• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Adıyamanlılar'dan Habertürk'e Büyük Tepki!

Adıyamanlılar'dan Habertürk'e Büyük Tepki!
Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde katliam yapan canlı bomba Şeyh Amdurrahman Alagöz'ün memleketi Adıyaman, terörle anılmak istemiyor.

 

Suruç saldırganın Adıyaman nüfüsuna kayıtlı olmasına vurgu yaparak 'Yine Adıyaman' manşetiyle çıkan Habertürk gazetesine ilden tepki yağdı.

Gazete gerek sosyal medyadan gerekse de STK'ların basın açıklamaları sonrası gelen tepkiler üzerine açıklama yaparak özür diledi.

ADIYAMAN TERÖRLE ANILMAK İSTEMİYOR...

Bugüne kadar terörle anılmayan ancak son olayların ardından gözlerin çevrildiği Adıyaman'da vatandaşlar, kentin terör olaylarıyla gündeme gelmesine tepki gösterdi. Türk, Kürt, Alevi, Sünni ve Hıristiyanların yaşadığı 597 bin 835 nüfusa sahip Adıyaman'da vatandaşlar, 2 kişinin teröre bulaşmasının kente mal edilmemesini istedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, terörün dini ve memleketinin olmadığını düşündüğünü, çünkü bir teröristin her şeyini geride bırakarak katıldığı örgütünün malı haline geldiğini söyledi. Kutlu, bazı eylemlerde Adıyamanlı'ların yer almasının kendilerini  çok üzdüğünü vurgulayarak, Adıyamanlı'ların vatanına, milletine ve diğer bütün milletlere saygılı ve bağlı olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

"Bizim burada Türk'üyle, Kürt'üyle, Zaza'sıyla, Arap'ıyla herkes kardeşçe yaşamaktadır. Sünni'miz, Alevi'miz, Hıristiyan’ımız kardeşlik içerisinde burada sosyal yaşamını sürdürmektedir. Adıyaman’ımızın imajını bozmaya yönelik birtakım basın organları adeta Adıyaman’ı hedef gösterir tarzda, teröristlerin Adıyaman ile özleştirilmesini kabul edemiyoruz. Adıyaman bir huzur kentidir ve huzur kenti olmaya devam edecektir dünyaya ve Türkiye’ye örnek bir vilayettir."

'TERÖRE MEYİLLİ KENT GİBİ GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR'

Adıyaman Barosu Başkanı Hasan Demir de, kentin teröre meyilli bir yer olarak gösterilmeye çalışıldığını ve bunun yanlış olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Son günlerde bu olayların IŞİD’de ve diğer terör örgütlerine Adıyaman’dan katılımlar olmasının, son Suruç olayı ondan önce Diyarbakır’daki olayda bombayı koyan ve bombayı patlatan şahsın Adıyamanlı olması, Adıyaman nüfusuna kayıtlı olması, sanki Adıyaman’da böyle terör varmış izlenimi, teröre meyilli bir kesim varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

ALEVİ KANAAT ÖNDERİ: BİZLER ASLA ANARŞİST İSTEMİYORUZ

Alevi kanaat önderi Mahmut Dolaş da, kentte terör istemediklerine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Adıyaman’ın birlik beraberliğe ihtiyacı vardır. Bizler asla terör istemiyoruz, olaylar istemiyoruz. Bizim birlik beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Bunun dışında hiçbir kimse bir şey kazanmaz. Yapılan her eylem topluma zarar verir. Allah bizim birlik beraberliğimizi bozmasın. Adıyaman’a kardeşlik yakışır sevgi yakışır, hoşgörü yakışır. Kavga, dövüş, eylemlere katılmak asla bize yakışmaz." 

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay da, bazı gazetelerde kenti suçlayan başlıkları kınadıklarını belirterek "Adıyaman huzur kenti diyoruz, esnafıyla, STK’larıyla, memurlarıyla bugün birlik beraberlik içerisinde tekrar kendisini göstermiş oldu."

'TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR'

Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan terörün insanlık suçu olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Terörün dili, ırkı, mezhebi olamayacağına inanıyoruz. Bütün bunların güzel ülkemizi memleketimizi bölmeye yönelik birer çalışma olduğuna inanıyoruz. Yurt dışı etkenleri çok olduğunu görüyoruz. Olayları doğru okumak, doğru anlamak gerekir. Adıyaman'ımız yüzyıllardan bellidir Alevi'siyle, Sünni'siyle, Kürt'üyle, Süryani'siyle, Hıristiyan'ıyla el ele birlik, beraberlik içerisinde, omuz omuza, iyi gününde kötü gününde, beraber olarak yaşadık. Bunun örnekleri çoktur."

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım ise, kentin huzurunu bozmaya yönelik provokasyonların kendilerini üzdüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

"Yıllardır birlik ve beraberlik içerisinde olan şehrimizin huzurunu bozmaya yönelik bir takım provokasyonlar olması bizi derinden üzmüştür. Adıyaman farklılıkları ile öne çıkan, aynı kilimin desenleri gibi Alevi'siyle, Sünni'siyle, Kürt'üyle, Türk'üyle, Süryani'siyle, Hıristiyan'ıyla birlikte yaşamayı yıllarca yaşamış bir ilimizdir."

HALK DA RAHATSIZ

Kent halkından Yavuz Yılmaz Adıyaman'ın güzellikler diyarı bir yer olduğunu, yıllardan beri böyle bir terör olayının Adıyaman’da yaşanmadığını vurgularken, 85 yaşındaki Hacı Yusuf Gözübüyük, Adıyaman'ın terör örgütü il gibi lanse edilmesini hak etmediğini belirterek, "Adıyaman'ın hiçbir kimseye bir zararı yoktur. Adıyaman’da zaten bu tür olaylar olmamıştır. Adıyaman’ımız huzur kentidir, barış kentidir, tüm etnik yapıdaki bütün insanlığı kucaklamış bir bölgedir" dedi.

BİR TEPKİ DE İSTANBUL'DAKİ ADIYAMANLILAR'DAN“Adıyaman” İçin Bir Tepki de İstanbul’daki Adıyamanlı STK’lar dan Geldi
İstanbul’da 60’a aşkın Adıyamanlı Sivil Toplum Kuruluşların temsilcileri bir araya gelerek, başta Diyarbakır ve Suruç’ta yaşanan terör olaylarında eylemleri gerçekleştiren şahısların Adıyaman nüfusuna kayıtlı olması; Adıyamanlıların bu tür terör eylemlerini onayladığı manasına gelmeyeceğine dair tepkisini yaptığı basın açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

“Barış ve huzur şehri Adıyaman” dev pankartın asıldığı Adıyamanlılar Vakfı Kültür Merkezi binasının önünde düzenlenen basın açıklamasına 60 yakın Adıyamanlı Sivil Toplum Kuruluşların Başkanları, Dernek yöneticileri, Adıyamanlılar Vakfı kurucu üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın mensupları, İşadamları, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

İstanbul’daki bütün Adıyamanlı STK Başkanları adına basın açıklamasını Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ramazan Aksoy yaptı. Konuşmasının başında öncelikle Diyarbakır ve Suruç’ta yaşanan menfur terör saldırısından dolayı ve yine Adıyaman Kömür kırsalındaki çatışmada şehit düşen askerimize Allahtan rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı dileklerini ilettikten sonra İstanbul’daki Adıyamanlı STK’ların ortaklaşa hazırladığı basın bildirisini okuyan Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ramazan Aksoy şunları söyledi: “Tarih boyunca bütün farklılık ve etnik köken zenginliğine rağmen, ülkemizin örnek bir huzur kenti olmuş Adıyaman’ımızın son günlerde yaşanan olaylar neticesinde, terör ve teröristlerle anılması biz Adıyamanlıları derinden yaralamış ve üzmüştür. 
Herkes şunu iyi bilmeli ki, terör eylemlerini gerçekleştiren şahısların Adıyaman nüfusuna kayıtlı olmaları Adıyamanlıların bu tür terör eylemlerini onayladığı manasına gelmez. Ve Adıyaman ilimiz bu tür olaylarla töhmet altında bırakılmasına hiç kimsenin hakkı yoktur. Çünkü terörün ve tereröstin dini, dili, milliyeti ve memleketi yoktur.

Önemli ve değerli olan insan hayatıdır. Kim, hangi amaçla insan hayatına kast ederse biz karşı çıkarız. Esas kaide şudur; “Beraat-i zimmet esastır.” Yani “Suç işlemeyen suçlanamaz.” Şu da iyi bilinmelidir ki, Adıyaman içeride ve dışarıda planlanan ve kurgulanan hiçbir tuzağa düşmeyecek ve bu oyunlara asla gelmeyecektir.  

Böylece huzur kenti Adıyaman’ımızın terör ve tereröst faaliyetleriyle anılmasını asla kabul etmiyoruz. Her türlü terör eylemlerini kınıyor ve lanetliyoruz. Basınımızı da bu tür hassa olan konularda manşet atarken veya haber yaparken daha dikkatli dil kullanmaya davet ediyoruz. 

Bizler İstanbul’daki Adıyamanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak daima barışın, kardeşliğin, adaletin ve huzurun tarafıyız. Halkımıza şer güçlerin tuzaklarına düşmemesini, duyarlı olmasını ve çocuklarına sahip çıkmasını tavsiye ediyoruz. 

Ülkemiz için barış ve huzur dolu bir gelecek diliyor, katılımınızdan dolayı sizlere ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.” Şeklinde konuştu. 
           
BASIN AÇIKLAMASINA DESTEK VEREN İSTANBULDAKİ ADIYAMANLI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

1-Adıyamanlılar Vakfı
2-Gölbaşı Derneği
3-Adıyaman İl Ve İlçeleri Eğitim Vakfı
4-Adıyaman  Dernekler Federasyonu
5-Kahta Federasyonu
6-Besni Eğitim Vakfı
7-Adıyaman Derneği
8-Adıyaman İl Ve İlçeleri Derneği
9-Gader
10-Agit
11-Bader
12-Akyad
13-Esenler Adıyamanlılar Derneği
14-Güngören Adıyamanlılar Derneği
15-Besnililer Edrneği
16-Çelikhan Derneği
17-Çiğder
18-Esenler Besnililer Derneği
19-Gergerliler Derneği
20-Seyyit Abdulkadir Geylani Derneği
21-Sincikliler Derneği
22-Sincik Gönülüleri Derneği
23-Aşağı Çöplü Derneği
24-Karadut Derneği
25-Kahta Gölgeli Derneği
26-Görgenliler Derneği
27-Subaşı Derneği
28-Düdan Derneği
29-Sincik İnlice Derneği
30-Taşkale Derneği
31-Dumlu Derneği
32-Koçtepe Derneği
33-Sakız Derneği
34-Pınarbaşı Derneği
35-Çelikhan Bulan Derneği
36-Canbekliler Derneği
37-Kahta Esendere Derneği
38-Kahta Şahkulu Derneği
39-Gerger Dırejan Saraycık Derneği
40-Tırkıdin Derneği
41-Drejan Koşarlar Derneği 
42-Kahta Sırakaya Derneği 
43-Söğütlübahçe Derneği 
44- Yarpuzlular Deneği 
45- Gerger Çifthisar Derneği 
46- Kahta Kocahisar Derneği 
47- Güzelsu Dereneği 
48- Güngörmüş Derneği 
49-Küçükköy Besnililer Derneği 
50- Gerger Tıraksu Derneği
51- Çobanpınar Derneği  
52- Akdoğan Derneği 
53-Narinceliler Derneği 
54- Teşikan Derneği 
55- Ağaçlı Derneği 
56- Nakışlı Derneği 
57-Sutepe Dernği
58- Adalı Derneği

 

Kaynak : DHA

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim