• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

AYDEMİR'E İŞKENCE PROTESTO EDİLDİ!

AYDEMİRE İŞKENCE PROTESTO EDİLDİ!
Türkiye’nin İslami kimliğini gerekçe göstererek askerlik yapmak istemediğini resmen açıklayan ilk ismi olan Enver Aydemir’e askerî cezaevinde gösterilen kötü muamele, dayak ve işkence Taksim Galatasaray Lisesi’nin önünde düzenlenen bir b

 

 

 

 

 

 

İLK İSLAMÎ VİCDANÎ RETÇİ ENVER AYDEMİR’E İŞKENCE PROTESTO EDİLDİ

Enver Aydemir’in avukatı Davut Erkan, babası Ahmet Aydemir ve çok sayıda vicdani retçinin yanı sıra kurum temsilcileri ve yazarların da katılımıyla Galatasaray Meydanı’nda konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında Aydemir’in cezaevinde işkence gördüğü ve 4 gündür açlık grevinde olduğu kaydedildi.

“Vicdani Retçi Enver Aydemir Askeri Cezaevinde İşkencede” yazılı pankart açan grup “Öldürmeyeceğiz ölmeyeceğiz kimsenin askeri olmayacağız”, “Paşaların tankları korkutamaz halkları” ve “Reddet hayır de askere gitme” şeklinde slogan attı.

 

 

HALİL SAVDA: İNSAN’IM DİYENİ ENVER AYDEMİR İLE DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ!

Grup adına yaptığı açıklamada Aydemir’in temel insani haklarından birini kullanarak vicdani reddini açıkladığını ifade eden vicdani retçi Halil Savda, cezaevinde Aydemir’e zorla tek tip elbiseler giydirilmeye çalışıldığını, bunu reddedince de joplu ve kaba dayağa maruz kaldığını ifade etti.

Daha sonra sadece iç çamaşırları kalacak şekilde soyulduğunu ve sabaha kadar o şekilde bekletildiğini aktaran Savda, “Açlık grevini sonlandırması için zorla revire götürülen Aydemir’e yine zorla serum bağlanmıştır. Aydemir’in sol gözünün ve yanağının morardığı görülmüştür. Türkiye altına imza attığı uluslar arası sözleşmelerce de tanınan vicdani ret hakkını uygulamamaktaki ısrarını sürdürmektedir. Bu amaçla askeri cezaevlerinde yapılan işkenceler hala bitmedi. Bizler Aydemir’e uygulanan işkenceyi protesto ediyor, ulusal ve uluslar arası planda insan haklarından yana olan bütün güçlere birlikte Aydemir’le dayanışmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

AVUKATI: GÖZÜ MORDU, AĞIR BİÇİMDE DÖVÜLMÜŞTÜ, AİHM’E GİDEBİLİRİZ!

Enver Aydemir’in avukatı Davut Erkan da müvekkili Aydemir’in uluslar arası hukuk sözleşmelerinden doğan hakkını kullanarak bu orduya askerlik yapmayı reddettiğini ve bu yüzden cezalandırılamayacağını ifade ederek Aydemir’in cezaevi koşullarına dikkat çekti.

İslami inancından dolayı askere gitmeyen müvekkiliyle her türlü ulusal ve uluslar arası platformda dayanışmayı sürdüreceklerini aktaran Erkan, tüm hukuksal yolları da kullanacaklarını ifade etti.

BABA AYDEMİR:  ENDİŞELİYİZ!

Aydemir’n babası Ahmet Aydemir de oğluyla görüştürülmediklerini ve oğlunun durumundan endişe ettiklerini söyledi. Evli ve iki çocuğu bulunan oğlunun kendisi gibi düşünmek zorunda olmadığını ifade eden Aydemir, “Ben askerlik yaptım, onun bir kardeşi yaptı. Ama o benim gibi bizler gibi düşünmek zorunda değil. Eğer ki bu ülkede demokrasi ve insan hakları var diyoruz o zaman herkes istediği şekilde yaşamalı. Biz 4 gündür perişan durumdayız.” Diye konuştu.

            

BİRİLERİ KEMALİST DİKTATÖRYANIN BİTTİĞİNİ ANLAMALI

Açıklamaya katılarak destek veren yazar Fatih Tezcan da Aydemir’in Kemalist ve laik diktatoryaya ait bir orduda askerlik yapmak istemediğini ve bu yüzden cezalandırılamayacağını söyledi.

Fatih Tezcan konuşmasında  

“Mesele İslami inancını ve imanını ortaya koyarak Kemalist bir yapıda ve resimde yer almak istemediğini bildiren Enver Aydemir ise herkes bilsin ki biz Müslümanlar anamızdan sadece ana-babamıza oğul ve Allah’ımıza kul olarak doğarız! Bundan başka hiç kimseye hiçbir borcumuz yoktur!

‘O vatanı kurtardı bu batırdı’ tartışmaları felsefidir. Masumların hayatları bu tartışmalara heba edilemez!

Birileri bu ülkede 1920’lerin modası tek parti döneminin bittiğini birileri bu ülkede Kemalizm’in çöktüğünü ve Kemalist Diktatorya’nın artık hiçbir şey emredemeyeceğini anlayamıyorsa akıllarını geliştirmeleri gerekir, masum insanlara işkence etmeleri değil!

Enver Aydemir İslam karşıtı olduğunu belirlediği bir yapıda yer almak istememiştir. Yüzde yüz haklıdır! Siz bu insanın Enver Aydemir’in 2 bacısını ve karısını ve anasını örtülü diye nizamiyeden içeri almayacaksınız ve sonra bu insana elbise silah falan verip ‘benim için öl’ falan diyeceksiniz öyle mi?

Kemalizm hala insanları aptal sanmaktaysa bu onun sorunudur!

Halkı artık kandıramazsınız!

Müslümanların da bugün burada az sayıda olduguna bakmayınız, Gazze acımızın yıldönümüdür ve eylem haberi paylaşılamamıştır. Müslümanlar Enver Aydemir'e nasıl sahip çıkacaklar, bunu ilerleyen günlerde hep beraber görecek ve göstereceğiz.

Son oarak, Allah’tan Enver Aydemir’e ve yakınlarına ve arkadaşlarına sabır vermesi için dua ediyoruz…” ifadelerine yer verdi.

HUKUKî DÜZENLEMELER YAPILSIN

Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Sarıyaşar ise yaptığı konuşmada Enver Aydemir’in İslami kimliğine ve bu kimliğe son bir asırdır yapılan zulme dikkat çekerek “Enver Aydemir’e desteğimiz sonuna kadar sürecektir. Bu ülkede zulm dönemim kapanması gerekmektedir. Enver Aydemir ve arkadaşlarının ve ortaya çıkacak benzer durumdaki kişilerin durumlarının kolaylaştırılması için gerekli hukukî düzenlemeler yapılmalıdır.” dedi.


EYLEM SONRASI KİMLİK GERGİNLİĞİ

Eylem sonrasında sivil polislerin Halil Savda ve Fatih Tezcan’ı kimlik kontrolünden geçirmesi eylemcilerin tepkisine neden oldu. Kimliklerini çıkarıp polise uzatan ve “bizim de kimliğimize bakın, biz de aynı suçu işliyoruz” diyen kadınlı erkekli grup polise tepki gösterdi.

Polisin Halil Savda ve Fatih Tezcan’ın GBT kontrolunu yapmasından sonra eylem olaysız biçimde sona erdi.

Analiz Merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim