• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ali Bulaç: Kürtler Nereye?

Ali Bulaç: Kürtler Nereye?
"Kürt sorunu”nu ilk silahın patladığı 1984-Ağustos ayından beri olayları yakından takip etmeye çalışan biri olarak, 30 yıl boyunca konuyla ilgili yazılar yazdım. Her bir yazı, o günün gelişen olaylarına ilişkin bir şahitliği/tanıklığı ifade eder. Do

 

 

 

 

 

Ali Bulaç’ın “Kürtler Nereye?” başlıklı kitabı Çıra Yayınları’ından çıktı.

 

 

Ali Bulaç’ın kaleminden kitabın önsözü:

 

“Kürtler nereye?” adını verdiğimiz bu kitap, “Şahitliktler dizisi”nin dördüncü halkasını teşkil etmektedir.

 

“Kürt sorunu”nu ilk silahın patladığı 1984-Ağustos ayından beri olayları yakından takip etmeye çalışan biri olarak, 30 yıl boyunca konuyla ilgili yazılar yazdım. Her bir yazı, o günün gelişen olaylarına ilişkin bir şahitliği/tanıklığı ifade eder. Dolayısıyla bu kitap soruna ilişkin bir çerçeve oluşturmakla beraber, gelişmenin seyrini yakından takip eden bir tanıklığı da ifade eder.

 

Adına “Kürtler” denilen ve “Kürtçe dil” konuşan bir halk bu sorunun hem öznesi hem nesnesi durumundadır. Kürtlerin binlerce yıldır üzerinde yaşadığı cografya, Ortadoğu ve İslam dünyasının kalbini teşkil eder. Türkiye, Suriye. Irak ve İran’a -Avrupa, Asya ve Amerika’da yaşayan irili ufaklı Kürtleri hesaba katmıyoruz- yayılmış ve yaklaşık nüfusu 25 milyonu bulan bu halk, hemen hemen her ülkede birtakım sorunlar yaşamaktadır. Sorun hem Irak ve İran’da hem Türkiye’de uzun süreli ve yaygın çatışmalara yol açmış, bu çatışmalarda onbinlerce insan hayatını kaybetmiştir. Suriye’deki Kürtlerin de büyük sıkıntılar yaşadığı sır değil. 1984-2010 yılları arasında sadece Türkiye’de yaklaşık 50 bin insanın hayatını kaybetmiş olması, ne denli ağır bir sorunla karşı karşıya bulunduğumuzu göstermeye yetmektedir. Harcanan milyarlarca dolar, çekön iktisadive beşeri coğrafya, demografik alt-üstler oluşlar bunun cabası.

 

Sorun bundan ibaret de değildir. Türkiye’de çatışmalar devam edip kalıcı bir çözüm bulunmadıkça sivil siyaset askeri vesayetten, anti demokratik müdahalelerden kurtulamıyor. Kürt sorunu siyaset dışı güçlerin sivil siyasete müdahale etmelerinin en kullanışlı aracı, etkili enstrümanı olarak fonksiyon görmektedir. Zaman zaman silahlar susmuyor değil. Mesela 1999-2004 yılları arasında çatışma olmadı, silahlar sustu, ama soruna kalıcı bir çözüm bulunmadı, bulmak isteyenler adeta engellendi.

 

Sorunun derin siyasi, sosyal ve ekonomik boyutları her zaman önemini korumaya devam ediyor. Bölgesel ve uluslar arası konjöktörde değişen her kare neredeyse doğrudan Kürt sorunla ilgili oluyor. Türkiye ve bölge ülkelerini zaafa uğratmak isteyenler için Kürt sorunu son derece kullanışlı bir araç. Gelecekte bölgeyi yeniden şekillendirmek isteyenler, bu sorunun iş ve işlev görebilir bir çerçeveye oturtulması gerektiğini yakinen bilmektedirler. Söz konusu sorun çözülmedikçe ne Türkiye, kendisinden beklenen performansı gösterebilir ne bölgede herhangi işe yarar bir adım atılabilir. Selçuklu ve Osmanlı tarihi bize açıkça göstermektedir ki, Kürtlerin desteğini almayan hiçbir yönetim bölgenin kaderiyle ilgili ciddiye alınır bir söz söylemesi, adım atması mümkün değildir. Osmanlı’ya ve Yavuz Sultan Selim’e bugünkü Ortadoğu’nun kapılarını açan Şeyh İdris-i Bitlisi’ye göre,   Kürt beldelerinin fethi İstanbul’un fethini tamamlayacak önemdedir. Kürtlerle ittifak Bağdat, Basra, yani Irak ve Azerbaycan ile Halep ve Şam’ın yollarını açacaktır.

 

Binlerce yıllık tarihlerinde durgun halde yaşayan Kürtler, ilk defa zamanın bu diliminde harekete geçmiş bulunmaktadırlar. Kürtlerin nereye gideceği önemli bir sorudur ve İslam dünyasının geleceğini yakından ilgilendirmektedir.

 

Kürtlerin yaşadığı coğrafya İslam dünyasının asli ve tabii bir parçası, Kürtler İslam ümmetinin bir kavmi veya halkıdır. Yeni bir dünyayı tasarlarken, onların katılımı ve gönül rızasıyla süreci inşa eden aktörler olarak sahneye çıkması hayati derecede önemlidir.

 

Çok boyutlu ve hayli karmaşık gibi görünen sorunun aslında üç ana noktada toplanabildiğini söylemek mümkün.

 

Bunlar da;

 

 a) Kürt kimliğinin tanınması;

 

b) Ana dil üzerindeki baskıların kalkması;

 

c) Bölge halkının sosyal ve ekonomik refah seviyelerinin düzeltilmesi.

 

Bunlar sorunun seyrettiği yüzeyde çözüm bekleyen noktalar. Daha derinde ise sorun, genelde İslam dünyasını ve özelde bölge haklarının kendi ben idraklerinde köklü bir değişimin meydana gelmesi ve yeni bir dünyaya adım atarken, zamanın herkesi ortak bir bilinç ve ortak bir ideal etrafında birleştirmeye mecbur etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, dipteki büyük bir dalganın dışa vurumu Kürt sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Küresel düzeyde olduğu kadar bölgesel düzeyde de derin bir dönüşüm yaşanıyor. Eğer Türkler ve Kürtler, Araplar ve İranlılar, Çerkezler, ve Arnavutlar-Boşnaklar, Berberiler ve Peştunlar vd.. bu dönüşümün mahiyetini doğru anlayabilirlerse, tarihin sahnesinde kurucu özneler olarak yeniden yerlerini alacaklardır.

 

Bu kitabı baştan sona okuyanlar, bu yönde umut verici gelişmelerin olduğunu fark edeceklerdir.

 

Çaba bizden, başarı Allah’tandır!...

 

Çıra Yayınları

0212 635 99 19

www.cirayayinlari.com

 

 

 

özgündurus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bir Direnişçinin Cephe Notları12 Mayıs 2010 Çarşamba 14:22
 • Hazreti Haticenin Bilinmeyen 40 Yılı07 Mayıs 2010 Cuma 11:14
 • Öteki kadınların dünyası: Angelika07 Nisan 2010 Çarşamba 15:35
 • Liberal Kibrin Tahakkümcü Dili20 Şubat 2010 Cumartesi 21:18
 • Avrupa Birliği yerine Türk Birliği!10 Şubat 2010 Çarşamba 23:49
 • Osmanlı donanmasının bilinmeyenleri10 Şubat 2010 Çarşamba 18:42
 • MALCOLM X KİMDİR?19 Ocak 2010 Salı 20:49
 • GENÇLİK NASIL YÖNLENDİRİLİYOR15 Ocak 2010 Cuma 21:50
 • FİLİSTİNİ EN İYİ ANLATAN ÇİZGİ ROMAN19 Aralık 2009 Cumartesi 20:21
 • ULUSÇULUK ÇIKMAZI ÜZERİNE16 Aralık 2009 Çarşamba 20:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim