• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

2023 Projesi: 1000 Yazıcıoğlu Yetişiyor!

2023 Projesi: 1000 Yazıcıoğlu Yetişiyor!
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun Doğu ve Güneydoğu danışmanı Nihat Eren, 2023'e kadar 1000 yeni Yazıcıoğlu yetiştirmek için kolları sıvadı. 'Devlet Kürtlerden özür dilemeli diyen' Eren'e göre MHP'nin 3'te ikisi evet diyecek.

 


Aslen Siirt Tillolu olan ve hayattayken Muhsin Yazıcıoğlu'nun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri danışmanlığını yapan Nihat Eren'in 'Demokratik Açılım' eleştirileri de çarpıcı. 'Kürt açılımı' denmesini şiddetle eleştiren Eren, Atatürk döneminden beri bölge halkına bir takım yaptırımlar uygulandığını ve Devletin Kürt vatandaşlardan özür dileyerek onların gönüllerini okşaması gerektiğini düşünüyor...

 

 

 

Nihat Eren kimdir?
Büyük Birlik Partisi (BBP) Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısıyım. Yaklaşık 10 yıldır BBP’de siyaset yapıyorum. Aslen, Siirt Tilloluyum ama İstanbul doğumluyum. Atalarım Arap asıllı. 2001’de ilk defa siyasete BBP’de başladım. Rahmetli genel başkanımın Güneydoğu Anadolu danışmanlığını yaptım. MKYK üyeliği yaptım. Güneydoğu Anadolu Bölge Müfettişliği yaptım. Şu anda da Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısıyım. 12 Eylül önceden MHP içindeydim. Darbeden sonra MHP istediğim çizginin çok altına düştüğü için partili ve mensubiyet duygumu kendi elimle teslim ettim. Ancak 2000’lerde Yazıcıoğlu’nun çıkışlarından sonra Türk-İslam Ülküsü çalışmaları çerçevesinde bu harekete dahil oldum.  Şu anda Muhsin Yazıcıoğlu Gönülden Bağlılar Platformu’nun kurucusu ve sözcüsüyüm.  Merhum Yazıcıoğlu odaklı bir takım çalışmalar yapıyoruz.

Ne tür çalışmalar bunlar?
Bu platformu ben dahil 11 kişi olarak kurduk. Bir web sitemiz var:
www.mygbp.org Biz Muhsin Yazıcıoğlu odaklı, O'nu anlatan, tekrar hatırlatan bir platformuz. Amacımız Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'e kadar 1000 tane yeni Muhsin Yazıcıoğlu'nu yetiştirmek. Onun prensiplerini, tabiatına yaklaşmış genç bir nesil peşindeyiz. Temel amaç bu. Bunun için de bir takım çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarımız internet üzerinden izlenebilir.Gençlerimiz ziyaret edip görüşlerini bildirebilirler.

Yazıcıoğlu olmaya aday gençler var mı?
Olmaz mı? Zaten Muhsin Yazıcıoğlu'nun doğal bir gençlik kitlesi var. 12 Eylül'den önce gençlik lideriydi. Bir işaretiyle 1 milyon genci Kızılay Meydanı'na toplayacak güce sahipti. Bunun alt yapısını, sistematiğini oluşturmaya çalışıyoruz. 

Neden ısrarla Yazıcıoğlu?
Toplumun ve özellikle siyasetimizin Muhsin Yazıcıoğlu benzeri insanlara, lidere çok ihtiyacı var. İtişmeleri, kakışmaları, bel altı vurmaları ve siyasette üslup bozukluğunu asla tasvip etmiyordu. Bunu da olabildiğince açık eleştiriyordu. Yazıcıoğlu'nun bu yönünü ön plana çıkararak Türkiye siyasetine kalite getirmeyi amaçlıyoruz. Olmayacak bir şey değil.

GÜLEFER HANIM DA DESTEKLİYOR

Yazıcıoğlu'nun ailesiyle ve yakın çevresiyle bir koordinasyonunuz var mı?
Tabi yani. Yaptığımız işi önemsiyorlar. Platform olarak çıkardığımız kitaplar vardı. En son çıkardığımız Kar Tanesi isimli kitaba Rahmetlinin eşi Gülefer Yazıcıoğlu hanımefendi önsöz yazdı.  Bize destek verdi, onurlandırdı sağolsun. Zaman da istişare ediyoruz.

BBP 'yetmez ama evet' diyerek Anayasa paketine destek verdi. Sizin referandum sürecinde aktif çalışmanız var mı?
Bir kere ben de 'evet' diyeceğim. Bundan ziyade 'evet' diyebilecek kurum ve kuruluşları örgütlemeye çalışıyoruz. Bölgem olan Siirt ve Batman'da konferanslar verdim. Hemşerilerimize doğruları anlatmak için yollara düştük. Faydalı da oluyor. BDP'nin "boykot" kararı sonrasında, zihinleri bulanan bir çok insanın fikirleri berraklaştı.

Yazıcıoğlu hayatta olsaydı nasıl bir portre çizerdi?
Çok aktif olarak evet için çalışırdı. Muhsin Başkan'ın 'evet' demek için hepimizden daha fazla gerekçeleri vardı. Ben 12 Eylül'de hapse düşmedim. İşkence görmedim. Ama rahmetli, Genel Başkanımızın bilinen ve bilinmeyen bir sürü gerekçesi var. Bir de bu pakette olması gerekenler de vardı ama eksik kaldı. Yaşasaydı Muhsin Yazıcıoğlu bunları en iyi seslendiren isimlerin başında olurdu.

EVET'İN İPİ MHP TABANININ ELİNDE

Bahçeli  ve partisinin tavrına rağmen 'Evet' diyeceğini açıklayan çok sayıda ülkücü var. Ciddi tartışma da oluşturdu. Bahçeli, 'Evet' diyecek ülkücülere ağır sözler söyledi, hakaretler etti. MHP bu tezadı nasıl aşar?
Referandumda en klik nokta MHP tabanı. MHP tabanı sağduyu ile hareket eder ve partizanca davranmazsa 'Evet' oranının hiç bir sıkıntısı olmaz.

MHP tabanından 'Evet' diyeceklerin oranı ne olur?
En az üçte ikisinin 'evet' diyeceğini düşünüyorum. Yani son seçimlerde MHP'ye oy verenlerin yüzde 10'u 'evet' diyecek kanaatindeyim.

Çok yüksek bir oran bu. Gerçekten o havayı görüyor musunuz?
Görmesem neden söyleyeyim. Bizim bir tezimiz var; bugün Türk halkının yüzde 75'i Türk-İslam görüşüne mensup. Bu görüşü savunanlar sonuçta kendilerini yöneteceklerini düşündükleri için AK Parti'ye ve Sayın Başbakan'a görev verdi. Taban duruyor olduğu yerde. MHP'nin bunu fark edip, AK Parti'ye oy vermeyi engelleyecek bir çıkış yapsaydı şu süreçte farklı bir pozisyona yönelirdi.
 
HAYIR DİYEN MHP'Lİ SEÇİMDE DE OY VERMEYECEK

Mesela... Evet deseydi oyları artar mıydı MHP'nin?
Kesinlikle. Üstelik 'Evet' diyen oylardan da kendine istediği kadar pay alırdı.

Hayırlardan ne pay düşer MHP'ye...
Zaten zorun orada çıkacak... Yüzde 40 'Hayır' çıkarsa eğer, CHP Kılıçdaroğlu rüzgarı ile yüzde 35'i sahiplenecek. MHP'ye ise yüzde 5'in altına bir oran kalacak. Böyle bir tablo sonucunda da, tabanı MHP yönetimi ve Bahçeli'yi sorgulayacak.

Referandumda 'evet' diyen MHP'liler seçimde MHP'ye 'hayır' der mi? 
Olabilir. Neticede tabanı ile çelişen, çelişkide ısrar eden bir genel başkana artık oy vermek istemezler. Yazıcıoğlu hayatta olsaydı böyle bir durum karşısında adres olurdu.

UMARIM AK PARTİ'YE GİDER

Kime gider bu oylar?
Umarım AK Parti'ye gider. AK Parti'nin de bir dönüşüme ihtiyacı var. MHP'li seçmen kitlesi Ak Parti'ye oy verirse bir süre sonra teşkilatlarda da var olmaya başlar. AK Parti'nin de ihtiyacı olan dönüşüm sağlanmış olur.

Siirt Tillolusunuz ve bölgeye de hakimsiniz? Kürt açılımı olarak adlandırılan 'Barış ve Kardeşlik Projesi' için düşünceniz ne?
Bir kere 'Kürt Açılımı' tanımı asla konulmamalıydı. "Doğu ve Güneydoğu Açılımı" denilebilirdi.

Çalışmalar daha çok Kürt kökenli vatandaşları kapsadığı için medya bu ismi verdi...

Hayır... Bir kere bölgede sadece Kürtler yaşamıyor. Sürekli  'Kürtler' demenin de çok doğru olmadığını düşünüyorum. Buradaki doğru sözcük 'Kürt asıllı kardeşlerimiz' olabilirdi. Hükümeti destekleyen liberal çevre de 'Kürtler' diye sınıflandırma yapıyor. Bu tehlikeli olmanın çok ötesinde bir kere ahlaki değil. "Kürt" diye hitap ettiğimiz zaman "Türk" diye karşılık alıyorsun ve bu da doğal bir ayrımcılık başlatıyor.

DEVLET DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DAN ÖZÜR DİLEMELİ

Sorunun çözümü için neler yapılmalı?
Bakın sadece Kürt kökenli kardeşlerimize değil bölgedeki Araplara ve Gayri Müslim vatandaşlarımıza da haksızlıklar yapıldı. Atatürk döneminden beri bir takım ciddi yaptırımlar oldu. Devlet olarak o dönemlerle yüz yüze gelip o insanlardan özür dilenmeli. Bölge halkının da gönlünün alınması lazım.

Nasıl bir gönül alma olmalı?
Bölgede ciddi bir işsizlik var. Yani insanlar orada yaşamını sağlayacak parayı kazanamıyor. Yatırım yok. Bölgeye Cumhuriyet yeniden kuruluyormuş gibi yatırımlar yapılmalı. Bunu yapmamız ve asla gocunmamız lazım. Batı'da nasıl bir çalışma ve yatırım yapıyorsan aynısı ve daha fazlası Doğu'ya da yapılmalı. kaynaşma hemen olmayabilir. Çünkü insanların gönlünde ciddi bir tahrifat yapılmış. Zamanla aşılacak bir durum. Fakat ısrar edilirse ve kaynaşma sağlanırsa,  bölgedeki sıkıntıları istismar ederek halkı kontrol altına alan/almaya çalışan, bir kısmı silahlanıp dağa çıkanları bir kısmı da siyaset yapanların da gücü azalmış olur. Kendilerine çeki düzen de verirler.

Haber7

 

BİR İŞARETLE BİR MİLYON GENCİ TOPLARDI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim