• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AYGAN'DAN ANALİZ MERKEZİ'NE İHBAR!

AYGANDAN ANALİZ MERKEZİNE İHBAR!
PKK İtirafçısı Abdulkadir AYGAN, Analiz Merkezi'ndeki 'Temizöz'den Ürperten Tehdit' haberine gönderdiği yorumda JİTEM'den yargılanan sanıklarla alakalı ihbarda bulundu.

PKK itirafçısı olarak Türkiye gündeminde en çok konuşulan isimlerden olan ve halen İsveç'te yaşayan Abdulkadir AYGAN, 'Temizöz'den Ürperten Tehdit' haberinin altına girdiği yorumda

"Bunlar çetedir.
Abdulhekim Güven ve Hıdır Altuğ Cizre' den bir steyşin toros araba getirdiler.Diyarbakır daki JİTEM'e getirdiler.Abdulkerim Kırca (J.Bnb.JİTEM Grup Komutanı)da bu arabayı bana emanet etti .Bir yıl bu arabayı şahsi işlerim ve JİTEM için kullandım.
sonra da D.Bakır Alay Komutanlığına teslim edildi.Akibetini bilmiyorum." dedi.

İşte o haber ve Aygan'ın ihbarı:

http://www.analizmerkezi.com/Haber/Gundem/05122009/TEMIZOZDEN-URPERTEN-TEHDIT.php

Fatih Tezcan / Analiz Merkezi GYY

 

Abdulkadir Aygan Kimdir?

Yılarca PKK içerisinde faaliyet gösterdikten sonra devlete sığındı. Teslim olduktan sonra Jitem bünyesinde faaliyet gösterdi. Kayıtlara şehit olarak geçirildi. Kendisine Aziz Turan ismiyle yeni kimlik çıkarıldı. 10 yıl boyunca Diyarbakır ve Burdur Jandarma komutanlıklarında sivil memur olarak çalıştı. Jitem'den ayrıldıktan sonra verdiği röportajlar ile gündem oluşturdu. Tarif ettiği yerlerden cesetler çıkarıldı. İşte Aygan'ın bilinmeyenleri:

Abdullah Öcalan'ın akrabası

1958'de Urfa'nın Suruç İlçesi'nin Uzunhıdır Köyü'nde doğan Aygan, Abdullah Öcalan'ın da akrabasıdır. Liseyi Adana Motor Meslek Lisesi'nde okuyan Aygan burada okurken, Akdeniz bölge atletizm takımına girer ve bazı yarışlarda birincilik derecesi elde eder. Sol düşünceye sahiptir o dönemde. Adana sokaklarında "Karaoğlan Geliyor" yazılı afişleri asarken ülkücülerle çatışmaya girer. Sırtından ve sağ böbreğinin üzerinden iki kurşun yarası alır. Adana'da hastanede yatarken akrabası olan Abdullah Öcalan, kendisini ziyaret eder. Aygan'la Öcalan'ın dedeleri amca çocuğudur.


 


 

Askerdeyken ikinci kez PKK'ya katıldı

Abdulkadir Aygan PKK'nın ilk kadrolarından biridir. Okulunu bırakıp 1977'de PKK'ya katılır. O dönemde PKK'nın sözde "güneybatı eyaleti" olarak adlandırdığı Hilvan ve Siverek tarafında silahlı eylemlere başlar. Daha sonra ise Nizip'te görevlendirilir. Aygan'ı burada görevlendiren kişi ise Terzi Cemal kod adlı Ali Ömürcan'dır. Ömürcan daha sonra ajan olduğu gerekçesi ile PKK tarafından infaz edildi.

Aygan, bu dönemde 6 ülkücüyü öldürdüğünü iddia ediyor. İlk kez, 1980'de yakalanır ve 1,5 yıl Nizip, Antep ve Kilis cezaevlerinde hapis yattıktan sonra tahliye olur. Ardından askere alınır. 1982'de Kıbrıs'ta askerlik yaparken üniforması ve silahıyla birlikte kaçıp Rum kesimine iltica eder. Oradan önce Yunanistan, ardından Viyana ve Almanya'ya ulaşır. Daha sonra Lübnan'a geçerek PKK kamplarına katılır. Oradan da Şam'a geçer. İran üzerinden Kuzey Irak'a geçmek için yola çıkar.

Şam havaalanında Abdullah Öcalan'ın karısı Kesire Öcalan tarafından uğurlanır. 1983-85 yılları arasında Kuzey Irak'taki PKK kamplarına erzak ve cephanelik taşıyıp, terörist gruplarına kılavuzluk ve kuryelik yapar.

PKK'nın ilk eylemleri sayılan Şemdinli ve Eruh baskınlarına katılan gruplara sınıra kadar o rehberlik eder. Abdulkadir Aygan da PKK içinde ajanlıkla suçlanan isimlerden biridir. 1985'te ajanlıkla suçlanan bir başka kişinin infazına şahit olunca örgütten kaçar.

 

Cem Ersever'in ekibinden

Aygan teslim olur olmaz Jitem serüveni de başlar. Siirt Alay Komutanlığı'nda sorgulanır. Sorgulama ekibinin başında ise 1993 yılında Ankara'da öldürülen ünlü Jitemci Cem Ersever vardır. Ersever Aygan'ı ikna ederek itirafçı olmasını sağlar. Diyarbakır Cezaevinde, Hüseyin Tilki, Ali Ozansoy gibi isimlerin de kaldığı itirafçılar koğuşuna yerleştirilen Aygan, müebbet hapse mahkum olur ancak Pişmanlık Yasasından yararlanınca cezası düşürülür ve 1990 yılında tahliye olur.

Jitem kadrosuna dahil oluşu

Tahliye olduktan sonra yarım bıraktığı askerliğini tamamlaması için tekrar askere alınır. Kendi anlatımına göre, Mart 1990'da Kars'ta askerlik yaparken bir gün Cem Ersever ve Albay Arif Doğan tarafından Diyarbakır'a aldırılır.

Aygan Diyarbakır'a gittikten sonra başında Cem Ersever'in bulunduğu 7 kişilik Jitem kadrosuna dahil olur. Kadroda Recep Tiril, Ali Ozansoy, Fethi Çetin, Hayrettin Toka ile Adil Timurtaş isimli itirafçılar vardır. İtirafçılar Diyarbakır'da OHAL lojmanlarında kalıyordu.

Askerlik bitince sivil memur oldu

Askerlik bittikten sonra Abdulkadir Aygan'a önce yeni kimlik çıkarıldı. Ardından da 01 Eylül 1991 tarihinde Jandarma'da sivil memur olarak işe yerleştirildi. Aygan'ın atama belgesinde dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanı Kurmay Albay Nurettin Çakır'ın imzası bulunuyor.

Aygan "Genel İdari Hizmetler-İstihbarat Elemanı" sınıfından memur yapılmış. Korgeneral rütbesiyle emekliye ayrılan Nurettin Çakır 2 Kasım 2006 tarihinde Star gazetesine yaptığı açıklamada itirafçıların memurluğa alınması talimatının dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından verildiğini söylemişti.

İtirafçı Aygan'nın "asil devlet memurluğu" ataması da yine Eşref Bitlis paşanın 30 Eylül 1992 tarihli oluruyla gerçekleşti. 3 milyon 38 bin lira aylıkla işe başlayan Aygan'ın ilk maaş bordrolarında görev yeri olarak "JİTEM" gösteriliyor.

Şehit ilan edildi

Aygan'a Malatya doğumlu Aziz Turan ismiyle yeni kimlik verilirken kayırlara da "şehit" olarak geçirildiği 2006 yılında Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde görülen davada ortaya çıktı. Bu davada "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da aralarında olduğu 8 sanık, JİTEM adına 1992 -1994 yılları arasında 8 cinayet işledikleri iddiasıyla yargılanıyordu.

7. Kolordu Askeri Mahkemesi 2006 yılında halen İsveç'te yaşayan Aygan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarttı. İçişleri Bakanlığı, Aygan'ın yakalanmasını isteyen askeri mahkemeye gönderdiği cevapta Abdulkadir Aygan'ın "şehit" sayılarak nüfus kaydının kapatıldığını bildirdi. Bakanlık bu yüzden de Aygan hakkında arama kararı çıkarılamayacağını belirtti.

7. Kolordu Askeri Mahkemesi 26 Ekim 2006 tarihli duruşmasında İçişleri Bakanlığı'nın pişmanlık yasasından yararlanan Aygan'ın nüfus kaydının kapatılmasına rağmen yeni kimliği ile aranmasını istedi.

Mahkeme, İsveç'te yaşadığı bilinen Aygan'ın, nüfus kaydı kapatıldıktan sonra "Aziz Turan" ismiyle yeni nüfus kağıdı aldığı bilgisine dayanarak sanık itirafçının bu isimle aranmasını kararlaştırdı.

Ancak Abdulkadir Aygan İsveç makamlarına savaş mağduru olarak başvurup siyasi sığınma talebinde bulunduğunda Aziz Turan ismiyle değil yine asıl adı Abdulkadir Aygan adıyla başvurmuştu. Resmiyette İsveç'te Aziz Turan ismiyle yaşayan biri yok. Türkiye'de ise Abdulkadir Aygan "şehit" gözüktüğü için sonuç alınamamıştı.

Aygan, Jandarmanın memuruydu

PKK itirafçıları yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma teşkilatı bünyesinde sivil memur olarak çalıştı. Resmi kayıtlarda şehit gözüken Abdulkadir Aygan da 1991 yılından 2001 yılına kadar tam 10 yıl Diyarbakır ve Burdur Jandarma asayiş komutanlıklarında sivil memur olarak çalıştı.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının esas hakkındaki mütalaası doğrultusunda görevsizlik kararı vererek dosyayı 7. Kolordu Komutanlığı Askerî Mahkemesi'ne gönderdi. 2006 yılında askerî mahkeme sanıkların askerî personel olup olmadıklarını Jandarma Genel Komutanlığı'na sordu.

Jandarma, mahkemeye gönderdiği 20 Ekim 2006 tarihli cevapta, cinayet ve bombalama gibi çok sayıda suçtan yargılanan ve JİTEM elemanı olduğu iddia edilen 5 sanığın askerî personel olduğunu açıkladı.

Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanı Tuğgeneral Vahdettin Bereceli imzalı belgede, Adil Timurtaş ve Recep Tiril'in işçi, Ali Ozansoy, Abdulkadir Aygan (Aziz Turan) ve Fethi Çetin'in ise memur olarak Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanlığı bünyesinde çalıştıkları belirtildi.

İçki masasında kavga çıkardı

Abdulkadir Aygan 1990 yılından itibaren Diyarbakır Jitem bünyesinde tam 9 yıl görev yaptı. Mahkeme takipleri, fişleme, adam kaldırma, işkence, cinayet, fidye, gasp, kaçakçılık... pek çok faaliyette rol aldı.

İtirafçılar bu işleri yaparken ara sıra kendi aralarında da sorun yaşıyor hatta birbirlerine kurşun sıkıyordu. Mesela Aygan da 9 Temmuz 1998'de Mersin'de içki masasında tartıştığı ve kendisi gibi bir itirafçı olan Fırat Altın sahte kimlikli Abdulhakim Güven'e kurşun yağdırarak ağır yaralamıştı.

1999'da tayini Burdur'a çıktı

Abdulkadir Aygan'ın tayini 1999 yılında Burdur'un Bucak ilçesine çıktı. Burdur'a yerleşen Aygan Burdur Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde 'sivil memur' olarak göreve başladı. Ama huylu huyundan vazgeçmiyordu işte. Orada da adı işkence ve kaçakçılık olaylarına karıştı.

OYAK iştirakçisi

Aygan tayin edildiği Burdur'da Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) iştirakçisi de oldu. OYAK'a 24 Ocak 2001'de Aziz Turan ismiyle verdiği dilekçe ile iştirakçılık talebinde bulunan Aygan'ın bu isteği kabul edildi ve Aziz Turan, 15 Şubat 2001'de daimi üyeliğe alınarak 5-294982 numara ile kayıt defterine eklendi.

Abdulkadir Aygan 12 Eylül 2001 tarihinde istifa etti. 5 çocuğu ve eşiyle beraber "savaş mağduru" olarak sığındığı İsveç'te yaşamını sürdürüyor.

Fatih Tezcan / Analiz Merkezi GYY

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim