• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

3.TAPINAĞIN SİYONİST ASKERLERİ

3.TAPINAĞIN SİYONİST ASKERLERİ
Aksa Mescidi'ni ve Kubbetu's Sahra'yı yıkıp yerine iddia ettikleri Üçüncü Tapınağı dikmeye çalışan Yahudilerin sayısı artarken kazılarda hiçbir Yahudi esere rastlanmadı.

İsrail'de aşırı Yahudilerin ve yerleşimcilerin Aksa Mescidi'ni ve Kubbetu's Sahra'yı yıkıp yerine iddia ettikleri Üçüncü Tapınağı dikme fikri dindar ve laik Yahudiler arasında hızla yayılan bir olguya dönüştü.
Kudüs Haramu'ş Şerif bölgesinde Üçüncü Tapınağın inşası için tüm hızıyla devam eden kazı çalışmaları aşırı sağcı Yahudiler, laikler, yerleşimciler hatta Amerika'daki aşırı Hıristiyanlar tarafından büyük ilgi ve destek görmeye başladı. Bu tapınağa hazırlık sadece maddi boyutta da değil. Mitzpe Yeriho yerleşimindeki bir sinegogda her hafta Cuma günü tapınakta yapılacak ayinler, dini gelenekler üzerine din adamlarına eğitim veriliyor. Yahudiler, bu tapınağın inşasının Allah'ın isteği olduğunu iddia etse de Doğu Kudüs ve Haramu'ş Şerif'te 15 yıldır kazı çalışmalarını yürüten ekibin başkanı Prof. Ronny Reich kazılar esnasında hiçbir Yahudi esere rastlamadıklarını itiraf etti.

Selda Shosa / Timeturk

El-Cezire.net'in gerçekleştirdiği bir araştırma Yahudi yerleşimcilerin Kudüs Haramuşşerif bölgesine yönelik saldırılarının ve orada geniş bir şekilde yayılarak dini ibadetlerini eda etmelerinin, Aksa Mescidi'ni ve Kubbetu's Sahra'yı yıktıktan sonra iddia edilen üçüncü heykeli inşa etmek için artan Yahudi hareketlilikten kaynaklandığını ortaya koydu.

İsrail'in eski başbakanı Ariel Şaron'un 2000 yılında gerçekleştirdiği Aksa İntifadasını alevlendiren ziyaretinden beri hepsini bir çatı altında toplama anlayışı çerçevesinde tapınak inşa etmeye çalışan 'Tapınak Koruyucuları' Yahudi dini ve milliyetçi grupların sayısında açıkça artış görülüyor.

Bugün Yahudilerin Kudüs Haramüşşerif'e ziyaretlerini ve tapınağın inşası için pratik hazırlıkların yapılmasını düzenleme alanında faaliyet gösteren örgütlerin en başında 'Mabed Ensarı', 'Tapınak İnşası Hareketi', 'Mabed Enstitüsü', 'Tapınak İçin Kadınlar', 'Tapınak Koruyucuları' geliyor.

Kızıl inek

Yrleşimcilere has özel dini siteler gözden geçirildiğinde orada onlarca hahamlık ve bu hahamlıkları dini ve maddi açılardan destekleyen cemiyetler bulunduğu ortaya çıkıyor. Tüm bu cemiyetlerin uzmanlık alanı ayrı. Ancak hepsi de 'Tapınak Koruyucuları' ideolojisi bayrağının altında toplanıyor. Bu ideoloji başlangıcı tapınakta ibadet geleneklerinin öğretimi ile başlayıp Aksa'nın ve Kubbetu's Sahra'nın yıkılıp yerine tapınağın inşa edilmesinde son bulan bir ideoloji.

Orada Jericho Şehri'nin yanındaki Mitzpe Yeriho (Jericho) yerleşiminde bir sinegog bulunuyor. Bu sinegogda her hafta Cuma günü din adamlarına tapınağın kuralları, tapınakta kurban adama ve tapınak memurlarının temizlenmesi için kendisinden kül getirilmek üzere kızıl ineğin aranması gibi dini adetlerin netleştirilmesi üzerine eğitim veriliyor.
Yahudi dini cemaatler alanında uzman Yizhar Bar Yahudi cemaatlerin haram bölgesine saldırmalarının, İslami vakfın idare ettiği Kudüs haramüşşerif bölgesinin konumunun tahsisini sağlayacak siyasi bir çözümden korkmalarından kaynaklanan harici bir sebebe döndüğüne işaret etti.
Yizhar Bar El-Cezire.net'e yaptığı açıklamada bu korkunun, başkalarının duygularını kışkırtma ve kan dökülmesini önlemek için Haramu'ş Şerif'te Yahudi dini ibadetleri yasaklayan resmi Yahudi fetvalarını kaldırmaları için hahamlıklara baskı yapılması sonucunu doğurduğuna dikkat çekti.

Allah'ın İsteği

Bar, üçüncü tapınağı düşünmeyle meşguliyetin artması ile ilgili iç sebebe de işaret ederek; 'tapınağın inşası ile ilgilenenler eskiden iki elin parmaklarıyla sayılırken şimdi bir fenomen oldular' dedi.

Bar şöyle ekledi; 'delinin rüyası mühendislik haritaları, zaman çizelgesi oldu. Bunun (Üçüncü tapınağın inşası) 'Allah'ın isteğine boyun eğme' olarak görülmesinin ardından tapınağın inşasına verilen önem arttı.
Bu radikal Yahudi cemaatlerin siteleri gözden geçirildiğinde -açıkça tapınağın inşasına hazırlık olarak Aksa'nın ve Kubbetu's Sahra'nın yıkılmasının zorunluluğundan bahsetse de- din işleri, turizm bakanlıklarından ve Kudüs belediyesinden maddi destek aldıkları anlaşılmaktadır.

Yanardağ

Bu cemaatler; özellikle de Gershon Salomon önderliğindeki 'Tapınak Koruyucuları' cemaati, Amerika'daki 'Ye'cuc ve Me'cuc savaşını ve tapınağın dikilmesini beklenen İsa'nın dönüşü için zorunlu bir dini aşama olarak gören aşırı dinci cephelerden maddi destek görüyor.

Bar, 2000 yılına kadar Aksa'nın yıkılması çağrısında bulunan üçüncü tapınak destekçilerinin sayısının onlarla sayıldığını bugünse yüzlere ulaştıklarını, binlerce dindar ve laik tarafından desteklendiğini, etraflarında Tapınak Dağı'ndaki iki caminin yıkılması fikrini destekleyen ideolojik popüler bir çevre geliştiğini söyledi.
Daha sonra şöyle devam etti; 'bu garip azınlık Siyonist dini-milliyetçi kampta yasal bir akıma dönüştü.'
Araştırmacı Bar, bu politikaların devamı hususunda uyarıda bulunarak 'Tapınak Dağı, yanıcı içeriği İsrail için varlıksal ve stratejik bir tehlike teşkil eden bir yanardağı kapsamaktadır' dedi.

Bar, İsrail'i bu sorumluluğu taşımada uluslararası tarafları dahil etmeye ve camilerin korunması için gerçek anlamda çaba harcamaya çağırdı. Bununla beraber Mabed Ensarları'nın finanse edilmesinin durdurulmasını, yerleşimlerdeki hahamlıkların da çeşitli Yahudi çevrelerde yapılan Aksa'nın ve Kubbetu's Sahra'nın yıkılması çağrılarını kınamasını istedi.

Kenanlılara ait eserler

Doğu Kudüs'teki ve Haramu'ş Şerif'teki arkeolojik kazıların baş sorumlusu Hayfa Üniversitesi'nden Prof. Ronny Reich, yoğun kazı çalışmalarının ardında siyasi etmenlerin rol oynadığını ve bu çalışmaların bilimsel standartlara uygun olmayan bir şekilde sürdürüldüğünü itiraf etti.

Prof. Reich kazıları bağımsız bir tarafın değil siyasi hedeflerle yerleşim şirketi Elad'ın finanse ettiğine işaret etti.

Prof. Reich Dahod Şehri'nde 15 yıldır kazı çalışması yaptığını ancak bugüne kadar hiçbir Yahudi esere rastlamadığını, rastladığı eserlerin İsraillilerin gelişinden 800 yıl öncesine; Kenanlılara ait olduğunu açıkladı. Ardından; 'Araplar da Müslümanlar da bu sonuçlara razı olmalıdır' dedi.

Aynı şekilde Yediot Aharonot gazetesi de Cuma günü yayımladığı kapsamlı bir araştırmada Haramu'ş Şerif'in altında kazı çalışması olduğunu ve yerleşimcilerin gazete muhabirinin tünelden geçerek bu kısma ulaşmasını engellediğini yazdı.

Hatırlanacağı üzere Üçüncü Tapınağın büyük üç boyutlu bir maketi 2003 yılında Ben Gurion Havaalanı salonlarından birine dikilmiştir.

time turk

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim