• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AB: RUSYA VE SURİYE'YE VİZE OLMALI!

AB: RUSYA VE SURİYEYE VİZE OLMALI!
Türkiye'nin Suriye ve Rusya ile vizeleri kaldırmasına AB tepkisi...

 

 

Başbakan'ı ağırladığı programındaki tutumu nedeniyle eleştirildi. Hemen her köşe yazarının yazısına konu oldu. Hatta saçına sürdüğü jöle bile mizah dergilerine, komedi programlarına yansıdı. Yiğit Bulut'la dikkatleri ve şimşekleri niçin bu denli üzerine çektiğini, Doğan Grubu'ndan ayrılışını ve 'yeni medya düzeni'ni Akşam gazetesinden Elif Aktuğ'a anlattı.

EN ÇOK ELEŞTİRİLEN İSİM

Bir yandan bilgisayar ekranına bakıyor, bir yandan önündeki reyting listesine, durmaksızın çalan telefonlara da cevap veriyor. Kulağı ve aklı benim sorularda; Başbakan'ı ağırladığı 2 programındaki tutumu nedeniyle son dönem medyanın en çok eleştirilen isimlerinden olan Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut ile aralarının açık olduğu söylenen Fatih Altaylı'nın odasının hemen çaprazındaki makamında konuştuk.

- Ertuğrul Özkök'e hem acıdığınızı söylediniz hem de teşekkür ettiniz geçen gün, nereden çıktı bu yazı?

Bana göre Ertuğrul Özkök'ün içinde bulunduğu psikolojik durum biraz zor, bir kere bunu altını çizeyim. Çünkü iktidardan düşen herkesin zor dönemleri olur.

- Ertuğrul Özkök'ten siyasi bir lidermiş gibi bahsediyorsunuz!

Ertuğrul Özkök 20 yıllık iktidarını kaybetti, kolay değil. Türkiye'deki güçlü hükümet dönemlerinde de koalisyonun sürekli hakim olduğu dönemlerde de; dolayısıyla medyanın koalisyonu çok kolay manipüle edebildiği, koalisyonlarla başa çıkabildiği, istediği gibi yönlendirebildiği dönemlerin sonunda reel bir iktidardan düştü. Dolayısıyla içinde bulunduğu psikolojik durumun zor olduğunu düşünüyorum.

- Özkök'le ayrı dünyaların insanı olduğunuz için Doğan Grubu ile yollarınız ayrılmıştı!

Doğru, Doğan Grubu'ndan ben Ertuğrul Özkök'le aramızda çıkan sürtüşmelerden ve ortaya çıkan derin ve radikal ayrılıklardan çok rahatsız olduğum için ayrılmıştım. Dolayısıyla bir kırgınlığım olması gerekirken hem içinde bulunduğu ruh hali, son durumu, hem başına gelen kaset meselesi yüzünden de Genç Bakış programında seyrederken gerçekten üzüldüm. Bahsettiğiniz yazıyı bu nedenle yazdım.

HÜKÜMETE BİR ÇAKSAM MANTIĞI!

- Aydın Doğan ile bir küslük yaşadınız mı, ne de olsa ailevi bir yakınlığınız da vardı?

Ben kişilere küslük yaşamam sisteme küserim.

- O size küstü mü anlamında sormuştum?

Orada bir sistem sorunu vardı, gazeteciyseniz gazetecilik yapacaksınız. 'Ben basınım, ben hükümeti eleştirim, bir vurdum mu ses gelir, hükümete elimdeki malzemeyle bir çaksam şunu yaparım' mantığında hareket eden bütün basın kuruluşları sanırım hastalıklıdır ve çok ciddi sorunlar yaşarlar. Bu herkes için geçerli, sizin patron için de geçerli bizim patron için de geçerli. Türkiye'de basının en büyük hastalığı bu.

 

- Ne oluyor bu hastalığa yakalanınca?

Kendini Başbakan'la denk görmeye başlıyorsun bir süre sonra, hangi Başbakan olursa olsun. Koalisyon Başbakan'ı da olsa, tek parti iktidarı Başbakan'ı da olsa, seçilmiş; belli bir kesimin oyunu ve onayını alarak iktidara gelmiş bir adamdır. Ama bir bakıyorsunuz, gazetenin birinin Yayın Yönetmeni iktidar hastalığına kapılıyor, sanıyor ki hükümeti, ülkeyi o yönlendiriyor.

- Kimi kastettiğinizi anladım sanırım!

Son 30 yıla bir bakın, bu hastalığa kapılan kim varsa yok oldu gitti. Ertuğrul Özkök bu hastalığa kapılan en belirgin isimlerden biridir, çok kesin bir iktidardan çok kesin bir iktidarsızlığa geçmiştir.

ARTIK HÜRRİYET ALTERNATİF HÜKÜMET DEĞİL SADECE GAZETE

-Özkök'ten sonraki Hürriyet nasıl sizce?

Enis Berberoğlu benim çok eskiden beri tanıdığım, Alman terbiyesi almış, sınırlarını da iyi bilen bir insan. Dolayısıyla Hürriyet çok daha fazla haddini bilen bir çizgiye geldi. Hürriyet'te ta Erol Simavi döneminde başlayan bir tavır vardı, Turgut Özal'a mektuplar yazardı, manşetten hükümetle uğraşırdı. Hürriyet'in geleneğinde bu vardı, gelinen süreçte şu an itibarıyla daha disiplinli bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum. Daha haddini bilen demek daha doğru. Artık Hürriyet alternatif hükümet değil sadece bir gazete, olması gereken de buydu. Birçok hatalar yapıldı geçtiğimiz süreçte; usul yönünde. Ama içerik açısından bakarsanız bu dönemde birçok insanın haddini bilmesi sağlandı. Aynı şey TUSİAD için de geçerli. Geçmişte hükümetle ilgili ilanlar verip, kendini hükümete denk gören, çıkışlar yapan TÜSİAD, şimdi gayet güzel bir dernek statüsüne doğru ilerlemekte. TÜSİAD da gazeteler de hükümetlerin alternatifi değildir.

DEMOKRASİ DEĞİL PARAKROSİ

- Siz bu hükümeti kayırıyorsunuz galiba?

Hiç alakası yok. Bakın, sadece bu hükümet için söylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın, tüm hükümetler için geçerli söylediğim; herkes haddini bilecek. TÜSAİD Başkanı iktidara gelmek istiyorsa, kurar partisini gider seçime. Daha önce eşi Cem Boyner denedi, binde 40 oy aldı. Sandıktan çıkarsa her şeyi de yapar. Ama onun haricinde 5 tane adamın bir araya gelip banka hesapları şişik diye ülke hakkında konuşma hakları, otobüs şoföründen veya simitçiden fazla değildir. Parası olan konuşacaksa bunu adı demokrasi olmaz, parakrosi olur.

- Sizce ne oldu da bardak taştı, hangi durumda Ertuğrul Özkök'e git dendi?

Bir yıpranma vardı artık, toplumun bakış açısında. Bu tür görevler sürtünme yerleridir, sürtüne sürtüne yıpranırsınız. O tür görevlerde 20 yıl çok bir uzun bir süredir. 80 sonrasında özellikle 94'ten bu yana Hürriyet el değiştirdiğinden beri hep zayıf koalisyon hükümetleri vardı. Onlar da hakim medya karşısında ezilmiş, yıpranmış, yıpratılmış. İlk defa gerçek bir tek parti iktidarı çıktı, medya gemisi de tek iktidarın buzul dağına çarptı, ortadan yarıldı.

- Doğan Grubu'ndan ayrılırken bir burukluk, vicdan azabı gibi hissiyatlarınız oldu mu?

Hiçbir burukluk yaşamadım. Kapıyı çektim ve çıktım. O konularda tereddütsüzümdür, radikal kararlar veririm.

- Hayatı böyle sert ve matematiksel algılıyorsunuz; özel hayatınızda da böyle misiniz?

Evet. böyleyim ama özel hayatla ilgili sorularınıza cevap vermeyeceğim (gülüyor).

- İlla aşk-meşk kastetmedim ki, anne-babanızla veya mahalle bakkalınızla da mı böylesiniz?

Sert değilim ama olasılık hesaplarınızı doğru yaparsanız opsiyonlarınızı ikiye ayırırsınız. Seçim yapmak için seçenekleri azaltmak gerekir. Seçenekleri azaltmak da zor değildir aslında. İnsanlar sübjektif oldukları zaman objektif olma kriterlerini kaybederler.

- Bu ülkede neden birbirimizin değişik fikirlerine tahammül edemiyoruz?

Çünkü toplumda genel olarak bir statüko var, devletin olduğu kadar toplumun içinde de var. Statükoyu yenmek çok kolay değildir. Bak son zamanlarda bana saldırıyorlar, niye?

HERKES GEÇMİŞİNİ BİLSİN, ÖYLE KONUŞSUN

- Siz söyleyin, niye?

Çünkü ilk defa Başbakan, merkez medya olarak adlandırılan bir yerde bu kadar güzel ağırlandı, daha önce başbakanlara yapılmadığı şekilde karşılandı. Dedim ya o hastalık yüzünden başbakanlara hep saldırı halindeydiler. Benim Başbakan'ı konuk aldığım son 2 programdan sonra bu defa saldırı bana karşı yapıldı, inanılmaz bir saldırıydı. Dedim ya yerleşik bir düzen var memlekette, o düzen Erdoğan'ı istemiyor. Yerleşik düzenin isteyeceği bir adam değil, bakın IMF'yi kovdu; benim yıllardır savunduğum teoriydi. Uğruna canımı vereceğim konuydu. 60'tan sonra bakkaldan çakkaldan burjuva üretilmiş. Kültürel bir birikim olmadığı için bu sıkıntılar çekiliyor.

Acaba sermayeyi temsil edecek bir tane erkek çıkmayacak mı?

- Kadın da çıkabilir?

Kadın-erkek ayrımı yapmıyorum, bir tane insan çıkmayacak mı? Baktığın zaman yok işte, Ümit Boyner çıkıyor! Türkiye'deki burjuva burjuva değil çünkü. Avrupa'ya bakıyorsunuz burjuva 1000 yıllık; bizde bakıyorsunuz 50-60 yıllık. Sorun buradan başlıyor asıl. Bence herkes geçmişinde taşıdığı torbayı bilsin haddini bilsin, ona göre konuşsun.

- Başbakan'la yaptığınız görüşmelerden sonra gelen eleştiriler içinde sizi çok şaşırtan oldu mu?

Olmadı, o çok organize bir saldırıydı. Amaç orada haysiyetsizleştirme çalışmasıydı. En önemlisi şu, bir Başbakan ile yapılan program, benim uzun yıllardır üzerinde durduğum yerleşik düzenin yıkılması gereği fikrini ortaya çıkardı. Başbakan'ın ve AKP'nin 2007'ye kadar olan çizgisi bana uymuyor, sonra onlar da benim dediklerime uygun politikalara geldiler. Ben onlara göre dümen kırmış değilim. Benimle aynı fikirde olan hükümetin neresini eleştireceğim? Köşe yazarlarımıza bakın, IMF ile anlaşamazsak batarız diyorlardı, bakın anlaşmadık ve batmadık.

- Başbakan'la ne kadar yakınsınız?

İnsan olarak severim, karşılaşınca konuşuruz.

- Sizin kadar eleştirilen bir gazeteci olmuş mudur, bu eleştiriler karşısında acaba haklı olabilirler mi diye düşündünüz mü hiç?

Bir saniye bile şüphelenmem kendimden, nereden geldiğimi de nereye gittiğimi de bilirim.

- 10 yıl sonra nerede olacaksınız acaba?

Artık emekli olurum sanırım.

- Bir sahil kasabasına yerleşmek olabilir mi?

Bilemem o kadar plan yapmadım.

- Kitap yazacak mısınız?

Kitap yazıyorum zaten, sistemin nasıl manipüle edildiğini anlatıyorum.

- Demokratikleşmek için ne gerekiyor sizce?

Demokratikleşmemiz için blok halinde hükümete çatan bir basın olmaması gerekiyor. Açıkçası Doğan Grubu'nun parçalanması gerekiyor demokratikleşmemiz için. Bu kadar büyük medya grubu kamuoyunun demokratik olması karşısında engeldir, satış haberleri hoşuma gidiyor.

- Peki ya jöleli saçlarınıza laf atılması nedir, bu durumla kendiniz de dalga geçtiniz mi, teklif gelse jöle reklamında oynar mısınız?

Şimdi teklif gelsin oynarım, (gülüyoruz). Saldıracak bir şey bulamıyorlar, söylediklerime karşılık veremezler ki! Bazılarının bilgi düzeyi mısır tanesi kadar, acıyorum onlara. Ne kadar düzeysiz yazıyorlar, değmez...

- Bir medya starı mısınız, herkes durmadan  sizden ve söylediklerinizden bahsediyor?

Hayır değilim tabii. Türk basınına üzülüyorum tartışmalara bakın, ne dediysem olay olmuş. Benden başka kimse yok mu, ben kimim ki benim dediklerim tartışılıyor. Biraz yaratıcı olsunlar, üzerime biraz da yük oldu bu hafta acaba neyi tartışacaklar, ne söylesem diyorum, ne söylesem de konuşsalar...

EN İYİ TELEVİZYONCULUĞU BİZ YAPIYORUZ

- Medyada işini en iyi kim yapıyor?

En iyi gazeteciliği biz yapmaya çalışıyoruz. Bakın bizde görüş ve karşıt görüş vardır, aynı anda çıkmazlarsa bile tez ve antitezi bir arada vermeye çalışırız. İddia ediyorum karşıt görüş olmayan program bulsunlar, ben bunun hesabını vermeye hazırım. Başbakan çıkmadan önce 2 kez Kemal Kılıçdaroğlu bizdeydi. Devlet Bahçeli'ye defalarca mektup yazdık, çağırdık gelmedi.;

- Devlet Bahçeli belki de size gücenmiştir, bir dönem babam gibiydi dediniz, sonra Başbakan'la yakınlaştınız!

Benim kendisiyle bir sorunum yok ben onun ülke için bir şans olduğunu düşünüyorum, etnik çatışmaların körüklenmesini engellemiştir. Sokağa çıkmayıp kitap okuyun diyen biridir, çok önemlidir. Umarım bana küs değildir. Başbakan'a yakınlığım küstür müş olabilir mi, bilemem. Bizim hukukumuz çok eskidir kendisiyle. Biz Sayın Kılıçdaroğlu ile de görüşürdük, ikili görüşmelerimiz olurdu, yemeğe çıkardık.

AKP EN AZ 10 YIL İKTİDAR

- Kemal Bey Başbakan olursa yine yandınız demektir, yemekler, yakınlıklar?

Bu ülkeden AKP Hükümeti daha en az 10 yıl iktidarda kalacaktır.

AB ilerleme raporu: Türkiye'nin Rusya, Suriye gibi ülkelere vize uygulamasını kaldırmasının Avrupa Birliği'nin ortak vize politikasıyla bağdaşmadığı hatırlatılacak.

Kasım ayında yayınlanacak Türkiye İlerleme Raporu’nda Avrupa Komisyonu, Türkiye’yi sonraki anayasal süreçte daha katılımcı yol izlemeye çağırıyor, vize, limanlar ve açılıma ilişkin uyarı yapıyor.

AB'DEN TÜRKİYE'YE UYARILAR

Türkiye’nin AB’ye tam üyelik yolunda ilerleyişini en net şekilde ortaya koyan ve her yıl AB Komisyonu tarafından yayınlanan İlerleme Raporu’nun 2010 versiyonunda Türkiye’deki anayasa referandumundan vize politikasına kadar birçok konuda uyarılar yer alacak.

NTV’nin haberine göre 9 Kasım’da açıklanacak 2010 Türkiye İlerleme Raporu’nda anayasa değişiklikleri olumlu ifadelerle değerlendirilecek. Ancak bundan sonra yapılacak tüm anayasa değişiklikleri için, daha saydam ve katılımcı bir süreç izlenmesi istenecek. Kadın-erkek eşitliğinin güçlendirilmesi, Yüksek Askeri Şura kararlarına yargı yolunun açık olması, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanabilmeleri, bilgi edinme kanunu ve Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı gibi düzenlemeler olumlu gelişmeler olarak değerlendirilecek.

Yakından izleyeceğiz

Ancak taslak raporda, yargı bağımsızlığına yönelik düzenlemelerin Avrupa Birliği tarafindan yakından takip edileceği hatırlatılacak ve bundan sonra yapılacak tüm anayasa değişiklikleri için daha saydam ve katılımcı bir süreç izlenmesi istenecek.

İlerleme raporundaki diğer satırbaşları şöyle:

* Türkiye’nin Kopenhag kriterleri için daha fazla adım atması gerektiği vurgulanacak.

* Limanların bir an önce Rumlara açılmaması halinde, üyelik müzakerelerinin durma noktasına gelebileceği belirtilecek.

* Türkiye’nin açılım politikalarıyla ilgili somut gelişme kaydetmesi gerektiği de vurgulanacak.

* Ruhban okulunun açılması ve Patrikhane’nin ‘ekümenik’ statüsünün tanınması talebi bir kez daha hatırlatılacak.

* Türkiye’nin Rusya, Suriye gibi ülkelere vize uygulamasını kaldırmasının Avrupa Birliği’nin ortak vize politikasıyla bağdaşmadığı hatırlatılacak.

NTVE

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim