• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Babacan Net Konuştu Geri Adım Olmayacak

Babacan Net Konuştu Geri Adım Olmayacak
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, muhalefete net bir mesaj gönderdi.

 

 

 

 

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan artan terör saldırılarının Demokratik Açılım ve Anayasa değişikliği gündemlerini etkilemeyeceğini söyledi. Gazetelerin Ankara temsilcilerine Türkiye ve dünya ekonomisinin durumu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Babacan gündeme ilişkin konulara da değindi.

GERİ ADIM OLMAYACAK

Artan terör saldırılarının Anayasa değişikliği ile ilgili olup olmadığı yönündeki soruya, "Terörle mücadele zor iştir. Bahar aylarında terörün arttığına şahit oluyoruz. Ama demokratik açılımdan dönmemiz mümkün değil. Saldırılar oluyor diye özgürlükler, temel hak ve hürriyetler konusunda, hukukun üstünlüğü konusunda attığımız adımlardan, aldığımız tedbirlerden geri adım söz konusu olmayacak. Eğer birileri bu işten vazgeçerler mi diye düşünüyorsa beklemesinler, öyle bir şey olmayacak" yanıtını verdi.

İkinci tur görüşmeleri başlayacak olan Anayasa değişikliği paketinin ekonomiye bakan en önemli tarafının parti kapatmayı zorlaştırması olduğunu söyleyen Babacan şöyle dedi: "Ekonomiyi etkiliyebilecek olumsuz senaryo şu: Seçimlerden zayıf bir koalisyon hükümeti çıkar mı? Yabancı yatırımcının en büyük endişesi Türkiye'de yeni bir kapatma davası açılmasıydı. Ekonomik verilerde toparlanma var. Ama son bir ayın en önemli beklentisi Anayasa değişikliğidir. En önemli yenilik parti kapatma ihtimalinin azalmasıdır. Ayrıca yeni düzenlemelerle yargıdan daha öngörülebilir kararlar çıkacaktır. İş dünyasının yargı kararlarıyla sorunlu olduğu da bir gerçek. Türkiye ekonomisi için tek olumsuz senaryo seçimden çıkacak zayıf bir koalisyon hükümeti ve hükümete yönelik kapatma davası. Onun dışında Türk ekonomisi için bir risk görmüyoruz."

BİZDE BORSA COŞTU

Bakan Babacan, iş dünyasının Anayasa değişikliği çalışmalarını olumlu karşıladığını belirterek, "Bunun en somut sonucunu borsada gördük. 22 Mart, Anayasa değişikliği çalışmalarına başladığımız tarih. O günden bu yana dünya borsaları 100 iken bugün 103 oldu. Avrupa 100'den 102'e çıktı. Türkiye ise 100'den 115'e çıktı. Temel sebep Anayasa değişiklik süreciyle birlikte parti kapatma ihtimalinin azalmasıdır. Pek çok yatırımcıdan bizzat bunu duyduk" dedi.

YUNANiSTAN iLE 20-25 PROTOKOL GÜNDEMDE

Önceki gün günübirlik bir ziyaret için Yunanistan'da olduğunu hatırlatan Bakan Babacan, çok verimli bir seyahat olduğunu belirterek şunları söyledi: "Papandreu, bakanlar kurulu toplantısına ara verip bizimle toplantı yaptı. Ayrıca Dışişleri ve Ekonomi bakanlarıyla da toplandık. Yunanistan'ın geçmişten gelen verimsiz bir ekonomik yapısı var. Gelirleriyle orantısız şekilde maaşlar verilmiş. Üretim noktasında çeşitlendirilmemiş sistemleri. Turizm ve gemicilikte tıkandı. Bir de verilerle alakalı büyük sıkıntılar yaşandı. 14-15 Mayıs'ta yüksek düzeyli stratejik iş birliği toplantısı yapacağız Atina'da. Geniş bir alanda iş birliği çerçevesi oluşturmak istiyoruz. 20-25 tane üzerinde çalışılan protokol var. Ayrıca her yıl düzenli toplantılarla bu protokollerin takibini yapacağız. Biz Yunanistan'la tamamen açık sınırlar görmek istiyoruz. Sınırlar ne kadar açıksa o kadar güçlü ekonomik ilişkiler olur. Kazan kazan stratejisi güdüyoruz."

HARCAMALAR AZALACAK

Bakan Babacan, gazetecilerin "Askeri harcamaların karşılıklı olarak azaltılması gündemde mi” sorusu üzerine ise "Bu soru bize Atina'da da soruldu. Yunanlı meslektaşım biraz tedrici ele alma eğilimindeydi. Ama biz Yunanistan ile iş birliğini ilerlettiğimiz zaman zaten güvenlik endişeleri de risk algılamaları da azalacak ve doğal sonuç olarak harcamalar azalacak düşüncesindeyiz" dedi.

1 Mayıs sorunların çözümü için fırsat olmalı

Babacan, "33 yıl sonra ilk kez Taksim'de kutlanması önemli. Artık özel bir gün olarak da resmen kutlanacak. Tatil yapamadık ama en azından kutlanacak. Barış ve huzur içinde geçmesini istiyoruz. Her 1 Mayıs'ın da çalışanların sorunlarına çözüm üretmesi açısından vesile olmasını bekliyoruz. Şiddetle değil medeni çerçevede görüşlerin, isteklerin ortaya konması için iyi bir vesile olacağını düşünüyorum" dedi.

BANKACILAR KREDi VERMEK iÇiN MÜŞTERİ ARAYIŞINA ÇIKTI

Bakan Babacan, yaklaşık bir saatlik sunumunda Türk ve dünya ekonomisindeki son durumu istatistiklerle anlattı. Türk ekonomisinin ciddi bir toparlanma sürecinde olduğunu anlatan Babacan " IMF verilerine göre, 2010 yılında AB içinde en hızlı büyüyecek olan ülke Türkiye" dedi. Babacan'ın sunumundan satır başları şöyle; n Sanayi sipariş endeksleri firmaların hem içeriden hem dışarıdan ne kadar sipariş aldıklarını gösteriyor. Bu göstergelerin ekside olduğu dönemden artıya geçtik. Üstelik artı göstergeler sürekli büyüyor.

VERİLER LEHİMİZE DÖNDÜ 

** Sanayi faaliyetlerinde, sanayi üretimlerinde toparlanma var. Üretim endeksi de pozitifte. Ara mallarda artış var. Sanayi üretim endeksi dibi görmüştü artık yükseliyor. 

** Çeklerin dönüşü önemli bir göstergeydi. Rakamlar tekrar kriz öncesine döndü. 

** Dış ticaret verileri bizim lehimize, pozitife döndü. 

** Kredi hacmi nisanın son haftasında normal seyrine girmiş durumda. Son haftalarda bankacılar kredi verelim diye sanayicilerin kapısını çalmaya başladı ki bu çok önemli bir gösterge. 

** Üretici güven endeksi kriz öncesine döndü. 

** İşsizlik oranı mart ve nisan aylarında zirveyi gördükten sonra düşüş trendine girdi. Sanayide istihdam artışı var. Hizmetler sektöründe ise kriz döneminde bile istihdam artış trendindeydi.

TÜRKİYE GÜVENLİ BİR LİMAN 

** Nisan 2008 ve Ekim 2008'de ciddi sermaye çıkışı yaşandı. Ama şu anda sermaye girişleri var. Türkiye artık güvenli bir liman olarak algılanıyor. Faiz oranları önceki dönemlere göre çok düşük olmasına rağmen cezp ediyor olması önemli bir gösterge. 

** İkinci çeyrekte çift haneli büyüme rakamları görebiliriz. Ama eksi rakamlardan geldiğimiz için hâlâ kriz öncesi dönemi yakalayamadık. n Et fiyatları hariç çekirdek enflasyonda bir sorun gözükmüyor.

 

 

bugün

 

 

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim