• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bakan Çelik: Türkiye Cumhurbaşkanını değil, devlet başkanını seçecek

Bakan Çelik: Türkiye Cumhurbaşkanını değil, devlet başkanını seçecek
ANKARA (CİHAN)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin 2014'te Cumhurbaşkanını değil, aslında bir anlamda devlet başkanını seçeceğini söyledi.
Çelik, "Yüzde 50'nin üzerinde oy alan adam ne söylerseniz söyleyin başkandır kardeşim." dedi.

TV 8'e konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilk kez Cumhurbaşkanını 'halk seçsin' denildiğini ifade etti. Seçilme kriterinin de belli olduğunu dile getiren Çelik, yüzde 50'nin üzerinde oy alınması gerektiğini kaydetti. Çelik, "Seçimde yüzde 50'yi geçerseniz seçileceksiniz ilk turda. Şimdi bu güçte gelen bir Cumhurbaşkanı başkandır. Türkiye'de ilk kez oluyor bu. Seçilmiş bir Başbakan seçilmiş bir Cumhurbaşkanı sürecine giriyoruz. Başbakan yüzde 40'la Cumhurbaşkanı yüzde 55-60'la seçildi. Bunlar tartışılmalı, çözülmeli. Bunun adı başkanlıksa başkanlık olur, yarı başkanlıksa yarı başkanlık olur. Tartışmanın neresi yanlış? Sanki başkanlığı savunmak, başkanlık sistemi savunmak suç muymuş? Daha iyiyse olsun." diye konuştu.

"SENDİKALARI SAHTE ÜYELİKTEN KURTARDIK"

Türkiye'de 3 milyon 200 bin sendikalı işçi olduğunu bildiklerini anlatan Çelik, 930 bin sendikalı işçi olduğunu söyledi. "Türkiye'yi sahte sendika üyelikleri ve sahte oranlardan kurtardık bu yasanın getirdiği en önemli düzenleme bu." diyen Çelik, "Sendika artık kendisini aynada görüyor ne kadar üyesi var ne kadar örgütlüyüz bunu görüyor. Bu yasa çıkmadan önce Türkiye'de çalışanların 60'ı sendikalı ve örgütlü diye takdim edilirken yasa çıktıktan sonra gördük ki yüzde 9'u sendikalı. Şimdi ayaklarımız yere basıyor." şeklinde konuştu.

"TAŞERON İŞÇİ SORUNU MECLİSE TAŞINACAK"

Taşeron işçiliği konusunun çözülmesi gerektiğini, çünkü orada gerçekten emeğin sömürüsü olduğunu dile getiren Çelik, şöyle devam etti: "8 saat çalışması gereken vatandaş 12 saat çalıştırılıyor. Mesai ücreti, iş güvencesi, tazminat, örgütlenme hak arama yok. Sayın Başbakanımıza da arz ettim kendisi bu konuda seri olarak güncelleme istedi. Burada çok net bir çizgi çekmek gerekiyor. Kim kamunun işçisi olacak kim alt işverenin yanında çalışan işçi olacak bunların hakkı nedir insan onuruna yaraşır bir şekilde çalışma düzenin kurulması gerekiyor. Bu düzenlemeyi perşembe günü bayram dönüşü ele alacağız. Bütün tarafların ve siyasi partilerin katkılarını alacağız. Arkasından konuyu bakanlar kuruluna taşıyıp yüce meclise gelmesini sağlayacağız. Perşembe günü hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan siyasi partilerden bu işe duyarlı olan arkadaşların katılımı hem de sosyal tarafların katılımıyla taşeron işçilerinin ve ya alt işverenin yanında çalışan işçilerin yaşadıkları sıkıntıları gidermeye yönelik düzenlemeyi de hemen bayramdan sonra başlatacağız. Yasa Meclise geldiği günden itibaren her gün 4-5 saat toplantı yaptık. İşçinin işverenin taleplerine kapıları kapatmadık. Kapılar açık olunca sözü olanlar bakanlığın huzurunda konuşabildiklerine göre bu değişiklikleri yaptırabildiklerine göre neden çıkıp caddelerde niye söylesinler. Sayın Başbakanımızla görüşme imkanları da oldu. Demek ki bütün kapılar açık."

"ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ÇOCUKLARIMIZ BANA BEDDUA EDER"

2036 yılında 60 yaş emekliliğinin tamamlanacağını anlatan Bakan Çelik, dünyada şuanda 62-65 yaş emekliliğinin olduğunu ifade etti. Çelik, "İnsanımızı memnun etmek biz de hükümet olarak isteriz 42 yaşında emekli olun ama ben inanıyorum o 42 yaşında emekli olacak olan Fatma hanımın Ahmet beyin çocukları bize beddua ederler. Çünkü emekli olan insan evde oturmayacak. Çalışacak. Bu da işverenin işine geliyor kayıt dışı çalıştırıyor ve kayıt dışı olduğu için yeni işe başlaması gereke 22 yaşındaki delikanlıya iş bulmakta zorlanıyoruz. Memurlar ile bu dönemde ilk toplu sözleşmeyi yaptık. Kamu çalışanlarıyla ilk toplu sözleşmemizi geçen yıl gerçekleştirdik. O toplu sözleşmede 161 madde çıktı. Bunlar ağırlıklı olarak devlet memurlarımızın, kamu personelinin yaşadığı sorunlar. Toplu sözleşmeye konu olmayan ayrıca sorunlar çıktı. Bu sorunlarla ilgili danışma kurullarımız var. Kasım ayında başlıyoruz. Yeni Toplu Sözleşmeye kadar 161 sorunu nasıl çözeriz diye o sözleşmeye zemin oluşturacak toplantılara başlıyoruz şimdi. Bu da personel sisteminde sıkıntı olduğunu ortaya koyuyor." dedi. CİHAN
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim