• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Adalet Bakanı: O İhaneti Yapanlar Meslekten Atılacaklar!

Adalet Bakanı: O İhaneti Yapanlar Meslekten Atılacaklar!
Yaşar Taşkın Koç, Mustafa Kartoğlu ve Hatem Ete'nin sunduğu, Bekir Bozdağ'ın konuk olduğu 'Siyaset 24' programında paralel yapının skandal dinlemeleri ve hukuki süreç üzerine konuşuldu...

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, paralel yapının skandal dinlemeleri ile ilgili hukuki boyutta merak edilen soruları cevapladı. Yapılan dinleme hukuksuzluğu karşısında yapılan hukuki düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulunan Bozdağ, bu düzenleme ile doğru yaptıklarının cevabını verdi. Bozdağ, yasadışı dinlemelerle ilgili olarak HSYK Teftiş Kurulu'nun bir toplantıda aldığı karar sonucunda bazı incelemelerin başlatılacağını söyledi.
 
SORUŞTURMA AÇILACAK
 
Yapılan yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak açıklama yapan Bozdağ, hukuki boyutun sonucunda inceleme veya soruşturma açılacağını söyledi.
 
Bir savcının veya hakimin yasalarla verilen görevleri, yasalara rağmen farklı şekilde yaptığı veya yetkilerini yasa sınırlarını aşarak kullandığına ilişkin herhangi bir durum olduğu zaman HSYK Teftiş Kurulu harekete geçer ve bunlarla ilgili inceleme, soruşturma yapar ve sonucuna göre de meslekten ihraca varıncaya kadar bir disiplin yaptırımı, artı bir ceza hukuku bakımından yargılanmasını gerektiren bir durum varsa da yargılanma yolunu açar ve bunlarla ilgili yargılama işi yapılır. Şuanda  HSYK 3. Daire inceleme ve soruşturma yetkili daire. Bu konuda bir toplantı yaptılar ve karar aldılar. Kurul başkan onayı bu inceleme veya soruşturma yapılacaktır ama henüz bana gelmedi. Geldiğinde bunu bekletmeden incelenmesi veya soruşturması, hangi tür karar alındıysa, o karar çerçevesinde bir soruşturma yapılmasını sağlayacağım. 
 
DİNLEMELER NASIL GERÇEKLEŞİYOR?
 
Burada sadece karar talep eden savcı ve bu talebe olumlu karar veren bir hakim açısından bakmamak gerekiyor bu olaya. Çünkü 3 aylık bir dinleme aldınız, sonra ikinci 3 ay uzatılıyor, sonra da her ay bir uzatılma kararı veriliyor. Diyelim ki; talep ederken bir örgütten bahsedeceksiniz ama o örgüte ilişkin kuvvetli şüphenin nereden kaynaklandığını da gösteren bir şey koymanız lazım. Farz edin ki hiçbir şey koymadınız, sadece şüpheleri söylediniz, buna rağmen bir karar aldınız, sonra ikinci 3 ay uzatmaya geldiğinde uzatmayı verecek hakimin sorması lazım. “Örgütten dinleme istedin ama 3 aydır elinde bir şey var mı? Varsa görelim, yoksa niye istiyorsun” demesi lazım. O zaman ortada bir terör örgütü varsa, bu terör örgütünün varlığını gösteren hiyerarjik yapısını gösteren, hedeflerini gösteren, sahip olduğu malzemeleri gösteren birtakım verilere bilgilere ulaşma imkanı varsa ulaşılanlar neler, bunların görülmesi lazım. Diyelim ki bir daha uzattı, o zaman bu uzatma kararını verenler ya bu talepleri hiç incelemeden kağıt üzerinden uzatılma kararı verdi. Yok kağıt üzerinden uzatma kararı vermedi, bunları inceleyerek verdiyse bu daha vahim bir durum. Bunun sonucunda elbette soruşturma yapılacaktır.
 
HÜKÜMETİN HABERİ OLMADIĞI BİR DİNLEMEYİ ENGELLEME ŞANSI YOK
 
Dinlemeleri bizim bilme imkanımız yok. Çünkü dinlemeler soruşturma evresinde oluyor. Soruşturma da gizli. Gizli olduğu için bizim hükümet olarak böyle bir şeyi bilebilmemizin imkanı yok. Böyle bir şeyi engelleme imkanımız da yok. Hükümetin bilgisinde olmayan bir şeyi engelleme imkanı yok. En son yaptığımız düzenlemede biz bir tedbir aldık; örgütü dinlemenin kapsamı dışına alan bir düzenleme yaptık. Çünkü bizim 135. Madde bazı suçlarda dinlemeyi, teknik takip ile ilgili madde izin veriyor. Ama bazı kişileri örgüt kapsamına soktuğunuz zaman, o zaman ceza kanununda TMK’da, özel kanunlarda ne kadar suç varsa bunların hepsinden onları dinleme imkanı sunuyorsunuz. Örgüte soktunuz mu o katalogta olmayan bütün suçları dinleme imkanı da bulabiliyor ve kötüye kullanılan torba bir dinleme madde. 
 
YENİ DÜZENLEME NELER GETİRDİ?
 
Hem örgütü dinleme kapsamından çıkardık, hem dinleme kararının Ağır Ceza Mahkemesinden heyet halinden oy birliği ile alınmasının önünü açtık. Hem dinlemeye bir sınır getirdik. Örgüt kapsamındaki dinlemeyi azami olarak 6 ay indirdik, diğer dinlemeyi 3 aya sınırladık. Ve kuvvetli şüphe bundan sonra yetmeyecek, o şüphenin üzerine bina edildiği bazı somut delillerin de dosyaya konmasını sağladık. Böylelikle insanların özel hayatına, insanların kolaylıkla dinlenmesine, kolaylıkla suçlanmasına yol açacak bir hukuki düzenlemeyi ortadan kaldırmış olduk. 
 
HUKUK DIŞINA ÇIKANLARA CESARET VERİLİYOR
 
Hukukun dışına kim çıkıyorsa bunun cezası ne ise bunu görmesi lazım. Birisi hukukun dışına çıkıyor, “yok biz onu himaye edelim”, birisi hukuku tanımıyor “ona şöyle bakalım” yaklaşımı hukukun dışına çıkanlara cesaret verir.
 
ÖZ VE AKKAŞ İÇİN İNCELEME OLURU VERDİM
 
Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş ile ilgili inceleme oluruma geldi. Ben onlara olur verdim. Onlarla ilgili müfettişler inceleme yapıyor. Diğer savcılarla ilgili, Celal Kaya ile ilgili de olura geldi oldu. Adana’daki savcılarla ilgili de şikayetler vardı. Onlarla ilgili henüz oluruma gelen bir şey yok. Şikayetlerle ilgili dairenin bir karar aldığını biliyorum ama henüz önüme gelmedi.
 
BENZER TORBA DİNLEMELERİ ŞAŞIRTMAZ!
 
Mustafa Kartoğlu dinlemelerle ilgili olarak, ortaya çıkan dinleme sayısının çok daha üstünde olduğunu belirtti. Kartoğlu şunları söyledi:
 
7 bin dinleme, yayınlanan 3 bin, dinlenen kaç bin belli değil, dinlemeye takılan kaç on bin belli değil ve İstanbul, Mersin’den de ibaret değil. Yakında bir çok ilden benzer dosyaların, benzer tapelerin, benzer dinleme kayıtlarının, benzer hayalet soruşturmalarını, yahut torba dinlemelerinin çıktığını görürsek şaşırmayalım.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim