• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AK PARTİ VE BDP NİHAYET GÖRÜŞTÜ!

AK PARTİ VE BDP NİHAYET GÖRÜŞTÜ!
Hükümet ile BDP arasında yapılması planlanan fakat Hakkari'deki mayınlı saldırıdan dolayı iptal edilen görüşme TBMM'de gerçekleşti. Görüşmeden çıkan ortak sonuç şu:

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesi sona erdi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da katıldığı görüşme, 1 saat 40 dakika sürdü.

 

Görüşmeye, Hükümet kanadından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadulah Ergin, BDP tarafından ise Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katıldı.

TBMM'deki Başbakanlık makamında gerçekleşen görüşmenin ardından, açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni Anayasa için harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda Hükümete her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Hükümet konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek ise, görüşmenin olağanüstü olmadığını ve bir anlam yüklenmemesi gerektiğini belitti. Çiçek referandum sonra halkın  geniş çerçeveli yeni Anayasa beklentisi içinde olduğunu ifade etti. Çiçek tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak yeni Anayasa için çalışmalara başlanması gerektiğini kaydetti.

Selahattin Demirtaş'ın sözleri şöyle:

Aslında geçen hafta yapılması planlanan bir görüşme. Hakkari’deki katliam nedeniyle ertelenmişti. Bugün bunu gerçekleştirdik. Şüphesiz ki biz Meclis’te partisi olan bir parti olarak hükümetle konuşabilmek görüş alışverişinde bulunabilmek süreçlerini önemsiyoruz. BDP olarak bunu işletmeye çalıştık.

Bu görüşme bütün sorunlarımızın tartışılarak müzakere edilerek yapıldı. Sadece hükümetle BDP arasında değil, diğer bütün partiler arasında bir diyalog sürecinin başlamasına da temenni olur diye düşünüyorum.

Tek bir görüşmede  bütün sorunların çözümü uzlaşı sağlanılması mümkün değil. BDP ve hükümet arasında konuşmanında sorunların çözümüne yetmeyeceği bilinmesi gerekir.

YENİ ANAYASA 

Yeni Anayasa’nın referandumdan sonra yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle biz yaptığımız görüşmede yeni bir anayasa sürecini desteklediğimizi ve bunun başlamasının katkı olabileceğini, referandum sonrası ortaya çıkan bu sorunun ötelenmemesi gerektiğini söyledik. Bu Anayasa’nın nasıl hazırlanacağı konusunda da biz BDP olarak hükümete aktardık.

Biz BDP olarak tartışmaların görüşmelerin sürmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Umut ediyorum ki Türkiye’de aklı selim hakim olur. BDP barışa da demokrasiye de destek vermeye hazırdır. Hükümetinde bundan sonra siyasi cesaret gösteren bir tutumda olmasını temenni ediyorum.

DOĞRUDAN MUHATAP DEĞİLİZ

PKK’nın ateşkesi uzatması konusu, bu konunun doğrudan muhatabı BDP değildir. biz ülkenin hiçbir kentine hiçbir cenazenin gitmemesini sağlayacak siyasi aktörleriz. Elbette ki siyasi partiler bunun olmaması için ellerinden geleni yapmalıdır.

Biz yeni anayasa tartışmaları sürecinde biz bu politikaları sunacağımızı biliyoruz. Demokratik özerklik ve anadilde eğitim de BDP’nin talepleridir.

Hükümet adına ise Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek açıklama yaptı:

ANLAM YÜKLEMEYİN

Cemil Çiçek, bu görüşmelere çok özel anlam yüklemek doğru değil. SOrunların çözümü konusunda anlam yüklenilmemeli. Neticede olağn bir görüşme. Geçmişte zaman zaman oldu. Aslında sadece bizimle değil, tüm partilerin ülkenin sorunlarının çözümü için görüşmesi faydalı olacaktır.

Bu görüşmeler gizli görüşme olarak takdim edildi. Gizli görüşme olsa bu kadar basın mensubu nasıl hazır olacaktı. Gizli görüşme olsa Meclis çatısı altında nasıl olur?

YENİ ANAYASA

Halk oylamasıyla beraber Türkiye'de bir sayfa açılması gerekiyor. Halkımız yüksek demokrasiden yana tavır koydu. Demokrasiyi tercih ettiğimize göre yüksek bir demokrasi sağlamak zorundayız.

Çünkü biz biliyoruz ki bir çok sorun bugünkü anayasadan kaynaklanıyor. Bir kısım sorunların çözülmemesinde anayasanın öncelikleri yatıyor. 12 Eylül'de yapılan halkoylaması, bir mesajdır ki, toplum diyor ki; yeni bir anayasa yapın. 

Konuya ilgi duyan her siyasi partimizle, meslek kuruluşlarımızla dahil, en önemli konuların gerçekleşmesinin önündeki en önemli engeli, yöntem konusunu bir an önce çözmemiz gerekiyor. Mecliste uzlaşma komisyonu kurulsun dedik, bazıları olumlu cevap vermedi. Halkoylamasına sunulan şekliyle bir yöntem denemeye çalıştık, 2 aydan fazla bir süre bunu tartıştık. Millet 12 Eylül'de böyle bir mesaj verdiğine göre, yeni yöntem konusunda uzlaşamaya kavuşturmalı, içeriğiyle ilgili bu çalışmalara şimdi başlayalım. 

Herkes kendine göre başlasın, icab ediyorsa birlikte başlayalım. Aceleye getirildi, şimdi sırası değil gibi bahaneler getiriliyor. Şimdi önümüzdeki yeteri kadar fırsat ve zaman var. Bu anayasa konusu, görüşmede gündeme gelmiştir. Artık bu ülkede hepimizin yüreğini yakan yeteri kadar kan dökülmüştür. Bu işlerin bitmesi lazım. Artık terörü, biz sorun çözme yöntemi olarak gündemimizden kesinlikle çıkarmalıyız. 

Demokrasi ve hukuk çerçevesinde her konuyu tartışıyoruz. Böylece bu ülkenin ne sorunu varsa demokrasi kanallarında gitmek suretiyle, çözüm yolunda sorunları yönlendirmiş olabiliriz. Bu ülkenin çözülmeyecek sorunu yok. Yeter ki bu noktada demokrasi ve hukuku bir önemli imkan olarak görelim.

Bu sorunların, vatandaşımız diyalog yoluyla çözülmesini istiyor. Biz konuşmaya başladık. Ülkenin her sorununu herkesle konuşmaya varız. Sorunları demokrasi ve hukuk çerçevesinde çözmeye de gayret edceeğiz. 

Bugünkü görüşme bu manada faydalı olmuştur. Başta söylediğim 'görüştüler de ne oldu' gibi ne küçümsenecek, ne de abartılacak bir zemine oturtmadan, görüşülmüş olmasının bile önemli olduğu kanaatindeyiz. Bundan sonra fırsat buldukça sadece BDP'yle değil, her partiyle görüşmeleri başlatmış oluruz. Her parti birbiriyle görüşmeli. Bu meclis, sorunların çözüleceği tek çatı olsun. Bu çatı dışında çözüm aranacak tek bir yer bile olmamalıdır.


E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim