• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AK Parti'nin Anayasa Taslağı

AK Partinin Anayasa Taslağı
AKP'nin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunmaya hazırlandığı anayasa taslağında yargı ve partiler kanunu öne çıktı.

AK Parti'nin, önce muhalefetin önerilerine açmayı, ardından da Meclis'ten geçirip referanduma sunmayı planladığı anayasa paketinde, HSYK'nın üyelik ve görevlerinin yeniden düzenlenmesinden, kadın ve çocukların istismarının önlenmesine, parti kapatmalarında "Meclis'ten izin alma" uygulamasına, memurlara grevli toplu sözleşme hakkı verilmesinden, fişlemeye ve kişisel verilerin korunmasına karşı anayasa madde konulmasına kadar ağır suçların getirilmesine kadar hükümler yer alıyor. İşte AK Parti'nin çantasındaki, düzenlemeler :

HSYK'DA TEMSİL GENİŞ TABANA YAYILACAK 

HSYK'nın üyelik yapısı yeniden düzenlenecek. YÖK'ten Meclis'e geniş tabana yayılan üye yapısı kurulacak ve HSYK'nın üye sayısı en az 17 en çok 21 olacak. Kurulun başkanlığını yine Adalet Bakanlığı yürütecek ve Adalet Bakanlığı Müsteşarının doğal üyeliği devam edecek. 21 kişiden oluşacak Kurul'a TBMM, Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, adli ve idari yargı tarafından üye verilecek. HSYK'nın tepki çeken görevden alma veya yargı yeri değiştirme yetkisine Adalet Bakanı da ortak olacak. Bir mahkemenin veya bir hâkim veya savcının kadrosunun kaldırılması veya bir mahkemenin yargı çevresinin değiştirilmesi için Adalet Bakanlığı'nın teklifi gerekecek.
 

PARTİ KAPATMA

Parti kapatmalara karşılık "izin" sistemi getirilecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, bir parti hakkında dava açması, Meclis'ten veya Yargıtay Genel Kurulu'ndan izin alması şartına bağlanacak.

ASKERİ YARGIYA SINIRLAMA

Anayasa'nın 145. maddesinde yapılacak değişikle askeri mahkemelerin görev alanı, askeri suçlara sınırlandırılacak. Asker olmayan kişiler hiçbir şart altında askeri mahkemelerde yargılanamayacak.

OMBUDSMANLIK

Yıllardır tartışılan kamu denetçiliği konusunda anayasada düzenleme yapılacak. İdarenin işleyişine karşı vatandaşlar, TBMM bünyesinde oluşturulacak Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurabilecek.


YÜZDE 10 BARAJINA AYAR

Yönetimde istikrar, temsilde adaletin sağlanması için Türkiye Milletvekilliği uygulamasına geçilecek. 450 milletvekili mevcut sisteme göre, 100 milletvekili ise partilerin aldıkları oy oranına göre dağıtılacak. Böylece yüzde 1 oy olan parti bile Meclis'te temsil edilmiş olacak.

FİŞLEMEYE SON

Anayasa'nın 20'inci maddesine, "Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir" hükmü konularak, kişilerin fişlemesine karşılık "anayasa kalkanı" kurulacak.


KADINLARA VE ÇOCUKLARA POZİTİF AYRIMCILIK 

Anayasa'nın 10. maddesine, kadın ve çocuklar için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacağı anayasaya konulacak. Böylece "pozitif ayrımcılığın" önü açılacak. Anayasa'nın 22. maddesine, "Devlet, çocuk istismarı, cinsellik, şiddet içeren her türlü yayınlara karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır" hükmü konularak özellikle internet ortamında çocuk istismarcılığına son verilecek.

MEMURLARA GREV HAKKI 

Toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt hakları kişi hak ve özgürlükleri kapsamına alınarak, memur sendikalarının yıllardır talep ettikleri haklara kavuşmaları sağlanacak.

İŞADAMLARINA ZEYTİN DALI

Özellikle vergi cezaları yüzünden yurt dışına çıkışlarına getirilen sınırlama tarihe karışacak. Yurt dışına çıkışlar sadece hâkim kararıyla sınırlanabilecek.

 

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim