• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ali Şeriati yıllığı

Ali Şeriati yıllığı
2006 Mart ayından itibaren yayın hayatını sürdüren www.aliseriati.com sitesinin çalışmaları yıllık haline getirilerek yayınlandı. 3 yıldır özenle yapılan çalışma alanında bir ilk.
2006 Mart ayından itibaren yayın hayatını sürdüren www.aliseriati.com sitesinin çalışmaları yıllık haline getirilerek yayınlandı. Sitenin ilk yıllığı olan kitap Gezgin Yayınları işbirliği ile kitaplaştırıldı. Sitenin sloganı olan “Sizi Rahatsız Etmeye Geldim” ismiyle yayına hazırlanan yıllık içerisinde sitede yer alan yazılardan bir derleme yapıldı.

İnternet ortamından faydalanamayan meraklılara da ulaşmak ve 3 yıldır yapılan özenli çalışmaları kalıcı hale getirmek için hazırlanan çalışma alanında bir ilk.

Kitapta Muhammed Rıza SERKEŞİK, Lawrance Rıza ERŞAGİ, Dr. Abdülkerim SURUŞ, Dr. Mohammad Omar FAROOQ, Dr. Mustafa ÇAMRAN, Asaf HÜSEYİN gibi yazarların Farsça ve İngilizce’den çevrilen makaleleri, Bülent Şahin ERDEĞER, Cihan AKTAŞ ve Dr. Mustafa YILMAZ’ın siteye özel yazıları, R. İhsan ELİAÇIK, Cemil MERİÇ, Kadir CANATAN, Ümit AKTAŞ, Mustafa ARMAĞAN ve Ertuğrul CESUR’dan alıntı yazılar yer alıyor.

Dr. Ali Şeriati’nin fikir dünyasının anlaşılması yönünde bir ışık olmayı temenni eden çalışmada bunlar dışında, Şeriati’nin fotoğrafları, şiirlerinden seçkiler, onunla ilgili anılar ve detaylı bir kronoloji de sunulmuş.

Dr.Ali Şeraiti son yüzyıl İslam entelektüelleri içerisinde çok ayrı yeri olan birisi. Diğer benzer kişilerin aksine Doktor doğu ve batı düşüncesine hakim, modern zamanları ve sorunlarını İslam’dan yola çıkarak, modern bir dille eleştirebilen nadir kişiliklerden birisidir. Kısa süren hayatı okumak, yazmak ve düşünceleri uğrunda mücadele etmekle geçen Şeriati, medeniyet tarihinden dinler tarihine, sanattan yaratılışa, tarih felsefesinden ideolojilere, iktisattan sosyolojiye kadar neredeyse insanı ilgilendiren her alanda söz söylemiş bir aktivist idi. Etkisi dünyanın her köşesine yayılmış bir İslam düşünce ve eylem adamı olan Şeriati’nin ilgisi sömürü karşısında direnen tüm ulusları içermektedir.

Bu vesileyle Türkiye okuyucusunun öteden beri tanıdığı fakat çeşitli sebeplerle sahih bir şekilde yüzleşemediği Ali Şeriati’nin anlaşılması çabasına bu yıllığın önemli katkıları olacaktır.

304 sayfa olan kitap Gezgin Yayınları tarafından ciltli ve karton kapak olarak yayınlandı. Kitabı tüm kitapçılarda ve internet üzerinden satış yapan kitap sitelerinde de bulabilirsiniz.

Ayrıca http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Gezgin_Kitap_Dunyasi/ adresini kullanarak da Ali Şeriati Yıllığı'nı internet üzerinden kargo ücreti ödemeden indirimli fiyatı ile temin edinebilirsiniz.

Gezgin Yayınları İletişim Bilgileri
Web: www.gezginyayinlari.com 
E-Mail: [email protected] 
[email protected]
Tel: 262 642 09 32
Fax: 262 642 08 71
Adres: Sultan Orhan Mah. 1102 Sok. No:9/1 Gebze


Dr. Mustafa Yıldız'ın yıllığa yazdığı önsöz:

GİRİZGAH


“Havarilerini yaratamayan İsa’nın yeri tımarhanedir, tarih değil.
Muhammed’in ilk mucizesi: Hatice-t’ül Kübra.”

Cemil MERİÇ

“Ama ey kardeş, sen de itiraf et, insaf et ki
benim işim daha zordur, ben hayatta kalmayı seçtim.
Hem de ölmenin kalmaktan daha kolay olduğu bir dönemde.
Ali ŞERİATİ

Düşünen her insan kucağına doğduğu toplumun üvey evladı! Bu insanlar inançlı olmayı çokça dosta sahip olmaktan yeğ tutarlar. Düşünce ve iman bir araya gelince, ‘uyanık bir şuur, tetikte bir dikkat ve hakikatin bütününü kucaklamaya çalışan bir tecessüs’ teşekkül eder. Bu büyük ruhların ve yiğit adamların işidir. Bununla beraber övgünün kör edici tuzağı her zaman yolumuza kurulu durmaktadır. Düşünce adamının işi kırmadan, kızmadan sabırla anlamaya çalışmak. Yalnız anlamak mı? Anladığını bir namus cilvesi olarak anlatmak. Aydınlatmak. Yanmak yakılmak. Ama öncelikle aydınlanmak için yanmak, aydınlatmak için değil. Eğer böyle değilse geriye aldanmak ve aldatmak kalıyor. Ve maesefa tefekkürün Sina’sı her zaman metruk kalmaya mahkum. Serazad düşünce namus setresine bürününce mukaddeslerle mülevvesler arasındaki puslu şafakta bir güneş doğar. Bu hakikat güneşidir. Yalanın kirli yüzünü ifşa eden hakikat güneşi. Aydın’ın [ruşenfikr] görevi kakikatin ortaya çıkarılması. Eyyub gibi bir sabırla.

Düşünce keyfi yerinde beyler için birer lükstür. Düşünce diye ortalığı saran neseb-i gayri sahih dedikodu cümbüşü, yedi ceddi yabancı birer alufte. Bu kirli çeşmelerden içmek zorunda kalan zavallı yığınlar. Hakikat yasaklanmış! Aydının görevi Ferhad gibi dağları delerek temiz pınarlarla halkı buluşturmak, bütün vefasızlıklara, değer bilmezliklere, karalamalara rağmen.

Hayatı konuşmak ve yazmak olan bir iman ve düşünce adamının karşısındayız. Hayatı Çöl’de başlamış bir dava adamı. Kaderi çöl gecelerinde bir yıldız misali parlamak olan bir adam. Bir kandil. Acılarıyla, umutlarıyla, kederleriyle, ağlayışlarıyla, sevinçleriyle. Cedle-rinden aldığı büyük terbiye ile, iman ve düşünce tarihinin büyük kametlerini tek tek ziyaret ederek onlardan feyz almış bir adam. Selman-ı Pak ile kol koladır, Ebu Zer’in cübbesini giyinir, Ali ile kuyu kazar, İkbal’le arkadaşlık eder, Sartre ile kahve içer, Bergsonla münazara yapar, Massignon’un kitaplarını taşır. Bir eş, bir baba, bir öğretmen, bir arkadaş, bir bir bir… ama yalnız.

Zor zamanlarda yaşayan, yazan ve konuşan insanların kaderleri ‘zor’ üzerinde yükselir. Onlar aç kalmayı, horlanmayı, sürülmeyi göze alarak ait oldukları halklar üzerine şahitliklerini gerçekleştirmek için büyük fedakarlıklar gösterirler. Yaşamın lezzetlerini kendilerine haram sayan bu yüce ruhlar büyük davalar için hayatlarını feda ederler.

Bugün dünyanın birçok köşesinde kitapları okunan, tartışılan, sevilen, takip edilen, fikirleri hala canlı bir düşünce ve eylem adamıdır Ali Şeriati.

Bu kitapta okuyacağınız makaleler bir düşünce adamının, bir dava adamının, bir şehidin fikriyatını tartışmak, anlamak, anlatmak, derinleştirmek, yani biraz da yarım kalmış bir şarkıyı tamamlamak, tamamlanmasına vesile olmak gayesiyle 2006 yılının Mart ayında kurduğum[uz] bir internet sitesinin ilk meyvesidir.

Kurulduğu günden bu zamana kadar birçok makalenin, çevirinin, alıntının yayınlandığı sitemiz Ali Şeriati takipçileri için bir toplanma mekanı oldu. Birçok tartışmaya ev sahipliği yaptı. Ümidimiz odur ki Aziz Doktor’un tanınmasına, düşüncesinin biraz daha derinlemesine, anlaşılmasına, tartışılmasına katkı sağlamış olsun.

Bununla beraber sosyolojiden dinler tarihine, antropolojiden sanata, ideolojilerden ekonomiye, edebiyattan felsefeye kadar çok geniş bir sahada kısa ömrünce dolaşmış, yazmış, konuşmuş bir adam elbette son şarkısını söylemiş değildi. Durum böyle olunca anlaşılmasının önündeki engeller daha da ziyadeleşiyor. Birçok mevzuda fikirler beyan eden insanların anlaşılmaları elbette güçtür. Parçacı yaklaşımlarla, yeterince analiz edilmeden kulaktan dolma fikirlerle anlaşılmaya çalışılan insanların kaderi çoğu zaman karalanmak olur. Doktor da bunlardan ziyadesiyle nasibini almıştır. Fakat bu onun engin düşünce dünyasına, bağlı olduğu dini düşünceye asla halel getirmez. Birçok büyük şahsiyet kendi devrinden çok sonraları anlaşılabilmiştir. Bu çalışma bir Şeriati savunması değildir. Onun hayatı ve düşünceleri savunulmaya mahal bırakmayacak kadar derindir. Fakat o da kuru ekmek yiyen bir kuldu. ‘Alev denizinde mumdan gemi yüzdüren’ bir kul.

Bu çalışmanın amaçlarından birisi de artık bugün bir mektebe dönüşen Ali Şeriati düşüncesine mütevazı bir katkı sağlamak, bu alandaki külliyatın bir araya getirilmesine yardımcı olmaktır.

Şüphesiz ki bu çalışma bir samimiyetin ürünüdür. Eksiklikleri, yanlışlıkları için okuyucunun anlayış ve affediciliğine sığınacaktır. Bu ülkenin gündeminde on yıllardır bulunan bir yazar, düşünce ve bir iman adamının aziz hatırası elbette böyle küçük hacimli bir çalışmayla nihayetlendirilemez. Ama bu çaba bir ilk adım olarak değerli görülmelidir.

Birçok problemle beraber tanıştığımız Doktor’un eserleri, kötü çevirileriyle, parçalanmış baskılarıyla da olsa bu ülke insanının zihninde hep ayrı bir yer tuttu. Ali Şeriati okuyanlar diye kendilerinde hoş bir ayrıcalık hisseden insanlar varoldu. Bu Doktor’un düşüncesinin soylu bir meraka, samimi bir çabaya ve düşünceleri uğrunda hayatını feda edebilen büyük bir ruh yüceliğine olan bağlılığından gelmekteydi.

Hem site çalışmamız hem de bu eserin vücuda gelmesinde şüphesiz bana birçok kişinin yardımı oldu. Bu kişileri anmadan geçmek haksızlık olur. En başta bu çalışmada yer alan bazı makalelerin tercümesini hiçbir karşılık beklemeden yapan Sayın Melih AHISKALI ve Murat SÜRMEN Beylere ve Ali Şeriati Üzerine Bir Oturum isimli bölümü yayına hazırlayan Sevda YAZAR Hanımefendiye ve büyük bir özveriyle tashihlere yardımcı olan Peren BİRSAYGILI Hanımefendi’ye teşekkür ederim. Yine bu çalışmaya özgün makalesiyle katkıda bulunan Cihan AKTAŞ Hanımefendiye, Bülent Şahin ERDEĞER’e, makalesini yayınlamamıza müsaade eden Ertuğrul CESUR Bey’e, makalesini çevireceğimizi duyunca böyle bir çalışmada kendi makalesinin de bulunmasından duyduğu memnuniyeti büyük bir heyecanla bizimle paylaşan Dr. Mohammad Omar FAROOQ Bey’e, bu kitabın basımını büyük bir heyecan ve istekle kabul eden Gezgin Yayınları sahibi Musa ÖZTÜRK Bey’e, site ve kitap çalışmalarımda sabahlara kadar yanan ışıklara ve sigara dumanlarına tahammül eden eşim Dr. Sema YILMAZ’a, sitemizin hosting hizmetini veren Network yazılım sahibi Doğan BEYRİBEY’e ve adını anmayı unuttuğum fakat değerli katkılarını asla unutmayacağım dostlara şükranlarımı sunuyorum.

Son olarak diyorum ki, yalnızların dostu, mustaz’afların rehberi, mahrumların umudu, fedakar öğrencilerin aziz öğretmeni, Puran’ın Ali’si, İhsan’ın ve SuSa’nın babası ve İnkılab’ın büyük önderi Doktor Şeriati’yi anma, anlama ve anlaşılmasına katkı olmak üzere girişilen bir çabanın ürünü olan bu çalışma birçok eleştiri, katkı ve yardım beklemektedir.

Genç neslin ders halkalarının aziz öğretmeni Şeriati bizim için bir yol aydınlığı olmaya devam edecektir. Tüm saldırılara, karalamalara ve çamur atmalara rağmen Şeriati dostları onun hatırasını canlı tutmaya, düşüncesini anlamaya ve geliştirmeye devam edeceklerdir.

Wesselam...İÇİNDEKİLER

Girizgah

Ey Ali!
Muhammed Rıza SERKEŞİK

Ali Şeriati: Devrimci Bir Günce 1933-1977
Bülent Şahin ERDEĞER

Ali Şeriati: Yalnızlığa Sığmayan Yazar
Cihan AKTAŞ

Unutulmuş Devrimci Ali Şeriati
Lawrance Rıza ERŞAGİ

Ali Şeriati; Düşünce Dünyası, Çağrısı ve Misyonu
R. İhsan ELİAÇIK

Göller Bölgesinde Bir Ada
Cemil MERİÇ

Doktor Şeriati’de Sanat: Varolandan Kaçış
Dr. Mustafa YILMAZ

Ali Şeriati Üzerine Bir Oturum
Hazırlayan: Sevda YAZAR

Rüşenfikr İdeolojisi
Asaf HÜSEYİN

Dert Ehli, Sanatkar ve Yiğit Bir Aydın: Şeriati
Dr. Abdülkerim SURUŞ

Ali Şeriati: “İslam Sosyolojisi” ve “İslam Bilim”
Kadir CANATAN

Göller Bölgesi'nde Bir Ada Olmak
Ümit AKTAŞ

Geleneğin Prangaları: Weber ve Şeriati Örneği
Mustafa ARMAĞAN

Ali ŞERİATİ [1933-77]: Allahperest-Sosyalist
Ertuğrul CESUR

İnsanlık ve Halkın Gücü: Dr. Ali Şeriati’ye Bir Övgü
Dr. Mohammad Omar FAROOQ

Hizmet ve Islah
Dr. Ali ŞERİATİ

Şehadetten Sonra
Dr. Ali ŞERİATİ

Defni Esnasında Okunan Mersiye
Dr. Mustafa ÇAMRAN

Ali Şeriati’nin Hayat Kronolojisi

Fotoğraflar
 
timeturk.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bir Direnişçinin Cephe Notları12 Mayıs 2010 Çarşamba 14:22
 • Hazreti Haticenin Bilinmeyen 40 Yılı07 Mayıs 2010 Cuma 11:14
 • Öteki kadınların dünyası: Angelika07 Nisan 2010 Çarşamba 15:35
 • Liberal Kibrin Tahakkümcü Dili20 Şubat 2010 Cumartesi 21:18
 • Avrupa Birliği yerine Türk Birliği!10 Şubat 2010 Çarşamba 23:49
 • Osmanlı donanmasının bilinmeyenleri10 Şubat 2010 Çarşamba 18:42
 • MALCOLM X KİMDİR?19 Ocak 2010 Salı 20:49
 • GENÇLİK NASIL YÖNLENDİRİLİYOR15 Ocak 2010 Cuma 21:50
 • FİLİSTİNİ EN İYİ ANLATAN ÇİZGİ ROMAN19 Aralık 2009 Cumartesi 20:21
 • ULUSÇULUK ÇIKMAZI ÜZERİNE16 Aralık 2009 Çarşamba 20:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim