• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Adayımız ilk turda cumhurbaşkanı olsun

Adayımız ilk turda cumhurbaşkanı olsun
Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili, "Partimizin adayı olacak, istiyoruz ki 10 Ağustos'ta, birinci turda adayımız bu ülkenin cumhurbaşkanı olsun" dedi

KONYA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kent Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Hazreti Mevlana'yı, Şems Tebrizi'yi, Sadrettin Konevi'yi, Muhittin Arabi'yi, diğer bütün alimleri, Tahir Büyükkörükçü'yü rahmetle yad ettiğini söyledi.

Selçuklu Devleti'nin kadim başkenti Konya'da Selçuklu sultanlarına rahmet niyaz eden Erdoğan, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan ile 30 Mart seçimleri öncesinde trafik kazasında vefat eden AK Parti Gençlik Kolları Üyesi Talha Bayrakçı'ya Allah'tan rahmet diledi.

30 Mart seçimlerinin hemen öncesinde son il mitinglerini Konya ve Kayseri'de yapmayı, seçimlerin mührünü bu şehirlerden vurmayı planladıklarını, iki şehri özellikle en sona bıraktıklarını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Sizlerin 30 Mart'ta sandıktan hemen önce bir kez de miting meydanında kükreyeceğinizi, sandıktan önce şu meydanlarda destan yazacağınızı, buradan tüm dünyaya demokrasi dersi vereceğinizi çok iyi biliyorduk. Ne var ki sağlığımız bu son iki il mitingini yapmamıza müsaade etmedi. Van ve Diyarbakır mitinglerimizi kısık sesle olsa da gerçekleştirdik ama Konya ve Kayseri için maalesef bu da mümkün olmadı."

Buradaki mitingi televizyondan izlediğini, coşkuyu gönlüyle, ruhuyla paylaştığını ifade eden Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer milletvekillerinin kendilerini aratmadığını, halkın da onları yalnız bırakmadığını anımsattı.

"Birileri laf üretir biz ise icraat üretiriz"

Başbakan Erdoğan, "Tam da Konya'dan umulduğu gibi gibi bir demokrasi destanı yazdınız. Ardından 30 Mart'ta sandığa gittiniz orada gerçek destanı, orada gerçek mili irade destanını mühürlerinizle yazdınız" dedi.

Konya'nın Türkiye genelinde oy oranı itibarıyla büyükşehirlerde rekor seviyeye ulaştığını, diğer illerde ise Rize'den sonra ikinci il olduğunu anlatan Erdoğan, şehrin büyükşehir belediyesi oy oranında yüzde 64,3 ile kendisine yakışanı, bekleneni yaptığını söyledi.

2009'daki yerel seçimlerde 31 ilçenin 20'sini, 30 Mart'ta ise 26'sını aldıklarını bildiren Erdoğan, bu başarıdan dolayı Konyalılara teşekkür etti.

Bugüne kadar Konya'nın emanetine sımsıkı sahip çıktıklarını, bundan sonra da Allah'ın izniyle hayır dualarıyla Konya için çalışmaya, hizmet üretmeye devam edeceklerini bildiren Erdoğan, 28 Mart'ta gelseydi seçim yasakları nedeniyle açılış töreni yapamayacağını ancak bugün bunu yapabildiklerini söyledi.

"Siyaseti, siyasi zeminden kopardılar" 

Erdoğan, demokrasi tarihinin en zor, en çetin, en meşakkatli seçimini 30 Mart'ta geride bıraktıklarını söyledi. Sandıkta istediklerini alamayacaklarını anlayan, istedikleri sonuca ulaşamayacaklarını anlayan çevrelerin, sandık dışı, demokrasi dışı, hukuk dışı yollara tevessül ettiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Nasıl saldırılara maruz kaldığımızı sizler de gördünüz. Şahsıma, aileme, arkadaşlarıma çok ağır saldırılarda bulundular. Hükümetimiz ile partimize çok ağır taarruzlar yaptılar. Hatta çok daha ileri gittiler, birliğimize, kardeşliğimize, bağımsızlığımıza, ülkemize ve milletimize dahi kast ettiler. Siyaseti, siyasi zeminden kopardılar. Başka zeminlere, ahlak dışı zeminlere çekmek istediler. Centilmence bir yarış yerine ahlaksızlıkla, edepsizlikle hatta son derece kirli ittifaklarla üzerimize geldiler. Gerek muhalefet partileri gerek diğer çevreler ellerindeki her türlü kirli imkan ve aracı kullanarak, milli iradeyi teslim almak, Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmak istediler. Ama siz bu oyunu gördünüz. Sizler kurulan tuzağı, kurulan kumpası hissettiniz. Gezi olaylarıyla başlayan sürecin 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle devam ettiğini Konya ve halkımız anladınız. 30 Mart'ta da gereğini yaptınız."

"Hem kirli bir ittifakın içine girdiler hem de seçimi kaybettiler"

Gezi olaylarının Türkiye'de milli iradeye yönelik bir darbe girişiminin ilk tezgahı olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu darbe girişimi 17 ve 25 Aralık'taki saldırılarla sonuca ulaştırılmak isteniyordu" dedi.

"Bir kısım yargı içindeki çete mensuplarını kullanarak, bir kısım emniyet içindeki örgüt mensuplarını kullanarak, içeriden ve dışarıdan kirli ittifaklar kurarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmek, yerine de kendi arzuladıkları gibi bir hükümet kurmak istediler" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mevcut hükümetten millet son derece memnun ama birileri bu hükümetten memnun değildi. Kim onlar? Kendi şahsi ve örgütsel çıkarları zedelenenler bu hükümetten rahatsız oldular. Faiz yoluyla elde ettikleri milyarlarca doları kaybedenler, istikrarlı ekonomiden rahatsız oldular. Türkiye'nin mazlumlara el uzatan, içeride ve dışarıda haklıyı savunan bizim o dış politikamızdan rahatsız oldular. Çözüm sürecinden, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nden, bu milletin kardeşliğinden rahatsız oldular. Türkiye'nin büyümesinden, bölgesinde ve dünyada iddia sahibi olmasından, küresel projeler inşa etmesinden rahatsız oldular. Mısır'da oynadıkları oyunu Türkiye'de de oynamak istediler. Ukrayna'da oynadıkları oyunu Türkiye'de de oynamak istediler. Türkiye'yi istikrarsızlaştırarak, zayıflatarak Türkiye'de kaos, kriz, belirsizlik oluşturarak millete kaybettirmek ama kendilerine, kendi örgütlerine kazandırmak istediler."

Ülkenin bazı muhalefet partilerinin bu aleni darbe girişiminde, bu açık ihanet girişiminde maşa olduklarını belirten Erdoğan, "Şu anda CHP ve MHP içinde 30 Mart öncesi yapılan kirli ittifak, artık yüksek sesle konuşuluyor. Hem böyle kirli bir ittifakın içine girdiler hem de seçimi kaybettiler. Ey CHP, ne aldın? Yüzde 28. Ey MHP, sen ne aldın? Yüzde 15. Koyun bunları üst üste, ne yapıyor? Yüzde 43, öyle mi? Yüzde 43 yapan bunların toplam oyu bizim oyumuzun altında kaldı mı? Kaldı. Yüzde 45,5 biz, yüzde 43 bunlar. 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez" diye konuştu.

"Tarih bu darbe girişimini asla unutmayacak"

Şu anda bu partilerin içinde kavgaların başladığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Gündemi farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar. Yenildiklerini bir türlü kabul edemiyorlar. Yarım ağızla hala yenilgilerine bahaneler arıyorlar. Hiç kusura bakmasınlar, 30 Mart öncesinde içinde bulundukları o darbe girişiminin hesabını önce millet sandıkta sordu, şimdi de partileri içinde umuyorum ki bunun hesabı sorulacak. Tarih bu darbe girişimini asla unutmayacak. Bu darbe girişimi tıpkı önceki müdahaleler ve müdahale girişimleri gibi bu siyasi partilerin sicillerine kara bir leke olarak kazındı ve tarih boyunca oradan hiç çıkmayacak.

Pensilvanya'daki zatı yanlarına aldılar değil mi? Şimdi ben onlara bir tavsiyede bulunuyorum. Pensilvanya'daki zat, eğer samimiysen, eğer dürüstsen, eğer herhangi bir sıkıntın yoksa, yasal manin yoksa, 'İnzivaya çekildim' diyor, inzivaya çekilmek için Konya'dan daha güzel bir yer olabilir mi, Erzurum'dan daha güzel bir yer olabilir mi, İstanbul'dan daha güzel bir yer olabilir mi, Bursa'dan daha güzel bir yer olabilir mi, Ankara'nın Hacı Bayram Veli, oradan daha güzel bir yer olabilir mi? Hadi o zaman çık Türkiye'ye gel. Niye Türkiye'ye gelmiyorsun? Pensilvanya'da ne işin var, çık buraya gel. Hani bu vatanı seviyordun, hani vatanseverdin, hani milliyetperverdin, çık Türkiye'ye gel, oradan tezgah kurma. Unutma tezgahların üstünde bir tezgah vardır. O tezgah bir gün seni de vuracaktır. Bu oynanan oyunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor ve bunun hesabı da sorulacaktır."

Mevlana'nın "Gel, her ne olursan ol yine gel" sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Konya'ya sırtını dönenin, kendi ülkesine, milletine sırtını dönenin ilimle, maneviyatla işi olmaz" dedi.

"Himmet adı altında iyi niyetli kardeşimin ekmeğine ortak oldular"

Milletin 30 Mart'ta sandıkta verdiği mesajı çok iyi okuduklarını ve anladıklarını dile getiren Erdoğan, "Hiç merak etmeyin, biz bu örgütten ülkelerine yaptıkları ihanetin hesabını soracağız. Şu anda soruyoruz, başladık. Belli bir direnç var. Bu örgütün yargı içindeki, emniyet içindeki, diğer çevrelerdeki, devletin kurumlarındaki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor ama biz o direnci de kıracağız. Hiç endişe etmeyin. Devlet içinde devlete, paralel devlete asla müsaade etmeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Bunlar Anadolu'daki, Trakya'daki, o tabanda benim saf, temiz, iyi niyetli kardeşlerimin emeğine ve ekmeğine, himmet adı altında göz diktiler. Onun ekmeğine ortak oldular" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Artık milletimiz uyandı, bunların okullarına, dershanelerine karşı çığ gibi bir tepki oluşmaya başladı. Alın bunların dershanelerinden çocuklarınızı. Şu anda okullar bitiyor. Sakın ha, önümüzdeki yıl bunların okullarına çocuklarınızı katiyen göndermeyiniz. Bunların gazetelerine, televizyonlarına, bunların iftira ve yalan üreten medyalarına tavrınızı koyun. Milletim artık bunlara itibar etmiyor. Bu yetmez. Hukuk içinde, demokrasi içinde yaptıklarının hesabını verecekler. O gizli dinlemelerin, gözetlemelerin, montajların, dublajların her kesime yaptıkları şantaj ve tehditlerin hesabını verecekler. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı giriştikleri darbenin hesabını verecekler. Milli İstihbarat Teşkilatımızın tırlarını durdurmanın, Türkiye'yi teröre destek veren ülke gibi göstermenin hesabını verecekler. Dışişleri Bakanlığımızdaki çok gizli toplantıyı alçakça dinlemenin ve bunu alçakça yayınlamanın, bu büyük ihanetin de hesabını verecekler."

Başbakan Erdoğan, "Biz kurulduğumuz günden itibaren sizinle yürüdük, milletimizle yürüdük. Bundan sonra da milletimizle yürümeye devam edeceğiz. Allah'tan başka kimseden korkumuz ve çekincemiz yok bunu biliniz. Biz gücümüzü halktan ve Hakk'tan alıyoruz, bunu böyle bilelim" ifadesini kullandı.

Sonuna kadar siyaseti, demokrasiyi, milli iradeyi, sandığı savunacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Biz özgürlüklerin istismarını yapmayacak, özgürlükleri samimiyetle savunacağız" diye konuştu.

"Kibri, gururu ayaklarının altına alan bir topluluk olmaya mecburuz"

"O, ne derse doğrudur ifadesi Pensilvanya'daki zata yönelik söylenirse bu itikadi bir sorundur" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Böyle bir şey olamaz, kimmiş o? Ne demek o, 'O ne derse doğrudur.' Miraç'tan sevgililer sevgilisi indiği zaman müşrikler, Ebubekir Sıddık'a geldiler, 'Seninki yine sapıttı, bir şeyler söylüyor' dediler. Hazreti Ebubekir Sıddık, müşriklere şunu söyledi: 'O, dediyse doğrudur'. Onun için Hazreti Ebubekir, sıddık oldu çünkü o sevgililer sevgilisine öyle iman etmişti ama o bizim peygamberimiz, hatemul embiya, günahsızdır. O, hatadan beriydi, hata yapacağı zaman ikazlar geliyordu ona, bununla ilgili mukaddes kitabımızda uyarı sureleri var, ayetler var, bunlar geliyordu. Sen kimsin ya, neymiş, 'Pensilvanya'daki zat söylerse doğruymuş', böyle bir saçmalık olabilir mi? Fakat, beyni yıkanan çevreler... O samimi, saf, temiz kardeşlerime sesleniyorum, bu oyuna gelmeyin. Biz kuluz. Ne Cumhurbaşkanı ne Meclis Başkanı ne Erdoğan, bizler hata yaparız, bizler günahkar kullarız ama ne kadar az günahımız olursa Allah'ın huzuruna o kadar yükle gideceğiz. Temennim odur ki bunu daha da azaltalım. Bu, kibirle olmaz, bu, gururla olmaz. Kibri, gururu ayaklarının altına alan bir topluluk olmaya mecburuz. Onun için biz, sizlere efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Konya'da bir kez daha söylüyorum, bize Allah yeter, bize millet yeter."

"Tabii ki partimizin bir adayı olacak" 

Erdoğan, 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatarak, "Tabii ki partimizin bir adayı olacak ve istiyoruz ki 10 Ağustos'ta birinci turda adayımız bu ülkenin cumhurbaşkanı olsun" dedi. 

Konya'nın sandıkları çok daha farklı bir şekilde patlamasını istediklerini anlatan Erdoğan, Konya'nın muhalefete en güzel şekilde cevap vereceğine inandığını belirtti. 

Açılışını yaptıkları eserlerin arasında Türkiye'nin ilk bilim merkezinin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Nasıl, güzel mi? Bütün öğrencilerimize yakışır mı? Ama bizim öğrencilerimizin, bu davaya gönül veren öğrencilerimizin elinde molotof yok, bizim öğrencilerimizin elinde taş sopa yok, bizimkilerin elinde döner bıçağı yok, bizimkilerin elinde i-pad var, kitap var ve kalemi var" diye konuştu. 

26 Nisan'ın Türkiye Pilotlar Günü olduğunu hatırlatan Erdoğan, havacılık sektörünün isimsiz kahramanları olan pilotları kutladı ve emniyetli uçuşlar diledi. 

Törenden notlar

Toplu açılış töreninin gerçekleştirileceği Kent Meydanı'na otobüsle gelen Başbakan Erdoğan, konuşmayı gerçekleştireceği platforma çıkarak vatandaşları selamladı. 

Başbakan Erdoğan, konuşması öncesinde protokol sırasına gelen ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun kucağına oturan çocuğu severek ona oyuncak verdi. 

Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi. 

Erdoğan daha sonra vatandaşlara Konyaspor atkısı dağıttı. Alandan ayrılmak üzere hareket edenBaşbakan Erdoğan, meydanın arkasında bulunan Alaaddin Tepesi önünde kendisini bekleyen vatandaşların da yanına giderek onları selamladı.

Tören alanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun altında "Memleket Sevdalıları" ifadesi bulunan fotoğrafları asıldı, Bir başka pankartta da "Bunların Ne Boyu Ne de Gücü Sana Yeter Usta" ifadeleri yer aldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim