• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

Avrupa Parlamentosu seçimleri

Avrupa Parlamentosu seçimleri
400 milyon seçmenin bulunduğu AB’de sandığa gitme oranı ilk tahminlere göre yüzde 43,11 olarak belirlendi

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 751 yeni üyesini belirlemek amacıyla yapılan seçimlerde, nüfusu 500 milyonu aşan Avrupa Birliği’ndeki (AB) 400 milyon seçmenden sandığa gidenlerin oranı, ilk tahminlere göre yüzde 43,11 oldu.

Almanya’da, Avrupa Parlamentosu (AP) için yapılan seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçlarına göre, aşırı sağcı NPD ilk kez milletvekili çıkarırken, avro karşıtı popülist AfD partisi yüzde 6,5 oyla 6 milletvekili çıkaracak güce ulaştı.

Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin sandık çıkış anketlerine göre, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri oy kaybına uğradı ve AP’de sahip olduğu 42 sandalyeden 7’sini kaybetti.

Merkel’in koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise oy oranını 6,8 puan artırıp 27,6’ya, milletvekili sayısını da 23’ten 27’ye yükseltti.

İlk sonuçlara göre, Türk asıllı Alman milletvekili SPD üyesi İsmail Ertuğ, yeniden seçilmeyi garantiledi.

 

-Aşırı sağcı parti AP’de

 

Almanya Anayasa Mahkemesinin şubat ayında AP seçimlerinde yüzde 3 seçim barajını kaldırmasının ardından, aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) ilk kez AP’de sandalye kazandı. İlk sonuçlara yabancı düşmanı NPD, yüzde 0,8 oy oranıyla 1 milletvekiline sahip olacak.  

Göçmenlere karşı olumsuz görüşleriyle bilinen Hür Seçmenler Partisi (FW) de yüzde 1,4 oy oranıyla 1 milletvekilliği elde etmesi bekleniyor.  

AfD yükselişini sürdürüyor

Avro karşıtı Almanya İçin Alternatif Partisi'nin (AfD), ilk sonuçlara göre oy oranını yüzde 6,5’e yükselterek 6 milletvekili çıkarabilecek güce ulaştı.  

Almanya’da 22 Eylül'de yapılan genel seçimlerinde yüzde 4,7 oy alan AfD, yüzde 5 barajını aşamadığı için parlamento dışında kalmıştı.

Avrupa Birliği'ne karşı olmayan AfD, ortak para birimi avronun Alman halkının çıkarlarına aykırı olduğunu savunuyor. AfD, Avro Bölgesi'ni düzenleyen kurallarda radikal değişikliklere gidilmesini ya da avronun feshedilmesini istiyor. AB’nin genişleme sürecine şüpheyle yaklaşan AfD, Türkiye’nin tam üyeliğine karşı çıkıyor ve müzakerelerin durdurulmasını talep ediyor.

 

-Yeşiller oy kaybetti

 

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, muhalefetteki Yeşiller Partisi, yüzde 10,9 oy oranıyla AP’de 11 milletvekilliği elde ediyor.

2009 yılında yapılan seçimlerde Yeşiller yüzde 12,1’lik oy oranıyla 14 milletvekili çıkarmıştı.

Muhalefetteki Sol Parti (Die Linke) oy oranını yüzde 7,5’ten, yüzde 7,8’e yükseltirken, AP’deki 8 sandalyesini korudu.

Liberal Hür Demokrat Parti (FDP) büyük bir hezimet yaşadı ve 9 sandalye kaybetti. 2009'da yüzde 11 oy olan FDP, yüzde 3,1'e geriledi. 

İlk sonuçlara göre, Almanya’da AP seçimlerine katılım oranı yüzde 48 olarak gerçekleşti. Ülkede 2009 yılında yapılan AP seçimlerine katılım yüzde 43,3’te kalmıştı. Bugün Almanya’nın 16 eyaletinin 10’unda yapılan yerel seçimler nedeniyle AP seçimlerine katılımın 2009’a göre daha yüksek olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

 

-Fransa'da Ulusal Cephe önde

 

Fransa’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, ilk sonuçlara göre, aşırı sağcı Ulusal Cephe, önde gidiyor.

Oy verme işlemi sona eren seçimlerde, sandık çıkışı yapılan anket sonuçlarına göre, aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) yüzde 25,4, merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği (UMP) yüzde 21, iktidardaki Sosyalist Parti ise yüzde 14,5 oy aldı.

İlk verilere göre, kayıtlı seçmenin yüzde 56,5’i oy kullanmaya gitmedi. 2009 yılındaki seçimlerde sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 59,4 idi.

Fransa’da yaklaşık 44,5 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından merkezi Strasbourg’da bulunan Avrupa Parlamentosu’nda 5  yıl için görev yapacak 74 Fransız parlamenter kesinlik kazanacak. AP’nin toplam 751 sandalyesi bulunuyor.

Fransa’da Avrupa Parlamentosu seçimi için oy verme işlemi ülke genelinde yerel saat ile 08.00'de başladı. Oy verme işlemi, küçük yerleşim birimlerinde saat 18.00, orta büyüklükteki yerleşim birimlerinde 19.00, büyük kentlerde ise 20.00'de sona erdi. 

 

-Le Pen'den Hollande’a meclisi lağvet çağrısı

 

Öte yandan Fransa’da Avrupa Parlamentosu seçimlerinin galibi aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın bu sonuçların ardından meclisi lağvederek erken seçimlere gitmesini istedi.

Seçim zaferinin kesinleşmesinin ardından basına açıklama yapan Le Pen, "Fransız seçmenin bugün iradesini güçlü bir şekilde sandığı yansıtmasının ardından Cumhurbaşkanı Hollande başka ne yapabilir" ifadesini kullandı.

Le Pen’in erken seçim çağrısına karşı çıkan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, bununla birlikte seçim sonucunun partisi için "deprem etkisi" yarattığını belirtti ve kendileri için bir "uyarı" niteliği taşıdığını söyledi.

Bugünkü seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 25’ini alan Le Pen’in partisinin Avrupa Parlamentosu’na 24 parlamenter göndermesi bekleniyor.

 

-Kıbrıslı Türklerin çoğu oy kullanamadı

 

Güney Kıbrıs Rum yönetiminde (GKRY) Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilliği seçimlerinde oy kullanmak amacıyla sandık başına giden Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu, "adres bilgilerinin olmadığı" gerekçesiyle oy kullanamadı.

AP'nin 751 üyesinden Kıbrıs için ayrılan 6 üyesinin belirlenmesi amacıyla Güney Kıbrıs’ta sandık başına gidildi. Seçim için Güney Kıbrıs’ta toplam 1100 seçim merkezi, yurt dışında ise 25 merkez kuruldu.

Kıbrıslı Türklerin de ilk kez oy kullanabileceği açıklanan AP seçimleri için Lefkoşa’nın güneyindeki Rum İçişleri Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi’nde kurulan seçim merkezinde oy kullanmaya giden Kıbrıslı Türklerin önemli bölümü "adres bilgilerinin olmadığı" gerekçesiyle oy veremedi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan KKTC Başbakanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu "Güney Kıbrıs'ta kim seçilirse seçilsin Kıbrıslı Türkleri temsil etmeyecektir" dedi. Kıbrıslı Türk aday Alev Tuğberk de "40 bine yakın Kıbrıslı Türk çok komik gerekçelerle oy kullanmaktan men edildi. Kıbrıslı Türklerin oy verme hakkı gasp edildi" ifadelerini kullandı.

 

-Macaristan'da Fidesz-KDNP seçimlerden birinci çıktı

 

Macaristan'da Avrupa Parlamentosu seçimlerini, hükümet koalisyonu Fidesz-KDNP yüzde 52,83 ile önde götürüyor.

Macarların, Avrupa Parlamentosu'na yollayacağı 21 milletvekilini belirlemek için yapılan seçim sona erdi.

Seçim sonuçlarına ilişkin açıklanan ilk anketlere göre, parlamentoda 3’te 2 çoğunluğa sahip hükümet koalisyonu Fidesz-KDNP, yüzde 52,83 ile açık ara birinci oldu. 

Genel seçimleri 3. sırada bitiren aşırı sağcı Jobbik Partisi yüzde 15 ile ikinci sırada, anamuhalefet, Macar Sosyalist Partisi de (MSZP) yüzde 11 ile üçüncü sırada kaldı.

Eski başbakanlardan Ferenc Gyurcsany'ın partisi Demokratik Koalisyon Partisi yüzde 9,21 ile dördüncü, yine eski başbakanlardan Gordon Bajnai'nin Együtt-PM partisi de yüzde 6,41 ile beşinci sırada yer aldı. 

Macar Yeşiller Partisi (LMP) ise yüzde 4,7 ile seçim barajının altında kaldı.

Öte yandan, resmi rakamların bu öngörüyü doğrulaması halinde yüzde 43,11’lik bu oran, AP seçimlerinin ilk kez yapıldığı 1979’dan bu yana “ilk yükselişe” işaret edecek.

AP seçimlerinin ilk kez yapıldığı ve AB’ye üye ülke sayısının 9 olduğu 1979’da oy kullanma oranı yüzde 62 seviyesindeyken, üye sayısının 27'e çıktığı 2009’da sandığa gitme oranı yüzde 43’e kadar geriledi.

AP tarafından açıklanan veriilere göre oy kullanma oranının en yüksek tespit edildiği ülkeler yüzde 90 ile Belçika ve Lüksemburg, yüzde 74,8 ile Malta ve yüzde 60 ile İtalya oldu.

Sandığa gitme oranının en düşük olduğu AB ülkeleri ise Slovakya (yüzde 13), Çek Cumhuriyeti (yüzde 19,5) ve Slovenya (yüzde 21) olarak belirlendi.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim