• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

AA Haber Akademisi'nde mezuniyet

AA Haber Akademisinde mezuniyet
"AA Haber Akademisi Foto Muhabirliği ve Kameramanlık Eğitim Programı" mezunları, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, "Bizim ilk yıllarda en çok ürettiğimiz şey yerel haberdi. 2 yıl içerisinde o haberleri daraltıp, ulusal haberleri artırdık ve 3. yılımızda da ulusal haberleri biraz daha daraltıp, uluslararası haberlerimizi artırmaya başladık" dedi.

"AA Haber Akademisi Foto Muhabirliği ve Kameramanlık Eğitim Programı" mezunları, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Fotoğraf muhabirliği eğitimi için seçilen 41 adaydan 30, kameramanlık için ise AA bölge müdürlüklerinden katılan 40 kişi teorik ve uygulamalı eğitimin ardından, sertifikalarını almanın mutluluğunu yaşadı.

Sertifika töreninde, akademiden mezun öğrencilerin, eğitim gördükleri dönemdeki çalışmalara ilişkin hazırladıkları film ve multimedya gösterimi yapıldı. 

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk, törende, haber akademisinin mezuniyettörenlerinde çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Kurumdaki yaş ortalamasının son 3 yılda çok gençleştiğini, yabancı dil bilen insan kaynağı sayısının da değiştiğini belirten Öztürk, "6 dönem boyunca akademide açtığımız branşlara 5 bin kişi müracaat etti. Bunların içerisinden 3 bin kişi yazılı sınav ve mülakatlara katıldı. Bu 3 bin kişiden 250 kişi akademide eğitim görmeye hak kazandı. Bunların içinden de 120 kişi istihdam edildi. Başvuruya göre kıyaslayacak olursak 5 bin kişiden 120 kişi akademiden mezun olabilmiş ve istihdam edilmiş" değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk, AA'nın başarısı ve kalitesinin gittikçe arttığını belirterek, "Şu anda kanaatime göre ajansın, uluslararası etkinliği, Türkiye içerisindeki etkinliği bizim, gerçekte olduğumuz etkide değil. Neden? Ajansa aldığımız genç arkadaşlarımızın 5 sene sonra tecrübe kazandığını, birikimlerini arttırdığını, mesleki kariyerlerini yükselttiğini düşünürsek işte o zaman AA'nın gerçek uluslararası etkisi o zaman fark edilecektir" ifadesini kullandı.

AA'nın geleceğini inşa ettiklerine işaret eden Öztürk, kendilerinden sonra kurumu yönetecek, dik tutacak, sancağı dünyanın dört bir tarafına gidecek bir kuşak yetiştirdiklerini kaydetti.

Akademiden ders almanın gelecekte 'AA'da yönetici olmak' anlamına geldiğini vurgulayan Öztürk, kurumu gelecekte yetişen genç gazetecilere emanet edeceklerini söyledi. 

Öztürk şöyle konuştu:

"O zaman bir gelenek oluşuyor. Bu şu demektir 'AA'nın bir gazetecilik geleneği vardır.' Biz, bunun içerisine bir uluslararası vizyon ekledik. Biz, 95 yıllık geleneğimizi silmedik, silmek de istemedik. Türkçe haber kurgu yapımız, 95 yıldır aynıdır ve hatta kendi aramızda da tartışıyoruz, değiştirsek mi, değiştirmesek mi, güne uyarlasak mı, uyarlamasak mı diye. Elimiz bir türlü varmıyor bunu değiştirmeye. Yeni alacağımız insanlara, 100. yıl vizyonu ve uluslararası vizyonu öğretmezseniz o gelenek, ikisi birlikte buluşarak devam etmez. 3 yıldan beri üzerinde durduğumuz konu, habere bakarken yerel bakmayacaksınız. Bizim ilk yıllarda en çok ürettiğimiz şey yerel haberdi. 2 yıl içerisinde o haberleri daraltıp, ulusal haberleri artırdık ve 3. yılımızda da ulusal haberleri biraz daha daraltıp, uluslararası haberlerimizi artırmaya başladık. Bence bu akademide okuyan arkadaşlarımızın en büyük avantajı, Türkiye'nin en seçkin habercilerinden ders almasıdır."

"Hepsi bu ülkenin en seçkin habercileri olacak"

Türkiye'de ingilizce haber yazabilen insan kaynağının yok denecek kadar az olduğuna değinen Öztürk, İngilizce enerji haberleri yazabilen insan kaynağının ise olmadığına dikkati çekti. 

Öztürk, Türkiye'de başbakanı Türkçe dinleyip, doğrudan İngilizce haberini yazabilecek diplomasi muhabirinin de olmadığını belirterek, "Ama bu kurum da vardır. İddia ediyorum, 5 sene sonra diplomaside, enerjide, Arapça'da çalışan arkadaşlarımızın hepsi bu ülkenin en seçkin habercileri olacaktır. Türkçe departmanımızda çalışan arkadaşlarımız, 5 sene sonra bu ülkenin herhangi bir gazetesinde iddia ediyorum en iyi gazetelerinde rahatlıkla editörlük yapabilecek ve yaptığında da çok şaşkınlıkla 'bu kadar mı basitmiş bu gazetecilik' diyecek insanlar yetişiyor şu anda."

Daha önce kurumda Samsun Bölge Müdürlüğü yapmış birisinin, iki sene çalıştıktan sonra Yeni Şafak gazetesinin haber müdürü olarak transfer olduğunu anlatan Öztürk, ajansta çalışan ve diğer kurumlara gidenlerin yakaladıkları kaliteyi orada yaşatacaklarını söyledi.

AA uluslararası bir ajans

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi, "AA artık 'ulusal, Türkiye ile sınırlı, Ankara'yla veya görev yapılan ille sınırlı' bir ajans değil, dünyanın her tarafından izlenebilen, haber üretilebilen, üretme imkanına sahip uluslararası bir ajans. Dolayısıyla arkadaşlarımızın bunun gerekliliklerini de taşımaları gerekiyor" dedi.

Ekşi, "AA Haber Akademisi Foto Muhabirliği ve Kameramanlık Eğitim Programı" mezunlarının sertifikalarını alması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bugünün, kurslara katılan öğrenciler için yeni bir sayfa olduğunu kaydetti.

Son iki sertifika programı baz alındığında, katılımcıların büyük çoğunluğunun Anadolu Ajansı'nda yurt haber tecrübesi taşıyan kimseler olduğunu ve dışarıdan gelen katılımcılarla kaynaşma, tecrübe, bilgi ve birikim paylaşımı imkanı oluştuğunu dile getiren Ekşi, "Dolayısıyla ne yaptıklarını onlar biliyordu. Biz de onların ne istediğini biliyorduk" ifadesini kullandı.

Ekşi, "Akademi'nin bir yönü aslında AA mutfağının ne kadar zengin, tecrübeli, bilgi birikimine sahip olduğunu da gösteriyor. Türkiye'de pek çok medya kuruluşuna gitseniz, bu deneyimi paylaşacak bir kadroyu bulamazsınız. Dolayısıyla buraya gelen arkadaşlarımız, ne kadar eksik olursa olsunlar, Akademi'de iki, üç ay geçirdikten sonra gerek mesleğe, gerekse hayata bambaşka baktıklarını bizzat görüyorum" diye konuştu.

Katılımcıların sadece mesleki deneyimlerinin artırılmadığını, mesleğe daha barışık halde yaklaşmalarını sağladıklarını ve onlara vizyon aşılandığını belirten Ekşi, "Aslında Akademi'nin en büyük dinamizmi de bu. Şayet siz meslekte ne kadar iyi olursanız olun, bir vizyonunuz, geleceğe dair bir bakış açınız olmadığı takdirde bir anlamı yok. Dolayısıyla bu yönüyle de arkadaşlarımız için dinamik bir süreçtir Akademi" değerlendirmesinde bulundu.

Bunun daha da ileriye taşınması gerektiğini vurgulayan Ekşi, şunları söyledi:

"Ama burada bırakmamak gerekiyor. Daha da ileriye götürmek gerekiyor. Israrla üzerinde durduğumuz gibi AA artık 'ulusal, Türkiye ile sınırlı, Ankara'yla veya görev yapılan ille sınırlı' bir ajans değil, dünyanın her tarafından izlenebilen, haber üretilebilen, üretme imkanına sahip uluslararası bir ajans. Dolayısıyla arkadaşlarımızın bunun gerekliliklerini de taşımaları gerekiyor. Pek çok nitelikli arkadaşımız var. Ama onların o niteliklerini Kenya'da, Amerika'da, Çin'de, Rusya'da görev yapabilecek, mesleki birikimlerini bu görevi yapabilecek yeterliliklerle de donatmaları gerekiyor. İnşallah onun için de arkadaşlarımız üzerlerine düşeni yapacaklardır."

Ekşi, "Türkiye'de medya daralması, bir medya bunalımı varken, AA'da bir medya dinamizmi var. Her geçen gün yeni insanlar alıyoruz, yeni ofisler açıyoruz, ilerliyoruz, büyüyoruz. İnşallah bunun ne demek olduğunu gelecek dönemlerdeki insanlar çok daha iyi takip edecekler. Bu medya bunalımı maalesef Türkiye'de AA'nın neler yaptığının, neler yapmak istediğinin hakkıyla tartışılmasına, görülmesine imkan vermiyor" dedi.

AA'nın son dönemde daha da çok tanındığına dikkati çeken Ekşi, "AA başlı başına bağımsız, bir marka değere sahip ve bunu her geçen gün daha da artırıyor. Bunun da temel nedeni tüm arkadaşlarımızın, ortaya konan vizyona ve misyona sahip çıkmaları ve bunda aşırı derecede istekli, heyecanlı olmaları" ifadesini kullandı.

Ekşi, Türkiye'deki medya kuruluşları eleman çıkartırken, Anadolu Ajansı'nın nitelikli eleman aramak için var gücüyle çalıştığını belirtti.

"Önümüzde çok büyük uluslararası hedeflerimiz ve planlarımız var"

Fotoğraf Haberleri Editörü Fırat Yurdakul ise foto muhabirliği sertifika programının ilk derslerinden birinde, oluşturulan mizansende Adalet Bakanı rolünü üstlenen AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün, konuşması sırasında öğrencilerin refleksini ölçmek için kalemini yere düşürüp aldığını, ancak bunu öğrencilerin çekemediğini anımsattı.

Yurdakul, şunları kaydetti:

"O gün kalemi yerde çekemeyen öğrencimiz tüm gazetelerin manşetinde yer alan 'yaralı asker' fotoğrafını çekti bugün. O gün yerdeki kalemi çekemeyen öğrencimiz, Soma'nın simge fotoğrafını çekti. O gün yerde kalemi çekemeyen öğrencimiz, Ukrayna'da dünya devi ajansları atlattı, dünyada günün fotoğraflarından birine imza attı. O gün yerde kalemi çekemeyenler, bugün hayatın her alanında, dünyanın her yerinde kurumumuzu temsil ediyor ve fotoğrafları dünyanın en önemli mecralarında yayınlanıyor."

"Önümüzde çok büyük uluslararası hedeflerimiz ve planlarımız var. Hergün kendini geliştiren, gittiği görevlerde AA farkını ortaya koyan genç bir ekibimiz var" ifadesini kullanan Yurdakul, bu ekiple hedeflere kısa sürede ulaşılacağına ve doğru yolda olunduğuna inandığını dile getirdi.

Görüntülü Haberler Editörü Murat Halezeroğlu da bilginin dünyanın en önemli gücü olduğunu ancak bu paylaşılmadığı halde hiçbir kıymetinin bulunmadığını belirtti.

Halezeroğlu, "Biz burada içimizdeki bilgiyi faydalı hale dönüştürme ve onu arkadaşlarımızla paylaşma fırsatını edindik. Başta Genel Müdürümüzün bize sunduğu büyük imkan sayesinde. Bu sayede hem kendi bilgilerimizi tazeleme imkanına eriştik, hem de karşı tarafta onun yansımalarını gördüğümüz zaman da çok mutlu olduk" dedi.

Halezeroğlu, "Bizdeki bilginin yanında tabi sizdeki cevherin de büyük değeri var. Yani o cevher olacak ki biz onu işlemeyi başarabilelim" diye konuştu.

"Gazetecilikte usta çırak ilişkisine büyük önem veriyoruz"

Haber Akademisi Koordinatörü Hayri Çetinkuş ise iki ay süren eğitimlerde, haberciliğin felsefesinin, tekniklerinin, bakış açısının, kısacası ABC'sinin öğretilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Eğitimlerin akademik disiplin içerisinde teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirildiğini aktaran Çetinkuş, şu bilgileri verdi:

"Gazetecilik mesleğinin en büyük erdemlerinden biri olan usta çırak ilişkisine büyük önem veriyoruz. Alanlarında uzman, birbirinden deneyimli arkadaşlarımız tüm birikimlerini Akademi öğrencilerinin iyi bir foto muhabiri, kameraman ve haberci olmaları için sarf ettiler. Eğitimlerimizde AA'dan uzmanların yanında, dünyanın sıcak bölgelerinde görev yapmış ünlü haber kameramanlarından, foto muhabirlerinden ve üniversitelerde alanında yetkin akademisyenlerden yararlandık."

Haber Akademisi'nin ilk mezunlarından ve şu anda İç Haberler Editörlüğünde muhabir olarak görev yapan İlkay Güder ise AA'da çalışmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olduğunu ve üniversitedeyken aklında muhabirlik yapmanın bulunmadığını ifade eden Güder, ancak AA'da gazetecilik mesleğine adım attıktan sonra haberlerinin gazetelerde yer almasının, kendisine çok büyük bir gurur verdiğini ve "iyi ki bu kurumda çalışıyorum ve bu mesleği yapıyorum' diye düşündüğünü aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim