• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

AA objektif ve hızlı olduğu için güvenilir bir marka

AA objektif ve hızlı olduğu için güvenilir bir marka
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "AA'nın bir güvenilir marka olmasının tek sebebi haberleri mutlaka objektif ve çok hızlı vermesidir" dedi

LONDRA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı'nın küresel yapılanmasının önemli bir ayağı olan Londra ofisinin açışını, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile yaptı.

Anadolu Ajansı'nın 94 yıllık mazisinde başarıdan başarıya koştuğunu, Türkiye’nin sesi olan Ajansın artık Londra’nın da sesi olacağını belirterek, “Bütün gerçekleri dünyaya duyurmaya izin ve yetki verilmiş olan kurumumuz şimdi artık dünyanın en önemli haber ajansları arasında girme yarışında çok başarılı oldu. Önümüzde altı yıl var. Altı yıl sonra tek amacımız dünyadaki ilk beş haber ajansı içerisine girebilmek, hatta başlarda sayılabilmek. Bu hedefimize mutlaka varacağız” dedi.

Sadece son birkaç yılda Anadolu Ajansı’nın çok dilli yayını gerçekleştirdiğini belirten Arınç, Ajansın görüntülü yazılı haberleriyle, kurduğu bölge müdürlükleri ve temsilciliklerinde çalışan muhabirleriyle çok önemli sıcak merkezlerden çalışmaları sayesinde ciddi bir marka haline geldiğinin altını çizdi.

Arınç, şöyle devam etti:

“Logosunu taşıyan bütün haberler, bütün dünyada ilgiyle takip edilir oldu. Tabii İngiltere çok önemli bir ülke ve Londra onun başkenti. İngiltere’den yapacağımız İngilizce haber servisleri ile de eminim çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak ve çok kısa bir sürede en prestijli kurumlardan birisi haline gelecek. Burada çok değerli basın çalışanlarının mevcudiyetini biliyorum. Temsilcimizle muhabirimizle haber için çalışan tüm arkadaşlarımızla başarılı olacaklarını düşünüyorum. Sayın Büyükelçimize bizlerle bulunduğu için, çok değerli hanımefendiye ve değerli arkadaşlarımıza bu mutlu günümüze katıldıkları için teşekkür ediyorum. Genel Müdürümüze ve bütün Anadolu Ajansı çalışanlarına başarılar diliyorum.”

Anadolu Ajansı’nın küresel yapılanmasının son derece önemli olduğunu belirten Arınç, “Anadolu Ajansı’mızın Londra ofisinin açılışı bizim çalışma programı içerisinde çok önem verdiğimiz bir aşamaydı. Bunu gerçekleştiriyoruz. Bundan büyük bir gurur duyuyoruz” diye konuştu.

İki gün süren Londra ziyareti kapsamında İngiltere’nin habercilikte, finansta ve diplomaside son derece önemli bir bölge ülke olduğunu gözlemlediğini ifade eden Arınç, “Bu önemli bölgeyi ihmal etmemek lazım. Bugüne kadar kendimizi gecikmiş kabul ediyoruz. Ama kendimize çizdiğimiz hedef içerisinde Londra’da bugün sizlerin de teşrifleriyle bu başlangıcı yapmış olmak bizi gerçekten gururlandırdı” ifadesini kullandı.

Arınç, günümüzde iletişim teknolojilerinin çok geliştiğini belirterek, dünyanın global bir köy haline geldiğini, her saniye binlerce, onbinlerce haberin dünyada duyulduğunu, Anadolu Ajansı’nın prensibinin ise hızlı ve objektif haberler yapmak olduğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  şunları söyledi:

“Dünyada belki haberlerin de bir savaşı var. Bu savaşta iyinin, güzelin, doğrunun başarılı olması için çalışıyoruz. AA’nın çalışma programına baktığımızda altı yıl sonrasında geleceğimiz veya geldiğimiz noktayı çok önemli buluyoruz. Dünyanın önemli merkezlerinde temsilcilikler açmak istiyoruz. Pek çok dilde haber üretmek istiyoruz. Bunlarda da başarılı olduk. Bu birkaç yıldır katettiğimiz mesafeyi gerçekten başarılı buluyoruz.

Ben medya kurumlarının hepsinden sorumlu bir Başbakan Yardımcısıyım. Başka kurumlarda da bilgim var. Ama özellikle Anadolu Ajansı’nın bu alanda çok büyük bir boşluğu hızla doldurduğunu ve Türkiye’nin Anadolu Ajansı logolu haberleri ile doldurduğunu, Anadolu Ajansı logolu haberlerin bütün dünyada takdirle karşılandığını gerçekten itiraf etmeliyim. Bundan büyük bir gurur duyuyorum.”

Habercilikte önemli kuralı objektiflik ve doğruluğun oluşturduğuna değinen Arınç, herkesin farklı yorumlar yapabilmesine rağmen manipulatif amaçlarla haberleri olduğu yerden başka mecralara saptırmak isteyen, bunun üzerinden aldatıcı olmaya çalışanların dünyada ve Türkiye’de bulunduğunu vurguladı.

Arınç, “Anadolu Ajansı’nın güvenilir bir marka olmasının herhalde tek sebebi de haberleri mutlaka objektif ve çok hızlı vermek olduğunu bilmenizi isterim” değerlendirmesinde bulundu.

"Avrupa'daki en büyük ikinci ofisimiz Londra"

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk de çok önem verdikleri Londra ofisi ile Ajansın gücünün daha da artacağına inandıklarını ifade etti.

Finans haberleri bakımından Londra ofisinin önem taşıdığını vurgulayan Öztürk, "Londra'da Türkçe, İngilizce ve Arapça finans haberleri yapacağız" dedi.

Ajansın farklı dillerdeki çalışmalarında hızla ilerleme kaydettiğini belirten Öztürk, "Anadolu Ajansı'nın en önemli gücü Ortadoğu'dan geliyor. Bu Ortadoğu ofislerimizin dünyayla bağlantısını görüyorsunuz. Dünyayı beş ayrı bölgeden yönetmeyi planlıyoruz. Amerika kıtasını New York'tan yöneteceğiz. Avrupa bölgesini Brüksel'den yönetiyoruz. Avrupa'daki en büyük ikinci ofisimiz Londra oldu” diye konuştu.

- “Arapça yayınlarda dünyanın en önemli üç ajansından biriyiz”

Öztürk, “Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinin yönetim merkezi de Kahire, Ortadoğu'nun en büyük ofislerinden birisi. Moskova ve Çin bölgelerini önümüzdeki yıllarda açmayı planlıyoruz. Bizim en önemli gücümüz Ortadoğu'daki yapılanmamızdan geliyor. Arapça konuşan 22 ülkede ofislerimiz ve çalışanlarımız var. Arapça yayınlar konusunda dünyanın en önemli üç ajansından biri olmayı başardık” ifadesini kullandı.

Ortadoğu ve Avrupa arasındaki haber akışına büyük önem verildiğinin altını çizen Öztürk, "Avrupa'da yapmak istediğimiz şey, Ortadoğu'yla Avrupa arasında alternatif bir haber hattı kurmak" dedi.

AA’nın küresel yapılanmasına ilişkin bilgi veren Öztürk, “Üç önemli merkezimiz var. Avrupa'nın ana yönetim merkezi Brüksel, Balkan bölgesinin ana merkezi Saraybosna. İngiltere, finans haberlerimizin merkezi olacak. Şu anda Ortadoğu'daki sıcak, kriz bölgelerindeki fotoğraflar en önemli partnerimiz Getty Images aracılığıyla Amerika'da ve Avrupa'da dağıtıma sokuluyor. Şu anda Ortadoğu'nun en çok haber üreten kurumu olarak, en çok fotoğraf üreten haber kurumu da olmak üzereyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Ajansın İngilizce yaptığı yayının sadece Türkiye haberlerinden oluşmadığına dikkati çeken Öztürk,  "Afrika, Ortadoğu, Venezuela ve Ukrayna'dan günlük haberler de üretiyoruz. İngilizce yayınımızı bugün Londra ofisimizin açılışıyla daha da güçlendirmiş oluyoruz. İngilizce'de günlük olarak 150 haber yayınlıyoruz. Hedefimiz, dünyanın en kritik bölgelerinden İngilizce yayın yapabilmektir. Bu da kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkasya ve Balkan bölgesidir" diye konuştu.

Kemal Öztürk, Ajansın 100. yıl hedeflerini gerçekleştirebilmek için insan kaynaklarına ihtiyaç olduğuna değinerek, Anadolu Ajansı Haber Akademisi'nden mezun yeni nesil muhabirlerin hem Türkçe dinleyip İngilizce hem de İngilizce dinleyip Türkçe haber yazabildiğini kaydetti.

-“AA, etkin habercilikte gurur kaynağımız”

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz de Anadolu Ajansı ile Büyükelçiliğin çok yakın çalıştıklarını belirterek, “Onun için Anadolu Ajansı’nın burada 3,5 yıldır tanıdığım görevlilerinin bu güzel büroya sahip olmalarından dolayı çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Şunu gururla söylemek isterim. Londra, haberciliğin merkezi. Ben de kendimi bildim bileli Anadolu Ajansı’nı haberin merkezi olarak tanıdım. Etkin habercilikte hep gurur kaynağımız olmuştur” ifadesini kullandı.

Açılışa, İngiliz Parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası’nın ilk kadın Müslüman üyesi Barones Pola Uddin, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, AA Yönetim Kurulu Üyesi Refik Korkusuz, AA Genel Müdür Yardımcısı Ebubekir Şahin, AA Avrupa Bölge Direktörü Ural Yeşil, Press Association CEO’su Clive Marshall, Turkuas sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim