• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ahmet Şık'ı 19 Ay Önce İşten Atmışlar!

Ahmet Şıkı 19 Ay Önce İşten Atmışlar!
Bugün Ergenekon sanığı Ahmet Şık'ı büyük gazeteci diye övenler, 19 ay önce Dünya Basın Özgürlüğü gününde işte atmışlar...

 

 

 

 

 

 

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanmasının ardından Ahmet Şık için söylenen "büyük gazeteci" tanımlamasının daha önce yapılmadığı ortaya çıktı.

19 ay önce Radikal Gazetesi Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Şık'ı "performansı düşük" olduğu gerekçesiyle işten atmış. Mahkeme Radikal gazetesinin gazeteci Şıkı performans düşüklüğü iddiasıyla işten çıkarmasını haksız buldu; işe iadeye karar verdi. Avukat Yılmaz: Yasaya göre iki ayda bitmesi gereken dava 1,5 yıl sürdü. Doğan Gazetecilikin temyize gitmesi bekleniyor.

Bakırköy İş Mahkemesi, bugünkü (21 Aralık) duruşmada Gazeteci Ahmet Şık'ın Radikal gazetesindeki işine son verilmesini haksız buldu ve gazetecinin işe iadesine karar verdi.

Şık'ın avukatı Rana Yılmaz, dava ettikleri Doğan Gazetecilik A.Ş.'nin davada Şık'la ilgili yalnızca "performans düşüklüğü" gerekçesini öne sürdüğünü, ancak bunun da bir belgeyle ya da tanıkla desteklenmediğini bianet'e anlattı.

4857 sayılı İş Yasası'na göre, Doğan Gazetecilik A.Ş. kararı kabul eder ve temyize gitmezse, Şık'ı işe geri almak veya işe almazsa dört aylığı işsizlik için, altı aylığı da tazminat olmak üzere toplam on aylık ücreti tutarında ödeme yapmak durumunda. Ancak şirketin kararı temyiz etmesi ve Yargıtay'a götürmesi bekleniyor.

Yılmaz: Yasaya göre iki ayda verilmesi gereken karar, bir buçuk yılda çıktı

Avukat Yılmaz, İş Yasası'nın 20. maddesine göre, işe iade davalarının mahkemede iki ay içinde, temyiz halinde Yargıtay'da da bir ay içinde sonuçlandırılması gerektiğini söylediğini, ancak bu davayla ilgili yerel mahkeme kararının ancak yaklaşık bir buçuk yılda çıktığını vurguladı.

Yılmaz, "İşe iade davaları Yargıtay süreciyle birlikte ortalama iki yılı bulabiliyor. Adaletin gecikmesi işvereni teşvik eden, basın çalışanını mağdur eden bir faktör. Ayrıca çocuğunun masrafını, geçimini düşünen birçok basın çalışanı için 'bezdirici' bir süre oluyor bu" dedi.

"Gazeteciler işten çıkarmalara karşı toplu hareket etmeli"

Yılmaz, medya şirketlerinin gazetecileri işten çıkarmalarında ve işe iade davaları sürecinde yaşanan sorunlardan bazılarını şöyle özetledi:

* Yasa işveren işe iade davasını kaybettiğinde, çalışanı işe almaması halinde dört aylık ücret tutarında bir ödeme öngörüyor. Bu ödeme, davanın toplam üç ay içinde sona ermesi hükmünün bir güvence sağladığı düşünülerek belirlenmiş. Ama davalar uzadıkça bu dört aylık ödeme yetersiz kalıyor. Ahmet Şık örneğinde, gazeteci bir yıldan fazla işsiz kaldı.

* İşveren gazetecinin kıdem tazminatını da ödememişse, kıdem tazminatıyla ilgili dava, işe iade davasının sonuçlanmasından sonra açılıyor. Hukuken, hem işe iade hem de kıdem istenmesi mantıklı değil. İşe iade davalarının uzaması bu nedenle de gazetecinin aleyhine.

* İşverenin "çifte bordro" uygulaması, tazminatlarda eksik ödeme sonucunu doğuruyor. İşveren, gazetecinin maaşının bir bölümünü bordroda gösteriyor, bir bölümünüyse telif kapsamında ödüyor. Sonuçta, tazminatlar bordrodaki ücret üzerinden hesaplandığı için, gazeteci gerçek ücreti üzerinden tazminat almıyor. Avukat Yılmaz, bunun için de ayrıca bir dava açılması gerektiğinden yakınıyor. Ahmet Şık'ın davasının yanı sıra, Doğan Grubu'na açılan işe iade davalarının çoğunda bu durumun olduğuna dikkat çekiyor.

Ahmet Şık, geçen yıl 3 Mayıs'ta, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde işten çıkarılmıştı.

Şık¸işten çıkarılmasından bir süre önce, çalıştığı Radikal gazetesinde haftalık çalışma sürelerinden fazla çalıştırıldığı, bayramlarda, resmi tatillerde çalıştırıldığı, bunlar için de fazla çalışma ücreti ödenmediği ve işyerinde kreş bulunmadığı için dava açmıştı.

Daha sonra, İş Mahkemesi'nin bugün haksız bulduğu "performans düşüklüğü" iddiasıyla işten çıkarılmıştı. Şık, yaklaşık bir ay sonra Aktüel dergisinde işe başlamış, ancak Doğan Grubu'na dava açması nedeniyle yeni işi ancak dört gün sürebilmişti.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim