• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Askere Bırakılmayacak Kadar Ciddi Konular' Neler?

Askere Bırakılmayacak Kadar Ciddi Konular Neler?
Eser Karakaş 'Askere Bırakılmayacak Kadar Ciddi Konular'dan söz etti ve Askeri Vesayet'in ne zaman kalkmış kabul edilebileceğine dair yorumunu yazdı.

 

 

 

 

 

Son dönemlerde ülkemizde en çok konuşulan konuların başında TSK geliyor ama bu konuda bile büyük bir eksiklik var; biz siviller TSK konusuna hep sivil-asker ilişkilerinin daha demokratikleşmesi, AB düzeyinde bir hukuk devletine yakışır bir ilişkiye dönüşmesi yönünde yaklaşıyoruz.

Meselelerin teknik boyutunu bilen, militer konulara en azından bir general kadar vakıf, kurumun dışından olduğu için de daha objektif yaklaşabilecek sivil sayısı ülkemizde kaç kişi doğrusu bilemiyorum.

Tahminim bu sayının sıfır olduğu yönünde; ama bu bir zorunluluk değil.

Demokratik hukuk devletlerinde ordular, milli savunma bakanlarına bağlılar ve bu milli savunma bakanları alanlarını en azından bir kurmay kadar bilen siviller; siviller bu ülkelerde militer-teknik konuları tümüyle askerlere bırakmıyorlar, çalışıyorlar ve böylece sivil otoritenin askeri otorite üzerindeki üstünlüğü gerçek anlamda gerçekleşiyor.

Bizde ise büyük harcamalar yapan bir ordumuz var ama bu harcamaların bırakın etkinlik denetimini, hukuki denetimini dahi tam olarak yapabilecek bir mevzuatımız bile oluşmamış durumda.

Askeri harcamaların hukuki denetimi meselesi çok uzun olmayan bir vadede çözülecek; daha doğrusu çözülmek zorunda zira kanımnca bugünkü hukuki yapıyı Türkiye bile artık taşıyamıyor.

“Türkiye bile” diyorum zira bu konuya ilişkin hassasiyetin oluşumu çok eski bir tarihe dayanmıyor; ülkemizin çok önemli ve değerli hava kuvvetleri hala bir Lockheed skandalının karanlığını, tortusunu üzerinden atamamış durumda.

Ama dediğim gibi bunun böyle sürmesi olanaksız, her türlü askeri harcama mutlaka sivil denetime konu olacak ve AB standartlarında konu olacak.

Ve esas mesele de o gün gündeme gelecek zira bu hukuki denetimsizlik
ayıbından kurtulacak Türkiye askeri harcamaların etkinlik denetimi meselesini gündeme getirmeye başlayacak.

Ve esas kızılca kıyamet o zaman kopacak zira şayet siviler içinden birileri bu konuları en azından kurmaylar kadar bilmeye başladığında askeri bürokrasinin bilgi tekeli sona erecek.

Bilgi tekeli bilindiği gibi en büyük güç kaynağı; ülkemizde sivillerin askeri-teknik konulara girmemiş-sokulmamış-caydırılmaş olması da belki biraz bundan ama bu konuda sivillerin de büyük eksiği ve ayıbı var.

Siviller, vergi mükellefleri çok uzun olmayan bir vadede “yahu bu sene neden 500 tank alıyoruz, 200 tank ulusal savunma için yeterli” demeye ve bu ifadeyi bilgi temelli olarak kullanmaya başladıklarında Türkiye olumlu anlamda bambaşka bir ülke olacak.

Ve askeri vesayet ancak o zaman sona erebilecek.

Bunu yapabilmek için de kamuoyunun, sivillerin, en azından bir sivil kesimin bu gibi konuların batılı demokrasilerde nasıl çözümlendiğini, askerin bilgi tekelinin nasıl kırıldığını iyi araştırması ve bu konuları çalışmaya başlaması şart.

Askeri vesayet ancak ve ancak siviller, savunma ve güvenlik konularını iyi bilen siviller askeri-teknik konulara kurmaylar kadar hakim olmaya başladıklarında kırılacak.

Askeriyenin sivil hukuki denetimsizliği hepimizin ayıbı; bu konu hemen çözülecek ve sıra gerçek denetime, etkinlik denetimine gelecek.

Askeri-teknik konular gerçekten askerlere bırakılamayacak kadar ciddi konular.

Bugünkü Milli Savunma Bakanı’mız eski Sayıştay Başkanı, yani hukuki denetim uzmanı ama acaba etkinlik denetiminde nerede?

İktisatçıların simetrik olmayan bilgi dediği meseleyi sivil-asker konusunda aşmalıyız.

Eser Karakaş  /  Star

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim