• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AK PARTİ'DEN EDELMAN'A SERT CEVAP!

AK PARTİDEN EDELMANA SERT CEVAP!
'AKP hükümetini şımartmaya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum' sözlerine AKP'den sert cevap

 


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi ve eski Savunma Bakanlığı Müsteşarı Eric Edelman'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarına yönelik "AKP hükümetini şımartmaya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum" şeklindeki değerlendirmelerinin provokatif olduğunu belirterek, bu çabaların arkasında demokrasisi 

güçlü, dış politikası vizyoner bir Türkiye'nin varlığına karşı kıskançlık duyguları bulunduğunu bildirdi.

PROVOKATİF DEĞERLENDİRME
Ak Parti Dış İlişkiler Başkanı Çelik, konuya ilişkin olarak yaptığı 
yazılı açıklamada, Eric Edelman'ın Washington'da yapılan bir toplantıda, Türkiye'ye, Başbakan Erdoğan'a ve Ak Parti iktidarına yönelik provokatif değerlendirmeleri, haksız iddiaları ve saldırgan üslubunun dikkat çektiğini vurguladı.

Edelman'ın açıklamalarının, belli çevrelere 
mesaj gönderme niteliğinde olduğunu ifade eden Çelik, söz konusu kişinin muhatap alınmasına gerek görülmemekle birlikte, söylemlerinin belli bir zihniyeti yansıtması bakımından değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi.

MUHALEFET PARTİSİ GİBİ
Çelik, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:
“AK Parti iktidarı döneminde ülkemizde büyükelçi olarak görev yapan Edelman'ın Türk iç siyasetine doğrudan 
müdahale niteliğindeki ifadeleri gerçiği yansıtmamakla kalmayıp, iktidarımız döneminde demokratikleşme, temel hak ve hürriyetlerin güçlendirilmesi, AB üyelik süreci ve serbest piyasa ekonomisi alanında kaydedilen büyük ilerlemelere karşı bir tutumdur. Bu noktada Edelman'ın, Türk iç siyasetinde tarafı olarak kendi temsil ettiği zihniyeti Türk iç  siyasetinde bir muhalefet partisinin destekçisi olarak konumlandırması manidardır.

Söz konusu kişinin ülkemizde devam etmekte olan önemli hukuki süreçler hakkında tam bilgi sahibi olmaksızın, konunun bir tarafıymış gibi açıklamalarda bulunması da yadırganmıştır. Bunun bir adım ileri götürerek açıkça askeri darbe savunuculuğu yapması ise kınanması gereken bir durumdur. Edelman, askeri darbe savunusu yapmakla, aslında vatandaşı olduğu ABD'nin temel demokratik değerleriyle çelişen, ayrıca evrensel tüm değerleri dışlayan bir tutum sergilemiştir.”

“EDELMAN'IN TEMSİL ETTİĞİ ZİHNİYET”

Öte yandan Edelman'ın Türk dış 
politikası hakkındaki görüşlerinin, “soğuk savaş döneminin katı kalıplarını yansıtan değerlendirmeleri, sahip olduğu ideolojik bakış açısının ürünü” olduğunu vurgulayan Çelik, açıklamasında “soğuk savaş mantığıyla 'iyi demokrasi-kötü demokrasi' ayrımı yapması ve 'iyi askeri darbe-kötü askeri darbe' değerlendirmesine giderek, bugünün dünyasında askeri darbeleri savunması ve Türkiye'deki askeri darbeleri aklamaya çalışması, ideolojik fanatizminin eseridir” ifadesini kullandı.

Çelik, açıklamasında şunları kaydetti:
“Nitekim bu ideolojik bakış açısı ile Edelmen, Irak savaşının en ateşli savunucusu olmuş ama tüm analizlerinde yanılmıştır. Bu nedenle genelde bölgemiz, özelde Türk ve Amerikan ilişkileri hakkındaki değerlendirmeleri tümüyle bir yanılgının eseridir.

Edelman'ın temsil ettiği zihniyet Türkiye'nin 
güçlü ve vizyoner dış politikasını “eksen kayması” olarak niteleyerek Türkiye'nin yüksek demokratikleşme performansını Başbakanımızın, partimizin ve hükümetimizin demokratik değerlere bağlılığını sorgulayarak gölgeleme gibi boş bir umudun içindedir. Bu çabaların arkasında demokrasisi güçlü, dış politikası vizyoner bir Türkiye'nin varlığına karşı kıskançlık duyguları vardır. 'Eksen kayması' ifadesi Türkiye'nin yükselen performansını kendi çıkarlarına aykırı görenlerin uydurduğu provokatif bir propaganda aracıdır.

Türkiye, demokratik standartlarını her 
gün daha da yükseltmektedir ve güçlü dış politika vizyonu ile bölge ve dünya barışına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Türkiye'nin Orta Doğu, Avrasya ve Afrika'ya yönelik artan ilgisi Batı ittifakının alternatifi değil, bunun tamamlayıcı bir unsurudur. Hükümetimiz, Türkiye'nin AB perspektifinde daha demokratik ve müreffeh bir ülke olması yolundaki çabalarını kararlılıkla sürdürecektir.”

EDELMAN NE DEMİŞTİ

ABD’deki muhafazakâr 
düşünce kuruluşu Dış Politika Girişimi’nin yıllık konferansında Ortadoğu’ya yönelik bir panelde konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, yargı, medya ve ordunun saldırı altında olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin bir dizi konuda ABD’nin desteğine ihtiyaç duyduğunu vurgulamış, “Kendimiz için büyük siyasi ve ahlaki bir tehlike yarattık. AKP hükümetini şımartmaya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuşmuştu.

Edelman şunları söylemişti: “AKP hükümetini şımartmaya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum. AKP’nin, ABD için, ABD’nin AKP’ye olduğundan daha fazla önem taşıdığına inanmalarına izin vererek kendimiz için büyük siyasi ve ahlaki bir tehlike yarattık. Bu saçmalık çünkü bir dizi konuda Türkiye kesinlikle ABD’nin desteğine ihtiyaç duyuyor.”

KOMŞULARLA SIFIR SORUN POLİTİKASI ZOR
AKP’nin dış politikasını da eleştiren Edelman, hükümetin Türkiye’yi AB’ye üyelik hedefinden uzaklaştırdığını belirtti. Davutoğlu’nun Türkiye’nin Ortadoğu’da bir
süper güç olması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Edelman, “Türkiye’nin Ortadoğu’da bir süper güç olma görüşü açıkça yeterlilik kuruntusuna sahip birine ait olabilir” diye konuştu. Edelman Türkiye’nin komşularıyla sıfır politikasının da başarıya ulaşmasının zor olduğunu kaydetmişti.E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim