• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ayraç Kimin Dergisi?

Ayraç Kimin Dergisi?
Kitapları temel alarak bir dünya inşa etmeye çalışan, kitap okurken notlar alan, yer yer cümlelerin altını çizen, kitapta yakaladığı hakikate yönelik bir cümleyi tekrar tekrar okuyarak mutlu olan, kitap okumadan duramayan okurların dergisidir Ayraç. Kitap

 

 

 

 

2009 yılının Ağustos ayında yayın hayatına başlayan kitap tahlili ve eleştiri dergisi Ayraç, 8. sayısına ulaştı. Hem görsel hem de içerik olarak beğeni toplayan dergi, alanında önemli bir boşluğu dolduruyor. Ayraç’ın genç editörü Yunus Emre Tozal ile derginin serüvenini konuştuk… 

 

Öncelikle Ayraç dergisini kısaca tanıyalım?..

Ayraç, her şeyden önce kitap tahlili ve eleştiri dergisidir. Okuma zevki veren metinler, anlam kozasından kelimelerle örülmüş arayış denemeleri, kendinizi kaptıracağınız kitap tahlilleri, kıyıda köşede kalmış iyi kitaplara dikkat çeken yazılar, başucu eserlerine yapılan tahliller, son çıkan kitaplara yazılan inceleme, araştırma ve eleştiri yazılarının yayımlandığı bir dergi Ayraç.

 

Ayraç kimin dergisi ya da Ayraç’ın muhatabı kimler?

İlk sayımızın sunuşunda “iyi okumak”tan bahsetmiştik. İyi okumak; idrak ederek okumak temelde dünyaya karşı bir tavır alıştır; hem seçim yapmak hem de muhalefet anlamına gelir. Okumanın verdiği sorumlulukla hareket etmeye başlayan insan, ruhun metafizik ayaklanması omzundaki yükle dış dünyasını iç dünyasıyla imar etmeye başlar. İsyanını her nefes alış verişinde, gökyüzüne her baktığında, varoluşunu tefekkür ettiği her anda ortaya koymak ister.

Kitapları temel alarak bir dünya inşa etmeye çalışan, kitap okurken notlar alan, yer yer cümlelerin altını çizen, kitapta yakaladığı hakikate yönelik bir cümleyi tekrar tekrar okuyarak mutlu olan, birkaç kitapta okuduğu düşüncelerden yola çıkarak gündelik hayatın herhangi bir anında, okulda, işyerinde, otobüste, metroda, vapurda imgelerle yaşayan, imgeleri buluşturan, kitap okumadan duramayan okurların dergisidir Ayraç. Okumanın hallerini, kendine has lezzetlerini paylaşabilen herkes, derginin muhatabı…

 

Dergi herkese açık mı? İsteyen buraya yazı gönderebilir mi?

Evet, Ayraç herkese açık bir dergi, dergimizi okuyan ve bu dergide kendini ifade etmek isteyen herkes, dergimize yazılarını gönderebilir. Bununla beraber Ayraç, bir sanat ve edebiyat dergisi değil. Hikâye, şiir, deneme gibi ürünlere yer vermiyoruz. Bir ya da birkaç kitabın ortak imgelerinden yola çıkılarak inceleme, eleştiri ya da tahlil yazılarına da yer veriyoruz. Hem kitap tahlili ve hem de eleştiri kelimelerinin altını çizmek istiyoruz. Çünkü şimdilerde daha çok akademik bir alanda kaldığını gözlediğimiz 'kitap, eser, yazar tahlili' ve son 15 yıldan bu yana her geçen gün giderek daralan bir alanda kaldığını düşündüğümüz eleştiri'nin alanının da ancak bu şekilde nitelikli okurun da katıldığı okuma/ tahlil/eleştiri eksenli daha verimli bir yeni süreci şekillendireceğini düşünüyoruz... İşte bu çerçevede öncelikle verilen emek ölçüsünde bir niteliği olan ve satır aralarında bu emeği ortaya koyan her çalışmaya açığız.

                                     

Ayraç’ın günlük gazetelerin vermiş olduğu kitap eklerinden farkı nedir?

Ayraç'ın gazetelerin vermiş olduğu kitap eklerinden önemli bir farkı şöyle ki; Bugün için gazete kitap ekleri daha çok 'kitap tanıtımı' eksenli bir yolu tercih ediyorlar gibi bir kanaatimiz var, aslında bize kalırsa çok önemli bir işlevi yerine getiren gazete kitap eklerini, sözgelimi bize Ayraç'ı yayınlama alanı açan, bu cesareti kazandıran birer öncü çalışma olarak değerlendiriyoruz. Ülkemizde gazete kitap eklerinin sessiz sedasız ama böyle ciddi bir etki ve katkılarının olduğunu söylemek gerekiyor.

Bize göre epeyce bir zamandan bu yana açılan bu yolda artık kitap tanıtımının ötesine geçecek, kitap tahlili ve eleştiriye de kanal açabilecek yeni çalışmalara ihtiyaç var. Ayraç işte böyle bir misyonu üstlendi diyebilirim. Gazetelerin kitap ekleri son çıkan kitaplarla alakalı tahliller, incelemeler yapıyor, Ayraç ise hem son çıkan kitapları hem de düşünce dünyamızın önemli eserlerini, unutulmuş kitapları tahliller ve eleştirilerle bir araya getiriyor. Örneğin 4. sayımızda Nietzsche ile ilk defa tanışan ve Nietzsche’yi Osmanlıcaya çeviren bir Osmanlı aydını olan Baha Tevfik’in çeviri kitabının tahlilini yayımladık. Malumunuz, kitap eklerinde bu tarz çalışmalara yer verilmiyor.

 

Bir sloganınız var mı?

Olmaz mı, “Oku, ayrıl, ayırt et!”

 

Daimi yazarlarınız var mı?

Elbette. Şahin Torun, Abdullah Yavuz Altun, Ali Utku, Feridun Andaç, Mukadder Erkan, Cemil Üzen, İbrahim Tüzer, İsa Karaaslan, Ahmet Bozkurt, Mehmet Akif Ertaş, Selçuk Küpçük, Bünyamin Aydemir, Suavi Kemal Yazgıç çok yoğun olmadıkça yazan yazarlarımızdan. Nadir yazan yazarlar da mevcut. Şu anda aklıma gelmeyenler varsa haklarını helal etsinler...

 

Biraz da derginin içeriğinden bahsedebilir misin?

Ayraç, “salt” bir şekilde kitap dergisi değil. İlk 5 sayımızda yazarımız Özlem Yaşar, Pablo Picasso’dan Ayvazovski’ye uzanan resim sanatıyla ilgili yazılar yazdı. 5. Sayımızdan itibaren Enver Gülşen sinema alanıyla alakalı yazılar kaleme alıyor. Yine ara ara tiyatro yazıları da yayımlanıyor. Çeviriler de yayımlıyoruz. Can Çınar’ın 3. sayımızda Edward Said çevirisini, 6 sayımızda da Nicholas Birns’ün Nietzsche ve İslam kitabına dair yazdığı bir tahlil yazısının çevirisini yayımladık. 6. sayımız Nietzsche ağırlıklıydı, Ali Utku ve Mukadder Erkan’ın birlikte yaptıkları bir çeviri de yayımlamıştık. Yine 5. sayımızda Furkan Arık’ın Malcolm X’den yaptığı çevirileri yayımlamıştık.

 

İyi yazarların yanında genç okurları da etrafında toplayıp bir okul olmayı hedefliyor mu?

Evet, sizin deyiminizle iyi yazarların yanında genç okurları da bünyesine katan bir dergi Ayraç. Birçok genç arkadaşımızın ürünleri yayımlanıyor. 7. sayımıza geldik, 75 yazara yer vermişiz. Nerede yazıyor olursa olsun dikkatimizi çeken pek çok genç arkadaşımız Ayraç'a yazılarını yolladılar. Bu anlamda en önemli ölçütümüz birebir tanışmamış olsak bile yazdıklarından aslında okuduklarının niteliğini ve düzeyini ele veren bundan da öte kendi okuma sürecine kattığı değerle öne çıkan genç okurlarla bir diyalog kurabilmekti. Bunu başardık hamdolsun. Elbet bu anlamda 'Ayraç’ın zamanla bir okul olması da en önemli düşlerimizdendir.

 Söyleşi: Yaşar Yeşil / Özgün Duruş

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim