• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 7 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AK Parti'nin Tek Alevi Milletvekilli O: Bana Partide "Dede" Diyorlar!

AK Parti'nin Tek Alevi Milletvekilli O: Bana Partide "Dede" Diyorlar!
Alevi açılımının gündeme olduğu süreci değerlendiren AK Parti'deki tek Alevi milletvekili İbrahim Yiğit; alevi açılımını ve gündemi değerlendirdi. Yiğit: "Parti içerisinde beni dede diye çağırıyorlar." dedi.

 

Habertürk'ten Kübra Par' a konuşan AK partinin tek alevi vekili olan ibrahim Yiğit'in işte o açıklamaları;

 

Pek çok kişi AK Parti'de bir Alevi milletvekili olduğunu bilmiyor. Saklanıyor muydunuz yoksa?

Siz iyi takip etmemişsiniz. 2007'de Sayın Erdoğan partiye davet ettiğinde kimliğimi ortaya koydum. Önceki çalıştaylarda sürekli televizyona çıkıp Aleviliği anlatırdım

Erzincanlıymışsınız. Aleviliğinizin kökeni nereye dayanıyor?

Dedemiz Seyit Cemal Sultan 1290'larda Horasan'dan gelmiş. Hacı Bektaş'ın dergâhında yetişmiş. Hacı Bektaş ona bir diploma vermiş ve bundan sonra "Bilecik, Eskişehir ve Afyon'dan sen sorumlusun. Giderken eşeğin nerede yorulursa orada yurt kur" demiş. Biz onun torunlarıyız. Hozat'tan gelip Kemah'ın Konuksever Köyü'ne yerleşmişiz.

Alevi kimliğinizi ilk nasıl fark ettiniz?

Bizim köylerimiz tamamen Alevi köyleri. Alevilikte cem yapılır. Cemevi olmadığı için köyün en büyük evi boşaltılır. Dede, pir ve mürşit gelir. Kış aylarında 3-4 ay görgü yapılır. 9-10 yaşındayken onlardan birine katıldım, Aleviliğin felsefesini benimsedim.

Pratikte Alevilikle ilişkiniz nasıl?

Ben de Alevi dedesiyim. Cemevlerine sık sık gidiyorum. AK Partililerin hepsi bana "Dede" diye hitap eder. (Gülüyor)

AK Partililer Alevi olduğunuz için size takılıyor mu?

Hayır, hep saygı gördüm. Yaşam biçimim değişik. Bunu da her yerde söylüyorum. AK Partili arkadaşlarım uçakta hostese soruyorlar. "Dede ne yiyor?", "Balık", "Dedenin yediğini yeriz, içtiğini içmeyiz" diyorlar. Ben de onlara takılıyorum "Tadını bilseniz siz benden çok içersiniz!" diyorum. (Gülüyor)

Aleviler genelde CHP'lidir. AK Parti'yle yolunuz nasıl kesişti?

CHP'de yıllarca çalıştım. Erdal İnönü döneminde SHP'nin Zeytinburnu İlçe Başkanı'ydım. 1999'da CHP'den aday oldum ama parti barajı aşamadı. Akademisyenliğe dönüp Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde hocalık yaptım. 6 yıl sonra emekli oldum. 2005'te CHP'ye geri döndüm. Sosyal demokrat ekibin içindeydim. Baykal'ı eleştiriyor, partinin sosyal demokrat çizgiye dönmesi gerektiğini söylüyorduk. Fikir ayrılığına düştük. 10 Aralık hareketinin içinde yer aldım.

Burhan Şenatalar, Süleyman Çelebi, Rıdvan Budak, Ertuğrul Günay ile bir aradaydık. Parti kurmaya karar verdik ama 2007'de erken seçim kararı alındı. Derken dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan'dan bir davet geldi. Tayyip Bey'le konuştuk, önceliklerimi anlattım. "Ülkeye demokrasi getirmek istiyorsak Kürt ve Alevi sorununu çözmeliyiz" dedim. O da "Eyvallah" dedi. Böylece AK Parti'ye girdim.

AK Parti'ye geçtiğiniz için aileniz ya da arkadaşlarınız tepki gösterdi mi?

Ailem bana çok güvenir. "Çok emek verdin. Yolunu kendin çiz" dediler. Sitem eden, hazmedemeyen arkadaşlarım oldu ama verdiğim demokratik mücadeleyi görünce hepsi barıştı.

Yılların Halk Partilisi olarak AK Parti'ye katılmak size de garip gelmedi mi? Kendinize nasıl açıkladınız?

Katılmamız ani oldu. Sayın Ertuğrul Günay bakan oldu. Biz de çalışmalar başlattık ve ilk iş olarak 1 Mayıs'ı resmi tatil yaptık. 301. maddede değişiklik, Kürt ve Alevi açılımı gibi çalışmaların içine girdikçe AK Parti'ye geçtiğimize memnun oldum. CHP Baykal döneminde 1930'lara takıldı, toplumun önüne bir hedef koyamadı. AK Parti ise sosyal devlet ilkelerini benimsiyor.

 

Her muharrem ayında Alevi açılımı gündeme geliyor ama neden adım atılamıyor?

Yaptığımız 7 çalıştayın sonunda ortaya üç konu çıktı; Madımak, cemevlerine yasal statü ve din kültürü ahlak bilgisi dersine Aleviliğin girmesi. Madımak Oteli'ni kamulaştırma kararı aldık. Devlet ilk defa özür diledi. Alevi yazarlar Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir çalışma yaptılar. Dördüncü sınıftan itibaren okullarda okutuluyor.

Ya cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi?

Aslında çözüm belli. Vakıflar yasasında "Müslümanların ibadet yeri camilerdir. Gayrimüslimlerinki ise sinagog ve kiliselerdir" deniyor. İlgili maddeye bir ekleme yapacağız ve "Cemevleri de Alevilerin inanç merkezidir" diyeceğiz. Bir de cemevlerini dedelerin yönetebilmesi için Tekke ve Zaviyeler Kanunu'ndaki "dede ve mürit" kavramlarını kaldırmamız lazım. Kaldıramazsak cemevlerine statü vermemizin de anlamı kalmaz.

Aleviler neden AK Parti'ye oy vermiyor sizce?

Aleviler çağdaştır, laiklik isterler. 'Şeriat gelecek' diye korkuyorlar. Halbuki 12 yıldır bu şüphenin yersiz olduğunu gördük. Alevi sorununu ilk kez AK Parti gündeme getirdi.

Peki, Alevilerin CHP'ye oy vermesini nasıl açıklıyorsunuz?

"Şeriat gelecek sizi kesecek" korkusu yayılmış hep. CHP daha çağdaş, daha kucaklayıcı olacak zannetmişler. Atatürk'ü sevdikleri için genellikle CHP'ye oy vermişler. Halbuki tek parti döneminde ayrımcılık yapıldığını gördüler.

Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğini vurgulaması Sünni İslam çizgisi yorumlarına neden oldu...

Sayın Erdoğan "Alevi olduğunu söylemekten neden çekiniyorsun?" dedi. Sonra herkes kendine göre yorumladı. AK Parti Sünni İslam çizgisinde politika izlese Alevi çalıştayını başlatmaz, AB'ye girmeye çalışmazdı.

Geçen hafta Başbakan Davutoğlu'nun danışmanı Etyen Mahcupyan "AK Parti Alevi açılımı yaparsa seçimde ek oy gelmez, kendi tabanından bazı oylar gidebilir" dedi. Alevi açılımı hep seçimlere mi kurban gidiyor?

AK Parti'nin belli oranda Sünni tabanı var ama sadece Sünnilerin partisi değil. Liberaller, demokratlar ve farklı birçok kesim AK Parti'ye oy verdi. İnanıyorum ki, cemevlerine yasal statü sorunu da çözüldüğünde Aleviler eski politik reflekslerini terk edecekler...

Kaynak: Habertürk

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim