• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'ABD’ye Acıyorum'

ABD’ye Acıyorum
Şanlıurfa’daki açılış törenleri ve etkinliklerde konuşan Erdoğan, sözde soykırım tasarısının kabul edilmesini eleştirirken; “Basit bir Diaspora hareketine Türkiye’yi feda edebilecek bir anlayışa doğrusu acıyorum ve gülüyorum” dedi.

 

 

 

 

 

Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısını değerlendirirken, “Yani biz Amerika’ya şaşıyoruz. Oradaki basit bir seçim hesabına, oradaki basit bir diaspora harekatına veya hareketine Türkiye’yi feda edebilecek anlayışa doğrusu ben acıyorum ve gülüyorum” dedi.
Erdoğan, Şanlıurfa’da yapımı tamamlanan tesis ve projelerin toplu açılış töreninde konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısını değerlendiren Erdoğan, “Ermenistan’ın yerini haritada gösteremeyecek olanların, Türkiye-Ermenistan arasındaki meseleye müdahil olduğunu” söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:
“Hale bak hale. Türkiye bu tür komedilere, bu tür ayak oyunlarına, bu tür ciddiyetsiz yaklaşımlara prim vermeyecek kadar büyük bir ülkedir. Yüce bir ülke, asil bir ülkedir. Yani biz Amerika’ya şaşıyoruz. Oradaki basit bir seçim hesabına, oradaki basit bir diaspora harekatına veya hareketine Türkiye’yi feda edebilecek anlayışa doğrusu ben acıyorum ve gülüyorum. Gerekenleri kendilerine söyledik. ‘Yanlış yaparsınız, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini basit bir seçim hesabına feda ederseniz yanlış yaparsınız’ dedik. Sonra geri dönüşü bu işin olmaz. Geçmişe takılıp kalanlar, uluslararası ilişkileri kin, nefret, intikam duygusu üzerine inşa edenler, her zaman kaybetmeye mahkumdur. Biz geçmişten ders alacak, ama geçmişe takılıp kalmayacağız. Bizim yüzümüz hep geleceğe dönük olacak. Çünkü biz barışın egemen olduğu bir dünyanın oluşması için gayret sarf ediyoruz.”

TIKANIKLIĞI REFERANDUM AÇAR

Şanlıurfa’daki Topçular Meydanı’nda düzenlenen tesis ve projelerin toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, muhalefeti de eleştirerek, özetle şunları söyledi:

“Nerede tıkanıklık varsa onu referandumla milletim açar. Referandum, meselelerin millete taşınması, millete danışılmasıdır. Kimse referandumdan korkmasın çekinmesin. Hele hele milletin oyu ile meclise gelenler hiç çekinmesin.”

“Demokrasinin en önemli mekanizmalarından biri olan referandumu kabul etmiyorlar, yaklaşamıyorlar niye? Çünkü o zaman gerçek yüzleri ortaya çıkacak.”

“Biz parlamento içi, parlamento dışı tüm partilerle oturacağız, konuşacağız, görüşeceğiz. Buna rağmen ben arkadaşlarımı göndereceğim. Onlara da göndereceğim. Yeter ki onlar kapılarından geri çevirsin.”

“Nasıl geçmişte ‘cumhurbaşkanı seçtirmeyiz’ dedilerse bugün de ‘Anayasa’yı değiştirtmeyiz’ diyorlar.”

“Daha belli değil ha. Daha ne var ne yok içinde belli değil. Diyor ki ‘Yasaları Anayasa’ya götürürüz. İptal ettiririz’. Bu ne demek? Yani ‘Anayasa’daki üyelerin hepsi benim tasarrufum altında. Oraya götürürüz, orada biz bu işi hallederiz’.”

“Şimdi bunlar hayal dünyasında geziyorlar. Birisi kalkıyor diyor ki ‘Bu yıl sonuna kadar seçim olur’. Bir diğeri ‘Erken seçim olması lazım’. Daha çok sayıklarsınız çok.”

“Her türlü demokrasi dışı müdahalenin karşısında cesur bir duruş sergiledik. ‘Herkes yerini bilecek’ dedik.”

“7,5 yıl boyunca defalarca tartışmaya açtıkları konuları bugün yeniden tartışmaya açıyorlar. Ne diyorlar? ‘Şu Harranlı çobanın, şu Ceylanpınarlı, Siverekli çiftçinin, Birecikli, Halfetili köylünün oyuyla İstanbul’daki profesörün oyu bir olmaz’ diyorlar.”

AÇILIM DEVAM EDİYOR

“Buralara gelemeyenler, buralara adım atamayanlar, buraların halini hatırını soramayanlar açılımın bittiğini, milli birlik ve kardeşlik sürecinin hız kestiğini düşünebilir.”

“Biz buna asla müsaade etmeyiz. Başlattığımız bu son derece önemli süreci kararlılıkla yürütüyoruz. Allah’ın izniyle de bunu nihayete erdireceğiz. Geçmişi nasıl birlikte inşa ettiysek geleceği de birlikte inşa edeceğiz.”

KILIK-KIYAFET AYRIMI ÇAĞDIŞI

BaşbakanTayyip Erdoğan, “Ülkemizde kadınımızı, kızımızı kılık ve kıyafetine göre sınıflara ayıran her türlü anlayış da çağdışıdır” dedi.

Erdoğan, açılış törenlerinden önce Devlet Su İşleri Salonunda “Dünya Kadınlar Günü” çerçevesinde düzenlenen “GAP ve Kadının Güçlendirilmesi” panelinin açılışında konuştu.

“Ülkemizde kadınımızı, kızımızı kılık kıyafetine göre sınıflara ayıran her türlü anlayış da çağdışıdır” diyen Erdoğan, kadınlara şiddet uygulayan, el kaldıran, onları insanlık dışı muamelelere maruz bırakan her türlü yaklaşımın çağdışı olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Bu toprakların adetlerinde, geleneklerinde, inançlarında, altını çiziyorum töresinde ve örfünde kendisi için istemediğini, başkasına reva görmek yoktur. Kim ki töre adı altında örf, adet, gelenek, inanç adı altında kadınlara insanlık dışı muameleyi reva görüyorsa o gaflet içindedir, dalalet içindedir” diye konuştu.

YÜREĞİNİZİ ORTAYA KOYUN

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir kez daha ülkemin tüm annelerinden, tüm kadınlardan yaşanan bu acıyı durdurmak için yüreklerini ortaya koymalarını rica ediyorum.”

“Bölücü terör örgütüne destek veren annelere de sesleniyorum, evladını kaybeden anneler yerine kendinizi koyarak düşünün. Lütfen evlatlarınızın dağlara birer terörist olarak çıkmasına engel olun.”

“Gelin 72.5 milyon bir olalım, beraber olalım, iri olalım, diri olalım. Nifak tohumlarını söküp atacak olan en önce annelerdir, en önce kadınlardır.”

“Biz artık etle tırnak gibiyiz. Biz artık adeta bir tarağın dişleri gibi biriz, beraberiz. Hiçbir güç bizi husumete sevkedemez. Hiçbir güç aramıza nifak sokamaz, aramızda fesat çıkaramaz.”

“Bu ülkede son 30 yıldır bazı evlere, bazı ocaklara ateş düştü. Biz bu acıyı daha fazla taşıyamayız, bu acıya daha fazla tahammül edemeyiz. Biz artık Dünya Kadınlar Günü’nü buruk yaşamak istemiyoruz. Biz artık bayramları buruk yaşamak istemiyoruz.”

“Binlerce yıldır bu ülkenin doğusundaki acıyı batı da paylaştı, batının sevincini doğu da yaşadı. Ayrı gayrılığa bizim artık tahammülümüz olamaz. Bugün artık her türlü husumeti bitirme zamanı, bugün artık kaynaşma zamanı, dayanışma zamanı, paylaşma zamanı.”

“Bizim kültürümüzde, bizim geleneklerimizde, bizim köklü medeniyetimizde ayrımcılığın hiçbir çeşidi yoktur.”

“Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık çağdışıdır. Kadınları ikinci sınıf gören, onları aşağılayan, horlayan her türlü zihniyet çağdışıdır.”

“Ben ülkemin tüm kadınlarından, tüm hanım kardeşlerimizden bu mücadeleye destek olmalarını, sorunlarının çözümü noktasında bizim gayretlerimize omuz vermelerini rica ediyorum.”

“Her türlü sosyal meselenin, her türlü toplumsal hastalığın şifası da panzehiri de ailedir.”

Erdoğan, ödül almak için bugün Suudi Arabistan’a gidecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfı ‘Kral Faysal Uluslararası Ödülü’nü almak için bugün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gidecek. Başbakan Erdoğan, Kral Faysal Vakfı tarafından, siyasi ve idari yönetim alanındaki başarıları nedeniyle ‘İslam’a Hizmet’ alanında ödüle layık görülmüştü. Öte yandan; Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un davetlisi olarak 16 Mart tarihinde İngiltere’ye çalışma ziyaretinde bulunacak. İngiltere Başbakanı Brown ile görüşecek olan Erdoğan, 16 Mart günü İngiltere’deki ziyaretini tamamlayarak akşam saatlerinde İsveç’e geçecek
.

Vakit
 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim