• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ABD'de Çarpıcı İslamofobi Raporu!

ABDde Çarpıcı İslamofobi Raporu!
'Korku Şirketi: Amerika'daki İslamofobi Ağının Kaynakları' başlıklı raporda, ülkede İslam düşmanlığını körükleyen ve dezenformasyon yapan kuruluşların, sayısı az da olsa kamuoyunda ve politikacılar nezdinde etkisinin çok yüksek olduğunun altı çiziliyor.
Amerika'da Başkan Barack Obama'ya yakınlığıyla bilinen Center For American Progress (CAP) adlı düşünce kuruluşunun hazırladığı rapor, İslam düşmanlığını körükleyen gerçek dışı yayınlara maddî destek veren vakıfları ortaya çıkardı. 6 aylık çalışmanın ürünü olan 'Korku Şirketi: Amerika'daki İslamofobi Ağının Kaynakları' başlıklı raporda, dezenformasyon yapan yayın organlarına son 10 yılda 42,6 milyon dolar aktaran kurumların hep aynı olduğuna dikkat çekiliyor. Sayısı az olan İslam karşıtı bu kuruluşların, kamuoyu ve politikacılar nezdinde etkisinin tahmin edilenden çok yüksek olduğunun altı çiziliyor. ABD'deki Fethullah Gülen karşıtı yayınların da bu dezenformasyon çalışmalarının ürünü olduğu vurgulanıyor.

Amerika başta olmak üzere dünyadaki tüm müslümanları derinden etkileyen 11 Eylül saldırılarının 10. yıldönümü öncesinde hazırlanan rapor, Wejehat Ali, Eli Clifton, Matt Duss, Lee Fang ve Scott Keyes gibi saygın araştırmacılar tarafından kaleme alındı. Raporun, ülkeyi olmayan şeriat korkusu ile manipüle etmeye çalışan aşırı sağcıları durdurması için fırsat olmasını temenni eden araştırmacılar, "islamofobik söyleme sahip kuruluşların küçük ancak çok etkili olmaları dikkat çekici. Yazdıkları ABD'nin ötesinde, dünyadaki tüm ırkçıları etkiliyor." ifadelerini kullanıyor. Raporda dezenformasyon faaliyetleri yaptıkları belirlenen "az sayıdaki ama etkili" bu isimlerin, Norveç'i kana bulayan saldırgan Anders Brevik'e de kaynaklık ettiklerine dikkat çekiliyor. Breivik, yaptığı katliamın sebebini anlattığı manifestosunda, İslam karşıtlığını körükleyen dezenformasyon çalışmaları ile bilinen Jihad Watch adlı blogun sahibi Robert Spencer'den 162 kez, David Horowitz ve Pamela Geller'dan ise 12 kez alıntı yapmıştı. Rapor, Breivik'in etkilendiği bu isimlerin, İslam karşıtı dezenformasyon çalışmaları yapan ve maddi açıdan en fazla desteklenen kuruluşlarda çalıştığını ortaya koyuyor. Raporda görüşlerine başvurulan eski CIA görevlisi ve terör uzmanı Marc Sageman, bu tür dezenformasyon çalışmalarının Breivik'in terörizmine altyapı sağladığı ve bunun sonuçlarının ağır olabileceği uyarısında bulundu. Vergi dairesinden alınan verilerle hazırlanan rapora göre İslam karşıtı dezenformasyon çalışmalarına en çok yardım yapan kurumların başında, 2007'den bu yana 21 milyon 318 bin dolar destek vererek dikkatleri üzerine çeken Donors Capital Fund adlı kuruluş geliyor. Bu fonun sağladığı kaynakların İslam düşmanlığını körükleyen Middle East Forum, Clarion Fund, Investigative Project on Terrorism ve David Horowitz Freedom Center adlı kuruluşlara gittiği vurgulanıyor. Listede 3. sırada yer alan The Russell Berrie Foundation adlı kuruluşun aynı zamanda çok sayıda Yahudi yardım kuruluşunu desteklediği belirtilirken, Yahudi asıllı Daniel Pipes tarafından yönetilen Middle East Forum'a da 273 bin dolar aktardığı hatırlatılıyor.

Raporda Peter King, Allen West, Michele Bachman, Sue Myrick, Renee Elmers ve Paul Broun gibi Amerikalı siyasetçilerin bu dezenformasyon uzmanlarının argümanlarını gündeme getirerek yaygınlaşmalarını sağladıkları ifade ediliyor. Raporda bu tür dezenformasyon çalışmalarına Pat Robertson, John Hagee, Ralph Reed, Franklin Graham gibi dini kanaat önderlerinin de eşlik ettiği belirtiliyor.

DEZENFORMASYONA MEDYA DESTEği

Raporda söz konusu dezenformasyon faaliyetlerine medya dünyasından Fox Haber Kanalı, David Horowitz Freedom Center, Pamela Geller ve Atlas Shrugs, Washington Times, The National Review, Christian Broadcast Network, Clarion Fund, Rush Limbaugh, Sean Hannity, Mike Savage, Glenn Beck, Mark Levin, Bryan Fischer gibi kişi ve kurumların destek verdikleri vurgulanıyor.

Washington Post Gazetesi'nin ABC News ile birlikte yaptıkları bir araştırma sonucu Amerikalıların yüzde 49'unun İslam hakkında olumsuz kanaatlere sahip olmasının ve bu oranın 2002'den bu yana yüzde 39 artmasının nedeni olarak da bu organize dezenformasyon faaliyetlerinin sonucu olduğu vurgulanıyor. Yine bu dezenformasyon faaliyetlerinin bir sonucu olarak, Time dergisinin bir araştırmasına göre, Amerikalı seçmenlerin sadece yüzde 28'i Müslümanların Anayasa Mahkemesi'ne seçilebilmesini onaylıyor. Ülke nüfusunun 3'te biri ise Müslümanların başkanlık yarışına katılmasını doğru bulmuyor.

Hedeflenenler arasında Fethullah Gülen de var

Raporda Eagle Forum'un, özellikle Amerika'da Fethullah Gülen'e yönelik dezenformasyon faaliyetinde bulunduğunun altı çiziliyor. Eagle Forum'un artan bir ivmeyle İslam korkusunu yaymaya çalıştığı, hedef olarak da ABD'de Türkler tarafından işletilen Charter Okulları'nı seçtiği belirtiliyor. Bu kapsamda Eagle Forum idarecilerinin, 2009 yılında "Amerika'yı Nasıl Geri Alabiliriz?" başlıklı bir konferans serisi düzenlemelerinin ardından, 2011 Mart'ında St. Louis'de, Gabriel Gaffney ve diğer gruplarla birlikte Gülen Hareketi aleyhinde karalama kampanyası başlattıkları aktarılıyor. Raporda, sözkonusu grupların Gülen Hareketi'nin ABD'deki okullarda radikal İslam anlayışı ve daha da kötüsü çocukların Amerikalılardan nefret etmelerini istedikleri fikrini yaymaya çalıştıklarının altı çiziliyor. Yapılan propagandanın yanlışlığı anlatılan raporda, bu okullarının iddialarla hiçbir ilişkilerinin olmadığı vurgulanıyor. Okullarda Amerikan eğitim programı verdiği belirtiliyor.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim