düzenleme yapılır. Sorduğunuz husus, kamu düzeniyle alakalı. Bu ülkede herkes hakkını arayabilir, aramanın yolları açıktır. Ama kim arıyorsa yasalara uygun olarak aramalıdır. Buna herkesin dikkat etmesi lazım. Bizim ülkemizde aklı veren çok olur da ekmeği veren az olur. Birilerinin laflarına bakarak da kimse yasalarla karşı karşıya gelmemelidir. Yasalar çerçevesinde olmasında herkes için fayda vardır. Kimse yasalarla karşı karşıya gelmemelidir. Toplumsal müsamahayı da kimse başka türlü değerlendirilmemelidir."

"SOYKIRIM" TASARISI

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki sözde 'soykırım' yasa tasarıyla ilgili soruya ise Çiçek, "Türkiyi ile ABD iki önemli müttefik ülkedir. Son 50-60 yılın tarihini birlikte paylaşıyoruz. Bu tür bir tasarı Türk-ABD ilişkilerine, kabulü halinde çok önemli zarar verir. Türkiye ve ABD'nin bölgede yüklendikleri sorumluluklar ve bunun karşılıklı yükümlüklükleri dikkate alındığında, bu kısım sözde tasarıların Meclis'te kabul edilmesini doğru bulmuyoruz. İkincisi, Kafkaslar'da barış ve istikrarın sağlanabilmesi bakımından Türkiye ve Ermistan'ın yürüttüğü inisiyatif var. Olumsuz bir karar, bunu da zedeleyecektir. Kimse tarihi olayları Parlamentorarda kararda bağlamak gibi bir anlayıştan vazgeçmesi gerekir. Biz sağduyunun galip geleceğine inanıyoruz." diye cevap verdi.

Şu anda ABD'de olan heyetler olduğunu söyleyen Çiçek, "Sayın Başbakanımız dile getirdi. Dışişleri Bakanımızın temasları var. Tasarının geçmemesi konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. Oylamaya katılanların da bu hassasiyeti dikkate alarak oy vermelerini bekliyoruz. Ne anlam ifade ettiği, getirebileceği olumsuzluklar da ilgili makamlara söylenmiştir." dedi.

 

 

 (CİHAN)

 

 

 

 

h

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim