• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

ALBAY ÇİÇEK'İN BİRİMİ KAPATILDI!

ALBAY ÇİÇEKİN BİRİMİ KAPATILDI!
Genelkurmay, “Darbe Planı”nın altında imzası olan Albay Çiçek yönetimindeki, psikolojik harekâttan sorumlu 3. Bilgi Destek Şubesi’ni kapattı ama yerine yeni bir birim kurdu.

 

 

 

 

 

Çiçek’in 2008’den beri yönettiği 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı’na bağlı olarak psikolojik operasyonlar yapıyordu. Çiçek’in imzaladığı, AKP’yi ve Gülen Cemaati’ni hedef alan İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı hazırlayan şube, planın belgesi basına yansıyınca lağvedildi.

Kapatılan 3. Bilgi Destek Şubesi’nin yerine aynı alanda çalışacak yeni bir birim kuruldu. Genelkurmay Başkanlığı Özel Sekreterliği’ne bağlı olacak bu birime Çiçek dahil, karargâhta “çok güvenilen” 10 subay atandı.

Türkiye’de günlerce tartışılan İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın hazırlandığı yer olan Genelkurmay Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şubesi artık yok. Şubeyi lağveden Genelkurmay Başkanlığı, çalışanları da başka şubelere kaydırdı. Belgenin altında imzası bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek’in başında bulunduğu 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü’nün yerine yeni bir birim kuruldu.
Genelkurmay Başkanlığı Özel Sekreterliği’ne bağlı olarak çalışacak bu birim için Karargâh’ta çok güvenilir 10 isim seçildi. Karargâh’ta görevli askerler tarafından Orgeneral İlker Başbuğ’un “manevi oğlu” olarak anılan Çiçek de yeni birimdeki “çok güvenilir” 10 kişiden biri. Yeni yapılanmaya gidilmesinin amacı ise; güvenilir elemanlarla çalışıp, dışarıya bilgi sızmasını önlemek ve psikolojik harekât amaçlı raporlar hazırlamak.

Eylem Planı’nın ortaya çıkmasıyla, yeniden yapılanma yoluna gidilen bu birim, 2005 ve 2008 yılında iki kez yapılandırılmıştı. Bilgi Destek Daire Başkanlığı, 2005 yılına kadar Psikolojik Harekât Daire Başkanlığı adıyla faaliyet gösteriyordu. 2005’teki düzenle-meyle daire başkanlığının ismi ve yapısı değiştirildi. Bu kapsamda ismi, Bilgi Destek Daire Başkanlığı olan birime, beş yeni şube eklendi.

Çiçek, beş yıldır Karargâh’ta

Albay Dursun Çiçek ise bu beş şubeden biri olan 3. Bilgi Destek Şubesi Müdürlüğü’ndeki görevine, Karargâh’taki dördüncü yılında, 2008’de atandı. Çiçek, Ankara’ya Genelkurmay Karargâhı’na Ağustos 2004’te gelmişti. İlk görevi, Genelkurmay Başkanlığı Psikolojik Harekât Daire Başkanlığı’nda Cari İşlem Şube Müdürlüğü’ydü. Bağlı olduğu dairenin ismi 2005’te değişmesine rağmen Çiçek, Cari İşlem Şube Müdürlüğü’ne devam etti. Çiçek bu dönemde birçok “Andıç” ve “Eylem Planı”na imza attı.

Vekaleten yönetiliyordu

2008 yılında dairenin tekrar yapılandırılmasına karar verilmesiyle birlikte, Çiçek, Cari İşlem Şube Müdürlüğü görevinden alınıp, 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü’ne atandı. Bilgi Destek Daire Başkanlığı’ndaki görev değişikliği bununla da sınırlı kalmadı. Daire Başkanı Tuğgeneral Uğur Tarçın, 1 Eylül 2008 tarihinde Genelkurmay Başkanı Özel Sekreteri olarak görevlendirildi. Tarçın’ın yerine ise Daire Başkanlığı’na, İç Güvenlik Harekât Daire Başkanı Tuğgeneral Mustafa Bakıcı vekalet etmeye başladı.

Bakıcı’nın yurtiçi veya yurtdışı görevlerinde bulunduğu dönemlerde ise beş şube müdürü arasında en kıdemli olan Albay Dursun Çiçek, Bilgi Destek Daire Başkanlığı’na vekalet ediyordu.

Soruşturmada daire başkanıydı

İrticayla Mücadele Eylem Planı haberinin Taraf gazetesinde 12 Haziran 2009’da yayımlandığı gün de Tuğgeneral Bakıcı yurtdışındaydı.

Tuğgeneral Mustafa Bakıcı, 8-24 Haziran 2009 tarihlerinde Gezi ve İpek Yolu Semineri’ne katılmak üzere yurtdışına çıkmıştı. Albay Dursun Çiçek, bu dönemde Bilgi Destek Daire Başkanlığı’na vekalet ediyordu.

Genelkurmay Başkanlığı’nın emriyle İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesiyle ilgili Askerî Savcılığın yaptığı soruşturma da işte tam bu döneme denk gelmişti. Askerî savcılığın yaptığı inceleme, Dursun Çiçek’in vekaleten daire başkanlığı görevini yürüttüğü döneme denk gelmiş ve Çiçek soruşturmanın selameti açısından vekalet ettiği görevden bile el çektirilmemişti.

Kaynak: Taraf

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim