• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AA'ya 94. yaş kutlaması

AAya 94. yaş kutlaması
Anadolu Ajansı'na, 94. kuruluş yıl dönümü nedeniyle siyaset ve spor dünyasından kutlamalar geldi

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AA'nın 94'üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı. 

Atalay, yaptığı açıklamada, AA'nın TBMM ile birlikte çalışmaya başladığını ve AA’nın Cumhuriyetin ilk kuruluşlarından biri olduğunu söyledi.

AA’nın bir dönemde kendine bağlı olduğunu hatırlatan Atalay, şunları söyledi:

"İlk devlet bakanlığı dönemimde hem AA hem de diğer medya kuruluşları bana bağlıydı. Birlikte çalıştık. Bizim tek ulusal haber ajansımızdır. AA bizim iftihar ettiğimiz uluslararası alanda da gurur duyduğumuz bir kuruluşumuz. Ve bu seçimlerde de doğrusu hızlı bir çalışma içine girdi. Yani ben AA'yı bu seçimde ilk defa özel ajanslardan daha hızlı haber ürettiğini, bilgi ürettiğini gördüm. Onun için de tebrik ediyorum. Şu günlerde AA'yı biraz tartışanlar da var. Onları da biliyorum. Haksızlık yapıyorlar."

Atalay, AA’nın haberciliğinin kendileri için çok önemli olduğunu ve halen haber üretildiğinde Türkiye’de insanların AA ne diyor diye onunla çek ettiğine dikkat çekti.

Atalay, şunları kaydetti:

"Uluslararası alanda da öyledir kontrol ederler. Haber deyince AA akla gelir. Zaten eskiden TRT’nin radyosu vardı. Haberin adı ajanstı. AA’ya başarılar diliyorum. Başarılarından dolayı kutluyorum. Bundan sonra da inşallah Cumhuriyetimizle birlikte Türkiye için hayırlı hizmetler vermesini diliyorum. Yeni yayınları başladı, yabancı dilleri başladı. Uluslararası alanda yeni birimler açtı. Balkanlarda, Kahire’de birimler, şubeler açtı. Arapça, İngilizce ve diğer dillerden haber üretmeye başlıyor. Dil zenginliği artıyor. Yani büyük bir ajans oluyor. Onun için ben memnunum.”

- Eker: "Kamunun en büyük haber ajansı"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de yaptığı açıklamada, AA'nın Türkiye'de, henüz Cumhuriyet kurulmadan, Kurtuluş Savaşı yıllarından beri çok büyük yararlılıkları olmuş önemli bir haber ajansı olduğunu vurguladı.

AA'nın, Türkiye'nin, kamunun elindeki en önemli, en büyük haber ajansı olduğunu vurgulayan Eker, şunları kaydetti:

"Ve gerek faaliyetleri, gerek haber üretmesi, haber neşretmesi, gerek abonelerine, gerek diğer bütün ilgililere, vatandaşlarımıza bunu duyurmadaki başarısı nedeniyle Anadolu Ajansı'nın Genel Müdürü başta olmak üzere, tüm çalışanlarına, muhabirlerine, kameramanlarına, emekçilerine, hepsine teşekkür ediyorum. Onları tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum." 

AA'nın, yakın zamanda artık farklı dillerde de yayın yapmaya, haber üretmeye ve abonelerine farklı dillerde de haber vermeye başladığına dikkati çeken Eker, "Bu da Türkiye'de demokratikleşmenin de sivilleşmenin de ve vatandaşlara birçok bakımdan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da küresel ölçekte de hizmet üretmede geldiği noktayı göstermesi açısından önemli. Bu da hükümetimizin politikasının sonucu. Anadolu Ajansı'nı bu faaliyetleri için de ayrıca kutluyorum" diye konuştu.

-Babacan ve Elvan'dan kutlama 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA'nın 94'üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Babacan, yaptığı açıklamada, bilgi ve iletişim çağının yaşandığı günümüzde, güvenilir ve tarafsız haberlere hızlı bir şekilde ulaşabilmenin hayati öneme haiz olduğunu ifade etti. 

Haber yolculuğuna 6 Nisan 1920'de başlayan AA'nın, o günden itibaren Türkiye'ye sunduğu hizmetlerin yanında, bugün küresel bir haber ajansı olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Babacan, "Anadolu Ajansı’nı kuruluşunun 94. yılı vesilesiyle kutluyor, başarılarının devamını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da AA'nın İstiklal Savaşı'nın zorlu yıllarında, Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla kurulduğunu hatırlattı. 

Son yıllarda AA'nın çok büyük atılım gerçekleştirdiğini belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Geçmişte sadece 1 dilde yayın yapan AA, son 2 yılda yaptığı çok ciddi atakla 7 farklı dilde yayın yapmaya başladı. Yine ajanslar arasında dünya sıralamasına giremezken, bugün dünyada tüm ajanslar arasında 9. sırada yer alıyor. Bu da bizler açısından son derece memnuniyet verici.  AA, günde 1500'ün üzerinde haber, 2 bine yakın fotoğraf, 250'ye yakın görüntü servisi yapıyor. Bildiğim kadarıyla 65'in üzerinde ülkede AA'nın faaliyetleri var. Anadolu Ajansımız son yıllarda yaptığı ataklarla dünyada marka haline gelen ajans oldu."

AA'nın son dönemki yeniliklerinden olan Finans Haberleri Terminalini yakından takip ettiğini ifade eden Bakan Elvan,  "Son derece cazip, birçok uluslararası kuruluşun abone  olduğu, finans gündemini yakından takip eden bir terminal. Bu da ülkemiz açısından memnuniyet verici" dedi.

AA'nın Enerji Haberleri Terminali kurma çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Elvan, "İnanıyorum ki AA bunu da kısa sürede başarıyla hayata geçirecektir. İlkeli ve tarafsız habercilik anlayışıyla 94 yıldır yayın yapan AA, güçlü Türkiye'nin güçlü haber ajansı ilkesiyle haber yolcuğuna devam edecektir. Başta Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk olmak üzere bu hedefin gerçekleşmesi için gayret gösteren tüm AA çalışanlarını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

-Vizyoner yaklaşım

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, AA'nın 94. kuruluş yıldönümünü dolayısıyla yaptığı açıklamada, AA'nın, 6 Nisan 1920 tarihinde TBMM'nin açılmasından da önce kurulduğuna işaret etti.

Davutoğlu, "TBMM'yi kuran siyasi iradenin ve Gazi Mustafa Kemal'in, o dönemde bağımsızlığımızın ve istiklalimizin teminatı olan TBMM öncesinde, bu teminatın belki de en önemli ayaklarından birini oluşturan haberleşme ve dünyaya tanıtım anlamında bu yeni dönemin temel aracı olarak Anadolu Ajansı'nın kurulmuş olması, istiklalimizin dünyayla ilişki kurmamızdan geçtiğini gösteren son derece önemli bir adımdır ve Anadolu Ajansı, çok öngörüyle, vizyoner bir yaklaşımla başlatılmıştır" dedi.

- "Yeni Türkiye'nin ilk habercisi"

AA'nın bir anlamda "yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin de ilk habercisi" olduğunu ve İstiklal Harbi'nin dünyaya anlatılmasında önemli roller üstlendiğini vurgulayan Davutoğlu, "Bugün dünyada hemen hemen her yerde faaliyet gösteren, birçok dilde yayın yapan ve son yıllarda yaptığı atılımlarla da küresel ölçekte etki yapma gücü kazanmış olan son derece önemli bir ajanstır" ifadesini kullandı.

AA çalışanlarını tebrik eden Davutoğlu, "Cumhuriyetimizle yaşıt, hatta ondan önce kurulmuş olan bu ajansın cumhuriyetimiz gibi ebediyyen Türk milletinin sesi ve dünyaya yansıyan yüzü olması dileğiyle bundan sonraki çalışmalarında da başarılar dilerim" diye konuştu. 

- Spor Bakanı Kılıç'tan kutlama mesajı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da AA'nın 94. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı'na tanıklık eden ve 6 Nisan 1920’de kurulan AA'nın, dönemin zor şartları içerisinde çok önemli bir görevi başarıyla yerine getirdiğini belirtti.

TBMM'den önce kurulan AA'nın, Milli Mücadele'nin sesi olduğuna dikkati çeken Kılıç, "AA, milletimizin yokluklar içerisinde var edilmesine şahitlik etmiş köklü bir kurumumuzdur. Kurulduğu günden bu yana etki ve önemi her geçen gün artan AA'nın 94. yılını kutluyor, tüm çalışanlarına başarı ve kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

- Çelik: "Türkiye'nin milli ajansı"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise AA'nın 94'üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, kurumun Türkiye'nin milli ajansı olduğunu, kuruluşu ve gelişmesinde 94 yıl boyunca emeği geçenleri tebrik ettiğini, hayatta olmayanlara rahmet dilediğini ifade etti.

Çelik, şöyle konuştu:

"AA özellikle güvenli haber aktarmasıyla, insanların tereddüt etmeden rahatlıkla güvenebileceği haberler yapmasıyla bilinen, tanınan bir ajanstır. Seçimde de AA'nın haklılığı son çıkan sonuçlara göre anlaşılmış oldu. CHP, birçok yerde gereksiz yere AA'yı yıpratmaya yönelik sözlü saldırılarda bulundu. Bunu da tasvip etmediğimizi ifade etmek isterim. AA'nın nice 94 yıllar ülkemize hizmet etmesini temenni ediyorum. Tüm AA camiasını tebrik ediyorum."

-Spor dünyası

Spor federasyonları başkanları da, Anadolu Ajansı'nın (AA) 94. kuruluş yıl dönümünü, yayımladığı mesajlarla kutladı.

Federasyon başkanları, 6 Nisan 1920'de kurulan ve "güvenilir, tarafsız, etik, hızlı" ilkeleriyle dünyanın en etkin 5 ajansından biri olmayı hedefleyen AA'nın 94. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, mesajında, AA'nın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla kurulduğu hatırlatılarak, "Anadolu Ajansı'nın 94. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. 94 yıldır spor, sosyal, ekonomi, günlük ve siyasal, yurttan ve yurt dışından haberleri kamuoyuna ulaştıran Anadolu Ajansı'na nice yıllar diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüboğlu da AA'nın Türkiye'nin dünyadaki sesi olmaya devam ettiğini belirterek, 94. kuruluş yıl dönümünü kutladığı AA'nın çalışanlarına başarılar diledi.

Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu ise AA'nın 94 yıldır yurt içi ve yurt dışındaki haberci ağıyla ulusal ve uluslararası kamuoyuna haber ulaştırdığına işaret ederek, "Türk okçuluğunun tanıtımına, haberleriyle destek veren Anadolu Ajansı'na katkılarından dolayı teşekkür eder, tüm çalışanlarına başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.

Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, "Sporumuza desteklerini esirgemeden bugüne kadar yaptığınız katkılarınızın devam edeceği ümidiyle kurumunuzun 94. yıl dönümünü kutlar saygılarımı sunarım" dedi.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik de AA ve ekibini tebrik ederek, federasyon olarak başarı dileğinde bulundu. 

- "AA her zaman yanımızda oldu"

Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen de mesajında, sporun dünyada en iyi tanıtım araçlarından birisi kabul edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle sportif aktivitelerin ve sporla ilgili gelişmelerin geniş kitlelere duyurulması son derece önemlidir. Cimnastik açısından bu duyuruların yapılması aşamasında her zaman yanımızda olan Anadolu Ajansı'nın bu özel gününü kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyorum."

Judo Federasyon Başkanı Fatih Uysal da AA'nın dünyada ve Türkiye'de gelişen her türlü olayların toplumlara ulaştırılmasında önemli görevler üstlendiğini belirterek, "Ülkemizin ulusal haber ajansı olan kurum Anadolu Ajansı'nın 94. kuruluş yıl dönümünü şahsım ve tüm Judo camiası adına kutlar, başarılarınızın devamını dilerim" ifadesini kullandı.

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin ise milli mücadele döneminde önemli bir misyon üstlenen AA'nın her geçen gün etkisini ve önemini artırdığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin en köklü kurumlarından olan Anadolu Ajansı, her zaman Türk sporunun yanında olmuş ve gelişmesine katkıda bulunmuştur. Tarafsız yayın anlayışıyla 'Türk sporunun da sesi' olan Anadolu Ajansı'nın 94. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, tüm çalışanlarına başarı ve kolaylıklar diliyorum.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak mı?12 Eylül 2015 Cumartesi 20:10
 • Çocuğunuzu Öperek 'İlk Tanıyı' Koyun!12 Eylül 2015 Cumartesi 14:14
 • Üstün zekalıların eğitimi anaokulunda başlamalı!12 Eylül 2015 Cumartesi 04:22
 • Araç Sahipleri Şokta! Bu Sigorta Araba Sattırır19 Ağustos 2015 Çarşamba 11:00
 • Dünyanın Gözü Türkiye'deki Bu Tepede!06 Ağustos 2015 Perşembe 11:04
 • Bu Haberden Sonra Gazlı İçecek İçmemeye Yemin Edebilirsiniz!31 Temmuz 2015 Cuma 21:21
 • En Çok Tok Tutan Besin!05 Temmuz 2015 Pazar 19:35
 • Canan Karatay en sağlıklı meyveyi açıkladı06 Mayıs 2015 Çarşamba 08:20
 • Levent Kırca'ya Büyük Şok!27 Nisan 2015 Pazartesi 19:36
 • Maden Suyunu Bardakta İçmeyin!27 Nisan 2015 Pazartesi 12:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim