• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ankara İdam Cezasını Tartışıyor!

Ankara İdam Cezasını Tartışıyor!
Ankara'nın bugün yeni bir gündemi var. Siyasiler, çocuklara karşı şiddetin cezası olarak idamı tartışıyor.

 

 

 

 

 

 

Siyasiler, çocuklara karşı şiddetin cezası olarak idamı tartışıyor. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "İdam cezasına karşı değilim" derken, Meclis Başkanı Şahin de, "Geri gelmesi zor" dedi ama karşı olup olmadığını açıklamadı. BBP lideri Kuzu'yu desteklerken, Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, "Onun cezası idamla mı karşılanır, emin değilim" dedi.

Komisyon toplantısı öncesinde gazetecilerle sohbet eden Kuzu, Kayseri'de kaybolan çocukların ve İstanbul'da bir çocuğun öldürülmesinin kamu vicdanında rahatsızlık yarattığı ifade edilerek, "toplumda çocukları öldüren kişilerin af ya da başka şekilde dışarıya çıkabileceği düşüncesinin olduğu, bunun ardından idam cezasıyla ilgili tartışmaların geldiğinin" belirtilmesi üzerine, yasalarda idam cezasının olmasını her zaman savunduğunu söyledi.

Kuzu, "Zaman zaman bu insanların idam edilmesi gerektiği sizin içinizden de geçti mi?" sorusuna karşılık, "Bunlar bir kenarda durur ama uygularsın ama uygulamazsın. O başka bir şey. Çok sınırlı da olsa... Ama AB sürecinde sınırı da kabul etmiyor. Dolayısıyla Türkiye Birlik içinde olmak istiyorsa, bu yoldan geçmek durumunda. Şahsi kanaatimi sorarsanız, idam cezasının olmasını her zaman savundum. İdam edilmeyi savunmadım, o başka bir şey. Ama bir kenarda dursun diye her zaman söyledim" dedi.

Kuzu, "Hukukçu olarak verdiğim beyanat tonlarca, yazdığım yazılar çok sayıda bu konuda. Ama benim şahsi kanaatimle olan bir şey değil. Toplumsal tatmin bazen gerektiriyor. Ama yaygın uygulaması doğru olmaz. Çok dikkatli, çok hassas bir konu. Yeniden gelme şansı yok" dedi.

Şahin: "Geri gelmesi zor"

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de konuyla ilgili olarak, "Failler yaşamamalı diye insanın içinden geçiyor ama idamın geri gelmesi zor" dedi.

Bakan Eker idama karşı

İdam cezası tartışması, Ankara Üniversitesi'nde bir açılışa katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e de soruldu.

Eker, anayasayla idam cezasının kaldırıldığına işaret ederek, "Tekrar niye gündeme geldi?" diye sordu. Özellikle Kayseri'deki olaydan sonra gündeme geldiğinin anımsatılması üzerine Eker, "Acaba onun cezası, bir tek idamla mı karşılanır; doğrusu ondan emin değilim" dedi.

MHP ne diyor?

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Aldülkadir Akcan da, Burhan Kuzu'nun, idam cezasından yana olduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine, "Kuzu yokken, mensubu olduğu partinin o günkü versiyonu olan partideki milletvekilleri, MHP'nin direnmesine karşılık, 2002'de idamı kaldırdılar. Biz idamın kaldırılmasına özellikle karşı olduk. Kader kurbanı olmak ayrı, bir şeyi bilinçle işlemek ayrı şey. Bilinçle bu suçların işlenmesi, asla affedilemez, edilmemelidir" diye konuştu.

BBP de idamdan yana

BBP lideri Yalçın Topçu da, idam cezasının geri getirilmesine yönelik bir imza kampanyası başlattıklarını belirterek, "TCK bu milletin ne fıtratına ne geleneğine ne medeniyetimize ne misyonumuza uygun. Elin adamı dayattı, bizim partilerin hepsi sıraya geçti, AB hayal tüneline girdiler ve başımıza bu belaları çıkarttılar" dedi.

İdam cezası tartışmalarıyla birlikte "bazı elitlerin, tuzu kuruların feryat etmeye başladıklarını, insan hakları savunuculuğuna soyunduklarını savunan Topçu, "Çağdaş hukuktan bahsediliyor. Millet idamın geri gelmesini istedikçe bu elit grup hemen diyor ki 'bunlar hezeyandır'. Ama şu bir gerçektir ki 5 yaşındaki Bedrettin'in hırpalanmış bedenini sabah çöpçüler Haliç Köprüsü'nde buldukları günden bu tarafa çocuklarımız cinsel istismara tabi tutularak öldürülüyor. Çocuklarımız ya üvey anne vaya üvey baba elinde katlediliyor. Neticede ortada bir şey var ki devlet geleceğimize sahip çıkamıyor" diye konuştu.

BBP dışındaki partilerin kiminin "oy vererek" kiminin de "göz yumarak" idam cezasının kaldırılmasına katkı sağladığını savunan Topçu, devletin değil ailelerin af yetkisi olabileceğini vurguladı.

Topçu, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun her zaman yasalarda idam cezasının olmasını savunduğu yönünde açıklama yaptığının anımsatılması üzerine, "Tebrik ediyorum Burhan hocayı, olması gereken budur, insan fıtratına, vicdanına uygun olan budur" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim