• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'AKP Modeli Arap Ülkelere Entegre Edilecek!'

AKP Modeli Arap Ülkelere Entegre Edilecek!
İngiliz yayın kuruluşu BBC tarafından Ekim ayı başında düzenlenen bir seminerde, Müslüman Kardeşler Hareketinin AKP ile karşılıklı bir şekilde yakın ilişki içinde bulunduğu gerçeğini akılda tutup Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) deneyiminin, y

Kuveyt gazetesi : Al Watan Daily’nin haberine göre Esasen Mısır’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin, AKP’nin Türkiye’de en son dördüncüsünü düzenlediği kongreye katılım konusundaki arzusunu dile getirdiği düşünülürse böyle bir olasılık bir hayli mümkün. Aynı zamanda Türkiye’nin kendisini, Mısır’ın güvenilir bir ortağı ve stratejik müttefiki olarak görmek istediğini belirtmek ayrıca önemli.

Şimdi akla gelen soru ise şu: “Gerçekten de Türk modelinin Arap baharı badiresini atlatan ülkelerde geçerli olan yönetim tarzına ve niteliğine uymasını bekleyebilir miyiz? Bu deneyimden lehte ve aleyhte nasıl çıkarımlarda bulunabiliriz ve adaptasyon sürecini sekteye uğratması muhtemel veya neredeyse kesin engeller neler? Müslüman Kardeşler Hareketi liderlerinden Dr. Abdülmunim el Futuh, Müslüman Kardeşler Hareketinden Türkiye’deki AKP çizgisinde yeni bir parti oluşturmasının her daim beklenebileceğini ve bunun da Mısır’da Müslüman Kardeşlerin Türk yönetim deneyimine saygı duyduğunu gösterdiğini söyledi. Soru şu: “Müslüman Kardeşler Hareketinin bu özel deneyime duyduğu hayranlığın gerçek sebepleri nedir?”

Birincisi; evrensel olarak kabul edilen gerçek şu ki, AKP’nin kurucu üyeleri iktidara geldikten sonra kayda değer oranda ekonomik büyüme gerçekleştirdi. Bunun ağırlıklı nedeni, Türk ekonomisini mutlak durağanlığın pençesinden kurtarmaları ve Anadolu’nun bağrından kopup gelen muhafazakâr iş adamlarını ekonominin canlandırılması sürecinde belirgin oranda rol oynamaya teşvik etmeleriydi, öyle ki bu kesim yerel medyada “Anadolu Kaplanları” şeklinde övgü topladı. Diğer yandan cevapsız kalan soru ise şu: “Mısır’daki Müslüman Kardeşler Hareketi mevcut süreci tersine çevirip yerli şirketlere ve yabancı yatırımcılara, Türkiye’deki gibi özgür ve adil bir iş ortamında birleşme, iş birliği ve faaliyet gösterme imkânı sağlayarak ekonomiyi başarılı bir şekilde liberalleştirebilecek mi?

İkincisi, tüm iş anlaşmalarında daha sivil ve hoşgörülü olduğu için ve Türkiye'deki sivil toplumla doğrudan çatışma ve anlaşmazlığa yol açmama çabası çerçevesinde şeriata dayalı İslamcı bir devlet kurmaya çalışmaktan kaçındığı için Türk İslami modeli ortaya çıktı ve etkileyici bir boyutta başarılı oldu. Türk modelinin daha ılımlı, liberal ve açık olduğu aşikâr ve bu olumlu görünüm, toplumun hoşgörülü olmasından ve istikrarlı siyasi ortamdan kaynaklanıyor.

Üçüncüsü, Türk deneyimi başarılı oldu çünkü dinî ve laik öğretileri demokratik yönetimde yer alan kavramlarla başarılı bir şekilde birleştirdi. Türkiye deneyimine hayranlık duyan Arap dünyasındaki pek çok İslamcı, AKP'nin de geçmişteki hatalardan değerli dersler aldığı ve demokrasi çerçevesi içinde olumlu eylemlere odaklandığı gerçeğinin farkında değil. Bunun aksine Mısır, Kuveyt, Ürdün, Fas ve diğer ülkelerdekiler, demokrasiye inanmıyor ama güç elde etmek için kullanmak istiyor.

Dördüncüsü, Türkiye'de AKP başarılı oldu çünkü ülkenin çıkarına olan önemli ekonomik kazanımlar elde etti ve Arap bölgesindeki ülkelerde bulunan katı İslamcılar gibi ekonomik açıklığa ve çeşitliliğe hiçbir zaman karşı olmadı.

Son olarak Türkiye modeli ekonomilerimizi çeşitlendirme noktasında bize uygun mu? Bence hayır. Arap dünyasındaki siyasi İslamcılar, neticede dinle devletin ayrılmasına yol açan laikliği benimsemeyi kabul edene kadar bunun olacağını sanmıyorum. Türk halkının kültürü, bizimkinden farklı.

 

AB


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim