• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Arınç'tan Twitter Eleştirileri

Arınçtan Twitter Eleştirileri
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkentte Başbakan muhabirleriyle bir araya geldi. 'Af' sözkonusu değil diyen Arınç, 'Yalçın Akdoğan'ın yazısında geçen 'kumpas' ifadesi ve Burhan Kuzu'nun '2 bin kişilik rapor' mesajı için çarpıcı açıklamalar yaptı. Arın

-Ben 2014'ün AK Parti Hükümeti bakımından  yeniden bir başarı yılı olacağına, bütün bu sıkıntıların, bu flu ortamların  ortadan kalkacağına yürekten inanıyorum. Sancılar yaşanabilir, elbette birtakım  olaylar hiç beklenmedik şekilde farklı biçimlerde ortaya çıkabilir. Bunların  hepsi birer sınamadır. Bu sınamalardan başarıyla çıkacağız. Türk halkı bu bilince  sahip ve bugünkü rakamlarla da zaten sandığa gidildiğinde yeniden bir güven  tazelemesi olabiliceğini de görebiliyorum.

ABARTILIP KÖPÜRTÜLÜYOR

-Türkiye kendisi hareketli bir ülke, güçlü bir ülke. Ben baktığımda 11 yıldır devam eden istikrarlı hükümetin önemli işler başardığını görüyorum. Türkiye’de gerçekten maddi planda yapılan ekonomiyi yeniden inşa etmek, makro ekonomik göstergelerden her bireyin refah içinde yaşama kavuşmasına kadar, tüm sektörlerde çok önemli işler başardığını söylüyoruz. Geçmişte çok kırılgan bir yapı vardı. Siyaset dışı kurumlar hükümetlere de kolaylıkla müdahale edebiliyordu. 11 yılda ilmik ilmik örülen yeni bir yapı var. Yeni Türkiye’de diyebiliriz. Vesayetlerin müdahalelerin ortadan kalktığı sivil asker ilişkilerinin yeniden kurulduğu, Türkiye’den anti demokratik uygulamaların sona erdiği bir dönem yaşıyoruz.  Bu flu ortamların ortadan kalkacak. Sancılar yaşanabilir. Bunların hepsi birer sınamadır. Bunlardan başarıyla çıkacğaız. Bugünkü rakamlarla sandığa gidildiğinde yeniden bir güven tazelemesi olabileceğini de düşünüyorum. Türkiye'de böylesi kırılgan şeylerin yaşandığı ortamda şükür ki güçlü bir hükümet var. Abartılıp köpürtülen haberlerin de aslında maksatlı yayınlandığını biliyoruz. Sükunetle ve elbette olaylara şiddetle değil suhuletle yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz.
AKLA GELMEYECEK HİLELER ORTAYA ÇIKABİLİR

-(Köşk seçimine ilişkin)

İlk defa halk oyuyla cumhurbaşkanı seçilecek. Türkiye’de cumhurbaşkanları seçimi her zaman engellemelerle karşılaşır. Hatta hiç akla gelmeyecek hileler ortaya çıkabilir. 2007’de 367 gibi. Şüphesiz bugün herkes 367’yi gülümseyerek karşılıyor. Ama Türkiye bunu yaşadı. Herkesin gülüp geçtiği saçmalığı hepimiz yaşamıştık. Aradan yedi yıl geçiyor, başka tartışmalar gündeme gelinebilir. CHP açısından farklı şeyler, MHP açısından baktığımızda farklı şeyler gündeme gelebilir.

-(TSK'nın bazı davalar için suç duyurusunda bulunmasına ilişkin soru üzerine)

Bazı şartlar yerine geldiğinde yargılamanın iadesi söz konusu olabilir. Ve bunun için yargılamanın bitmesi gerekir. Bahsettiğimiz davaların bir kısmı kesinleşmiş durumda, bir kısmının yargı süreci devam ediyor. Bitmiş davalarla iligili hangisi olursa olsun, ceza muhakemesi kanunu muhakemesine baktığımızda, bizzat kendileri ya da vekillerinin başvurusuyla yeniden yargılama isteyebilirler. Ceza davalarında delil serbestisi esası vardır. Delil getirmek serbestisi vardır. Şu delil de var, bu delil de var, şu da görülsün denilirse mahkeme bunun değerlendirilebilir. İade-mahkeme için şartların oluştuğunu kim düşünüyorsa bu talepte bulunabilir. Genelkurmayımızın bir suç duyurusnda bulunduğunu duydum. Başvurunun içeriğiyle ilgili bir bilgi yok. Ancak içeriğinde şu var diyen bazı avukatların açıklamaları var. Genelkurmay Başkanımızın, bu büyük bir ailedir. Yargılanan kişiler olduğu kadar, aileleri, arkadaşları da vardır.

Biz yargının adil bir yargılama olduğunu eskiden beri istiyoruz. Sicilim temiz, 3 yıldır bunu söylüyorum. Uzun tutukluluk sürelerin cezaya dönüştüğünü söylüyorum. Adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bireysel başvurudur. Herkesin ayrı ayrı müracaat etmesi gerekir dediler. Bu sefer herkesin yaptığı başvuruya göre değerlendirmeye başladılar.

AF KONUSU SÖZKONU DEĞİL

-(Af söz konusu mu sorusu üzerine)

Hükümet olarak bizim böyle bir düşüncemiz tasarrufumuz yok.

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMAYI YAPTI
-(Hatay’daki TIR konusunun 17 aralık operasyonunun devamı olup olmadığı sorusu üzerine)
Her şeyi 17 Aralık’la irtibatlı görmeyelim. Ama zannediyorum ki bundan sonra da bir süre devam edecek. Dün bu TIR’la ilgili olarak İçişleri Bakanı'nın açıklamaları olmuş. Suriye’deki Türkmenlere gönderilen insani yardım olarak bahsetmiştir. Benim de ona katılmam doğru olanıdır. Suriye’de yaşanan olayların Türkiye’yi etkilememesi mümkün değil. Biz tabi Türkiye olarak çok insani bir iş yapıyoruz. Büyük bir maddi külfet getirmesine rağmen.
Ancak dün açıklama üstüne açıklama yapan CHP’nin milletvekillerini dinledim üzüldüm. Geçmişte de Esad'ın yanına gitmek için çok gayretleri olmuştu. Onlar zaten taraflı insanlar, Esad ile bağlarını biliyoruz. Birlikte fotoğraf çektirdiler. Bizim Suriye'deki radikal güçlere bir kuruş yardımımız yok.
'YARGITAY İMAMI' İDDİALARI ÜZERİNE...
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in 'Yargıtay imamı Pensilvanya'ya dosya gönderdi' iddiası üzerine
Bu konuda bilgi sahibi değilim. Mehmet Ali Şahin Bey değerli bir siyasetçidir. Şüphesiz önemli bir olay. Yargıtay'ın bunu kendi içersinde araştırması ve nir işlem yapabilmesi için Sayın ŞAhin'in bu konuda bildiklerini aktarması gerekiyor.
'HSYK'NIN YAPISININ DEĞİŞTİRİLMESİ' TARTIŞMALARI İÇİN...
HSYK'yı böyle bir davranış yüzünden eleştirmek başka, sizi şöyle  yapacağız böyle yapacağız filan şeklinde birtakım faraziyeler, varsayımlar  üzerinde konuşmak başka. Sayın Başbakan da eleştirmiştir bu konuyu, ben de  eleştirdim, Adalet Bakanı da eleştirdi. Ama bu yarın HSYK'yı değiştireceğimiz,  Anayasa'yı değiştireceğimiz, kanun çıkaracağımız anlamına gelmez. HSYK için bu  tür davranışlara devam etmesi veya kendi görevlerini ihmal etmesi tehlike olarak  söz konusuysa şüphesiz bu zaman içinde değerlendirilir, HSYK ile ilgili yapılacak  çalışma varsa gündeme gelir. Şu anda böyle bir çalışmanın olmadığını rahatlıkla  söyleyebilirim.
'ÇIT ÇIT ÇIT TWEET ATIYORLAR'...
-Arınç, Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın yazısında geçen 'kumpas' ifadesine ilişkin bir soru üzerine çarpıcı açıklamalar yaptı. AK Parti milletvekili Burhan Kuzu'nun '2 bin kişilik rapor' tweetlerine de değinen Arınç şunları söyledi:
Bir arkadaş makale yazıyor. Başka bir arkadaş 2000 kişilik liste diyor. Benim bir Twitter hesabım var ama biz buradan kimseyi rencide edecek bir şey yazmıyoruz. Trend Topic olalım diye tweet atmıyoruz. Ama bu öyle bir hastalık haline geldi ki, çıt çıt çıt, sabahtan akşama kadar bunlarla uğraşıyorlar. Bu işten vazgeçsinler, bakanlar başta olmak üzere. Danışmanlar sürekli tweet atıyor. Bırakın artık bu işleri. Danışman sıfatı taşıyan insanlar şu kadar tweet attım, şu kadar retweet aldı, elinin körü oldu. Bunlar iş değil.  'Bir başka gazetede gördüm paylaşmış oldum'. E paylaşma.
YALÇIN AKDOĞAN'IN 'KUMPAS' SÖZÜ
Bir kumpas kuruldu sözü kendi ifadesidir. O zaman ona sormak lazım. Sen neden böyle bir yazı yazdın? Bir insan hem milletvekili olup, hem başdanışman olarak devam edemez. Sen dikkat edilen, sözü yazıları takip eden bir insansan açıkla. Açıkladım diyor, bu açıklama tatmin edici mi değil mi siz karar vereceksiniz.
GÖREVDEN ALMALAR
Her kurumda bir kıyımın olduğunu söylemek  doğru değil. Şahsen bunu da reddediyorum. Her kurumda idari tasarruflar da yapılabilir.
PARALEL DEVLET VARSA BİZE DÜŞEN...
Hukuk devletiysek hukuk devleti  içerisinde herkesin kendi yetkisini ve sorumluluğunu bilmesi gerekir. Anyasa'daki  eşitlik ilkesini ve toplumdaki ayrımcılığın kesinlikle yasaklandığını da bilmesi  lazım. Eğer paralel yapı veya devlet içerisindeki çeteler vesaire bunlar son  yıllarda çok konuşulduğu için belki ağızlarımıza geliyor. Bu kadar olmasa bile  bir güce sahipse bunu kendi amaçları doğrultusunda kullanıyorsa bize düşen ve  bizden sonra gelecek her hükümete düşen onlarla mücadele etmektir. Onları hukuk  çizgisine çekmektir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim