• BIST 107.359
 • Altın 151,681
 • Dolar 3,6702
 • Euro 4,3105
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 27 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AB: Yeter, Atatürk’ü Korumayın Artık!

AB: Yeter, Atatürk’ü Korumayın Artık!
AB İlerleme Raporu’nda, Atatürk’ü Koruma Kanunu’nun düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlamada sıkça kullanıldığı uyarısı yer aldı.
AB Komisyonu’nun dün yayımladığı 2011 İlerleme Raporu’nda Türk Silahlı Kuvvetleri üzerindeki sivil denetim konusunda “iyi ilerleme kaydedildiği” vurgulandı. Ancak basın ve ifade özgürlüğü konusunda eksiklikler bulunduğu belirtildi.

Raporda TSK üzerinde sivil denetim şu ifadelerle övüldü: “Genel olarak güvenlik güçleri üzerindeki sivil denetim prensibinin güçlendirilmesinde iyi ilerleme sağlandı. Ağustos 2011 YAŞ toplantısı, silahlı kuvvetler üzerinde daha güçlü sivil denetim yönünde atılmış bir adımdır. Askeri harcamalar üzerinde sivil gözetim güçlendirildi ve Milli Güvenlik Stratejisi gözden geçirildi. Buna ilaveten YAŞ kararları sivil yargının incelemesine açıldı.”

Önemli eksikler var

Raporda TSK’nın sivil denetim kapsamına alınması konusunda Türkiye’ye eşletirilerde Byöneltildi. Eleştirilen başlıklar şöyle: “İçişleri ve Milli Savunma bakanlıklarının jandarma üzerindeki yetkisi sınırlı. Askeri yargının yapısı ve görev alanı gözden geçirilmedi. YAŞ kararları yargı denetimine yeterince açılmadı. Orduya siyasete müdahale alanı bırakan TSK İç Hizmet Kanunu değiştirilmedi. Genelkurmay Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmadı. Orta öğrenime Bmilli güvenlik dersleri subaylar tarafından veriliyor. TSK medya kuruluşlarına seçici akreditasyon uygulamasını sürdürüyor.”

Yeni anayasada geniş katılım

12 Eylül referandumuyla kabul edilen anayasa paketi e Byargıda standartları yükselttiği belirtilerek övüldü. Raporda yeni anayasa dairde Bşu çağrı yapıldı: “Yeni anayasa,de mokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlık haklarına saygıyı güvence altına alan kurumların istikrarını güçlendirecek ve aralarında Kürt meselesininde Bbulunduğu köklü sorunların çözülmesini sağlayacaktır. Hükümet ve muhalefet, özgürlükleri merkezine alan yeni anayasa için çalışma konusunda taahhütt Bbulundular. Anayasanın hazırlanması sürecinde tüm siyasi partiler ve sivil toplum dahil en geniş istişarelerin gerçekleştirilmesinindgüvence altına alınmasına azami eikkat edilmelidir.”

Darbe davaları

Raporda Ergenekon davası ve darbe planlarına yönelik soruşturmaların önemi “Türkiye açısından e mokrasiye karşı işlendiği iddia edilen suçlara ışık tutmak ve hukukun üstünlüğüyle e mokratik kurumların uygun işleyişinedgüveni artırmak için fırsat kalmaya devam ettiği” cümlesiyle ifade edildi. Söz konusu soruşturmaların yürütülmesi noktasında ise, savunma hakkının riske edildiği, savcıların ve mahkemelerin kamuoyunu bilgilendirme mekanizmalarına sahip olmadığı gibi sorunlar nedeniyle kamuoyunda süren davaların meşruiyetiyle ilgili endişelere neden olduğu eleştirilerine yer verildi.

Akdeniz için Lahey iması

Belgede isim verilmeden Doğu Akdeniz’deki enerji geriliminde Uluslararası Adalet Divanı’nın çözüm kapısı olabileceği belirtildi. Tavsiyeler bölümünde “AB Komisyonu, ilgili taraflara anlaşmazlıklarını daha önce oluşturulmuş ilkelere dayalı olarak çözmeleri ve gerekirse bu sorunları Uluslararası Adalet Divanı’na götürmeleri çağrısı yapıyor” denildi.
 

Basın özgürlüğü ve Atatürk

Raporda gazetecilerin hapse atılmasının ve Ergenekon soruşturması kapsamında yayımlanmamış bir kitap taslağına el konulmasının endişe verici olduğu belirtilerek “Türkiye’de ceza yasaları ifade özgürlüğünü orantısızBşekilde kısıtlamaya açık. Basın kanunu ve Atatürk’ü koruma kanunu da ifade özgürlüğünü kısıtlamada kullanılıyor” ifadeleri kullanıldı. TCK’nın 125, 214, 215, 216, 220, 226, 285, 288, 314 ve 318’inci maddeleriyle Terörle Mücadele Kanunu’nun 6’ncı ve 7’nci maddelerininde ğiştirilmesi talep edildi. Basına yüksek para cezaları da eleştirildi.
 

Abdullah Gül’e övgü

AB Komisyonu’nun raporunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan ea övgü ile söz edildi. Gül’ün ülkedeki belirgin kutuplaşma atmosferinde “uzlaştırıcı rolünü sürdürmesi” ve Türkiye’ nindgündemindeki bazı kilit meseleleri “yapıcı açıklamalar ve müdahalelerde çözdüğü” kayda geçirildi. Raporda Cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili belirsizliğin sürdüğü bilgisi e Bunutulmadı. 12 Haziran seçimlerinindardından ilk kez müstakil yapıda AB Bakanlığı oluşturulması ve hükümetten gelen AB katılım sürecine bağlılık yönündeki açıklamaların Türkiye’nindAB kararlılığını teyit ettiği kaydedilen raporda, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da “bakanlıklar arası çalışmaları daha etkin hale getirmek ve sivil toplumu sürece dahil etmek için çaba göstermesi” nedeniyle övüldü.

taraf

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları il Byazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim