• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'AB, Türkiye'ye Gıptayla Bakıyor'

AB, Türkiyeye Gıptayla Bakıyor
Bakan Babacan, Avrupa Birliği toplantılarında bugüne dek 'sorunlu ülke olarak görülen' Türkiye'nin, ekonomideki başarısıyla bugün 'imrenme ve gıptayla' bakılan bir ülke haline geldiğini söyledi.

 

 

 

 

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB ekonomi ve maliye bakanlarının (ECOFİN) aday ülkelerle diyalog toplantısının ardından, Türkiye'nin Brüksel büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi.

AB sürecinin en başından itibaren Türkiye'nin ''Yük olmaya değil yük almaya geliyorum'' dediğini hatırlatan Babacan, ''İlk başlarda belki bunu anlayamıyorlardı. Türkiye milli geliri çok düşük, yıllarca istikrarsızlıkla boğuşan, bir ekonomik krizden diğerine savrulan bir ülke şeklinde algılanıyordu. Türkiye'ye AB'ye yük olacak ülke diye bakıyorlardı. İnşallah bir 5-10 sene sonra işler çok daha farklılaşacak.

AB bir bakıma yerinde sayarken biz çok daha ileri gitmiş olacağız. Türkiye'yi AB'ye güç katacak bir ülke olarak görecekler. Zaten şimdiden bir gıpta ve imrenme var. Bugün masa etrafındaki bakışları görseydiniz, gerçekten bir gıpta ve imrenmeyle bakıyorlardı. Kolay değil, onlar (yüzde 0 mı 1 mi büyüyeceğiz?) derken, 'piyasa tahminlerine göre biz yüzde 4 buçukla 7 arasında büyüyeceğiz' dediğimizde tabi ki çok farklı bir durum. Dolayısıyla bundan sonra, ekonomik gerekçeler öne sürerek 'Türkiye üye olamaz' diyenlerin artık ellerinde pek malzeme kalmayacağı görülüyor'' dedi.

AB'deki ve özellikle Avro Bölgesi'ndeki ekonomik sorunlara rağmen AB üyelik sürecinin Türkiye için son derece önemli olduğunu vurgulayan Babacan, ''Özellikle AB'nin siyasi kriterleri son derece önemli. Bu süreçte biz hep, 'AB'de iyi olan, işimize gelen uygulamaları yaparız' dedik. İyi standartları alıp uygularız ama sıkıntılı gördüğümüz alanlarda da bunu mümkün olduğunca erteleriz, ta ki üyeliğe kadar ve hatta üyelikten sonra bile geçiş süreçleriyle birlikte bunların uygulanmasında acele etmeyiz.

Dolayısıyla siyasi kriterler açısından, demokrasinin iyi işlemesi açısından, Türkiye'nin bir hukuk devleti olması açısından, temel hak ve özgürlükler açısından baktığınızda yine de AB kriterleri ve üyelik süreci bizim için son derece önemli. Yani oradaki ekonomik tablo ne olursa olsun kendi insanımızı hak ettiği yaşam standartlarına ve refaha ulaştırabilmek için, hak ve özgürlükler anlamında arzu ettiğimiz ortama ulaştırabilmek için AB süreci son derece alakalı. Bizim kararlılığımızda en ufak bir değişiklik yok. Bazıları diyor, 'onların durumu bozuluyor, 5-10 seneye kadar ne olacak, niye siz hala uğraşıyorsunuz' diye. Buna kesinlikle katılmıyorum, biz ısrarla, azimle bu süreçte kalacağız, bu süreci ilerleteceğiz ve üyelik hedefine bağlı kalacağız. Bundan biz kazanıyoruz, onlar da kazandığını görecek'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Babacan, AB'li bakanlarla toplantılarında sadece Türkiye ekonomisini konuşmadıklarını, ''Avro Bölgesi ve AB'deki ekonomik sorunlarla ilgili tavsiyelerde bulunarak uyarılarını yaptığını'' anlatarak Avrupa'nın tarihinin en ağır borç krizini yaşadığını ve acil tedbirler alması gerektiğini söyledi.

-''YUNANİSTAN'LA İŞBİRLİĞİMİZ TAKDİR EDİLDİ''-

Türkiye'nin Avro Bölgesi içinde en ağır borç krizini yaşayan Yunanistan'la yakından ilgilenmesi ve dayanışma göstermesinin AB'li bakanlardan takdir gördüğünü anlatan Babacan, ''Yunanistan'ın böyle zor döneminde bizim onlarla işbirliğini geliştirmemiz kimsenin dikkatinden kaçmamış. Bu da bizim bir bakıma AB'ye aday ve katılımcı bir ülke olarak Avrupa'daki gelişmelerle ilgili hissettiğimiz sorumluluğu çok güzel şekilde ortaya koyuyor. İlgilenmemek, görmezden gelmek değil tam tersine aktif şekilde müdahil olmak ve çözümün parçası olmaya gayret etmek Türkiye'nin profilini yükseltiyor'' dedi.

Avro Bölgesi'nde Yunanistan'ın ardından yüksek bütçe açığına sahip ve borç oranları hızla yükselen Portekiz, İspanya ve İrlanda'yla ilgili endişelerin yaşanmaya başladığını hatırlatan Babacan, bugün önlem almaya çalışan bu ülkelerin atmak istedikleri adımı Türkiye'nin 9 ay önceden atarak bugün benzer sorunları yaşamaktan kurtulduğunu kaydetti.

Ali Babacan, ''AB'li bakanlar genel anlamda Türkiye ekonomisine son derece olumlu bakıyorlar. Bunlar kendiliğinden de olmadı. Biliyorsunuz geçen yıl Avrupa'da yapılanların tam tersi politikaları uyguladık. Geçen yıl tüm Avrupa genelinde harcamaları ve kamu açıklarını artırarak ekonomik büyüme elde etme çabası vardı. Biz tam tersini yaptık, geçen yıl haziran ayından itibaren mali sıkılaştırmaya başladık. Eylül ayında 3 yıllık programı açıkladık. Şu anda İspanya'nın, Portekiz'in çalışmakta olduğu, bizim geçen yıl eylülde yaptığımız bir iş. Haziran ayında neticelendirecekler gibi görünüyor. Bizden 9 ay sonra bunu gerçekleştirmiş oluyorlar. Yine biz geçen hafta açıkladığımız mali kuralla, AB'nin 1 adım önündeyken 5 adım önüne geçtik. Hatta bugün AB Komisyonu, bizim mali kuralla ilgili çok olumlu değerlendirmede bulundu. Gerçekten Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı ve öngörülebilirliği için mali kuralın çok önemli olduğunu herkes kabul ediyor. Biz AB ortamlarında genelde biraz sıkıntılı, problemli, 'onların talebi olur bir kısmını yaparız bir kısmını yapmayız', böyle bir havada toplantılar yapmışız, burada Avrupa'nın sıkıntılı olduğu ama Türkiye'nin olumlu şekilde ayrıştığı bir ortamda böyle bir toplantı yapmak Türkiye adına bizim için son derece sevindiriciydi'' şeklinde konuştu.

-''İSTANBUL'UN KÜRESEL FİNANS MERKEZİ OLMASI İÇİN FIRSAT PENCERESİ AÇIK''-

Babacan, AB'deki borç sorununun ve özellikle küresel finans merkezi Londra'nın bu konumunu yakından ilgilendiren İngiltere ekonomisindeki gelişmelerin İstanbul'un küresel finans merkezi haline gelmesi noktasında ''fırsat penceresi açtığını'' belirterek ''Bizim Türkiye'de doğru şeyler yapmamız gerekiyor ve önümüzdeki yıllar boyunca doğru adımlar atmamız gerekiyor. Çünkü uluslararası bir finans merkezi olmak kolay değil. Türkiye'nin tarihi, coğrafyası, çevresiyle olan siyasi, ekonomik ve kültürel bağları aslında Türkiye'yi bir uluslararası finans merkezi yapmak için yeterli potansiyel sunuyor. Öte yandan uygulamayla ilgili sorunları çözmemiz, daha öngörülebilir bir mevzuat çerçevemizin olması ve yargı sistemimizin mutlaka reforme edilmesi son derece önemli. Çünkü doğru çizilmiş bir mevzuat çerçevesi ve problem çıktığında ve yargıya gidildiğinde hızlı ve öngörülebilir kararlar İstanbul'un finans merkezi olması açısından son derece önemli'' ifadelerini kullandı.

2011'in seçim yılı olması nedeniyle mali disiplinden taviz verileceği iddiasını reddeden Babacan, AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn'in de AB ekonomi ve maliye bakanları toplantısında ''Türkiye son 8 yılda çok seçim geçirdi ve seçim döneminde mali disiplinin bozulmadığını gösterdi. Onun için 2011 seçim yılı olsa da problem yok'' şeklinde konuştuğunu aktardı.

Babacan, dünyanın birçok ülkesinin istikrarsızlığa sürüklendiği ve piyasaların güvenini kaybettiği bir ortamda Türkiye'nin bugüne dek elde ettiği kazanımları silecek şekilde seçim ekonomisi uygulamasının hükümete bir faydası olmayacağı gibi ''kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına geleceğini'' ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, basın toplantısının ardından AB ekonomi ve maliye bakanlarının Akdeniz İçin Birlik ülkeleriyle çalışma yemeğine katıldı.

AA


 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim