• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 12 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Avrupa'nın Geleceği Türkiye'den Sorulacak!'

Avrupanın Geleceği Türkiyeden Sorulacak!
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa'da, Türkiye'yi engellemeye çalışanların olacağını ifade ederek, ''Buna rağmen Türkiye, AB yolunda kararlı yürüyüşüne devam edecektir.

  

Davutoğlu, TBMM Genel Kurulunda Dışişleri Bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmaya, dün kalp ameliyatı olan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na ''geçmiş olsun'' dileklerini ileterek başladı.

Uluslararası sistemin, çok yoğun bir dönüşüm süreci geçirdiğine işaret eden Davutoğlu, klasik jeostratejik dengelerin sarsıldığını, küreselleşmenin getirdiği imkanlarla uluslararası ekonomik, politik güç dengelerinin yeniden şekillendiğini söyledi.

Davutoğlu, bu derece yoğun bir dönüşüm yaşayan uluslararası konjonktürde, bu dönüşümün dinamiklerini anlayan, ivme kazanan, tarih akışının ritmini tutan ülkelerin, gelecek on yıllarda uluslararası ilişkileri yönlendiren ülkeler olacağını belirtti. Davutoğlu, ''Statik yaklaşımlarla, alışılagelmiş tepkiler verenler, savunmacı tepkilerle bulundukları statükoyu korumaya çalışanlar ise bu akışın dışında kalacaktır'' dedi.

Takip ettikleri dış politikanın, ilkeli ve etkin bir dış politika olması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, bunun bir tercih değil, zorunluluk olduğunu kaydetti.

İktidarları döneminde 3 temel hedefi gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlatan Davutoğlu, bunları, ''Küresel dönüşümün ritmini yakalamak, bunda etkili olabilmek için küresel örgütlerdeki etkili güçlerini artırmak; Soğuk Savaş döneminden devraldıkları stratejik ittifakları güçlendirmek ve bölgesel alanlarda yönlendirici, barış kurucu bir rol üstlenmek'' şeklinde sıraladı.

Davutoğlu, birinci hedef açısından baktıklarında 2010'da ciddi mesafeler aldıklarını dile getirerek, BM'de son 1 yılda çok etkin bir dış politika takip ettiklerini kaydetti. Davutoğlu, etkin politika dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl içinde, tekrar BM Güvenlik Konseyi üyeliğine aday olmaya kararlı olduklarını bildirdi.

Türkiye'nin, gelecek yıl 13-14 Mayısta, En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na ev sahipliği yapacağını, buraya 192 ülkeden temsilcinin katılacağını belirten Davutoğlu, ''Onlar adına, uluslararası sistemin vicdanı, uluslararası eşitsizliklere karşı mücadelenin bayraktarlığı rolünü Türkiye üstlenecek. Artık sadece doğu ile batı arasında değil, kuzey ile güney arasındaki bütün gerilimlerde de etkin bir dış politika takip etmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

''NÜKLEER SİLAHLARA EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KARŞI ÇIKACAK''

Davutoğlu, nükleer silahsızlanma konusunda Türkiye'nin, Japonya, Avustralya ve Almanya ile yeni bir inisiyatif başlattığını anımsatarak, Türkiye'nin, bütün ülkelerin, barışçıl yollarla nükleer enerji elde etme hakkına sahip çıkacağını ancak nükleer silahlara da en güçlü şekilde karşı çıkacağını kaydetti.

Ele aldıkları inisiyatiflerle İstanbul'u ''BM şehri'' haline getirmek için çabalarını sürdürdüklerini vurgulayan Davutoğlu, İstanbul'u, uluslararası sistemin merkez şehirlerinden biri haline getireceklerini dile getirdi.

Bakan Davutoğlu, küresel alanda bu kadar sesi gür çıkan Türkiye'nin, geleneksel, stratejik ittifaklara önem vermemesinin söz konusu olamayacağını bildirdi.

''SADECE DIŞ POLİTİKA MESELESİ DEĞİL''

AB'nin, stratejik öncelik niteliğini sürdürdüğüne dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''AB, Türkiye için sadece bir dış politika meselesi değildir, 200 yıllık modernleşme tecrübesinin, modernleşme sürecinin en önemli aşamalarından biridir. AB ile ilgili çalışmalarımızı aksatmadan sürdüreceğiz. Bu yolda önümüze engeller çıkaracaklar, bazen siyasi engeller koyacaklar, bazen haksız şekilde Kıbrıs konusunu gündeme getirmeye çalışacaklar, bazen İslamafobi, yabancı karşıtlığı gibi unsurları kullanarak Avrupa'da bizi engellemeye çalışanlar olacak. Bunlara rağmen Türkiye, AB yolunda kararlı yürüyüşüne devam edecektir. Çünkü biz Avrupa tarihinin bir parçasıyız, Avrupa'nın geleceği de bundan sonra en çok Türkiye'den sorulacak. Bu gerçeği kimse gözardı edemez.''

Davutoğlu, ABD ile yürüttükleri çalışmalar, küresel ve bölge politikaları arasında yer alan konulardan birinin, terörizmle mücadele olduğunu kaydederek, ABD, AB ve bölge ülkeleri nezdinde etkin iş birliği ve çalışmaları sürdürmeye kararlı olduklarını bildirdi.

Komşu havzalarda barış, huzur, refah kurma misyonlarını geliştirmek için çalışmaları bu yıl da sürdürdüklerini dile getiren Davutoğlu, Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'da herkes için güvenliği esas alan bir dış politika takip ettiklerini anlattı.

''ÖZÜR VE TAZMİNAT DAHİL''

Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar'da, Türk bayrağının, egemenliğin, özgürlüğün, onurun simgesi olarak her yerde dalgalandığını dile getirdi.

 

İsrail konusundaki politikalarının, tamamen ilkesel olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ''Taleplerimizi net olarak dile getirdik, uluslararası toplumu harekete geçirdik, bu işin peşini bırakacak değiliz. Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşların hukukunu korumaya kararlıdır, bu konuda herhangi bir taviz söz konusu değildir. Her türlü çalışmayı yapacağız, bütün uluslararası forumlarda dile getireceğiz, özür ve tazminat da dahil, bütün taleplerimizin yerine getirilmesinin takipçisi olacağız'' dedi.

"İNŞALLAH İLİŞKİLERİ SINAVA SOKACAK BİR KARAR ÇIKMAZ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren tasarıyı değerlendirirken, ''İnşallah, Türkiye-ABD ilişkilerini yeni bir sınava sokacak bir karar çıkmaz Temsilciler Meclisinden. Biz, adil hafıza etrafında Ermenistan ile Ermeni toplumu ile her yerde konuşmaya, görüşmeye, diyalog kurmaya hazırız'' dedi.

Davutoğlu, TBMM'de gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup göndermesine ilişkin sorularını yanıtlarken, şunları söyledi:

''Sayın Başbakanımız, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup gönderdi. Açıkçası bu bizim beklemediğimiz bir gelişmeydi. Cuma günü Kongre ve Temsilciler Meclisi geleneğinde de çok olmayan bir şekilde, dönemini tamamlamak üzere olan bir temsilcinin böyle bir girişimde bulunması, Türk-Amerikan ilişkileri bakımından bizi ciddi şekilde endişelendirdi. Bunu ifade etmek lazım.

Biz o sırada Konya'da Sayın Başbakanımızla birlikte Şeb-i Arus'taydık biliyorsunuz. Haber bize intikal edince ben Sayın Hillary Clinton ile bir görüşme gerçekleştirdim. Görüşmemizdeki temel mesaj; Türk-Amerikan ilişkilerinin bu tür teşebbüslerin gölgesi altında olumsuz şekilde etkilenmesini engellemeleri gerektiğini kendilerine ilettik. Ve bu noktada etkin bir şekilde devreye girmeleri gerektiğini söyledik çünkü, yönetimin bu konudaki tutumu önemlidir. Kendisi, bu konuda her türlü çabayı göstereceklerini ifade etti. Zaten Büyükelçiliğimiz de yoğun bir çaba içinde, yoğun bir temas trafiği içinde. Benzer bir mesajı da Sayın Başbakanımız yazdığı bir mektupla Sayın Obama'ya dün akşam itibarıyla iletti. ''

Davutoğlu, bir gazetecinin ''Bu tasarının Temsilciler Meclisinden geçmesi, Türk-Amerikan ilişkilerinde ağır bir tahribata yol açar mı?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Biz Temsilciler Meclisinden geçmeyeceğini ümit ediyoruz ve bu konuda ABD'li muhataplarımız da yönetimdeki muhatapların da gerekli çalışmaları etkin şekilde yapacaklarına inanıyoruz. Çünkü, bize verilen cevaplar bu niteliktedir. ABD Dışişleri Bakanlığı da biliyorsunuz, yönetim olarak bu tasarıya karşı olduklarını açık bir şekilde ortaya koydular. Ben ABD'de bulunduğum sırada, Kongre temaslarım esnasında da zaten Türk-ABD ilişkilerini en geniş çerçevesiyle tartışma imkanı bulmuştum ama o zaman böyle bir şey gündemde değildi. Bu toplantılarda bu konudan söz edilmemişti. Ümit ederiz ki bu, noktasal bir girişim halinde kalır. O çerçevede bakıyoruz. İnşallah Türk-ABD ilişkilerini yeni bir sınava sokacak bir karar çıkmaz Temsilciler Meclisinden.

Bizim ilişkilerimiz köklü ilişkilerdir, sağlam ilişkilerdir, geçmişi köklü, gelecekte de iki ülke hemen hemen her alanda birbirine ihtiyaç hissediyor. Bunun göz önünde bulundurulacağına ümit ediyoruz. Biz bu konuda gerekli tutumu her zaman sergiledik. Ortak tarih komisyonu teklifimizden tutun, son dönemde yürüttüğümüz temaslara kadar her alanda biz, adil hafıza etrafında Ermenistan ile Ermeni toplumu ile her yerde konuşmaya, görüşmeye, diyalog kurmaya hazırız. Ancak bu çabalar sürerken, bu konudan bihaber, konuyla ilgili hiçbir tarihi bilgiye sahip olmayan bazı kongre üyelerinin kendi küçük siyasi hesaplarıyla bu tür çabalar içine girmesi, herşeyden önce ABD'nin çıkarlarına da uygun düşmez.

Ümit ederiz ki böyle bir yanlış içine girilmez. Sayın Başbakanımızın, Sayın Obama'ya bu konuda mesajları da bu çerçevededir. Dolayısıyla böyle bir şey beklemiyoruz.''

KIBRIS

Bir gazetecinin, ''Limana karşılık müzakere başlıklarının açılması...'' yönündeki haberleri hatırlatması üzerine de Ahmet Davutoğlu, ''Biz kimle nasıl müzakere edersek edelim, belli bir ciddiyetle yürütürüz. AB tarafı da dahil olmak üzere her zaman her konuyu görüşüyoruz. Çünkü, bu Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli bir konu. Ama bunun muhtevasını da kimseyle paylaşmayız' diye konuştu.

 

AA

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim