• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

Aşırı yağıştan dereler taştı

Aşırı yağıştan dereler taştı
Bartın'da Aygır Deresi'nin taşması sonucu 2 köprü su altında kaldı. Çankırı'da da bir çocuk sele kapılarak öldü

ANKARA (AA) - Zonguldak'ta etkili olan sağanak nedeniyle ulaşım aksadı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Dün gece saatlerinden beri devam eden sağanağın ardından sel sularının taşıdığı ağaç dallarının Asma Mahallesi'ndeki köprünün altında set oluşturması sonucu Asma Deresi taştı.

Binaların zemin katlarındaki bazı ev ve iş yerlerini su bastı, yolun kenarında park halindeki araçlar su altında kaldı.

Vatandaşlar, ev ve iş yerlerindeki suyu tahliye ederek, hasar görmeyen eşyaları temizlemeye çalıştı.

Belediye ekipleri de mazgalların tıkanması sonucu oluşan su birikintileri ve moloz yığınlarını temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara-Sapça, Gökgöl Mağarası ile Çayköy mevkisinde de karayolu, devrilen ağaç ve taşkın nedeniyle ulaşıma kapandı. Zonguldak-Ankara karayolunun bazı bölümlerinin çökmesi ve bozulması nedeniyle araç geçişine izin verilmiyor.

Taşkın nedeniyle Asma Mahallesi'ndeki çocuk parkında mahsur kalan 3 kişi, belediye ekiplerince kurtarıldı.

EnerjiSa ekipleri, şiddetli yağış nedeniyle elektriğin kesildiği bölgelerde arızaları gidermek için çalışıyor, Karayolları ve belediye ekipleri de ulaşıma kapanan yolları açmak amacıyla mücadele ediyor.

Meteoroloji yetkilileri, metrekareye Devrek'te 90,2, Ereğli'de 14, kent merkezine 10,8 ile Acısu Meteroloji Radar mevkisine 134,4 kilogram yağış düştüğünü belirtti.

-Alaplı'da 4 araç toprak altında kaldı

İlçede dün geceden itibaren etkisini arttıran sağanak yüzünden Düzce-Ereğli karayolundaki 5. tünel girişinde heyelan meydana geldi. Heyelanda 4 araç toprak altında kaldı.

Ulaşımın tek şeritten sağlandığı karayolunda belediye ekipleri iş makineleriyle kurtarma çalışması başlattı.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Teki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok yerde su baskınları meydana geldiğini söyledi.

Öncelikle mahsur kalanlara yardım ettiklerini belirten Tekin, “Birçok yerden yardım talebi geliyor. İtfaiye ekiplerimiz ihbarlara anında müdahale etmeye çalışıyor. Önceliğimiz selden dolayı evlerinde ya da araçlarında mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmaktır. İş makinelerimiz ise şu anda tüneller bölgesinde toprak altında kalan araçları kurtarmak için çalışmaya başladı” diye konuştu.

Sürücü Mehmet Gonca da aracının, bir anda dağdan gelen toprak parçasının altında kaldığını anlatarak, “Şiddetli yağmur yağıyordu. Silecekler bile yetişmiyordu. Tünele girmek istedim ancak tünelin girişinde önümdeki araç durunca ben de durmak zorunda kaldım. Bir anda etrafımıza kum, çakıl ve toprak gelmeye başladı. Araçta 4 kişiydik. Kendimizi hemen dışarı attık. Aracımızın toprak altından çıkartılmasını bekliyorum” diye konuştu.

-Zonguldak Limanı'nda çevre kirliliği

Sel suyunun derelere taşıdığı moloz yığınları ve genellikle pet şişelerden oluşan evsel atıklar, Zonguldak Limanı'nda kirliliğe yol açtı.

Teknelerin çevresinde biriken çöpler ve pet şişeler nedeniyle denizin kirlenmesi, balıkçılar ve vatandaşların tepkisini çekti. Sel suları nedeniyle deniz yüzeyi kahverengiye döndü.

-Mahsur kalan 6 kişi kurtarıldı

Zonguldak Valisi Ali Kaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ereğli ilçesinde ulaşıma kapalı köy yolunun bulanmadığını söyledi.

"Bir-iki yerde köprü hasarı var" diyen Kaban, "Sonradan baktırdığımızda bir köprünün yıkılmış olduğu görüldü. Köprünün çökmesi sonucu 3 köy etkilenmiş ancak alternatif yollardan ulaşım sağlanıyor. Şu anda kapalı köy yolumuz yoktur. Ereğli ilçesi Subaşı mevkisinde mahsur kalan 6 kişi ise AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı" ifadesini kullandı.

Karaman beldesine bağlı Örmeci köyünde evini su basan Halil Elicora da dün gece etkili olan yağışın ardından sabah saatlerinde sel meydana geldiğini kaydederek, "Evimizi su basmasının ardından iki katlı binamızın üst katına çıktık. Bazı hayvanlarım telef oldu. Evim kullanılmaz hale geldi. Evdeki eşyalarımızı sel uyarıları nedeniyle hazırlıklı olduğumuz için kaldırmıştık" şeklinde konuştu.

-Sağanağın ardından hasar tespitine başlandı

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Ahmet Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanağın ardından kent merkezi ve ilçelerde suyun çekilmesiyle hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyledi.

Sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastığını ifade eden Güngör, "Sorumlu olduğumuz alanlarda, köylerde İl Özel İdare, tarım arazilerinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, karayollarında ise Karayolları ekipleri inceleme yapıyorlar" diye konuştu.

Zonguldak Belediyesi ekipleri, mazgalların tıkanması nedeniyle oluşan su birikintileri ve moloz yığınlarını temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

-Bartın'da sağanak

Bartın'da sağanak nedeniyle Aygır Deresi'nin taşması sonucu 2 köprü su altında kaldı.

Merkez ilçeye bağlı Gecen köyü ve Şiremirçavuş Mahallesi'nde ulaşımı sağlayan iki köprü, Aygır Deresi'ndeki taşkın sonucu su altında kaldı.

Polis ekipleri, şerit çekerek köprülerin çevresinde güvenlik önlemi aldı, araçlar ve yayalar alternatif güzergahlara yönlendirildi.

Gecen köyündeki Yeni Cami'nin avlusunun yanı sıra bölgedeki ekili arazileri ve bazı evlerin bahçelerini de su bastı.

-Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış düştü

Adana'da sabah saatlerinde başlayan ve belirli aralıklarla devam eden şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Kanalizasyon kapaklarının tıkanması sonucu yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle şehir içi trafik aksadı; evleri su bastı, bazı araçlar yollarda kaldı.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağışın etkili olduğu Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış düştü. Yağışın yarın sabah saatlerine kadar etkili olacağı bildirildi.

Öte yandan meteorolojinin dün yaptığı uyarının ardından Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Genel Müdürlüğü’nde akşam saatlerinde kriz masası oluşturuldu.

Sabah saatlerinde başlayan ve 2 buçuk saat boyunca şiddetini koruyan yağış, özellikle güney mahallelerinde evlerin ve iş yerlerinin su altında kalmasına yol açtı. İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı CANKUR ekipleri, su baskınları sonucu evlerinde ve iş yerlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtararak güvenli yerlere taşıdı.

ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan kriz masasının koordine ettiği ekipler ise vatandaşlardan gelen yardım çağrılarını değerlendirerek ekipleri afetin yaşandığı bölgelere yönlendiriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de su baskınları nedeniyle şehir içinde yaptığı incelemenin ardından, Adana Valiliği'nde kriz nedeniyle gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Vatandaşlar ASKİ Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan kriz masasına Alo185 hattından 24 saat ulaşabilecek.

-Çankırı'daki selde 1 çocuk hayatını kaybetti

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, 9 yaşındaki çocuğun hayatını kaybettiği Atkaracalar ilçesindeki sele ilişkin şu an itibariyle herhangi bir tehlikenin bulunmadığını bildirdi.
Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadere mevkisinde yaşanan selden 3 kişinin etkilendiğini belirtti.

Çobanlık yapan bir ailenin Dumanlı Dağı'ndan gelen sele kapıldığını anlatan Özcan, "Bir çocuğumuzu sel nedeniyle kaybettik. Olay hepimizi derinden üzdü" dedi.
Özcan, olayla ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirerek, "Valilik olarak üzerimize düşen herşeyi yapıyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın mağdur olmaması için çalışıyoruz. Kaymakamımız bölgede görevli, ihtiyaç duyulduğunda gereken müdahaleyi anında yapıyor" ifadesini kullandı.

Özcan, bölgede şu anda herhangi bir tehlikenin bulunmadığını söyledi.

-Sakarya'da sağanak

Hendek ilçesinde su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan 10'u çocuk 37 kişi kurtarıldı.

İl genelinde dünden beri devam eden sağanak nedeniyle Kargalı Deresi taştı, Kargalıhanbaba Mahallesi'ndeki çok sayıda ev su altında kaldı.

Binalarda mahsur kalan 25 kişi, su seviyesi yükselmeden Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin yardımıyla evlerini boşalttı.

Suyun yükselmesi nedeniyle evlerinde mahsur kalan 12 kişi ise İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, itfaiye, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nin kullandığı paletli iş makineleriyle kurtarıldı.

Kurtarma çalışmaları sırasında D-100 karayolunun İstanbul yönündeki şeridinin kapatılması nedeniyle trafik ekipleri ulaşımı tek şeritten sağladı.

-Mersin için kuvvetli yağış uyarısı

Kent merkezi ile Tarsus ve Erdemli ilçelerinde kuvvetli yağış beklendiği bildirildi.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Hatay radarından alınan bilgi doğrultusunda, bölgede devam eden gökgürültülü sağanağın Mersin, Tarsus ve Erdemli çevrelerinde de etkisini artırmasının beklendiği belirtildi.

Kuvvetli yağışın meydana getireceği sel, su baskını, heyelan, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

   

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim