• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

3 GENERAL'E RED! VİDEO

3 GENERALE RED! VİDEO
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), açığa alınan askerlerle ilgili kararını açıkladı. AYİM, görevden alınan generallerin itirazını reddetti.

 

 

 

 

 

 

 

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Balyoz darbe planı davasında adı geçen Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nu açığa almıştı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bakanların kullandığı yetki ile açığa alınan generaller, AYİM'e başvurarak, bu işlemin durdurulmasını talep ettiler.

Generallere ilişki açığa alınma işleminde bakanlık, "926 sayılı TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesi uyarınca açığa çıkarılmıştır. Bilgilerinizi ve gereğini, durumun adı geçene bugün ivedilikle tebliğ edilerek belgenin bir örneğinin gönderilmesini rica ederim" denildi.

TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesinde "Haklarında ölüm veya ağır hapis cezasını gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan ya da taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar, mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılabilirler" hükmü yer alıyor.

Aynı maddenin (e) bendinde "terfi sırasına girenlerden açıkta bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz" hükmü de bulunuyor.

AYİM'in aldığı kararın "Oy çokluğu ile" alındığı ifade edilirken, bu kararla beraber 16 Aralık 2010'da Balyoz Davası'nda durumları görüşülecek 3 generalin terfi etmeleri imkanı da ortadan kalkmış oldu. Yürütmeyi durdurma kararını reddeden mahkeme, önümüzdeki günlerde bugün aldığı kararın gerekçelerini yazarak kamoyu ile paylaşacak. Mahkeme, yürütmenin iptali talebini ise daha sonra görüşüp karara bağlayacak.

AYİM Kararı İçin Erdoğan Ne Dedi?

Başbakan Erdoğan: Bizim talebimiz bellidir. Bu değişmedikçe ilişkiler eskisi gibi olmaz...

Bakan Gönül'den İlk Açıklama

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül AYİM'in 3 general hakkında verdiği kararı değerlendirdi. Bakan Gönül'ün ilk açıklaması dikkat çekti...

Gönül, "Takdir yargınındır, bir şey söyleyecek halimiz yok" şeklinde konuştu.

AYİM Kararına İlk Tepkiler

AYİM'in 3 komutanın itirazını reddetmesinin ardından ilk tepkiler geldi. Hükümet ve muhalefetin ilk tepkileri jet hızıyla gelirken, bundan sonra ne olacağı merak konusu oldu.

Yüksek Askeri Şura'da terfi ettirilmemeleri üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne (AYİM) başvuran ve bakanlar tarafından açığa alınan 3 komutan, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun itirazları reddedildi.

HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ

Konuyla ilgili hükümetten ilk tepki, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den geldi. Gönül, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin, açığa alınan 3 generalin itirazını oy çokluğu ile reddetmesini 'takdir yargınındır, bir şey diyecek halimiz yok' diye değerlendirdi.

MUHALEFET NE DEDİ?

Anamuhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bağımsız bir yargı değildir, hatta ileri gidilerek komutanların taleplerini yerine getirirler diye bir düşünce dile getirilmiş. Acaba bu düşünceleri dile getirenler, açıklanan bu karar karşısında çıkıp milletin önüne özür dileyecekler mi?" şeklinde konuştu.

Bülent Arınç AYİM Kararını Değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması isteminin reddine ilişkin AYİM kararını, ''fevkalade olumlu bulduğunu'' söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması isteminin reddine ilişkin AYİM kararını, ''fevkalade olumlu bulduğunu'' söyledi.

Bahçeli'den AYİM Kararına İlk Yorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Bu karar Arınç'ın tehdidi yüzünden alındıysa kınıyorum...

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

AYİM'in kararından sonra tartışmalar devam ediyor. HABERTÜRK TV'ye konuşan uzmanlar, "bundan sonra ne olacak"ın cevabını aradı.

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, şöyle dedi: "Bu benim günlerdir, haftalardır, hatta yıllardır Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri yargıçların bağımsız olmadığı ve komutanların emrinden çıkarak karar veremeyecekleri konusunu devamlı gündemde tutanlara hediye ediyorum. Kendileri görüşlerini bir kez daha gözden geçirsinler"

Gazeteci-yazar Taha Akyol ise "İşimize gelen mahkeme kararı doğrudur, işimize gelmeyen mahkeme kararı yanlıştır diye bakmak çok yanlıştır. Hukuki ölçütle şu karar yanlış bu karar doğru demek gerekir. Son karar hükümetin lehinedir. Hükümetin beklediği bir karardır ve davayı açarak yürütmeyi durdurma talebinde bulunan iki generalle bir amiralin aleyhinedir" şeklinde konuştu.

 Ümit Kardaş AYİM Kararını Değerlendirdi

Nazlı Ilıcak AYİM Kararını Değelendirdi

Mehmet Altan : Sıradan Bir Olay

Saim Öztürk : Kararlara Saygı Duymamız Lazım

Konu Hükümetle İlgili Bir Konu Değil

Burda Hükümetin İradesi Geçerli Artık

 NTV

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim