• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ankara'daki Patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 86 oldu!

Ankara'daki Patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 86 oldu!
Ankara'da “Emek, barış, demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan tren garı kavşağında iki ayrı patlama meydana geldi. Bakan Müezzinoğlu, saldırıda 86 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Müezzinoğlu ayrıca, 186 kişinin de yaralı olduğunu söyledi.

 

Edinilen bilgiye göre, saat 10.04'te, “Emek, barış, demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan tren garı kavşağında iki ayrı patlama meydana geldi.
 
Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Patlamaların ardından Kızılay ve Sıhhiye'ye yollar kapatıldı, güvenlik önlemleri artırıldı. 
 
Son açıklama Sağlık Bakanı'ndan geldi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara'da meydana gelen patlamada 86 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. 
 
  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Adalet Bakanı Kenan İpek ve İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara'da meydana gelen patlama alanındaki incelemelerinin ardından Başbakanlık Yeni Bina'da basın toplantısı düzenledi. İçişleri Bakanı Altınok, 10.04'te Ankara'da Tren Garı'nın bulunduğu alanda menfur bir terör eyleminin meydana geldiğini belirterek, "Bu terör eylemi, milletimize, Türk demokrasisine karşı yapılmış bir eylemdir. Lanetliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bütün milletimizin ve yakınlarının başı sağolsun diyorum. 1 Emek itibarıyla Emek Platformu diye adlandırdığımız platform, Sıhhiye'de miting yapmak için Ankara Valiliğimize başvuruda bulunmuş, Ankara Valiliğimiz de uygun görerek il dışından gelen katılımcıların Ankara Garı'na geldiği, toplanmalar meydana gelmiştir. Gerek olayın olduğu, menfur saldırının olduğu yerde güvenlik kuvvetlerimiz gerekli önlemleri almıştı. Sıhhiye'de bariyerlemeler yapılmıştı. Sıhhiye bariyerlemeler yapılan alanlarda gerekli arama işlemleri yapılacaktı. Maalesef acımız büyük, yaralalılarımızla alakalı, ölen vatandaşlarımızla alakalı açıklamaları Sağlık Bakanımız yapacak. Sayın Başbakanımızın da gerekli açıklamaları yapacağını belirtmek istiyorum. Tekrar milletimizin başı sağolsun. Çalışmalar devam ediyor. Adalet Bakanlığımız, Cumhuriyet Savcılığımız çalışmalarını yapıyor. Emniyet kuvvetlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Zaman içerisinde bilgiler netleştikçe paylaşacağız" ifadelerini kullandı.
 
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Bugün milletimizin birlik ve beraberliği, demokrasimizin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesini hedef alan, insanlarımızı da katlederek haince düzenlenmiş bir terör eylemiyle karşı karşıya kaldık. Kaybımızın ağır olduğu ve son hareket ambulanslarımız harekete geçmiş, 11.00 itibarıyla olay yerinde 21 ambulansımız ekipleriyle birlikte vakalara ulaşmıştır. Olay anında da barış mitingi dolayısıyla olay yerinde 4 ambulansımız görevliydi. O ambulanslar da ilk andan itibaren olaya müdahale etti. İlk andan itibaren dinamik bir şekilde müdahale var ama eylemin büyüklüğü, iki ayrı noktada patlamanın olması ve olay yerinde olağanüstü bir panik ortamının olması kayıplarımızın çoğalması hem de yaralılarımızın hızla hastaneye ulaşmasında bazı aksamalar olabilir. Dinamik ekip çalışması ve müdahale yapılmıştır. Hastanelerimize yoğun bir şekilde ekip duyarlılığı, ekipler hızla beyin cerrahından plastik cerrahına, yoğun bakım uzmanları bütün ekipler bütün hastanelerde oluşturuldu. Olaydan 15 dakika sonra olay yerindeki ambulans sayımız 56 oldu" diye konuştu.
 
  Yoğun bir yaralı trafiğinin oluştuğunu belirten Müüzzenioğlu, "Şu anda hastanelerimizde 186 hastamız tedavi oluyor. Bunlardan 28'i yoğun bakımlarda, 18'i ameliyathanede tedavi ortamında. Olay yerinde kaybettiğimiz vaka sayımız 62, bize ağır yaralı olarak gelip de kaybettiğimiz vaka sayımız da 24. Ağır bir tablo" ifadelerini kullandı.
 
Müezzinoğlu, açıklamasında şunları kaydetti: 
 
  "Ümit ederiz ki yoğun bakımlarda veya yaralı vakalarımızı hayata tutundururuz. Ben, özellikle önümüzdeki süreçle sağlık hizmetlerinde, acil hizmetlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için İstanbul'dan mikrocerrahi ve diğer dallardan uzman arkadaşları da diğer hastanelere getirdik. İhtiyaç duyan hastalarımız, yakınları bugünden sonra farklı illerden gelen yaralılarımız var. Onların tedavilerini illere talep olursa ambulans helikopterlerimiz hazır. Ne yazık ki sosyal medyada yaygın bir şekilde vatandaşımızı paniğe götürecek haberlerle, kan ihtiyacı olmadığını ifade etmemize rağmen ilave 3 bin üniteyi de yedek olarak hazırlamış durumdayız. Türk Tabipler Birliği Başkanımızla görüştüm. Toplumu paniğe sürükleyecek olumsuz haberlerin yapılmaması. Sağlık Bakanlığı'nda 10.20 gibi kriz masası kurduk. Bütün ihtiyaçlar bu kriz masasında şekillendiriliyor. Bu anlamda vatandaşlarımız asılsız haberlere itibar etmemeli. Yaralısı olan, kaybıyla ilgili telaşı olan tüm vatandaşlarımıza Alo 184 hattını kurduk. Her türlü bilgi akışını vermek adına her türlü tedbiri aldık. Milletimizin başı sağolsun. Terör eylemine karşı birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için yapılan oyunları bozacağız. Tedbirler de artarak sağlıklı bir süreçle, 1 Kasım'da sağlıklı bir şekilde sandığa gitmeyi temenni ediyorum."
 
  Adalet Bakanı İpek ise, "Bu menfur saldırı dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Olayın oluşu ve devamındaki çalışmalar konusunda Sayın Bakanlarımız bilgi verdiler. Adli boyutuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız olaydan hemen sonra çalışmaya başladı. 4 Cumhuriyet Başsavcımız, 16 Cumhuriyet Savcımız olay yeri ve adli tıpta titiz bir çalışma yürütüyorlar. Yaklaşık 1 saatlik bir çalışma kalmıştı olay yeriyle ilgili. Adli tıp boyutuyla ilgili İstanbul'dan yeni ekipler getirttik. Cenazelerin otopsileri tamamlanacak ve ailelerine teslim edeceğiz. Başsavcılığımızın titiz çalışması devam ediyor. Olayın arka planı aydınlatılmış olacak" dedi.
 
  Müezzinoğlu, "Hayatını kaybedenlerin sayısı 62, bize olay yerinden vefat ederek getirilmiş vaka sayımız. 24 ağır yaralı olarak gelmiş, müdahale esnasında kaybedilen vaka. Toplam 86 vatandaşımızı kaybetmiş durumdayız" dedi.
 
Güvenlik zafiyetine ilişkin bir soru üzerine Bakan Altınok, "Güvenlik açığı ile alakalı hiçbir şey söz konusu değildir" cevabını verdi. 
 
  Bir gazetecinin, "Canlı bomba olduğu kesinleşti mi?" sorusuna Altınok, "Birtakım gelişmeler bizde olmasına rağmen sizlere verebilecek durumda değilim. Şu anda çalışmalarımıza da mani olmaması için paylaşmayı uygun bulmuyorum" karşılığını verdi.
 
Yapılan incelemenin ne yönde olduğunun sorulması üzerine Altınok, "10.04'te ilk patlama. Kavşağın havuz bulunan alanında, ikinci patlama da 3 saniye sonra sol tarafında meydana geliyor" diye konuştu.
 
  Altınok, başka bir patlayacağının bulunmadığını, vefat eden polisin olmadığını söyledi. 
 
Öte yandan patlamanın gerçekleştiği alanda zaman zaman gerginlik yaşandı.Vatandaşları güvenlik bölgesi dışına çıkarmaya çalışan polis, bazı kişileri gözaltına aldı.
 
Olay yeri inceleme ekiplerinin, patlamanın meydana geldiği bölgedeki çalışmalarında sona yaklaşıldı. Cenazeler de çalışmalardan sonra olay yerinden kaldırılmaya başlandı.
 
BÖLGEDE ARAMA
 
Öte yandan bölgede başka bir bomba olabileceği şüphesiyle bomba imha ekiplerince bir arama yapıldı.
 
5 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Ankara'da tren garının bulunduğu bölgede meydana gelen patlamaya ilişkin 5 savcının görevlendirildiği bildirildi.
 
BAKANLAR OLAY YERİNDE
 
Öte yandan İçişleri Bakanı  Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu incelemelerde bulunmak üzere olay yerine gitti. 
 
CANLI BOMBA ŞÜPHESİ
 
Patlamanın canlı bombadan kaynaklandığı ihtimali üzerinde bulunuyor. Saldırıda plastik patlayıcı kullanıldığı ayrıca bombanın etkisini güçlendirmek için çelik bilyeler kullanıldığı ifade ediliyor.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim