• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Arınç kavgaya benzin döktü!

Arınç kavgaya benzin döktü!
Arınç'ın Mumcu'nun odasına girdi ve "sarhoşlara söz veriyorsunuz" dedi. Peki sarhoş olduğunu nasıl anladı?

 

 

 

 

 

 

Meclis"de dün akşam sıcak saatler yaşandı. Ak Partili ve MHP"li vekiller yumruk yumruğa birbirlerine girdi.

Ancak henüz kavga yaşanmamıştı ki Meclis Başkanı Güldal Mumcu oturuma verdiği aradan sonra "Bir bakan, Arınç makam odama gelip, Meclis’i nasıl yöneteceğim konusunda bana talimat vermeye kalkıştı. Bunu şiddetle kınıyorum. Bu yürütmenin yasama üzerindeki baskısının 2. tezahürüdür.” sözleriyle gerilimin ilk işaretlerine verdi.

Odada bulunan MHP"li Divan üyesi Murat Özkan"a göre Arınç bir hışımla içeri girmiş, Güldal Hanımın Meclisi yönetemediğini, taraflı olduğunu ,böyle bir yönetim yapamayacağını, militan olduğunu söylemiş; sarhoş taklidi yaparak Çetin Soysal"ın sarhoş olduğunu, yakası açık olarak kürsüye doğru geldiğini ve ona nasıl söz verdiğini sormuş...

Arınç bugün bir basın toplantısı yaparak bu iddialara yanıt verdi. Oda basmadığını, sadece Güldal Mumcu"nun Meclis"i tarafsız bir şekilde yönetemediği gördüğü için onu uyardığını söyledi. Sarhoş taklidi yapmadığını ama Doğan"ın sarhoş olduğunu yürüyüşünden anladığını da sözlerine ekledi.
Arınç şöyle konuştu:

ARINÇ MUMCU"NUN ODASINA GİTTİĞİNİ KABUL ETTİ

Dün akşam hepimizin üzüntüyle izlediği TBMM’de yaşanan gerginlik sebebiyle bazı konuları açıklama ihtiyacı duyduk.

Sonu kavgaya varan bu gerginlik, bir eski Meclis Başkanı olarak, grup başkanvekillerini derinden üzmüştür. Böyle bir olayın geçmişte de yaşanıyor olması, bugün de artırılan gerginlik sebebiyle kavgaya varan gelişmeler üzücüdür. Bu davranışlar TBMM’nin saygınlığını zedeleyecektir.

Sayın Mumcu, takriben bir saat sonra çıktı ve konuşmasında, Benim içeriye girerek kendisine talimat verdiğini, bunun da yürütmenin yasamaya müdahalesi olarak değerlendirdi.

Aslında nöbetçi bir bakan değilim, gensoru benimle de ilgili değil. Ama bir milletvekili olarak bunları takip etmek benim de hakkımdı.
Sayın Başbakan’ın konuşması sırasnıda yaşanan tatsız olaylar sebebiyle genel kurulda konuşma imkanı olmadı.

Bu yaşanan olayların sorumlusu Meclis"i yöneten Başkan veya Başkanvekilidir. Geçmişte de Güldal Mumcu"nun yönetttiği Genel Kurullarda kavga yaşanmıştı. Mumcu CHP"li gibi hareket etmekte.MUMCU ADİL VE TARAFSIZ DEĞİL

Dün yaşanan olayların sorumlusu Meclis"i yöneten Başkan ya da başkanvekilidir. Bir haftadır sayın Mumcu adil ve tarafsız bir yönetim sergilememektir. Bir CHP"li vekil gibi hareket etmektedir.

CHP"den kim el kaldırırsa sonuna kadar onaylamakta, ne konuşulursa onaylamakta, iç tüzüğe ragmen bazen taraf olmaktadır.

Başkan vekillerimiz dün hafakanlar geçirmekte ve kendisinden tarafsız yönetim beklendiği söylenmiştir. Kendisine sayın Meral Akşener gibi olmasını istemektedirler.

Daha önce de yönettiği oturumların tutanakları incelenirse yaşanan tartışmalar ve medyana gelen olaylar gözlemlenecektir.

Anayasa’mızın 94. maddesinin 4. fıkrası diyor ki TBMM Başkanı, başkanvekilleri, üyesi bulunduğu siyasi partinin veya parti grubunun, meclis içinde dışında faaliyetlerine katılamaz diyor. Bunun sayın Mumcu’yla ne ilgisi var?

HAKARET İÇEREN SÖZLERE MÜDAHALE ETMEDİ

Her Salı günü CHP Grup toplantısı yapıldığı gün, sayın Mumcu birinci sıradadır. Anayasa’nın bu maddesini görmezden gelemezsiniz. 94. maddesi başkanvekillerine tarafsız yönetim konusunda faaliyetlere katılamayacağını söylüyor.

Bu Sayın Başkan, grup toplantılarında en önde bulunmaktadır. Grup toplantısından sonra kürsüye çıktıktan sonra da tarafsızlığı kalmıyor. Meclis tutanlarında da geçiyor, Sayın Güldal Mumcu hakaret içeren sözlere müdahale etmedi.

Üzüldüm ve sıkıldım. Gecenin 8-9"u olmuş biz daha bir gensoruyu bitirememişiz. Biraz da gergindim. Odasına gittim demik "Sayın Hanfendi oturumu iyi yönetemiyorsunuz. Siz partisinin bir militanı olan bir başkanvekili olarak burada bulunuyorsunuz. İçtüzüğe uyacaksınız." dedim.

HAKARET ETMEDİM

Ben hakaret etmedim. Benim edebim, ahlakım saygım buna izin vermez. Benden sonra Sasyın Elitaş gelmiş.

Sayın Başkan diyor ki "Yürütmenin yasamaya müdahalesi. "Bana talimat verdi" diyor. Ben hükümetin bir üyesiyim. Spontane gelişen olayda bir milletvekili olarak odasına gittim. Bakanlık sıfatıyla değil, 5 yıl TBMM Başkanlığı yapmış, bir milletvekili olarak gittim...

MUMCU BİZE EMANETTİR

Sayın Güldal Mumcu’nun şahsına karşı saygım var. Beğenirim beğenmem, ama Meclis’in başkanına, başkanvekillerine saygım var. Sayın Güldal Mumcu, bize Türk milletine bir emanettir. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın eşidir. Benim de hukuk fakültesinde asistanım olan, daha sonra da gazeteci olduğunda da görüştüğüm bir insanın, bize bıraktığı emanete saygısızlık yapmam mümkün değildir.

Mumcu"ya yönelik eleştirilerim içtüzüğe karşı uyuncuya kadar sürecektir. Mumcu adil yönetim gösterirse kendisini TBMM huzurunda tebrik edeceğim. En azından kendisini hemcinsi olan Meral Akşener gibi adil olmaya davet ediyorum...

ŞARHOŞ TAKLİDİ YAPTI MI?

Arınç"ın bu sözleri ardından gazetecilerin sorularına geçildi. Çetin Soysal"ı kastederek sarhoş taklidi yapıp yapılmadığı sorusu üzerine "Ben istesem bile sarhoş taklidi yapamam. Hayatında bir gram içki içmemiş bir insan olarak nasıl böyle bir taklit yapayım. Çetin Soysal"ın o davranışıyla ilgili sarhoş gibi tabirini kullanmışımdır, inkar etmiyorum" dedi. Çetin"in sarhoş olduğunu da "Gelişinden, tavırlarından tahmin ettim. Çünkü kürsüye giderken hiçbir hatip kabadayı gibi gidemez, ceketini ilikler" diye açıkladı.
Baskın iddialarını da çirkin olarak nitelendirdi ve "Ona oda basmak denmez, çirkin bir yorum. Ben oda basmaya yalnız mı giderim." dedi.

İKİNCİ PEYGAMBER SÖZLERİNE TEPKİ

Arınç Durmuş"un dile getirdiği Ak Partili bir insanın "Erdoğan ikinci peygamber sözleri için de şunları söyledi:

"Arkadaşlar dünyada deli de var, şizofren de var... Akıllı akılsız bir sürü insan var... Birisi başbakan için böyle bir laf etmiş. Bu çok çirkin bir söz. 72 milyonun ağzını bantlayak mıyız? Misal olsun diye söylüyorum. MHP"nin de içinden biri "Bu Bahçeli olsa olsa Mehdi"dir dese, Baykal"ın fanatiklerinden biri de "Asıl Atatürk Baykal" dese Bahçeli"yi Baykal"ı mı suçlayacağız. Bunu kürsüye getiren insan utanmıyor mu, sıkılmıyor mu? Tayyip Erdoğan"ın inancını kimse bilmiyor mu? Çok basit şeylerden siyasi rant sağlayanlara sadece acıyorum."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim