• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ahmet Davutoğlu'ndan Tüm Partilere Çağrı: Bu Tarihte Burada Toplanalım!

Ahmet Davutoğlu'ndan Tüm Partilere Çağrı: Bu Tarihte Burada Toplanalım!
Başbakan Davutoğlu, Yassıada'da Demokrasi ve Özgürlük Adaları Temel Atma Töreninde konuştu.

Adayla ilgili 4 kriter açıklayan, Davutoğlu'ndan muhalefete de çağrı geldi: Her 27 Mayıs'ta Meclis burada toplansın.

Adnan Menderes'in 2011 yılında vefat eden oğlu Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes, adaya ilk kez geldiğini belirterek "Buraya gelmek, burayı teneffüs etmek insanı alt üst ediyor" dedi. Celal Bayar'ın torunu ise "Bir zamanlar adaya yaklaşılması bile yasaktı" dedi.

Proje çerçevesinde 27 Mayıs Tarih Platosu, ziyaretçilerin darbe sonrası yargılama günlerini gerçek mekanlarında gezerek hissetmeleri senaryosundan yola çıkılarak tasarlanacak. Bu bölgede darbe süreci, Adnan Menderes merkezli tüm mahkum edilenleri kapsayan bir formatta görsel ve fiziksel mekanlarda sunumlarla da işlenecek. Adnan Menderes Kongre Merkezi, Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi 3 kattan oluşacak ve müze alanı ile 500 kişilik konferans salonunu barındıracak.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
-27 Mayıs 1950'de, 1960'ta ve onun öncesinde bu  yapılan darbenin veya hazırlıkların sadece bir partiye değil, milli iradeye  olduğu inancıyla eğer siyasi kadrolar Demokrat Parti kadroları gibi dimdik ayakta  durabilselerdi ve bu darbeden oportünistçe istifade etmek yerine 'milli iradeyi  savunup seçimlere gidelim' diyebilselerde, bir daha Türkiye'de darbe yaşanmazdı.
 
-Özgürlükler kolay elde edilmiyor ama bir kez  kaybedildiğinde eğer özgürlükleri savunma iradesi herkes tarafından  gösterilmezse, tekrar kazanılması da kolay olmuyor. Bakınız hala 12 Eylül  Anayasası'yla idare ediliyoruz. Özgürlüklerde direnmediğiniz zaman, özgürlükleri  onurlu bir şekilde savunmadığınız zaman, toplumun bütün kesimleri bunu  sahiplenmediği zaman ortaya çıkacak olumsuz sonuçları değiştirebilmek çok güç oluyor.
 
-Bugün bir seçim öncesinde şunu açık yüreklilikle  ifade ediyorum. Eğer milli iradenin tecellisi anlamında özgürce seçimlere  gidebiliyorsak, bunların kahramanları bugün halka yönelik konuşmalar yapan biz  siyasiler değil, idam sehpasına giderken bile demokrasiyi savunan Adnan Menderes  ve arkadaşlarıdır. Allah onlardan razı olsun, onların emanetine sahip çıkmayı  nasip eylesin. Bu emanetlerin en büyüğüdür.

 

 
27 NİSAN'DA DİMDİK DURMASALARDI..
 
-27 Nisan'da ki biz fiilen içinde yaşadık. 27  Nisan'da e-muhtıra verildiği gece eğer sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan olarak ve  onun bütün ekibi, arkadaşları bütün bu tecrübelerden hareketle dimdik durmamış  olsalardı, bugün Türkiye'de demokrasi 28 Şubat benzeri postmodern bir müdahalenin  izlerini yaşıyor olacaktı. Bugün de yine bu sefer başka vesayet görüntüleri  altında milli iradeye tahakküm etme çabası içinde olanlar var
 
-Burada 4 hususa dikkati çekmek isterim.  Birincisi, Yassıada ve Sivriada burada yaşanan hatıralarıyla tarih içinde  muhafaza edilecek. İkinci husus, tarihi doku itibarıyla Bizans'tan kalan bazı  tarihi kalıntılar da muhafaza edilecek ve tarihi dokuya hiçbir zarar  verilmeyecek. Üçüncüsü, yeşil alan konusunda. Burada bir tek ağaç eksilirse  yerine ağaç dikilecek. Dördüncüsü de bu alanın kullanılması, kesinlikle demokrasi  ve özgürlük kavramlarıyla uyumlu şekilde olacak" dedi.
 
EĞLENCE OLMAYACAK, MÜSAADE ETMEYİZ
 
Yaşanan acılara hürmet esastır. Oteller kesinlik eğlence maksatlı etkinlik yapamayacak. Eğlenceye müsaade etmeyiz.
Hukuk fakülteleri gelsinler burada mezuniyet yapsınlar. 
 
27 MAYIS'TA MECLİS BURADA TOPLANSIN
 
Muhalefet partilerine şimdiden çağrı yapıyorum.  İnşallah bu yapı tamamlandığında, 27 Mayıs'ta Türkiye Büyük Millet Meclisi  sembolik olarak Yassıada'da toplansın. Nasıl 23 Nisan'da sembolik olarak  toplanıyoruz. Bir daha Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kimsenin kilit  vuramayacağını cümle aleme ve tarihe göstermek için her 27 Mayıs'ta burada bir  celse yapalım.
 
İNSAN ALT ÜST OLUYOR
 
Adnan Menderes'in 2011 yılında vefat eden oğlu Aydın  Menderes'in eşi Ümran Menderes, Yassıada'nın, "Demokrasi ve Özgürlük Adaları"  projesiyle gelecek nesiller için bir "ibret adası" olmasından memnun olacağını  belirtti. Adaya ilk kez geldiğini ve yoğun duygular yaşadığını belirten Menderes, "Buraya gelmek, burayı teneffüs etmek insanı alt üst ediyor.  Yaşananları düşünüyorsunuz hiç hak etmedikleri şeyleri yaşadılar. Memlekete  hizmetten başka da bir amaçları yoktu. Hala unutulmadılar, unutulmayacaklar da. İnşallah gençler buraları görürler,  bir ibret adası olur burası. Zaten burası 'Yassıada' değil yaslı ada. İnşallah  ders çıkaracaklar, yaşanmışlıkları öğreneceklerdir. Aslına uygun olan, aslı  bozulmadan yapılırsa iyi bir hizmet olacaktır diye düşünüyorum." 
 
YAKLAŞILMASI BİLE YASAKTI
 
Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, Yassıada'nın acı olayların  yaşandığı bir mekan olduğunu vurguladı.Naskali, şunları dile getirdi: 
"Bir dönemin milli iradeyle iş başına gelmiş, 10 yıl bu memleketi  idare etmiş bir iktidar, çok değerli bir kadro burada yargılandı. Darbeyi meşru  göstermek için bu yargılama yapıldı. Çok vahim suçlar isnat ederek ve çok vahim  cezalar vererek, darbeyi meşrulaştırmak istedikleri bir mekan burası. Uzun yıllar  ada kapalıydı. Askeri denetim altındaydı. Adaya yaklaşılması bile yasaktı. Halka  açılması bakımından önemli buluyorum. İstanbul'un nefes alacak yerlere ihtiyacı  var. Yakınları için, bizim için bu adaya gelmek insanın yüreğine darlık veren bir  şey." 
 
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI OLDU
  
Adanın "Yassıada" olan ismi, Resmi Gazete'nin 14 Aralık 2013 tarihli  sayısında yayımlanan kararla "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak  değiştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde  başlatılan proje çerçevesinde, Çeve ve Şehircilik Bakanlığı'nın 17 Haziran  2013'te onayladığı kararla adada imar planı değişikliğine gidildi. Adada otel,  tek katlı ahşap evler, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi,  meydan, kütüphane, idari bina, kapalı müze, konferans salonu ve seyir terası  yapılması planlandı. Adanın doğal yapısını bozmayacak ve yap-işlet-devret  modeliyle yapılması öngörülen tesisler, arsa büyüklüğünün yüzde 65'ni geçmeyecek. 
 
PROJE
 
"Demokrasi ve Özgürlük Adaları" projesi çerçevesinde Yassıada  siluetinde tarihi yapılar ile bir dönemin izlerini içeren yapılar korunacak.  Adada oluşturulacak yeni senaryo çerçevesinde binalar yeniden işlevlendirilecek. 27 Mayıs Tarih Platosu, ziyaretçilerin darbe sonrası yargılama  günlerini gerçek mekanlarında gezerek hissetmeleri senaryosundan yola çıkılarak  tasarlanacak. Bu bölgede darbe süreci, Adnan Menderes merkezli tüm mahkum  edilenleri kapsayan bir formatta görsel ve fiziksel mekanlarda sunumlarla da  işlenecek. Adnan Menderes Kongre Merkezi, Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi 3  kattan oluşacak ve müze alanı ile 500 kişilik konferans salonunu barındıracak. 
 
Yassıada kimliğini vurgulayan objelerin sergilendiği Açık Hava  Sanat/Sergi ve Etkinlik Alanı/Demokrasi Parkı, sabit/kalıcı sergiler ile  periyodik olarak değişen temalı sergilere ev sahipliği yapacak şekilde  kurgulandı. 
 
SİVRİADA
 
Sivriada proje tasarımı, Fatih Sultan Mehmet'in tuğrasından yola  çıkılarak geliştirildi. Tuğra izlerinin adanın arazi plastiği üzerinde  şekillenmesi, geçmiş yıllarda İstanbul liman ve mendireklerinin yapımı sırasında  taş ocağı olarak kullanılan adadan çıkarılan taşların hazırladığı boşluk  kullanılarak oluşturulacak.  Proje kapsamında adada kongre ve kültür merkezi, yelken kulübü ve bir  kafe yer alacak. 
 
YASSIADA
 
 Bizans İmparatorluğu döneminde sürgün adası olarak, Cumhuriyet  döneminde de Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan Yassıada, yakın tarihe, 27  Mayıs darbesi döneminde idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes, eski  Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın da  aralarında bulunduğu 592 siyasetçi ve bürokratın yargılanmalarına sahne olmasıyla  geçti. Yassıada'daki 14 Ekim 1960'ta başlayan yargılama, 15 Eylül 1961'de  sona erdi. Toplam 19 dosyada toplanan davalar, "anayasayı ihlal" davasıyla  birleştirildi. Dosyadaki 592 sanıktan 288'i için idam istendi. Kararı açıklayan Yüksek Adalet Divanı, 15 sanığı idam cezasına  çarptırdı. Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, eski Başbakan Adnan Menderes, eski  Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam  kararları oy birliğiyle alındı. Celal Bayar hakkındaki karar, yaş haddi nedeniyle  müebbet hapis cezasına çevrildi. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, 16 Eylül 1961'de sabaha karşı,  Adnan Menderes ise 17 Eylül 1961'de saat 13.21'de İmralı Adası'nda idam edildi. TBMM tarafından 11 Nisan 1990'da kabul edilen bir kanunla Adnan  Menderes ve onunla birlikte idam edilen arkadaşlarının itibarları iade edildi.  Aynı kanun uyarınca Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun  naaşı, 17 Eylül 1990'da İmralı'dan alınarak, devlet töreniyle İstanbul Vatan  Caddesi'nde yaptırılan anıt mezara taşındı. 

 

(Milliyet)

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim