• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ASKERLER İKTİDARA TAVIR ALAMAZ !

ASKERLER İKTİDARA TAVIR ALAMAZ !
Barolar Birliği Başkanı: Askerler sivilleri değil, siviller askerleri yönetir

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanı dahil, ordunun üst komuta kademesinin kimlerden oluşacağı hususunun, hukuk gereği doğrudan sivil yönetimin yetkisinde ve takdirinde olduğunu söyledi. Coşar, "Sivil yönetimin bu konuda yaptığı tercihe saygı duymak, demokrasinin ve hukukun gereğidir.'' dedi.

YAŞ'ta askerî kanadın Hasan Iğsız konusundaki ısrarı krize neden olmuştu. Bazı kesimler ise özellikle siyasi iradeyi eleştiren ifadeler kullanmıştı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, 41. kuruluş yıldönümü dolayısıyla TBB genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Coşar, toplantıda, yeni anayasa paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Anayasa'nın 53. maddesinde yapılan değişiklikle memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu iş sözleşmesi yapma hakkı sağlanmış olmasının 'yerinde' bir düzenleme olduğunu söyledi. Şu ifadeleri kullandı: "Bu hakkın grev hakkıyla desteklenmemiş olması, hak arayışında son derece etkili bir pazarlık aracını memurlardan ve kamu çalışanlarından esirgemek sonucunu doğurmakla, verilen toplu iş sözleşmesi yapma hakkını etkisiz kılmaktadır. Anayasa'nın 74. maddesinde yapılan değişiklikle kamu denetçiliği/ombudsman kurumunun ihdas edilmiş olması isabetli olmakla birlikte, partiler üstü bir konuma sahip bulunması ve tarafsız olması gereken kamu başdenetçisi'nin nitelikli çoğunluk yerine basit çoğunlukla seçilmesinin hükme bağlanmış olması hatalıdır. Yüksek Askerî Şûra kararlarının tamamı yargı denetimine tabi tutulmamış. Bunu, bu düzenlemenin temelini oluşturan idarenin keyfi uygulamalarının önüne geçmek amacıyla bağdaştırmak mümkün değildir. Önemli bir diğer husus, kurula atama yapma yetkisi bu kadar genişletilmiş Cumhurbaşkanlığı makamının siyasi bir aktör haline gelmesi tehlikesi ve buna bağlı olarak yıpranma olasılığının artmasıdır."

Vedat Ahsen Coşar, kaynağını ve meşruiyetini Anayasa'dan alan yargı erkinin bir parçası olan Anayasa Mahkemesi'nin meşruiyetinin ve yetkisinin sorgulanmasının da doğru olmadığını savundu. Meşruiyetini seçimden ve halkın iradesinden alan yasama organının Anayasa Mahkemesi'ne üye seçmek hakkına sahip olmamasının demokratik meşruiyet ilkesiyle bağdaşmadığının altını çizen Coşar, "Anayasa'nın 146. maddesinde yapılan değişiklikle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Anayasa Mahkemesi'ne üye seçmek yetkisinin verilmiş olması, demokratik meşruiyet ilkesine uygun olmakla yerindedir." diye konuştu.

ASKERLER İKTİDARA TAVIR ALAMAZ

Vedat Ahsen Coşar, demokratik hukuk devletlerinde askerlerin sivilleri değil, sivillerin askerleri yönettiğine dikkat çekti. Bu bağlamda askerlerin siyasi iktidara karşı tavır alma, muhalefet yapma hakları olmadığını hatırlattı. Aksine askerlerin sivil yönetimin kararlarına uymak zorunda olduklarını dile getiren Coşar, "Kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanı dahil, ordumuzun üst komuta kademesinin kimlerden oluşacağı hususu, yasa ve hukuk gereği doğrudan sivil yönetimin yetkisinde ve takdirinde olmakla, sivil yönetimin bu konuda yaptığı veya yapacağı tercihe saygı duymak, hem demokrasinin hem de hukukun gereğidir.'' şeklinde konuştu. Öte yandan, henüz haklarında verilmiş ve kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan ve o nedenle de 'masumiyet karinesi' gereği masum sayılmaları gereken kimi askerlerin, mesleki yönden yükselme ve kariyer yapma hedeflerinden alıkonulmuş olmalarının 'masumiyet karinesi' ilkesine açıkça aykırı olduğunu iddia etti.

 

Saldırıların amacı, kardeşi kardeşe kırdırmak

TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar'ın gündemindeki bir diğer konu ise artan saldırılardı. 'Tedhişçiliğin Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme' hükmüne göre terörün, 'bir devlete yönelik olarak toplumda korku yaratmak amacıyla gerçekleştirilen şiddet eylemi' olduğunu hatırlattı. "Aynı sözleşmeye göre, 'özgürlükleri yasa dışı yollarla ortadan kaldıran veya sınırlandıran, bomba, roket, ateşli silah kullanılarak gerçekleştirilen her türlü eylem terör suçudur." dedi. Batman Barosu önceki başkanlarından Sedat Özevin ile iki vatandaşın mayın saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini anımsatan Coşar, yapılmak istenenin, 'halkı karşı karşıya getirmek, kardeşi kardeşe vurdurmak' olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 AA

 

 

 

 

 

 

 

S

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim