• BIST 116.516
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8193
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 18 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ALBAY TEMİZÖZ'Ü AKLAMA BASKISI

ALBAY TEMİZÖZÜ AKLAMA BASKISI
Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz hakkında şikâyette bulunan tanıklar, ifadelerini peş peşe geri al¬maya başladı. İşte çarpıcı gelişmeler:

 

 

 

 

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz hakkında şikâyette bulu¬nan tanıklar, ifadelerini peş peşe geri al¬maya başladı... Okuma-yazma bilmeyen tanıkların "aynı el ürünü" olan metinlerin altına imza atmaları, tanıkları "birilerinin yönlendirdiği" kuşkusuna yol açtı.

DİLEKÇELER FOTOKOPİ GİBİ

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen da-vada, Cemal Temizöz ve Kamil Atağın da aralarında bulunduğu 'faili meçhul' sanıklarını zor durumda bı-rakan ifadelerini bir hafta arayla geri çeken Abdullah Nayır ve Asker Pökön-Rabia Pökön çiftinin dilek-çelerinin aynı elden çıktığı belgelendi.

BASKI İDDİALARI GÜÇLENİYOR

İddialarını geri çeken tanıkların dilekçelerinin yazı formatı, puntosu ve paragraf başı hizalarının santi-mine kadar çakışması, söz konusu dilekçelerin tek merkezden hazırlanarak 'baskıyla' tanıkların eline tutuşturulduğu iddialarını güçlendiriyor.

 

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ile Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da yargılandığı faili meçhuller davasının tanıklarından üç kişinin bir hafta arayla saf değiştirmesi ilginç bulundu.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşması geçtiğimiz Cuma günü yapıldı. Güneydoğu'daki faili meçhulleri konu edindiği için bütün Türkiye'nin dikkatle izlediği davanın tanıklarından Abdullah Nayır, 17 Aralık 2009 tarihinde Cizre Cumhuriyet Başsavcılığıma verdiği dilekçede, şüpheli olarak 7 Temmuz 1999 tarihinde verdiği ifadelerinin Cemal Temizöz ve Kamil Atağ ile ilgili olan kısmından vazgeçti.

BİR HARA ARAYLA DİLEKÇE VERMİŞLER

Abdullah Nayır'ın Cemal Temizöz ve Kamil Atağ lehine ifadesini değiştirmesi konuşuluyorken, geçtiğimiz Cuma günü yapılan duruşmada Asker Pökön (64) ile Rabia Pökön (55)'ün de İbrahim Danış'ın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak daha önce verdikleri ifadeleri geri çekmesi dikkat çekti. Asker ve Rabia Pökön çifti, kendi iradeleriyle 2 Aralık 2009 tarihinde Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, İbrahim Danış'ın 30 Ocak 1994'te öldürülmesiyle ilgili tanık sıfatıyla ifade vermişti. Pökön çiftinin cumhuriyet savcısına verdikleri ifadeden iki hafta sonra (17 Aralık 2009) yine Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri dilekçelerinde yönlendirme ile ifade verdiklerini iddia ederek Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ile Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ lehine beyanda bulunmaları bazı şüpheleri akla getirdi.

DİLEKÇELER AYNI ELDEN ÇIKMIŞ GİBİ

İki tanık ile bir şüphelinin bir hafta arayla Cemal Temizöz ve Kamil Atağ lehine ifadelerini değiştirmesini araştıran Vakit, bu isimlerin aynı merkezden gördükleri baskıyla yönlendirildiğini ortaya koydu. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın sanıkları Cemal Temizöz ve Kamil Atağın da aralarında bulunduğu 'faili meçhul' sanıklarını zor durumda bırakan ifadelerini bir hafta arayla geri çeken Abdullah Nayır (41) ile Asker Pökön-Rabia Pökön (55) çiftinin dilekçelerinin aynı elden çıktığı görülüyor. Birbirlerini tanımayan tanıkların dilekçelerinin yazı formatı, puntosu ve paragraf başı hizalarının santimine kadar çakışması, söz konusu dilekçelerin tek merkezden hazırlanarak baskıyla tanıkların eline tutuşturulduğu ihtimalini gündeme getirdi.

DAĞ: BASKI SONUCU İFADELERİNİ GERİ ÇEKTİLER

Davanın müdahil avukatlarından Güray Dağ da, tanıkların yapılan baskı sonucu ifadelerini geri çektiklerini belirtiyor. Abdullah Nayır'ın Temmuz 2009'da, Asker Pökön ile Rabia Pökön'ün ise 2 Aralık 2009 tarihinde kendi iradeleriyle Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek olayın oluşuna uygun olarak ifade verdiklerini hatırlatan Güray Dağ, "Bu insanların daha sonradan bu ifadeleri yönlendirme sonucu verdiklerine dair dilekçe göndermiş olmaları mağdur ve tanıklar üzerinde baskıların devam ettiğini göstermektedir. Söz konusu kişilerin vermiş oldukları dilekçeler yönlendirmenin nasıl ve kimler tarafından yapıldığını göstermektedir" dedi. Dağ, mahkemeye gönderilen dilekçelerin yazımı ve stiline bakılınca, aynı yerden yönlendirilmek suretiyle yazıldığının açıkça anlaşıldığını kaydetti.

PÖKÖN ÇİFTİ NE DEMİŞTİ?

Asker ve Rabia Pökön çifti, 2 Aralık 2009'da Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri dilekçede, ibrahim Danış'ın öldürülmesiyle ilgili şu ifadelerde bulunmuştu: "1994 yılı sonbahar kış başlangıcıydı. Bir sabah saat 05.00-06.00 sıralarında askerler ve korucular mahalleye gelmişlerdi. Bizim komşumuzun da avlusuna girmişlerdi. Komşumuz ile aramızdaki duvarın yüksekliği az olduğundan dolayı avlusunu rahatça görebiliyorduk. Gelenlerin hepsi arada toplanmışlardı, içlerinde daha önceden tanıdığım simalar vardı. Bunlardan Kamil Atağ, Kamil Saçan, Resul'un oğlu Abdullah, Tamer Atak ve Kamil Saçan'ın oğulları vardı. Onların isimlerini bilmiyorum. Ayrıca Cemal yüzbaşı da vardı. Ayrıca kalabalık bir asker ve korucu topluluğu vardı. Yanlarında bir şahıs getirmişlerdi. Sıvacılık yapan ibrahim isimli şahıstı. Daha sonra Tamer Atağ elindeki Kalaşnikof'la ibrahim'e 3 el ateş etti. İbrahim yere düştü."

VAKİT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim