• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bahçeli’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yine Aynı Hakaret: Fanusa Girsin!

Bahçeli’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yine Aynı Hakaret: Fanusa Girsin!
MHP lideri Devlet Bahçeli daha önce de sıklıkla dile getirdiği 3 şartı, koalisyon görüşmeleri için kendisini ziyaret edecek olan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na da aynen söyleyeceğini belirtti:

'Çözülme süreci' son bulmalı, 17-25 Aralık dosyaları açılmalı, Erdoğan Saray'ı terk etmeli ve Çankaya fanusuna girmeli.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyon görüşmelerinde Ahmet Davutoğlu’na 3 şart öne süreceklerini belirterek, “Birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok, diyeceğiz. Tek başına iktidar olmadığına göre sorunları çözecek koalisyon kurulmalı, diyeceğiz. Bunun için en geçerli model Ak Parti- CHP modelidir. BU modeli hayata geçirin diyeceğiz. Bize düşen ana muhalefettir” dedi.

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal sınırlarına çekilmesi tartışmalarına ilişkin olarak da “[Erdoğan] Çankaya fanusuna girmeli” dedi.

MHP lideri Bahçeli, Davutoğlu’na “aynen söyleyeceğini” belirttiği üç şartı da şöyle sıraladı:

Çözüm süreci denen 'çözülme süreci' son bulmalı

17-25 Aralık dosyaları açılmalı, sorumlular yargılanmalı.

Erdoğan Saray’ı terk etmeli ve Çankaya fanusuna girmelidir.

Bahçeli ayrıca, seçimden sonra kendisiyle görüşmek isteyen MÜSİAD heyetine randevu vermediğini açıkladı: "Seçimden sonra önemli sivil toplum örgütleri bizden randevu istediler. TÜSİAD, TOBB ve MÜSİAD... MÜSİAD'ın ne olduğu belli. Ona randevu vermedim ama diğer iki kuruluşun yetkilileriyle burada görüştüm."

Ahmet Hakan’ın soruları ve Devlet Bahçeli’nin yanıtları şöyle:

Ahmet Davutoğlu partinize geldiğinde ne söyleyeceksiniz?

Bu zamana kadar ne söylediysek aynısını söyleyeceğiz. Diyeceğiz ki: Çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık'ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray'dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir.

Yani koalisyon şartlarınızı tekrarlayacaksınız?

Evet... Bunları söyleyeceğiz. Her şeyi söyleyeceğiz.

Başka ne diyeceksiniz?

Sizinle "çözüm süreci" konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray'dan Çankaya'ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz: Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek... Böyle şey olabilir mi?

Bu sözlerinizle Ahmet Davutoğlu'na kapıyı kapatmış olacaksınız. Kendisine başka bir yol önerecek misiniz?

Elbette... Türkiye'yi düşünerek kendisine bir yol önereceğiz.

Hangi yol bu?

Bugün Türkiye'de kutuplaşma var. Recep Tayyip Erdoğan, kendi partisine taban bulabilmek için Türkiye'yi ciddi manada kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma, tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür. Yeniden kaynaşmanın sağlanması, nesiller alacaktır.

O denli büyük mü sorun? Kutuplaşma sorunu bu denli yükselmiş midir?

Tabii efendim. Bugün çok kişi birbiriyle alışveriş yapmıyor. Aynı yolda karşılaşanlar, kaldırım değiştiriyor. Herhangi bir gerginlik, herhangi bir çatışma olmasın diye insanlar karşı karşıya gelmek istemiyor.

Neden böyle oluyor?

Televizyonlarda Recep Tayyip Erdoğan'ın bıkma bilmez, usanma bilmez konuşmaları, her gün yepyeni bir stres kaynağı haline geliyor. Her konuşması yeni bir toplumsal depresyon kaynağı... Bunu düşünen yok. Bunun önlemini almayı akıl eden yok. Bir kişi de çıkıp "Sayın Cumhurbaşkanım veya Sayın Başbakanım... Lütfen biraz sakin olalım" demiyor. Böyle telkinde bulunan yok.

Böyle söyleyebilecek kimse kalmış mıdır acaba?

Ama etrafında bu kadar bilim insanı var.

Onlar herhangi bir uyarıda bulunabilirler mi?

Efendim, zaten sıkıntı burada. Aydınlar kalkıyorlar, mesela en son iki yüzü bir araya gelip bir bildiriye imza atmışlar. Fakat Türkiye'nin yarılmasını mesele etmiyorlar. Toplumsal yarılma en önemli mesele. Kaynaşma, kucaklaşma sağlanmalı. İnsanlar otobüs duraklarında hafif bir yer değişikliği yapsalar, kavga çıkıyor. Herkesin elinde silahtan ziyade bıçak var. Bir bıçak usulü çıktı. Öbür taraftan kadına şiddet almış başını gitmiş. Huzursuzluklar var. Bunları nasıl kaynaştıracaksınız? Bunlar önemli şeyler.

Davutoğlu'na bunları anlatacaksınız, ardından da ne diyeceksiniz?

Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti/CHP modelidir. Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz. Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen anamuhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa... Biz Türkiye'nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.

CHP'YE TAVSİYELER: KALKMIŞ CHP'NİN GENEL SEKRETERİ...

Kalkmış CHP'nin Genel Sekreteri... Diyor ki: "Biz bayramda işte bilmem ne verecektik." Ver kardeşim. Yani sen vermiyorsan mevcut iktidara verdir.
O güne kadar koalisyon kurulamıyorsa... Git "Koalisyon yapacağız, sizden bir ricamız var, emeklileri düşünelim, önceliği ona verelim" de.

-Böylece koalisyonun hayırlı bir adımını atmış olursun. Koalisyon için çok hayırlı bir ilk adım atmış olursun.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim