• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ambargonun Hafifletilmesi Krizi Çözer mi?

Ambargonun Hafifletilmesi Krizi Çözer mi?
Özgürlük Filosu katliamının ardından Gazze yeni bir abluka çeşidiyle karşı karşıya.

 

 

 

 

 

 

 

Ablukanın hafifletilerek bazı tüketim maddelerinin girmesine izin verilmesi, Gazze’deki insanî ve ekonomik krize çözüm teşkil eder mi?

Özgürlük Filosu’nda işlediği kanlı cinayet ve öncesinde başlayan uluslar arası baskı üzerine İsrail, Gazze ablukasını hafifleteceğini; yüklü miktarda tüketim maddesinin bölgeye girmesine izin vereceğini açıkladı. Ancak bütün bunlar, Özgürlük Filosu baskınından sonra kuşatmayı kaldırması için İsrail üzerinde baskı kuran uluslar arası toplumu oyuna getirmekten ve Gazze için yeni bir abluka çeşidi üretmekten başka bir şey ifade etmiyor.

Gazze Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ziyad Zaza, İsrail’in ablukayı hafifletme yönündeki açıklamalarıyla kuşatmayı yeniden tamamen kontrolüne almayı ve imaj tazelemeyi hedeflediğini söylüyor. Zaza’nın belirttiğine göre 4 yılı bulan kuşatma, ekonomi alanında 10 milyar dolarlık zarara yol açarken, çeşitli mesleklerde yeterlik sahibi 160 bin Gazzeli’nin işsiz kalmasına neden oldu.

Ablukaya Yeni Bir Vizyon

Öte yandan Filistin Yasama Meclisi üyelerinden Ekonomi Komisyonu Başkanı Âtıf Adwan, İsrail’in ablukayı hafifletmek olarak isimlendirdiği ve belirli maddelerin bölgeye girmesinden ibaret olan kararın Gazze’nin hiçbir sorununu çözmeyeceğini belirtiyor. Karar kapsamında bölgeye girecek maddeler arasında Gazze’nin yeniden imarına ve fabrikaların çalışır hale getirilmesine imkan sağlayacak temel maddeler yok; ham madde geçişine de izin verilmiyor. İsrail’in yaptığı, dünyanın –özellikle de Özgürlük Filosu katliamından sonra- kendisi üzerinde kurduğu baskıyı hafifletmek amacıyla, ablukayı estetize etme yolunda bir adımdan ibaret.

Eski Maliye Bakanı Dr. Ömer Abdurrezzak ise BM ve AB Dış İlişkiler Merkezi’nin hazırladıkları raporlarla Gazze kuşatmasının devam ettiğine dikkat çektiklerini belirtti. Abdurrezzak’a göre karar, Özgürlük Filosu olayının öncesinde ve sonrasında biriken uluslar arası baskıyı çember içine almak; Gazze ablukasını yeniden kontrol altına alarak ablukayı yeni bir vizyonla sunmak.

Siyasi Abluka

Abdurrezzak, Gazze’ye uygulanan ve Gazze hükümetiyle teamülleri yasaklayan siyasi ablukanın, ekonomik ablukadan daha ağır olduğunu düşünüyor. Abdurrezzak, Gazze’deki Filistinlilerin yaşadığı gerçek trajediye ve çektikleri sıkıntıya özgür dünyanın dikkatlerini çekerek, ablukanın her çeşidiyle mücadele edilebileceğine işaret ediyor.

Gazze’de Yeniden İmar Faaliyeti Yok


Zaza, Gazze’nin yeniden inşası için bölgeye inşaat malzemesi sokulduğuyla ilgili haberleri yalanlıyor ve ekliyor: “Bölgeye ulaştırıldığı söylenen inşaat malzemeleri, sadece UNRWA’ya ait bazı binaların tamiratı için geçiriliyor; İsrail’in yerle bir ettiği yerlerin yeniden imarı için değil.

Gazze Hükümeti, savaş biter bitmez bölgenin yeniden inşası için, -iki başlılığı önlemek amacıyla Gazze hükümetiyle koordineli olarak- Arap ve uluslar arası tarafların özgür ve bağımsız denetimine engel olmayacağını açıkladı. Ancak şu ana kadar Şerm Şeyh zirvesinde proje için tahsis edilen ödeneklerden hiç biri Gazze’ye ulaşmadı.”

Müzakere sürecine de değinen Zaza, başarısızlığa gark olmuş sürecin devam etmesi için Arap tarafların sağladığı ört bas hizmetinin Filistin halkı tarafından reddedildiğini ifade etti.


isra haber

E

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim